• Pieniądze w Piśmie Świętym

          • W ostatni czwartek lutego uczniowie klasy 8 na lekcji religii poznali historię pieniądza. Następnie w wybranych tekstach Pisma Świętego wyszukiwali waluty, którymi posługiwali się ówcześni ludzie. Po wyszukaniu walut, uczniowie pracując w parach przeliczali talenty, denary i grosze na polska walutę. Emocji było sporo, bo otrzymywane kwoty robiły wrażenie. Podsumowaniem działań było dzielenie się swoimi przemyśleniami o wartości pieniądza na forum klasy. 

            Lekcja została przeprowadzona w ramach "Lekcji z ekonomią" programu Złote Szkoły NBP.

          • Chapeau bas przed Mykhailo!

          • Szósty marca '24 na długo pozostanie w pamięci naszego ósmoklasisty Mykhailo Kuchera.  Tego dnia wybraliśmy się całą klasą do jaworznickiego MDK-u, by nasz bohater odebrał wyróżnienie za prezentację zgłoszoną do projektu "Polscy sprawiedliwi - przywróćmy pamięć o ich bohaterskiej postawie". Mykhailo pod opieką p. Pawła Dudy przygotował prezentację poświęconą Stanisławie Cichej, która w czasie II wojny światowej w jednym z sosnowieckich domów ukrywała 24 osoby pochodzenia żydowskiego. Finał tegoż projektu o regionalnym zasięgu zyskał piękną oprawę dzięki zaangażowaniu gospodarzy i wsparciu sponsorów. Siedziba Młodzieżowego Domu Kultury umiejscowiona jest w okolicach byłego Centralnego Obozu Pracy w Jaworznie (uprzednio podobóz KL Auschwitz-Birkenau), więc dla uczniów wyjazd był także okazją do obejrzenia pomników i pogłębienia swojej historycznej wiedzy.

          • Lekcja chemii w ramach projektu "Złote Szkoły NBP"

          • 1 marca 2024 r. w ramach IV edycji programu Złote Szkoły NBP - pod hasłem Polski złoty w obiegu od 100 lat– NBP i jego funkcja emisyjna, uczniowie klas 7 i 8 wzięli udział w lekcji chemii z monetą jednogroszową w roli głównej. Celem było nabycie wiedzy o monetach obiegowych emitowanych przez Narodowy Bank Polski. Uczniowie doświadczalnie zbadali z jakich metali wytwarzane są monety w Polsce. Mieli sposobność, aby utrwalić sobie wiadomości o reakcjach metali (miedzi i żelaza) z kwasami utleniającymi i nieutleniającymi oraz rozwijali umiejętności formułowania spostrzeżeń i wniosków z obserwowanych doświadczeń. Było ciekawie i z efektami. Zobaczcie sami…

          • Podróż do kraju faraonów

          • Na kolejnych zajęciach z cyklu "Podróże małe i duże" uczniowie zgłębiali tajniki historii Egiptu. Rozpoczęliśmy od fascynujących piramid, a następnie omówiliśmy, jak Nil wpływał na życie starożytnych Egipcjan. W trakcie zajęć uczniowie odkrywali tajemnice hieroglifów, dowiadując się, jakie znaczenie miało to pismo w komunikacji. Kolejnym tematem byli faraonowie, których rola była kluczowa w starożytnym społeczeństwie. Na koniec lekcji uczniowie z radością angażowali się w zabawę, próbując swoich sił w tańcu z charakterystyczną choreografią. Zajęcia były pełne ciekawostek i interaktywnych doświadczeń, rozbudzając w dzieciach zainteresowanie historią Egiptu.

          • "Lekcja z ekonomią" po niemiecku

          • W związku z udziałem naszej szkoły w programie "Złote Szkoły NBP" również na zajęciach z języka niemieckiego realizowane były zagadnienia dotyczące współczesnej "Lekcji z ekonomią". 5 lutego uczniowie tworzyli i odgrywali scenki związane z wymianą walut w banku. Przy tej okazji nabyli oni wiedzę z zakresu realiów państw niemieckiego obszaru językowego na temat środków płatniczych obowiązujących w Niemczech, Austrii oraz Szwajcarii. Uczniowie dowiedzieli się ile wynosi aktualny kurs franka szwajcarskiego oraz euro. Mieli też okazję, by poćwiczyć liczebniki oraz odnaleźć się w nowej sytuacji komunikacyjnej.

          • ZAMIANA JEDNOSTEK

          • Uczniowie klasy 5 na matematyce zrealizowali temat "Zamiana jednostek". Zostały omówione sposoby zamiany jednostek monetarnych, długości oraz wagi. Zamiana złotówek na grosze i na odwrót to zadanie realizowane w dziale "Lekcje z ekonomią", będącego częścią projektu "Złote Szkoły NBP".

          • DEBATA SZKOLNA

          • Debata to dyskusja o sformalizowanej formie, która dotyczy wyboru najlepszego rozwiązania omawianego problemu lub sprawy. W piątek odbyła się debata szkolna na temat: „Czy w Polsce powinna funkcjonować waluta euro”. Debatowanie to gra zespołowa, w której wzięły udział dwie drużyny: Maja i Mykhailo oraz Zuzanna i Krzysztof. Uczniowie i uczennice nawzajem wspierali się w przygotowywaniu argumentów, a także dodawali sobie otuchy podczas stresujących chwil samej debaty. Uczniowie musieli pokonywać także stres związany z publicznym wystąpieniem, co okazało się to świetną szkołą współpracy.

            Debacie przysłuchiwała się społeczność szkolna na czele z panią Dyrektor Olgą Chodakowską oraz panią Wicedyrektor Martą Kozioł. Naszym ekspertem merytorycznym w debacie był pan dr Paweł Duda pracownik Instytutu Historii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, który na koniec podsumował pracę naszych drużyn.

            Debata była naszym zadaniem i została zorganizowana w ramach programu „Złote Szkoły NBP”.

          • KONKURS FOTOGRAFICZNY

          • W piątek został rozstrzygnięty szkolny konkurs fotograficzny - „Postać z banknotu - polski złoty w obiegu od 100 lat”. Zachęcamy do obejrzenia w galerii prac naszych uczniów. Wszystkie prace były bardzo ciekawe, dlatego jury konkursowe postanowiło nagrodzić uczestników skarbonkami. A oto nasze podium:

            I miejsce – Antoni Domagalski, klasa 6a

            II miejsce – Jagoda Wróbel, klasa 2a

            III miejsce – Sebastian Łuckoś, klasa 6a

            Konkurs został zorganizowany w ramach programu "Złote Szkoły NBP".

          • Plastyka i ekonomia

          • Dzisiejsza lekcja plastyki w ramach zajęć z ekonomii była bardzo kreatywna. Uczniowie angażowali się w projektowanie karty kredytowej, eksplorując różnorodne wzory i kolorystykę. Tworzenie unikalnych projektów skupiło uwagę na związku między sztuką a funkcjonalnością. Podczas prezentacji pomysłów pojawiły się ciekawe i kreatywne rozwiązania, integrujące estetykę z aspektami ekonomicznymi.

          • DZIELIMY SIĘ WIEDZĄ

          • Uczniowie klasy VIII: Mykhailo i Krzysztof w ramach "Warsztatu uczniowskiego" projektu "Złote Szkoły NBP" przeprowadzili zajęcia on-line dotyczące polskiego złotego na przestrzeni 100 lat. Chłopcy są już "zaprawieni w bojach", ponieważ to ich kolejne wystąpienie. Należy przyznać, że poszło Im świetnie i stają się ekspertami z tego tematu.

            Dziękujemy pani mgr Marice Panuś oraz klasie VII ze Szkoły Podstawowej nr 9 w Jaworznie za udział w zajęciach on-line. Jest nam niezmiernie miło, że zechcieli wysłuchać prezentacji przygotowanej przez naszych uczniów.

          • Sukcesy naszych uczennic z klasy drugiej

          • Z radością informujemy, że Karolina Król i Milena Sztorc uczennice klasy drugiej odniosły sukcesy w międzyszkolnym konkursie plastycznym pt. „Cztery pory roku". Karolina otrzymała III miejsce, a Milena wyróżnienie. Organizatorem konkursu jest Ognisko Pracy Pozaszkolnej nr 2 w Sosnowcu. Gratulujemy!!! Życzymy dalszych sukcesów i nagród w przyszłości.

          • Lekcja z ekonomią na geografii

          • 29 lutego bieżącego roku na zajęciach geografii uczniowie klasy 7A wzięli udział w "Lekcji z ekonomią" zrealizowanej w ramach projektu "Złote Szkoły NBP". Tematem zajęć były waluty w krajach Unii Europejskiej. Uczniowie poznali historię euro i jego symbolikę. Dowiedzieli się też, które państwa należą do strefy euro oraz jakie należy spełnić warunki, aby do niej wejść. Dzieci poznały także waluty krajów nienależących do strefy euro i dyskutowali o plusach i minusach przyjęcia euro przez Polskę.

          • PLASTIKOWE PIENIĄDZE

          • Uczniowie klasy 5 i 7 poznali kulisy produkcji banknotów. Dowiedzieli się, że istnieją takie pieniądze, które przypadkowo wyprane nie rozpadną się, nie przenoszą bakterii i zarazków i są bardzo trudne do sfałszowania - są to plastikowe banknoty. Ponadto na każdym takim banknocie znajduje się przezroczyste okienko, w które wklejony jest obrazek holograficzny. Atrakcją były banknoty w wersji papierowej i plastikowej, które uczniowie mogli dotknąć, obejrzeć i porównać. Plastikowy banknot został nawet wypróbowany przez uczniów pod względem jego wytrzymałości na zamoczenie.

          • WARSZTAT UCZNIOWSKI

          • Dzisiaj uczniowie klasy 8 - Krzysztof i Mykhailo w ramach zadania "Warsztat uczniowski" programu "Złote Szkoły NBP" wykonali prelekcję dotyczącą polskiego złotego na przestrzeni ostatnich 100 lat. Co ciekawe, swoją wiedzą podzielili się z uczniami z Bielska-Białej, prowadząc zdalnie swój wykład. Dziękujemy pani Dorocie Małysz oraz klasie 7 z Dwujęzycznej Szkoły Podstawowej "Primary Steps" w Bielsku-Białej za wysłuchanie prezentacji przygotowanej przez naszych uczniów.

          • EKONOMIA NA JĘZYKU POLSKIM

          • 28 lutego w klasie VII odbyła się lekcja z ekonomią: "Z Ebenezerem Scroogem na londyńskiej giełdzie i wśród pieniędzy z jego czasów." Nauczycielka p. Legut zaprezentowała uczniom historię londyńskiej giełdy finansowej w formie wykladu połączonego z prezentacją materiałów wizualnych. Uczniowie dowiedzieli się z kolei, jakie były cele funkcjonowania giełdy, co to były i są papiery wartościowe: akcje oraz obligacje, a takżę na czym polega obrót nimi. Następnie przyszedł czas na omówienie i zobrazowanie systemu pieniężnego Anglii XIX w. Po takiej porcji nowej wiedzy nadeszła pora na działanie praktyczne. Uczniowie wykonywali plansze tematyczne z pomocą przygotowanych przez nauczyciela materiałów i odgadywali, czym są krążki i podłużne papiery: bohaterowie ich plansz. Oczywiście wszyscy rozpoznali bezbłędnie (no, prawie) i poprawnie podpisali monety, banknoty, akcje i obligacje. Czyżby w naszej szkole wyrastali młodzi inwestorzy giełdowi i maklerzy?

          • Zajęcia z programu Jestem Eko - Zbrataj się z naturą

          • W zeszłym tygodniu nasi Młodzi Przyrodnicy z klasy 6A uczyli się o Odnawialnych Źródłach Energii w ramach programu Jestem eko - Zbrataj się z naturą. 

            W ramach zadania obserwacyjnego zostali poproszeni o znalezienie przykładów

            wykorzystania OZE na terenach użyteczności publicznej lub prywatnej.

            Uczniowie stanęli na wysokości zadania i przysłali bardzo ciekawe zdjęcia, co więcej nie tylko ze swojej najbliższej okolicy. Prowadzili oni obserwacje w Sosnowcu, Jaworznie, Katowicach, Kalwarii Zebrzydowskiej, Łączanach.

            Na zdjęciach możemy zobaczyć: parkomat zasilany panelem fotowoltaicznym, panele fotowoltaiczne, panele solarne do ogrzewania ciepłej wody i elektrownię wodną.

          • Zajęcia z programu Jestem Eko - Zbrataj się z naturą

          • Nasi Młodzi Przyrodnicy z klasy 6A wzięli udział w kolejnych zajęciach z programu Jestem Eko - Zbrataj się z naturą (Instytut Badań Edukacyjnych).

            Tym razem naszym tematem był - Zwierzęta wokół nas.

            Większość zajęć poświęciliśmy na dyskusje dotyczące opieki nad zwierzętami, roli człowieka w świecie dzikich zwierząt, właściwym zachowaniu podczas spotkania z dzikim zwierzęciem i sposobach pomocy rannym zwierzętom. 

            Uczniowie poznali pojęcie "domestykacji" i zastanawiali się czy jest to zjawisko pozytywne.

            Teraz czekamy na foto relację przedstawiającą jak nasi uczniowie opiekują się zwierzętami :)

            #jestemeko

            Zdjęcia wykonano szkolnym aparatem zakupionym w ramach programu Laboratoria Przyszłości.

            #LaboratoriaPrzyszlosci

            #LaboratoriaPrzyszłości

            @LaboratoriaPrzyszlosci

          • "W świecie ciemności"

          • 26 lutego klasa V zagrała dramę "W świecie ciemności" na motywach "Katarynki" B. Prusa. Dwa zespoły uczniów z wielkim zaangażowaniem emocjonalnym odtworzyły różne momenty ze smutnego życia niewidomej bohaterki. Każdy uczeń miał w tej smutnej sztuce ważną rolę lub zajęcie. Punktem kulminacyjnym był wzruszający taniec dziewczynki do dźwięków płynących z katarynki. Zajęcia zwróciły uwagę uczniów na osoby niepełnosprawne i uwrażliwiły ich na problemy, z jakimi borykają się takie osoby. Dzieci ustaliły zasady postępowania wobec ludzi dotkniętych kalectwem, poznały też alfabet Braille'a. Empatia, takt i akceptacja: to nasze dzisiejsze złote słowa.

          • Dzień Bezpiecznego Internetu

          • Poferyjny tydzień upłynął nam pod znakiem działań promujących bezpieczeństwo w sieci. Pojawiła się gazetka opisująca powyższe zagadnienie, zaś na wszystkich lekcjach informatyki omawialiśmy największe zagrożenia płynące z Internetu. Dodatkowo, uczniowie ósmej klasy wykorzystując GIMP czyli program do edycji grafiki rastrowej wykonali plakaty związane z tematem.

            Zdjęcia wykonano szkolnym aparatem zakupionym w ramach programu Laboratoria Przyszłości.

            #LaboratoriaPrzyszlosci

            #LaboratoriaPrzyszłości

            @LaboratoriaPrzyszlosci

          • Finał Ligi Tenisa Stołowego

          • Od jesieni chłopcy na długich przerwach rozgrywali mecze tenisa stołowego. Najpierw rozgrywki toczyły się w grupach, by wyłonić zwycięzców grup. Wielki finał został rozegrany na atrium w asyście kibiców i pod okiem Pani dyrektor. Trzecie miejsce zajął Bartek Misztal, drugie Igor Kopański, zaś złoty medal wywalczył Brian Rokosz. Serdeczne gratulacje!

            Wielkie podziękowania dla Krzysztofa Sobczyka za współorganizowanie rozgrywek.

            Zdjęcia wykonano szkolnym aparatem zakupionym w ramach programu Laboratoria Przyszłości.

            #LaboratoriaPrzyszlosci

            #LaboratoriaPrzyszłości

            @LaboratoriaPrzyszlosci

    • Kontakt

      • Zespół Szkół Ogólnokształcących Nr 11
      • +48 32 2948142
      • ul. Skwerowa 21, 41-217 Sosnowiec Poland
      • Numer konta bankowego ZSO11: 08102023130000380205796851 Numer konta Rady Rodziców SP37: 45102024980000850205149002 Numer konta Rady Rodziców PM36 97102024980000850205149036