• Szkoła Patriotów

• Od 1 maja 2023 r. nasza szkoła bierze udział w projekcie Szkoła Patriotów. Certyfikat „Szkoła Patriotów/Przedszkole Patriotów” jest przyznawany przez Śląskiego Kuratora Oświaty.
        Cele projektu:
            • przywracanie i podtrzymywanie pamięci o ważnych dla historii naszej Ojczyzny i regionu bohaterach i wydarzeniach,
            • upowszechnianie wiedzy na temat miejsc, faktów i postaci związanych z walką o niepodległość, bohaterstwem i męczeństwem,
            • systematyczna opieka nad miejscami pamięci i trwałymi upamiętnieniami na terenie Województwa Śląskiego, stanowiącymi materialne świadectwo ważnych wydarzeń z historii Polski,
            • kształtowanie wśród dzieci i młodzieży szacunku dla przeszłości i tradycji, dziedzictwa narodowego i kulturowego,
            • pielęgnowanie tradycji patriotycznych poprzez propagowanie wiedzy o ważnych wydarzeniach z historii kraju i regionu,
            • dostrzeganie związków między życiem i działalnością jednostek a historią regionu, kraju,
            • współpraca z lokalną społecznością (m.in. Parafią, OSP, KGW, stowarzyszeniami),
            • rozwijanie kreatywności i umiejętności uczniowskich w zakresie efektywnej współpracy w grupie.

ZDJĘCIA W GALERII TUTAJ

CERTYFIKAT DLA NASZEJ SZKOŁY

27 listopada 2023 roku, w sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Wojciecha Kilara w Zespole Szkół Artystycznych w Katowicach odbyło się oficjalne podsumowanie projektu Śląskiego Kuratora Oświaty: „Przedszkole / Szkoła Patriotów”, którego zwieńczeniem było wręczenie certyfikatów. Nasza szkoła otrzymała tytuł „Szkoły Patriotów”. Śląski Kurator Oświaty, pani Urszula Bauer wręczyła pani dyrektor Certyfikat i bandolier „Szkoła Patriotów”, a także „Ziarno Niepodległości”. Poseł do Parlamentu Europejskiego, pani Jadwiga Wiśniewska gratulowała wszystkim szkołom zaangażowania w tym projekcie.
        Uczniowie klasy 8 zasadzili „Ziarno Niepodległości”.

ZDJĘCIA W GALERII TUTAJ

AKADEMIA PODSUMOWUJĄCA

NASZE DZIAŁANIA W PROGRAMIE "SZKOŁA PATRIOTÓW"

9.10 w naszej szkole odbyła się uroczystość poświęcona lokalnym miejscom pamięci narodowej oraz uczczeniu Bohaterów związanych z dzielnicą Maczki w różnych momentach dziejów Ojczyzny.

Pieśniami szkolnego chóru, wierszami, muzyką związaną z prezentowanymi miejscami i postaciami oddaliśmy szacunek Tym, którzy walczyli o niepodległość Biało- Czerwonej. W pięknie czytanych przez młodzież, bogato ilustrowanych fotografiami wystąpieniach historycznych pojawiło się wspomnienie Wodza Insurekcji-Tadeusza Kościuszki, Powstańców Styczniowych, radości mieszkańców Granicy z odzyskania niepodległości. Z zadumą słuchaliśmy o krzewieniu ducha polskości w czasie zaborów przez ks. kanonika J. Niewiarowskiego, o bohaterstwie proboszcza ks. B. Stradowskiego, historii granickich Policjantów- Ofiar Katyńskich zamordowanych w Kalininie przez sowieckich oprawców, poruszającego wspomnienia o żołnierzu Armii Krajowej Leopoldzie Lipeckim, Jego męce i śmierci w niemieckim obozie zagłady. W tym dniu towarzyszyli nam drodzy Goście: Państwo, którzy jako dzieci przeżyli koszmar II wojny światowej i są szanowanymi przyjaciółmi maczkowskich uczniów oraz Pan J. Naziemiec: druh drużynowy naszych harcerzy i zuchów.

Ta nostalgiczna uroczystość, podczas której wspominaliśmy narodową i lokalną historię oraz Osoby, które tutaj- w Maczkach żyły, utwierdziła nas w przekonaniu, że są to nasze korzenie i „kwiaty naszej pamięci”.

SPACER HISTORYCZNY

16 września uczennice klasy VII - Nikola Dziedzic oraz Martyna Kurzępa wystąpiły w roli przewodniczek. W czasie spaceru teatralnego po Maczkach, zorganizowanego przez Fundacja Szafa Gra, dziewczyny przybliżyły licznie zebranym gościom postać ks. Bolesława Stradowskiego. Wspomniany duchowny jest jednym z lokalnych bohaterów, których społeczność naszej szkoły upamiętnia w ramach programu "Szkoła patriotów"

#SzkołaPamięta

______________________________________________________________________________________________________

Uczniowie naszej szkoły podjęli opiekę nad jednym z trzech maczkowskich miejsc pamięci: popiersiem Naczelnika Tadeusza Kościuszki. Po uprzątnięciu terenu wokół pomnika zapalili znicz pamięci i złożyli kwiaty na postumencie popiersia Bohatera.

Zdjęcia wykonano aparatem zakupionym w ramach programu Laboratoria Przyszłości:

#SzkołaPamięta

Deszcz nam niestraszny...Po raz kolejny młodzież naszej szkoły dała wyraz pamięci o Wielkim Polsku Tadeuszu Kościuszce. Wiązanka biało-czerwonych kwiatów oraz płonący znicz upiększyły nasze drogie sercom miejsce pamięci o ojczystej historii i jej Bohaterze.

Zdjęcia wykonano aparatem zakupionym w ramach programu Laboratoria Przyszłości:

---------------------------------------------------------------------

Kolejna środa...I znów uczniowie naszej szkoły pamiętali o uczczeniu postaci Tadeusza Kościuszki. Przedstawiciele Społeczności Szkolnej złożyli wiązankę kwiatów pod popiersiem Bohatera.

• Żywa lekcja historii

• 29 maja uczniowie klas VI, VII I VIII wzięli udział w żywej lekcji historii, na której społeczność szkolna miała zaszczyt gościć harcmistrzynię Krystynę Żydowicz oraz przewodnika Edmunda Kołtunka - osoby, których dzieciństwo i młodość przypadły na mroczne czasy II wojny światowej. Młodzież w należnej powadze i w głębokim skupieniu wysłuchała przejmujących wspomnień o zdarzeniach smutnych oraz wstrząsających widzianych oczami dziewczynki i chłopca. Ofiarowane Drogim Gościom kwiaty oraz z serca płynące podziękowanie za obecność w progach maczkowskiej szkoły, to wyraz zarówno głębokiego szacunku, jak też wdzięczności za przejmującą lekcję ojczystych dziejów. Spotkanie odbyło się w ramach projektu edukacyjnego „Szkoła patriotów”, w którym nasza placówka bierze udział.