• Sukcesy naszych uczennic z klasy drugiej

          • Z radością informujemy, że Karolina Król i Milena Sztorc uczennice klasy drugiej odniosły sukcesy w międzyszkolnym konkursie plastycznym pt. „Cztery pory roku". Karolina otrzymała III miejsce, a Milena wyróżnienie. Organizatorem konkursu jest Ognisko Pracy Pozaszkolnej nr 2 w Sosnowcu. Gratulujemy!!! Życzymy dalszych sukcesów i nagród w przyszłości.

          • Lekcja z ekonomią na geografii

          • 29 lutego bieżącego roku na zajęciach geografii uczniowie klasy 7A wzięli udział w "Lekcji z ekonomią" zrealizowanej w ramach projektu "Złote Szkoły NBP". Tematem zajęć były waluty w krajach Unii Europejskiej. Uczniowie poznali historię euro i jego symbolikę. Dowiedzieli się też, które państwa należą do strefy euro oraz jakie należy spełnić warunki, aby do niej wejść. Dzieci poznały także waluty krajów nienależących do strefy euro i dyskutowali o plusach i minusach przyjęcia euro przez Polskę.

          • PLASTIKOWE PIENIĄDZE

          • Uczniowie klasy 5 i 7 poznali kulisy produkcji banknotów. Dowiedzieli się, że istnieją takie pieniądze, które przypadkowo wyprane nie rozpadną się, nie przenoszą bakterii i zarazków i są bardzo trudne do sfałszowania - są to plastikowe banknoty. Ponadto na każdym takim banknocie znajduje się przezroczyste okienko, w które wklejony jest obrazek holograficzny. Atrakcją były banknoty w wersji papierowej i plastikowej, które uczniowie mogli dotknąć, obejrzeć i porównać. Plastikowy banknot został nawet wypróbowany przez uczniów pod względem jego wytrzymałości na zamoczenie.

          • WARSZTAT UCZNIOWSKI

          • Dzisiaj uczniowie klasy 8 - Krzysztof i Mykhailo w ramach zadania "Warsztat uczniowski" programu "Złote Szkoły NBP" wykonali prelekcję dotyczącą polskiego złotego na przestrzeni ostatnich 100 lat. Co ciekawe, swoją wiedzą podzielili się z uczniami z Bielska-Białej, prowadząc zdalnie swój wykład. Dziękujemy pani Dorocie Małysz oraz klasie 7 z Dwujęzycznej Szkoły Podstawowej "Primary Steps" w Bielsku-Białej za wysłuchanie prezentacji przygotowanej przez naszych uczniów.

          • EKONOMIA NA JĘZYKU POLSKIM

          • 28 lutego w klasie VII odbyła się lekcja z ekonomią: "Z Ebenezerem Scroogem na londyńskiej giełdzie i wśród pieniędzy z jego czasów." Nauczycielka p. Legut zaprezentowała uczniom historię londyńskiej giełdy finansowej w formie wykladu połączonego z prezentacją materiałów wizualnych. Uczniowie dowiedzieli się z kolei, jakie były cele funkcjonowania giełdy, co to były i są papiery wartościowe: akcje oraz obligacje, a takżę na czym polega obrót nimi. Następnie przyszedł czas na omówienie i zobrazowanie systemu pieniężnego Anglii XIX w. Po takiej porcji nowej wiedzy nadeszła pora na działanie praktyczne. Uczniowie wykonywali plansze tematyczne z pomocą przygotowanych przez nauczyciela materiałów i odgadywali, czym są krążki i podłużne papiery: bohaterowie ich plansz. Oczywiście wszyscy rozpoznali bezbłędnie (no, prawie) i poprawnie podpisali monety, banknoty, akcje i obligacje. Czyżby w naszej szkole wyrastali młodzi inwestorzy giełdowi i maklerzy?

          • Zajęcia z programu Jestem Eko - Zbrataj się z naturą

          • W zeszłym tygodniu nasi Młodzi Przyrodnicy z klasy 6A uczyli się o Odnawialnych Źródłach Energii w ramach programu Jestem eko - Zbrataj się z naturą. 

            W ramach zadania obserwacyjnego zostali poproszeni o znalezienie przykładów

            wykorzystania OZE na terenach użyteczności publicznej lub prywatnej.

            Uczniowie stanęli na wysokości zadania i przysłali bardzo ciekawe zdjęcia, co więcej nie tylko ze swojej najbliższej okolicy. Prowadzili oni obserwacje w Sosnowcu, Jaworznie, Katowicach, Kalwarii Zebrzydowskiej, Łączanach.

            Na zdjęciach możemy zobaczyć: parkomat zasilany panelem fotowoltaicznym, panele fotowoltaiczne, panele solarne do ogrzewania ciepłej wody i elektrownię wodną.

          • Zajęcia z programu Jestem Eko - Zbrataj się z naturą

          • Nasi Młodzi Przyrodnicy z klasy 6A wzięli udział w kolejnych zajęciach z programu Jestem Eko - Zbrataj się z naturą (Instytut Badań Edukacyjnych).

            Tym razem naszym tematem był - Zwierzęta wokół nas.

            Większość zajęć poświęciliśmy na dyskusje dotyczące opieki nad zwierzętami, roli człowieka w świecie dzikich zwierząt, właściwym zachowaniu podczas spotkania z dzikim zwierzęciem i sposobach pomocy rannym zwierzętom. 

            Uczniowie poznali pojęcie "domestykacji" i zastanawiali się czy jest to zjawisko pozytywne.

            Teraz czekamy na foto relację przedstawiającą jak nasi uczniowie opiekują się zwierzętami :)

            #jestemeko

            Zdjęcia wykonano szkolnym aparatem zakupionym w ramach programu Laboratoria Przyszłości.

            #LaboratoriaPrzyszlosci

            #LaboratoriaPrzyszłości

            @LaboratoriaPrzyszlosci

          • "W świecie ciemności"

          • 26 lutego klasa V zagrała dramę "W świecie ciemności" na motywach "Katarynki" B. Prusa. Dwa zespoły uczniów z wielkim zaangażowaniem emocjonalnym odtworzyły różne momenty ze smutnego życia niewidomej bohaterki. Każdy uczeń miał w tej smutnej sztuce ważną rolę lub zajęcie. Punktem kulminacyjnym był wzruszający taniec dziewczynki do dźwięków płynących z katarynki. Zajęcia zwróciły uwagę uczniów na osoby niepełnosprawne i uwrażliwiły ich na problemy, z jakimi borykają się takie osoby. Dzieci ustaliły zasady postępowania wobec ludzi dotkniętych kalectwem, poznały też alfabet Braille'a. Empatia, takt i akceptacja: to nasze dzisiejsze złote słowa.

          • Dzień Bezpiecznego Internetu

          • Poferyjny tydzień upłynął nam pod znakiem działań promujących bezpieczeństwo w sieci. Pojawiła się gazetka opisująca powyższe zagadnienie, zaś na wszystkich lekcjach informatyki omawialiśmy największe zagrożenia płynące z Internetu. Dodatkowo, uczniowie ósmej klasy wykorzystując GIMP czyli program do edycji grafiki rastrowej wykonali plakaty związane z tematem.

            Zdjęcia wykonano szkolnym aparatem zakupionym w ramach programu Laboratoria Przyszłości.

            #LaboratoriaPrzyszlosci

            #LaboratoriaPrzyszłości

            @LaboratoriaPrzyszlosci

          • Finał Ligi Tenisa Stołowego

          • Od jesieni chłopcy na długich przerwach rozgrywali mecze tenisa stołowego. Najpierw rozgrywki toczyły się w grupach, by wyłonić zwycięzców grup. Wielki finał został rozegrany na atrium w asyście kibiców i pod okiem Pani dyrektor. Trzecie miejsce zajął Bartek Misztal, drugie Igor Kopański, zaś złoty medal wywalczył Brian Rokosz. Serdeczne gratulacje!

            Wielkie podziękowania dla Krzysztofa Sobczyka za współorganizowanie rozgrywek.

            Zdjęcia wykonano szkolnym aparatem zakupionym w ramach programu Laboratoria Przyszłości.

            #LaboratoriaPrzyszlosci

            #LaboratoriaPrzyszłości

            @LaboratoriaPrzyszlosci

          • PRAKTYCZNA BIOLOGIA

          • Jaką drogę pokonuje powietrze gdy robisz wdech i wdech?Jak usuwany jest z naszego organizmu mocz?Uczniowie klas VII wcielili się w biologicznych konstruktorów. Współpracując w grupach wykonali modele układu oddechowego oraz wydalniczego. Dzięki temu zrozumieli budowę i funkcjonkwanie tych układów.

             

            Zdjęcia wykonano szkolnym aparatem zakupionym w ramach programu Laboratoria Przyszłości.

            #LaboratoriaPrzyszlosci

            #LaboratoriaPrzyszłości

            @LaboratoriaPrzyszlosci

          • LEKCJA MIĘDZYPRZEDMIOTOWA

          • 23 lutego uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w lekcji miedzyprzedmiotowej. Zajęcia dotyczące pieniędzy i denominacji były prowadzone przez nauczycieli matematyki, języka angielskiego i historii. Uczniowie byli aktywni i chętnie zabierali głos. Ponadto młodzież mogła obejrzeć pieniądze sprzed reformy walutowej. Działania te zostały przeprowadzone w ramach "Lekcji z ekonomią" programu NBP "Złote Szkoły".

          • ESCAPE ROOM

          • W czwartek 22 lutego uczniowie klas 4-8 mogli zagrać w escape room. Rozwiązując zagadki związane z NBP, pieniądzem i denominacją przechodzili kolejne poziomy gry. Za poprawne odpowiedzi zdobywali kolejne cyfry kodu, który należało wpisać na kłódce. Poprawne wpisanie całego szyfru otwierało symbolicznie "zamknięte drzwi". Uczniowie wznosili się na wyżyny sprytu i logicznego myślenia, aby rozwiązać tajemnicze zagadki. Przy tym zadaniu było dużo ruchu, gdyż każdy chciał to jak najszybciej zrobić. Zadanie zostało zrealizowane w ramach "Lekcji z ekonomią" Projektu "Złote Szkoły".

          • POZNAJEMY ZAWODY

          • W ramach "Lekcji z ekonomią" realizowanego projektu NBP "Złote Szkoły" uczniowie klasy 7 na zajęciach rozwijających kreatywność poznawali zawody szeroko związane z pieniądzem. Uczniowie musieli w zasobach internetowych poszukać informacji dotyczących konkretnych zawodów, np. księgowy, analityk giełdowy, doradca finansowy, makler. Wyszukali ciekawostki, warunki jakie należy spełnić, plusy i minusy pracy w konkretnym zawodzie. Następnie przygotowali z tego notatką, którą przedstawiali na forum klasy.

          • MATEMATYKA BEZ GRANIC

          • Uczniowie klasy 6 uczestniczą w konkursie "Matematyka bez granic". Celem konkursu jest zbliżenie między krajami i miastami Unii Europejskiej, matematyką i językami obcymi. Uczniowie całą klasą rozwiązują wspólnie zadania, w tym zadanie w języku angielskim, do którego rozwiązanie też należy napisać w języku angielskim. Taki konkurs integruje zespół klasowy oraz wprowadza podstawowe zasady poprawnej komunikacji. W uczniach budzi się odpowiedzialność za całą grupę oraz atmosferę panującą w klasie. Między uczniami tworzą się pozytywne relacje nacechowane życzliwością, zaufaniem oraz wspieraniem się w dążeniu do wspólnego celu.

          • WARSZTAT UCZNIOWSKI

          • 21lutego nasi uczniowie wykonali zadanie "Warsztat uczniowski" w ramach Programu "Złote Szkoły". Krzysztof i Mykhailo przedstawili kolegom i koleżankom przygotowaną przez siebie prezentację dotyczącą NBP, jego funkcji oraz historii pieniądza w Polsce. Dzięki temu uczniowie klas 4-8 pogłębili swoją wiedzę dotyczącą 100 lat polskiego złotego. Dowiedzieli się m.in., że "polski złoty" powstał w wyniku reformy pieniężnej Władysława Grabskiego w 1924 r., a obecna nazwa "polski nowy złoty" to efekt denominacji z 1995 r. Chłopcy podzielili się też ciekawostkami dotyczącymi pieniędzy oraz pokazali różnice w wyglądzie nominałów 70 lat temu, 30 lat temu i obecnie. Następnie Milena, Maja i Zuzanna przeprowadziły quiz dotyczący NBP oraz naszej waluty na przestrzeni lat. Okazało się, że wielu uczniów ma bogatą wiedzę na ten temat. 

          • Jestem Eko

          • Nasi Młodzi Przyrodnicy z klasy 6 uczestniczyli w kolejnych zajęciach z programu Instytutu Badań Edukacyjnych - Jestem Eko - Zbrataj się z naturą.

            Tym razem rozmawialiśmy o Odnawialnych Źródłach Energii (OZE). Uczniowie poznali rodzaje OZE i dowiedzieli się jak są one wykorzystywane w Polsce. Poznaliśmy też ważne pojęcie "dekarbonizacji gospodarki".

            Teraz czas na pracę obserwacyjną. Czekamy na Wasze fotki przedstawiające przykłady wykorzystania OZE na terenach użyteczności publicznej lub prywatnej.

            #jestemeko

            Zdjęcia wykonano szkolnym aparatem zakupionym w ramach programu Laboratoria Przyszłości.

            #LaboratoriaPrzyszlosci

            #LaboratoriaPrzyszłości

            @LaboratoriaPrzyszlosci

          • Lekcja z ekonomią

          • 20 lutego uczniowie klas 6-8 uczestniczyli w zajęciach pt. "Zabezpieczenie na polskich banknotach". Lekcja ta została zrealizowana w ramach Zadania "Lekcja ekonomii" ogólnopolskiego Programu "Złote Szkoły NBP". Uczniowie w czasie zajęć dowiedzieli się jakie funkcje pełni NBP, kto produkuje monety i banknoty, jakie są zabezpieczenia na banknotach. Sami, oglądając banknoty, starali się poszukać jak najwięcej zabezpieczeń oraz elementów niewidocznych na pierwszy "rzut oka". Pracując w parach w karcie pracy starali się dopasować zabezpieczenia pokazane na konkretnych banknotach. Uczniowie z wielkim zaciekawieniem starali się odpowiedzieć na pytanie: ile waży milion złotych?

          • Międzynarodowy Dzień Języków Ojczystych

          • 21 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języków Ojczystych. Z tej okazji 14 i 15 lutego uczniowie klas IV-VIII pod kierunkiem Pań polonistek realizowali projekt "Kierunek Polszczyzna". Każda klasa dowiedziała się, kto i dlaczego ustanowił to święto, poznała język.... bengalski oraz obejrzała film o początkach naszego języka, a potem wzięła się do pracy. Czwartoklasiści jak najstaranniej napisali najpiękniejsze polskie słowa, a ich o rok starsi koledzy rysowali, co można zrobić językiem polskim. Klasa VI układała śmieszne wierszyki z trudnych ortograficznie słów, natomiast siódma klasa tworzyła łamańce językowe. Nasi najstarsi uczniowie pracowali nad planszami mającymi wzbogacić wiedzę "juniorów" o języku polskim od A do Z. Zaangażowanie uczestników projektu w pracę było jak zwykle u nas ogromne. Jej efekty społeczność szkolna ujrzy 21. II.

          • Walentynki

          • 14 lutego odbył się w naszej szkole wyjątkowy apel z okazji Walentynek, który dostarczył niezapomnianych przeżyć uczniom. Wydarzenie było pełne radości, miłości i wspólnego świętowania. Na początku spotkania wszyscy zgromadzeni mieli okazję wysłuchać ciekawej legendy o życiu świętego Walentego oraz wysłuchania pięknej piosenki w wykonaniu Oli Lasockiej. Głównym punktem apelu była zabawa „Randka w ciemno”, która dostarczyła uczniom mnóstwo radości i dobrego humoru. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do stworzenia tej magicznej atmosfery i wspólnego świętowania miłości.

             

            Zdjęcia wykonano szkolnym aparatem zakupionym w ramach programu Laboratoria Przyszłości.

            #LaboratoriaPrzyszlosci

            #LaboratoriaPrzyszłości

            @LaboratoriaPrzyszlosci

    • Kontakt

      • Zespół Szkół Ogólnokształcących Nr 11
      • +48 32 2948142
      • ul. Skwerowa 21, 41-217 Sosnowiec Poland
      • Numer konta bankowego ZSO11: 08102023130000380205796851 Numer konta Rady Rodziców SP37: 45102024980000850205149002 Numer konta Rady Rodziców PM36 97102024980000850205149036