• Dzień Edukacji Narodowej i pasowanie na ucznia.

          • 13 października 2023 roku cała społeczność szkolna spotkała się na uroczystej akademii z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Akademia została przygotowana przez uczniów klasy IVa, Va i VIIa pod kierunkiem Pani A. Kamińskiej. Oprawą muzyczną zajęli się uczniowie klasy VIIIa, a dekoracją Nikola Dziedzic i Martyna Kurzępa z klasy VIIa. Uczniowie pięknymi wierszami wyrazili swoje podziękowanie za serce, uśmiech… i przeprosili za psoty i figle. W zabawny sposób zaprezentowali obraz współczesnej szkoły i przedstawili różne typy nauczycieli, a także obdarowali wszystkich pracowników szkoły własnoręcznie przygotowanymi laurkami.

            Pracownikom szkoły życzymy jeszcze raz wszystkiego najlepszego!

            W drugiej części uroczystości odbyło się pasowanie na ucznia. W obecności rodziców i całej społeczności szkolnej, uczniowie klasy I złożyli uroczyste ślubowanie. Uczniowie ślubowali wypełniać sumiennie obowiązki ucznia i dbać o dobre imię swojej klasy i szkoły. W ten sposób oficjalnie przyjęci zostali do grona uczniów naszej szkoły. Największym przeżyciem dla dzieci, był moment pasowania przez Panią dyrektor Olgę Chodakowską. Na koniec uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy i rogi obfitości.

            To był wyjątkowy dzień dla najmłodszych wychowanków, którym życzymy sukcesów i przyjemnego pobytu w murach naszej szkoły.

             

            Zdjęcia wykonano szkolnym aparatem zakupionym w ramach programu Laboratoria Przyszłości.

            #LaboratoriaPrzyszlosci

            #LaboratoriaPrzyszłości

            @LaboratoriaPrzyszlosci

          • Warsztaty dietetyczne

          • 12 października uczniowie klasy 6, 7 i 8 wzięli udział w warsztatach dietetycznych w POK Maczki.

            Warsztaty prowadzone były przez mgr Donatę Krawczyk (dietetyk kliniczny) z Palety Diet w Sosnowcu.

            Nasi uczniowie dowiedzieli się o:

            - nowej piramidzie żywieniowej

            - zaleceniach zdrowego odżywiania

            - aktywności fizycznej

            - najczęstszych błędach żywieniowych jakie popełniamy

            - sposobach odchudzenia naszej kuchni oraz

            - tym czym jest otyłość.

            Warsztaty były bardzo ciekawe i przydatne.

             

            Zdjęcia wykonano szkolnym aparatem zakupionym w ramach programu Laboratoria Przyszłości.

            #LaboratoriaPrzyszlosci

            #LaboratoriaPrzyszłości

            @LaboratoriaPrzyszlosci

          • Szkoła Patriotów - podsumowanie.

          • 9.10 w naszej szkole odbyła się uroczystość poświęcona lokalnym miejscom pamięci narodowej oraz uczczeniu Bohaterów związanych z dzielnicą Maczki w różnych momentach dziejów Ojczyzny.

            Pieśniami szkolnego chóru, wierszami, muzyką związaną z prezentowanymi miejscami i postaciami oddaliśmy szacunek Tym, którzy walczyli o niepodległość Biało-Czerwonej. W pięknie czytanych przez młodzież, bogato ilustrowanych fotografiami wystąpieniach historycznych pojawiło się wspomnienie Wodza Insurekcji-Tadeusza Kościuszki, Powstańców Styczniowych, radości mieszkańców Granicy z odzyskania niepodległości. Z zadumą słuchaliśmy o krzewieniu ducha polskości w czasie zaborów przez ks. kanonika J. Niewiarowskiego, o bohaterstwie proboszcza ks. B. Stradowskiego, historii granickich Policjantów- Ofiar Katyńskich zamordowanych w Kalininie przez sowieckich oprawców, poruszającego wspomnienia o żołnierzu Armii Krajowej Leopoldzie Lipeckim, Jego męce i śmierci w niemieckim obozie zagłady. W tym dniu towarzyszyli nam drodzy Goście: Państwo, którzy jako dzieci przeżyli koszmar II wojny światowej i są szanowanymi przyjaciółmi maczkowskich uczniów oraz Pan J. Naziemiec: druh drużynowy naszych harcerzy i zuchów.

            Ta nostalgiczna uroczystość, podczas której wspominaliśmy narodową i lokalną historię oraz Osoby, które tutaj- w Maczkach żyły, utwierdziła nas w przekonaniu, że są to nasze korzenie i „kwiaty naszej pamięci”.

          • Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

          • W związku z przypadającym na 10 października Światowym Dniem Zdrowia Psychicznego w klasie 5A zostały przeprowadzone zajęcia w formie warsztatów poświęcone temu zagadnieniu. Uczniowie pilnie pracowali w grupach, prezentowali swoje prace ukazując imponującą wiedzę w tym temacie.

            #LaboratoriaPrzyszlosci

            #LaboratoriaPrzyszłości

            @LaboratoriaPrzyszlosci

          • Dzień Krajobrazu 2023

          • Już 20 października świętujemy Dzień Krajobrazu. W tym roku pod hasłem "Doceń lokalność!" Zachęcamy wszystkich do spacerów po najbliższej okolicy i odkrywania lokalnych perełek. 

            "Perłami lokalnych krajobrazów mogą być najdrobniejsze ich elementy, jak pojedyncze drzewa, przydrożne kapliczki czy zdobienia domów. Poznawajmy, chrońmy i odpowiednio kształtujmy naszą okolicę, byśmy czuli, że jest w niej cząstka nas samych. Doceniajmy lokalność!" (https://www.gov.pl/web/gdos/dzien-krajobrazu-2023).

            Uczniów klas 5-8 zachęcamy do udziału w konkursie:

            Wykonaj kolaż na temat "Doceń lokalność!".

            - znalezione części roślin, kamienie oraz fotografie regionu przytwierdź trwale do kartki technicznej lub kartonu

            - podpisaną pracę przynieś nauczycielowi geografii do 20 października.

            ***

            – do wykonania kolażu należy użyć materiały organiczne znalezione w lokalnym środowisku (liście, gałązki, szyszki, jesienne owoce, kamienie, mech, mech chrobotek, suche kwiaty, ale także materiały dodatkowe np. fotografie zabytkowych budynków, szary papier, gazeta, karton).

             

            Uwaga: przy pozyskiwaniu materiałów nie wolno niszczyć roślin i zabytkowych obiektów! 

            – pozyskane materiały należy trwale przytwierdzić do kartki np. za pomocą kleju na gorąco, kleju Vikol, kleju polimerowego, taśmy dwustronnej).

            Kryteria oceniania:

            -prawidłowa interpretacja tematu,

            -pomysłowość, kreatywność,

            -trwałość pracy,

            -poziom skomplikowania kompozycji,

            -estetyka wykonania

          • DZIEŃ ZDROWIA PSYCHICZNEGO

          • 10 października obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. Zdrowie psychiczne to jeden z aspektów naszego ogólnego zdrowia. Jest równie ważny jak zdrowie fizyczne. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) zdrowie psychiczne to pełny dobrostan fizyczny, psychiczny i społeczny człowieka. 

            Pamiętajmy, że troszczenie się o zdrowie psychiczne dziecka jest ważne na każdym etapie jego rozwoju. Porady jak wspierać zdrowie psychiczne dzieci znajdą Państwo w poniższym linku.

            Zachęcamy również do kontaktu z naszym psychologiem.

          • Nowa świetlica

          • Od 4 września 2023 r. w naszej szkole mamy nową świetlicę.

            W czasie zajęć świetlicowych uczniowie mogą skorzystać z pomocy w nauce, warsztatów plastycznych, technicznych, rozwijać umiejętności logiczne dzięki grom planszowym oraz odpocząć w strefie relaksacyjnej i spędzić czas w miłej atmosferze.

            Nowe gry planszowe oraz pufy zostały zakupione ze środków Rady Rodziców Szkoły Podstawowej nr 37.

          • Bioróżnorodność

          • 26 września odbyły się w naszej szkole warsztaty dla klas 4-8 dotyczące bioróżnorodności i hydrobiologii. Pogoda nam dopisała, więc można było część zajęć przeprowadzić w terenie. 

            Zajęcia były prowadzone przez Ziemia i my Centrum Edukacji Ekologicznej.

            Zdjęcia wykonano szkolnym aparatem zakupionym w ramach programu Laboratoria Przyszłości.

            #LaboratoriaPrzyszlosci

            #LaboratoriaPrzyszłości

            @LaboratoriaPrzyszlosci

          • Biegi przełajowe

          • Już po raz dwudziesty wspólorganizowaliśmy wraz z Przystankiem Otwartej Kultury (d. Miejski Klub "Maczki") biegi przełajowe. Pogoda dopisała i na starcie stanęli reprezentanci pięciu okolicznych szkół: SP 32, SP 33, SP 35, SP 36 i SP 37. Klasyfikację ogólną wygrała szkoła nr 32 z Kazimierza, drugie miejsce zajęła szkoła nr 33, nam przypało trzecie miejsce. Warto odnotować zdobycie dwóch brązowych medali przez naszych uczniów: Olę Lasocką i Briana Rokosza.

          • Dzień Języków Obcych

          • Konkursy z okazji Europejskiego Dnia Języków

            W związku z obchodami święta języków zachęcamy wszystkich do udziału w konkursach, dzięki którym zdobędziecie wiedzę oraz motywację do nauki języków.

            Przygotowaliśmy dla Was dwa konkursy.

            Konkurs I – co wiesz o językach? – dla klas 7-8.

            W dniu 26.09. poszukajcie w szkole plakatu z pytaniami konkursowymi.

            Starannie zapisane na kartce odpowiedzi  należy umieścić w kopercie z imieniem i nazwiskiem, klasą i przekazać nauczycielom języka obcego w terminie do 3 października.

            Uwaga: podanie dodatkowych informacji do odpowiedzi będzie nagrodzone dodatkowym punktem.

            KONKURS II  dla klas 4-6.

            W formie pracy plastycznej  dokończ zdanie:

            Ucz się języków, ucz, bo….

            Prace przekazujemy nauczycielom uczącym języka obcego w terminie do 6 października.

          • Czytanie na polanie

          • 13 czerwca uczestniczyliśmy w ogólnopolskiej akcji "Czytanie na polanie", dziś otrzymaliśmy certyfikat  potwierdzający nasz udział w tym wydarzeniu.

          • Spacer historyczny

          • 16 września uczennice klasy 7a - Nikola Dziedzic oraz Martyna Kurzępa wystąpiły w roli przewodniczek. W czasie spaceru teatralnego po Maczkach, zorganizowanego przez Fundacja Szafa Gra, dziewczyny przybliżyły licznie zebranym gościom postać ks. Bolesława Stradowskiego. Wspomniany duchowny jest jednym z lokalnych bohaterów, których społeczność naszej szkoły upamiętnia w ramach programu "Szkoła patriotów".

          • Rozpoczynamy nowy rok szkolny

          • 4 września oficjalnie rozpoczęliśmy rok szkolny 2023/2024. Uroczystość poprowadziła klasa 5 z wsparciem koleżanek z klasy 6 i 8. Po krótkim występie artystycznym, głos zabrała Pani Dyrektor Olga Chodakowska, która serdecznie przywitała wszystkich uczniów, rodziców i nauczycieli oraz złożyła życzenia na rozpoczynający się szkolny czas. Po zakończeniu akademii uczniowie wraz z wychowawcami udali się do swoich klas, gdzie mogli porozmawiać i podzielić się wrażeniami z wakacyjnych wojaży, a także otrzymać plan lekcji na nowy rok szkolny.

            Wszystkim uczniom życzymy owocnego roku nauki, a rodzicom dziękujemy za zaufanie i wsparcie.

          • Akademia z okazji zakończenia roku szkolnego 2022/23

          • 23 czerwca 2023 r. odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego dla uczniów klas 1-7 oraz pożegnanie uczniów klasy 8. W uroczystości udział wzięli uczniowie, rodzice, nauczyciele oraz zaproszeni goście. Dyrektor szkoły pani Olga Chodakowska podsumowała rok szkolny, przybliżyła najważniejsze osiągnięcia uczniów oraz podziękowała rodzicom, nauczycielom i pracownikom szkoły za rzetelną pracę. W czasie akademii w podniosłej atmosferze odbyła się ceremonia przekazania Sztandaru Szkoły młodszym kolegom i koleżankom oraz w obecności druha Józefa Naziemca odbyło się ślubowanie zuchów i harcerzy. Również uczniowie klasy 8 dziękowali nauczycielom i rodzicom za pomoc, wsparcie i trud włożony w ich nauczanie i wychowanie oraz wspominali lata spędzone w murach tej szkoły.

            Na zakończenie uroczystości dyrektor szkoły życzyła uczniom i pracownikom szkoły, bezpiecznych, słonecznych i radosnych wakacji, aby pomogły zregenerować siły i pozwoliły z ochotą i zapałem spotkać się za dwa miesiące 4 września w nowym roku szkolnym 2023/2024.

          • Laureatka konkursu plastycznego

          • W międzyszkolnym konkursie zorganizowanym przez SP nr 27, a związanym z książką "Opowieści z Narnii"  I miejsce zdobyła Milena Majewska. Gratulujemy.

          • Wyjazd na sesję Rady Miasta

          • Po raz kolejny gratulowano naszym uczniom wiedzy historycznej. Podczas sesji Rady Miasta Sosnowca przedstawiciele władz samorządowych wręczyli upominki laureatom konkursu historycznego.

          • Wycieczka śladami bioróżnorodności

          • 19 czerwca uczniowie klas 5 i 6 wyruszyli na Jurę Krakowsko - Częstochowską śladami bioróżnorodności. Swoją przygodę rozpoczęli spacerując ścieżką dydaktyczną w rezerwacie przyrody Góra Chełm, gdzie poznali różne typy buczyny. Następnie w Ogrodzieńcu, pod murami zamku wzięli udział w zajęciach terenowych poznając i obserwując roślinność kserotermiczną. Ostatnim punktem wycieczki było zwiedzanie grodu królewskiego na górze Birów, gdzie dzieci poznawały inne typy zbiorowisk leśnych.

          • Festyn Rodzinny 2023

          • Jak zwykle przed naszym corocznym Festynem Rodzinnym spoglądaliśmy w niebo, bo przecież bez ładnej pogody taka impreza nie uda się w pełni. Na szczęście prognozy się sprawdziły i mogliśmy zrealizować cały nasz scenariusz. Na początku odbył się konkurs Mam Talent, w którym zaprezentowało się wielu uczestników. Jury podkreśliło, że nasi uczniowie zaprezentowali różne talenty, więc trudno było wyłonić laureatów. Potem wystąpili młodzi tancerze MCKiS z Jaworzna, którzy rozruszali publiczność. Po tancerzach imponujący popis akrobatyczny dała Nikola Mierzejewska, a uwagę publiczności przykuł Jakub Jendryka "żonglujący ogniem". W międzyczasie entuzjaści aktywności fizycznej rywalizowali w konkurencjach sportowych na wesoło. Przez cały czas trwania festynu chętni mogli korzystać z atrakcji: malowanie twarzy, zamek - zjeżdżalnia, trampolina, rodzice uczniów klasy trzeciej zasponsorowali plecenie warkoczyków i malowanie twarzy. Wiele frajdy najmłodszym przyniosło rozbijanie piniaty kijami. Inną atrakcją były darmowe masaże w wykonaniu profesjonalnej masażystki Anesa Relax. Odwiedzili nas także zaprzyjaźnieni strażacy i policjanci. Impreza nie mogłaby się udać bez pizzy i kiełbasek z grilla oraz ciast upieczonych przez rodziców.

            Składamy podziękowania Radzie Rodziców Szkoły i Radzie Rodziców Przedszkola za współfinansowanie i zaangażowanie w organizację festynu. Dziękujemy także naszym sponsorom: FHU "As" Iwona Szyszka (sklep Lewiatan). FHU "Banasik" Sp.K.z Sosnowca oraz Gospodarstwu Rolnemu Beata Tadeusz Kowal z Michałówki.

          • Wycieczka do Wake Zone Stawiki

          • W czwartek 15 czerwca klasa 5 i 7 wzięła udział w wycieczce do Wake Zone Stawiki, gdzie bardzo  aktywnie spędzili czas. Na rozgrzewkę rozpoczęli spacerem wokół jeziora, poznając wszystkie atrakcje parku, następnie zmagali się z przeszkodami na największym w Polsce wodnym torze przeszkód. Po takim treningu był czas na pyszną pizzę i chwilę relaksu. Uśmiechy na twarzach dzieci świadczą o tym, że wycieczka była udana!

          • Turniej streetballa

          • Siedem par adeptów koszykówki, dziewczęta i chłopcy z klas 7 i 8 podjęło wyzwanie i stanęli do walki o miano najlepszych koszykarzy w naszej szkole. Po rozgrywkach grupowych, półfinałach i finałach poznaliśmy rozstrzygnięcie. I miejsce wywalczyli Oliwier Dąbrowski i Wiktor Majcher, drugie miejsce zdobyli Igor Stasiak i Michał Trzewiczek, a na trzecim znaleźli się Bartosz Misztal i Igor Kopański. Gratulujemy!

    • Kontakt

      • Zespół Szkół Ogólnokształcących Nr 11
      • +48 32 2948142
      • ul. Skwerowa 21, 41-217 Sosnowiec Poland
      • Numer konta bankowego ZSO11: 08102023130000380205796851 Numer konta Rady Rodziców SP37: 45102024980000850205149002 Numer konta Rady Rodziców PM36 97102024980000850205149036