• Regulamin

I. REGULAMIN KORZYSTANIA Z BIBLIOTEKI PRZY ZSO NR 11 W SOSNOWCU

1.Biblioteka służy uczniom, nauczycielom i innym pracownikom szkoły, a także rodzicom.

2.Ze zgromadzonych w bibliotece zbiorów korzystać można:

a.wypożyczając je do domu (lektury, literatura piękna i popularnonaukowa);

b.czytając, przeglądając na miejscu (księgozbiór podręczny, czasopisma, zbiory multimedialne);

c.korzystając w pracowniach przedmiotowych (komplety przekazane do dyspozycji nauczyciela);

3.Godziny urzędowania biblioteki podane są na drzwiach wejściowych.

4.Wypożyczać książki wolno jedynie na swoje nazwisko. Nie wypożycza się książek na nazwisko koleżanek, kolegów, nauczycieli, pracowników szkoły.

5.Jednorazowo można wypożyczyć cztery książki (w tym tylko dwie lektury) na okres miesiąca.

6.Uczniowie przygotowujący się do konkursów mają prawo wypożyczenia większej liczby książek jednorazowo.

7.Jeżeli czytelnik nie przeczytał książki, a wypożyczalnia nie ma na nią zamówień, może przed upływem terminu zwrotu prosić o jego prolongowanie.

8.Uczeń, który nie oddał książki w terminie, nie może korzystać z księgozbioru bibliotecznego.

9.Czytelnikom nie wolno samodzielnie brać książek z księgozbioru podręcznego.

10.Książki i inne dokumenty należy szanować jako dobro wspólne. Zauważone uszkodzenia zgłasza się bibliotekarzowi.

11.W bibliotece obowiązuje cisza i kulturalne zachowanie, zakaz spożywania posiłków i picia napojów.

12.W przypadku zniszczenia lub zagubienia książki (innego dokumentu) należy ją po uzgodnieniu z bibliotekarzem odkupić bądź zwrócić inną o równej lub większej wartości. Do czasu uregulowania należności czytelnik jest zawieszony w prawach korzystania z biblioteki.

13.Z końcem roku szkolnego książki powinny być zwrócone do biblioteki.

14.Czytelnicy opuszczający szkołę (nauczyciele, uczniowie, pracownicy) zobowiązani są do pobrania zaświadczenia potwierdzającego zwrot materiałów wypożyczonych z biblioteki.

15.Zasady korzystania ze stanowiska komputerowego określa II cz. regulaminu

16.Każdy czytelnik zobowiązany jest do zaznajomienia się z niniejszym regulaminem i do bezwzględnego przestrzegania go.

II. REGULAMIN KORZYSTANIA Z MULTIMEDIALNEGO CENTRUM INFORMACJI ZESPOŁU SZKÓŁ OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH NR 11
          W SOSNOWCU

1. Z Centrum Multimedialnego mogą korzystać uczniowie, nauczyciele i pracownicy ZSO nr 11 w Sosnowcu. Rodzice oraz inne osoby - na podstawie dokumentu ze zdjęciem (dowodu osobistego, legitymacji szkolnej).
          2. W razie konieczności jeden komputer może zostać zarezerwowany na potrzeby nauczycieli.
          3. Centrum jest czynne codziennie w godzinach pracy biblioteki.
          4. Użytkownicy mogą korzystać z komputerów wyłącznie w celach edukacyjnych. Nie można grać w gry komputerowe (wyjątek stanowią gry logiczne – Scrabble, szachy itp.)
          5. Korzystanie z Centrum w celach innych niż naukowe  jest możliwe w przypadku wolnych stanowisk i za zgodą bibliotekarza. Pierwszeństwo w korzystaniu z komputerów mają osoby realizujące konkretny temat dydaktyczny.
          6. Komputer uruchamia i wyłącza nauczyciel bibliotekarz. Przed przystąpieniem do pracy użytkownik komputera powinien zgłosić nauczycielowi bibliotekarzowi chęć przystąpienia do pracy. Po zapoznaniu się z regulaminem uczeń wpisuje się do zeszytu wykorzystania komputerów, akceptując tym samym regulamin.
          7. Użytkownik komputera musi posiadać elementarną znajomość jego obsługi i oprogramowania. Nauczyciel bibliotekarz nie ma obowiązku obsługiwać komputera, może jednak służyć radą i pomocą, jeżeli dysponuje czasem.
          8. Pracować przy komputerach można tylko w czasie wolnym od zajęć edukacyjnych (przed lekcjami lub po lekcjach) oraz na długiej przerwie.
          9. Przy jednym stanowisku komputerowym mogą znajdować się najwyżej dwie osoby pracujące w ciszy.
          10. W przypadku dużej ilości chętnych do korzystania z komputerów obowiązywać mogą limity czasowe.
          11. Programy udostępniane są wyłącznie na miejscu
          12. Z drukarki  i kopiarki korzysta się w uzasadnionych przypadkach, odpłatnie i za zgodą nauczyciela bibliotekarza.
          13. Każde uszkodzenia lub nieprawidłowości w pracy komputera należy natychmiast zgłaszać bibliotekarzowi.
          14. Za wszelkie mechaniczne uszkodzenia sprzętu komputerowego i oprogramowania odpowiada /finansowo!/ użytkownik. Jeśli jest niepełnoletni, wówczas odpowiedzialność ponoszą rodzice.
          15. Zabrania się korzystania z komputera w celach zarobkowych, wykonywania czynności naruszających prawa autorskie twórców lub dystrybutorów oprogramowania danych.
          16. W przypadku stwierdzenia naruszenia obowiązujących zasad bibliotekarz ma prawo do natychmiastowego przerwania pracy użytkownika komputera.
          17. Nieprzestrzeganie regulaminu spowoduje zakaz korzystania ze stanowiska komputerowego na okres wskazany przez nauczyciela bibliotekarza.