• Konspekt lekcji techniki
          Klasa 4
          TEMAT: Powtórzenie i utrwalenie wiadomości o znakach drogowych
          28.03.2023 r.
          Cele nauczania ogólne:
              • Doskonalenie umiejętności użycia ICT;
              •  Utrwalenie pojęć znaki ostrzegawcze, zakazu, nakazu, informacyjne
              • Utrwalenie pojęć: znaki poziome i pionowe
          Cele szczegółowe:
          Uczeń :
              • potrafi wymienić rodzaje znaków,
              • wie, jak wyglądają poszczególne znaki
              • dzieli znaki na poziome i pionowe
              • potrafi wymienić znaki z poszczególnych grup różniące się od innych
              • potrafi współpracować w parach, grupie
          Formy pracy:
              • grupowa
              • indywidualna
          Metody pracy:
              • poglądowa (monitor interaktywny)
              • werbalna (przekaz słowny)
              • aktywizująca z wykorzystaniem TIK
          Czas trwania:
              • godzina lekcyjna
          Środki dydaktyczne:
              • tablica interaktywna
              • podręcznik, zeszyt
          Tok lekcji:
          1. Część wstępna 
          - Powitanie. Sprawdzenie obecności.
          - Przedstawienie tematu lekcji, przypomnienie podziału znaków oraz ich znaczenia – rozmowa kierowana (wszystkie materiały interaktywne zostały stworzone przez nauczyciela)
          2. Część główna
              • Nauczyciel przypomina jak ważna jest znajomość i przestrzeganie znaków drogowych 
          Krótka animacja z wykorzystaniem znaków drogowych
          https://animoto.com/play/XC1Me2MCT6cX2N19M6y9Ag
              • Za pomocą randomowego koła losowani są uczniowie, którzy na monitorze interaktywnym rysują wylosowane na karteczkach znaki drogowe
          https://wordwall.net/resource/54109421
              • Uczniowie oglądają prezentację, aby utrwalić zdobytą wiedzę:
          https://prezi.com/view/ouMAU5smJ8p7Hdd73rHF/
              • Uczniowie wykonują zadania na tablicy interaktywnej Word Wall:
          https://wordwall.net/resource/8809807
          3. Część końcowa 
          - Powtórzenie rodzajów znaków
          - Pożegnanie.

          -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

          Listopad 2022

          W dniach 10.10.2022, 11.10 2022 oraz 22.11.2022 r. w ramach sieci współpracy z nauczycielami szkół, które przystąpiły do Rządowego programu „Aktywna Tablica” gościliśmy na lekcjach otwartych z historii, geografii 
          i języka angielskiego nauczycieli ze Szkoły Podstawowej nr 4, Szkoły Podstawowej nr 29 i  Szkoły Podstawowej nr 32 w Sosnowcu. W ramach działań nastąpiła miedzy naszymi placówkami wymiana doświadczeń, nauczyciele ze szkół nas odwiedzających, mieli okazję obserwacji lekcji podczas których nauczyciele wykorzystywali monitor interaktywny, będący doskonałym narzędziem pracy oraz dający wiele możliwości podnoszących jakość edukacji. Ponadto nauczyciele na lekcjach otwartych stosowali różnorodne metody pracy, co niewątpliwie miało ogromny wpływ na atrakcyjność jednostek lekcyjnych. Dziękujemy nauczycielom ze szkół współpracujących za obecność,  licząc na dalszą owocną współpracę.
           

          Zdjęcia z zajęć TUTAJ


          KONSPEKT LEKCJI JĘZYKA ANGIELSKIEGO

          Klasa 2a

          TEMAT: Wild animals. Poznajemy dzikie zwierzęta oraz czytamy zdania o ich wyglądzie i trybie życia.

          22.11.2022 r.

          Cele nauczania ogólne:

          * Doskonalenie umiejętności użycia ICT;
          * Wprowadzenie nowego słownictwa – nazwy dzikich zwierząt.

          Cele nauczania szczegółowe:
          *Uczeń :

          - potrafi prawidłowo wymówić nazwy zwierząt,

          - potrafi przeczytać tekst oraz odpowiedzieć na pytania do tekstu,

          - korzysta ze źródeł informacji w języku obcym, również za pomocą technologii informacyjno – komunikacyjnych,
          - ćwiczy umiejętność efektywnego współdziałania w klasie.


          Formy pracy:
          *zbiorowa
          *indywidualna

          *w parach

          Metody pracy:
          *wizualna (karty z wizerunkiem zwierząt)
          *czynnościowa (wykonanie zadań)

          *komunikacyjna (czytanie oraz formułowanie odpowiedzi do przeczytanego tekstu)
          *aktywizująca z wykorzystaniem ćwiczeń w aplikacji

          *audiolingwalna (słuchanie i powtarzanie nazw zwierząt)

          Czas:
          * jedna jednostka lekcyjna

          Środki dydaktyczne:
          * Karty z nazwami zwierząt

          * Tablica interaktywna

          * Podręcznik

          TOK LEKCJI:

          1. Część wstępna lekcji

          - Powitanie. Sprawdzenie obecności.

          - Przypomnienie piosenki “Say hello” oraz jej zaśpiewanie na powitanie.

          - Rozgrzewka językowa. Nauczyciel zadaje uczniom pytania typu: How are you? What’s your name? Where are you from? How old are you? Can you play board games? Can you draw a cat? Have you got a bed in your bedroom?

          - Wprowadzenie do tematu lekcji: uczniowie słuchają nagrania z odgłosami zwierząt i ich zadaniem jest połączenie obrazka z właściwym dźwiękiem.

          2. Część zasadnicza lekcji

          - Słownictwo. Uczniowie poznają nazwy dzikich zwierząt, nauczyciel prezentuje karty ze zwierzętami, a uczniowie powtarzają za nim. Następnie nauczyciel przywiesza karty na tablicy, uczniowie sami powtarzają nazwy zwierząt.

          - Zabawy. Nauczyciel przeprowadza zabawy utrwalające poznane nazwy zwierząt.

          What card is missing? - Nauczyciel prosi, żeby uczniowie zamknęli oczy i w tym czasie zabiera jedną z kart, następnie prosi uczniów o sprawdzenie, która karta zaginęła.

          Changing the place. - Nauczyciel utrudnia zabawę, prosi uczniów o zamknięcie oczu, a w tym czasie zamienia miejscami karty z nazwami zwierząt, zadaniem uczniów jest określenie, które karty zmieniły swoje miejsce.

          Who’s got it? - Nauczyciel rozdaje karty kilku uczniom. Podaje nazwę zwierzęcia na jednej z nich i pyta” Who’s got it? Klasa ma podać imię osoby trzymającej kartę.

          - Utrwalenie słownictwa. Uczniowie wykonują zadania na tablicy interaktywnej utrwalające nazwy poznanych zwierząt (LearningApps) – video game oraz memory).

          https://learningapps.org/view1544381

          https://learningapps.org/view1027975

          - Praca z tekstem. Uczniowie czytają tekst o dzikich zwierzętach, jak wyglądają i jak żyją. Następnie nauczyciel zadaje uczniom pytania do przeczytanego tekstu: Are elephants very big? Can hippos swim? Have zebras got black and white stripes? Are tigers small cats? Następnie uczniowie wykonują zadanie w aplikacji LearningApps – połączenie opisu wyglądu ze zwierzątkiem.

          https://learningapps.org/view1931630
          3. Część końcowa lekcji
          - Powtórzenie nazw zwierząt – test na quizizz. Uczniowie wykonują test na tablicy interaktywnej.

          https://quizizz.com/admin/presentation/63654bdb70548a001dbd2a40?source=lesson_share

          - Metoda niedokończonych zdań: Dziś nauczyłem się ……, Dowiedziałem się ….., Wiem, że …….., Muszę jeszcze utrwalić …….

          - Pożegnanie z bohaterami oraz zaśpiewanie piosenki „Say goodbye”.


          KONSPEKT LEKCJI GEOGRAFII

          Klasa 6a

          TEMAT: Ziemia w Układzie Słonecznym.

          11.10.2022 r.

          Cele nauczania ogólne:

          * Doskonalenie umiejętności użycia ICT;
          * Wprowadzenie pojęć: Układ Słoneczny, planeta, satelita, ciała niebieskie, meteory, meteoryty, komety.

          * Omówienie planet Układu Słonecznego.
          Cele nauczania szczegółowe:
          *Uczeń :

          • potrafi wymienić nazwy planet w odpowiedniej kolejności,

          • zna podział planet,

          • zna cechy charakterystyczne każdej planety,

          • potrafi wymienić małe ciała niebieskie i wie czym się charakteryzują,

          • korzysta ze źródeł informacji w języku obcym, również za pomocą technologii informacyjno – komunikacyjnych,

          • ćwiczy umiejętność efektywnego współdziałania w klasie.

          Formy pracy:
          *grupowa
          *indywidualna

          Metody pracy:
          *wizualna (makieta Układu Słonecznego, karty obrazkowe)
          *czynnościowa (wykonanie zadań)

          *komunikacyjna (porównywanie planet)
          *aktywizująca z wykorzystaniem ćwiczeń w aplikacji

          Czas:
          * jedna jednostka lekcyjna

          Środki dydaktyczne:

          * Tablica interaktywna

          * Podręcznik

          * Makieta Układu Słonecznego

          * Karty obrazkowe z planetami i innymi ciałami niebieskimi

          TOK LEKCJI:

          1. Część wstępna lekcji

          - Powitanie. Sprawdzenie obecności.

          - Wprowadzenie do tematu lekcji: nauczyciel omawia sposoby obserwowania nieba teraz i w przeszłości. Wprowadzone zostaje pojęcie Układu Słonecznego.

          2. Część zasadnicza lekcji

          • Nauczyciel wprowadza podział planet (skaliste i gazowe) oraz omawia je z użyciem makiety i kart obrazowych. Następnie uczniowie czytają o każdej planecie w podręczniku i wspólnie z nauczycielem omawiają różnice i podobieństwa.

          • Nauczyciel omawia małe ciała niebieskie z wykorzystaniem kart obrazowych

          • Uczniowie oglądają film na YouTube, aby utrwalić wiadomości: https://youtu.be/KZzdwT4mZJk.

          • Uczniowie wykonują zadania na tablicy interaktywnej (Learning Apps): https://learningapps.org/display?v=p2eaev85c22

          h
          ttps://learningapps.org/display?v=pn8j2dtcj22



          3. Część końcowa lekcji

          - Powtórzenie nazw planet i innych ciał niebieskich.

          - Metoda niedokończonych zdań: Największa planeta to...., Planeta najbliższa Słońcu to ….

          - Pożegnanie.



          KONSPEKT LEKCJI HISTORII

          Data: 10 X 2022
          Nauczyciel: Paweł Duda
          Klasa: V a
          Temat: Cywilizacja starożytnych Greków

          Cele lekcji:
          Cel ogólny zajęć:

          • Umiejscowienie przez ucznia w czasie i przestrzeni cywilizacji greckiej oraz wyjaśnienie jak warunki geograficzne Grecji wpłynęły na życie jej mieszkańców.

          Cele szczegółowe zajęć:

          • Uczeń umiejscawia obszar Grecji w przestrzeni geograficznej oraz charakteryzuje warunki geograficzne starożytnej Grecji

          • Uczeń wyjaśnia pojęcia: polis, Hellada, Hellenowie, agora, akropol, gimnazjon

          • Uczeń wyjaśnia przyczyny kolonizacji grackiej i wskazuje na mapie jej zasięg

          • Uczeń rozumie dlaczego Grecy nie stworzyli jednego państwa

          Metody i formy pracy

          praca z mapą, praca z ikonografią, praca ze stronami internetowymi, pogadanka

          Środki dydaktyczne

          • podręcznik do historii dla kl. 5 - "Historia 5" (WSiP)

          • mapa starożytnej Grecji

          • prezentacja multimedialna

          • zasoby internetowe: thinglink, e-podręczniki, google prezentacje

          Wymagania w zakresie technologii

          • komputer z dostępem do internetu

          • tablica interaktywna


          Przebieg zajęć

          Lp.

          Nazwa ogniwa

          Czynności

          Nauczyciela

          Ucznia

          1.

          Czynności organizacyjno-porządkowe

          Nauczyciel wprowadza ład zewnętrzny i wewnętrzny w klasie oraz sprawdza obecność.

          Uczniowie przygotowują się do lekcji.

          2.

          Rekapitulacja wtórna.

          Nauczyciel zadaje uczniom pytania odnoszące się do wiedzy zdobytej na wcześniejszych lekcjach. W szczególności dotyczącej warunków geograficznych, jakie sprzyjały rozwojowi pierwszych cywilizacji (Mezopotamii, Egiptu, Indii, Chin).

          Uczniowie odpowiadają na pytania, wskazując, że cechą charakterystyczna w rozwoju pierwszych cywilizacji jest ich powstawanie w pobliżu wielkich rzek.

          3.

          Podanie i zapisanie tematu lekcji

          Nauczycie podaje temat lekcji i zapisuję go w dzienniku lekcyjnym i na tablicy.

          Uczniowie zapisują temat lekcji w zeszytach.


          4.

          Nawiązanie do tematu lekcji

          Nauczyciel informuję uczniów, że jedna z pierwszych i najbardziej rozwiniętych kulturalnie cywilizacji europejskich, rozwinęła się w innych, niesprzyjających warunkach geograficznych.

          Uczniowie uważnie słuchają.



          5.

          Realizacja tematu lekcji

          Nauczyciel udostępnia uczniom przygotowany wcześniej materiał i prosi o wykonanie polecenia nr 1, czyli odpowiedzi na pytanie: w jaki sposób warunki geograficzne Grecji mogły wpływać na życie jej mieszkańców w starożytności? https://moje.zpe.gov.pl/a/anonymous/DmIqVePML/iTP3BH7n

          Nauczyciel pozwala wypowiedzieć się chętnym uczniom. Po czym wyjaśnia wpływ warunków geograficznych na życie starożytnych Greków.

          Następnie nauczyciel wyświetla uczniom notatkę i prosi o przepisanie punktu 1 do zeszytu.
          https://docs.google.com/presentation/d/1nODb_95k2gGXZPg750Od9KwhklOSHb20fVwAfX_0cAE/edit#slide=id.p2

          Uczniowie zapoznają się z poleceniem







          Uczniowie próbują odpowiedzieć na zadane pytanie


          Uczniowie notują najważniejsze informacje w zeszycie (punkt 1).




          Nauczyciel wyjaśnia uczniom, że górzysty teren Grecji nie sprzyjał powstaniu jednego państwa.

          Kotwica Nauczyciel wyjaśnia pojęcie polis (państwa miasta), a następnie, korzystając z przygotowanego materiału, przy pomocy uczniów charakteryzuje najważniejsze elementy polis (agora, akropol, teatr, gimnazjon)
          https://www.thinglink.com/scene/1517250255400206337

          Nauczyciel wyświetla uczniom notatkę i prosi o przepisanie punktu 2 do zeszytu.


          Uczniowie uważnie słuchają.



          Wskazani przez nauczyciela uczniowie korzystając z tablicy multimedialnej odkrywają najważniejsze elementy greckiego polis.




          Uczniowie notują najważniejsze informacje w zeszycie (punkt 2).

          Nauczyciel udostępnia uczniom przygotowany wcześniej materiał i prosi o wykonanie polecenia nr 2, czyli wymienienie/wskazanie najważniejszych obszarów kolonizacji greckiej https://moje.zpe.gov.pl/a/anonymous/DmIqVePML/iTP3BH7n

          Nauczyciel pozwala wypowiedzieć się chętnym uczniom. Po czym wyjaśnia wpływ warunków geograficznych Grecji na proces kolonizacji, jak również jej specyfikę.


          Nauczyciel wyświetla uczniom notatkę i prosi o przepisanie punktu 3 do zeszytu.

          Uczniowie zapoznają się z poleceniem. Wybrani uczniowie wymieniają/wskazują najważniejsze obszary kolonizacji greckiej.






          Uczniowie uważnie słuchają





          Uczniowie notują najważniejsze informacje w zeszycie (punkt 3).

          6.

          Rekapitulacja pierwotna

          Nauczyciel udostępnia uczniom przygotowany wcześniej materiał i prosi o wykonanie ćwiczenia nr 1, czyli rozwiązania krzyżówki i wyjaśnienia hasła:

          https://moje.zpe.gov.pl/a/anonymous/DK92iDsWV/1E6f3VG9

          Chętni uczniowie, znający odpowiedź zgłaszają się i uzupełniają poszczególne pola krzyżówki.



          7.

          Ocena pracy uczniów

          Nauczyciel podsumowuje prace uczniów na lekcji, dziękując im za zaangażowanie.




          Wrzesień 2022

          W roku szkolnym 2022/2023 nasza szkoła przystąpiła do Rządowego programu rozwijania szkolnej infrastruktury oraz kompetencji uczniów i nauczycieli w zakresie technologii informacyjno-komunikacyjnej na lata 2020-2024 – „Aktywna tablica”. W ramach przystąpienia do niniejszego programu zostały zakupione cztery monitory interaktywne, które służą nauczycielom podczas lekcji uatrakcyjniając uczniom naukę i zdobywanie nowych umiejętności. 
          Ponadto założenia programu „Aktywna tablica”  wspierają działania szkoły w zakresie kształcenia uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, posiadającymi różnorodne zaburzenia rozwojowe, utrudniające lub uniemożliwiające prawidłowy proces kształcenia. W związku z troską o naszych uczniów posiadających różnorodne trudności związane z funkcjonowaniem i przyswajaniem wiedzy, nasza szkoła zakupiła pomoce terapeutyczne w postaci programu mTalent – Pakiet Ekspert – Czytanie sylabami, Matematyka – Dyskalkulia, Autyzm – mowa w kontekście społecznym cz. I i II oraz Autyzm – rozumienie i naśladowanie mowy. 
          W ramach wymiany doświadczeń nasza szkoła nawiązała współpracę ze Szkołą Podstawową nr 29, Szkołą Podstawowa nr 32 oraz Szkołą Podstawową nr 4 z Sosnowca. Współpraca daje naszej szkole możliwość wymiany doświadczeń i dzielenia się zdobytą wiedzą w zakresie nauczania i wychowania oraz doskonalenia technik i metod pracy z uczniami, które dają największą efektywność dydaktyczną i wychowawczą. 

    • Kontakt

      • Zespół Szkół Ogólnokształcących Nr 11
      • +48 32 2948142
      • ul. Skwerowa 21, 41-217 Sosnowiec Poland
      • Numer konta bankowego ZSO11: 08102023130000380205796851 Numer konta Rady Rodziców SP37: 45102024980000850205149002 Numer konta Rady Rodziców PM36 97102024980000850205149036