• Pasowanie pierwszoklasistów

     • „Ślubuję

      Być dobrym Polakiem

      Dbać o dobre imię swojej klasy i szkoły..."

      16 listopada 2021 r. w naszej szkole odbyła się wspaniała uroczystość – ślubowanie i pasowanie uczniów klasy pierwszej. Uczniowie z wielkim zaangażowaniem recytowali wiersze, tańczyli i śpiewali piosenki. Najważniejszym momentem uroczystości było złożenie przez dzieci ślubowania na sztandar szkoły oraz pasowanie na ucznia, którego dokonała Pani Dyrektor mgr Olga Chodakowska. W ten sposób pierwszoklasiści zostali oficjalnie włączeni do grona uczniów Szkoły Podstawowej nr 37 im. Henryka Sienkiewicza.Bohaterowie otrzymali pamiątkowe dyplomy i słodkie upominki. Pierwszaków witamy w gronie uczniów Szkoły Podstawowej nr 37 im. Henryka Sienkiewicza w Sosnowcu i życzymy wielu sukcesów i radości .

     • Dzień Niepodległości na lekcjach historii.

     • W tygodniu poprzedzającym Dzień Niepodległości w ramach lekcji historii uczniowie klas V - VIII prześledzili drogę naszych przodków do upragnionej wolności. Szczególną uwagę zwrócono na rolę mieszkańców Zagłębia Dąbrowskiego w tym procesie. Materiały graficzne do przeprowadzonej lekcji, można znaleźć w załączonej prezentacji.

      Dzien_niepoleglosci_2021.pptx

     • Święto Niepodległości

     • Maczki to szczególne miejsce na historycznej mapie Sosnowca i właśnie dlatego także w naszej dzielnicy organizowane są rokrocznie miejskie obchody Dnia Niepodległości. Od lat nie zmienia się scenariusz tego wydarzenia: po mszy w kościele zebrani mieszkańcy w pochodzie udają się pod Krzyż Wolności, a następnie pod pomnik Tadeusza Kościuszki. Pod pomnikiem zabrali głos prezydent Miasta Sosnowca Arkadiusz Chęciński, poseł na Sejm Mateusz Bochenek (nasz absolwent) oraz dyrektor Instytutu Zagłębia Dąbrowskiego prof. dr hab. Dariusz Nawrot

     • Wystawa historyczna

     • W związku z 40. rocznicą wprowadzenia w Polsce stanu wojennego uczniowie klas ósmych mieli okazję zapoznać się z wystawą historyczną pt. "Stan wojenny 1981-1983". Wystawa została przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej oraz Śląskie Centrum Wolności i Solidarności w ramach projektu edukacyjnego "Gdy gaśnie pamięć ludzka, dalej mówią kamienie", w którym w bieżącym roku szkolnym udział bierze również nasza placówka.

     • Pamiętamy...

     • W dniu Uroczystości Święta Zmarłych i w Dniu Zadusznym: w czasie świąt wszystkich drogich nam Bliskich, którzy od nas odeszli z nieustającym smutkiem i żalem wspominamy Panią Joannę Kozłowską : Drogą Koleżankę, Człowieka zasług w rozwoju naszej szkoły, Współtwórczynię jej sukcesów, wspaniałą Wychowawczynię wielu pokoleń młodzieży, wielkiej miary Nauczyciela.

      10 stycznia okrutna wieść o Jej Odejściu uderzyła nas w samo serce.

      Pani Joanna pozostanie w naszej pamięci jako Człowiek niezmiernej wartości i nieopisanej dobroci, który każdego dnia szkolnego trudu rozdawał uśmiech i serdeczność nam wszystkim jak bukiety najpiękniejszych kwiatów.

      Nieodżałowana Koleżanko, Szanowna Pani Nauczycielko, Droga Pani Wychowawczyni, niech nasze serca kołyszą Ciebie do snu…

      Dyrekcja i Społeczność Szkolna ZSO 11 w Sosnowcu.

     • Tydzień Kariery TRWA!

     • Zapraszam do udziału w konkursie uczniów szkoły podstawowej. Szczegóły na plakacie umieszczonym poniżej.

      W razie pytań - proszę o kontakt - Sylwia Tatara (doradca zawodowy).

     • Dzień Edukacji Narodowej

     • Co roku 14 października obchodzony jest w Polsce Dzień Edukacji Narodowej, który ma upamiętniać powstanie Komisji Edukacji Narodowej, W tym roku w związku z obostrzeniami  COVID-19, a co za tym idzie - brakiem uroczystej akademii, proponujemy obejrzeć krótki film i wysłuchać naszej interpretacji piosenki "Wielka woda" z repertuaru Maryli Rodowicz.

       

      Uczennice i uczniowie SP37 w Sosnowcu

     • Wycieczka do Warszawy

     • W dniu 28 września uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w wycieczce do Warszawy. Organizatorem i sponsorem wyjazdu był Pan Poseł Mateusz Bochenek. Dzięki wspaniałej inicjatywie Pana Posła dzieci mogły zwiedzić Gmach Sejmu RP, zasiąść w fotelach sali posiedzeń Sejmu i zjeść pyszny obiad w restauracji. Po pełnych emocji odwiedzinach w Gmachu Sejmu dzieci odbyły spacer po Warszawie, udały się pod pomnik Armii Krajowej i Polskiego Państwa Podziemnego oraz zwiedzili Stadion Narodowy.

      Serdecznie dziękujemy Panu Mateuszowi Bochenkowi za zorganizowanie wyjazdu i miłe przywitanie w Warszawie oraz Panu Józefowi Naziemcowi za opiekę podczas wycieczki.

     • Europejski Dzień Języków

     • 26 września obchodzony jest Europejski Dzień Języków - międzynarodowe święto obchodzone z inicjatywy Rady Europy.

      Z tej okazji w naszej szkole zorganizowane zostały zajęcia kulturowe dla klas 4-8 oraz konkurs z języka angielskiego "Klasowy mistrz języka angielskiego". 

      Klasowymi mistrzami języka angielskiego są:

      kl. 4 - Lena Leksowska i Wojciech Kozłowski

      kl. 5 - Milena Majewska

      kl. 6 - Krzysztof Sobczyk

      kl. 7 - Michał Trzewiczek

      kl. 8a - Julia Taraska

      kl. 8b - Daria Duraj.

      Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!​​​​​​​

     • Sportowy Turniej Miast i Gmin

     • Wrzesień w naszej szkole kojarzyć się może z biegami, bo najpierw odbyły się zawody w biegach przełajowch, a w ubiegłym tygodniu wyścigi austarlijskie (po każdym kolejnym okrążeniu w wyścigu odpada na mecie ostatni). Od wtorku do czwartku zorganizowaliśmy eliminacje, zaś w piątek odbył się finał. W biegach finałowych zwyciężyli Hania Matczak i Kuba Korniak. Gratulujemy!

     • Biegi Przełajowe

     • Cieszymy się, że po długiej przerwie mogliśmy współorganizować kolejną edycję Biegów Przełajowych o Puchar Dyrektora Klubu "Maczki". Rozegrane zostały cztery biegi w kategoriach: dziewczęta młodsze i starsze oraz chłopcy młodsi i starsi. W gronie medalistów znaleźli się "złoty" Brian Rokosz, "srebrna" Ala Matysik i "brązowy" Kuba Korniak. Po podliczeniu wszystkich wyników okazały puchar odebrali uczniowie z SP 33 z Ostrów. Gratulujemy!

      GALERIA

     • ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2021/2022

     • Po dwóch miesiącach wakacji pełni energii i zapału do pracy wróciliśmy do szkoły.

      Pani Dyrektor serdecznie przywitała uczniów, rodziców, nauczycieli oraz pracowników administracji i obsługi życząc sukcesów w nowym roku szkolnym.

      Po uroczystości uczniowie udali się do klas na spotkanie ze swoimi wychowawcami.

     • TURNIEJ TENISA STOŁOWEGO

     • Od kilku już lat w ramach lekcji wychowania fizycznego chłopcy biorą udział w lidze tenisa stołowego. Niestety, przejście do nauki zdalnej uniemożliwiło nam przeprowadzenie takich rozgrywek, więc zamiast ligi rozegraliśmy turniej. Dziesięciu uczestników rywalizowało najpierw w grupach, a potem w finale. Mistrzem szkoły okazał się Konrad Wachelko, na drugim miejscu uplasował się Wiktor Lasocki, a ostatnie miejsce "na pudle" zajął Oliwier Czetyrko.

      Gratulacje!

     • „Brązowo, ale czy zdrowo?”

     • W związku z ogólnopolską akcją informacyjno-edukacyjną „Brązowo, ale czy zdrowo?” prosimy Rodziców i Uczniów o zapoznanie się z kilkoma ważnymi informacjami dotyczącymi szkodliwości nadmiernego eksponowania skóry na słońcu, co w konsekwencji może powodować nowotwór jakim jest czerniak.

      Zalecane środki chroniące przed nadmiernym promieniowanie UV:

      Należy ograniczyć czas przebywania na słońcu w godz od 10:00 do 14:00;
      Należy robić przerwy w opalaniu się, częściej przebywać w cieniu;
      Należy nosić ubrania ochronne, bawełniane, nie eksponować całego ciała;
      Należy nosić okulary przeciwsłoneczne, które stanowią 99% – 100 % ochrony przed UVA i UVB dla oczu;
      Należy używać kremów ochronnych o szerokim spektrum ochrony przeciwsłonecznej;
      Należy chronić niemowlęta i dzieci już od najmłodszych lat i uczyć je wraz z wiekiem racjonalnego korzystania ze słońca.

     • DOPALACZE WYPALACZE - GROŹNE NARKOTYKI

     • W związku z kampanią ogólnopolską Dopalacze Wypalacze – „groźne narkotyki”. Prosimy Rodziców i Uczniów o zapoznanie się z krótką informacją dotyczącą dopalaczy.

      Dopalacze - objawy zatrucia i skutki uboczne zażywania dopalaczy

      autor: Bożena Klukowska – Poradnik Zdrowie

      Dopalacze to narkotyki wyjątkowo niebezpieczne dla zdrowia. Najczęściej po substancje psychoaktywne sięgają młode osoby.  Niekiedy nieświadome zagrożenia, jakie dopalacze niosą dla zdrowia i psychiki. Jakie mogą być skutki zażywania dopalaczy?

      Dopalacze, podobnie jak narkotyki, mają działanie psychoaktywne, czyli mają wywoływać w organizmie określone stany – odurzenia, pobudzenia, euforii, halucynacje.

      Tak naprawdę nie ma jednoznacznej definicji i sami farmakolodzy mają trudności z jednoznacznym stwierdzeniem, czym są dopalacze. Jedni uważają je za rodzaj narkotyków, które tym tylko różnią się od tych „prawdziwych” narkotyków, że do niedawna były sprzedawane legalnie.

      Inni określają je jako substancje psychoaktywne, a jeszcze inni (sprzedawcy) mówią na nie „produkty kolekcjonerskie”.

      Dopalacze: mieszanki trucizn

      Mogą być pochodzenia naturalnego, a są wśród nich preparaty ziołowe, zawierające głównie związki halucynogenne, np. te oparte na wyciągach z muchomora czerwonego lub plamistego, szałwii wieszczej, powoju hawajskiego, kratoma (liście drzewa Mitragyna Speciosa). Są dostępne pod postacią suszu lub ekstraktu.

      Najczęściej jest tak, że jeden dopalacz zawiera w sobie związki pochodzące nie z jednej, ale kilku, a nawet kilkunastu roślin! A ponieważ każda z nich może (i zwykle ma) po kilka substancji o działaniu psychoaktywnym, alkaloidy, nietrudno sobie wyobrazić, jak działa taki dopalacz.

      Po spożyciu takiej piorunującej mieszanki pojawia się nadwrażliwość zmysłowa, zmienne nastroje, charakteryzujące się nagłym przejściem od euforii do depresji.


       

     • DZIEŃ SPORTU '21

     • I czerwca to Dzień Dziecka, a w naszej szkole także Dzień Sportu. Z tej okazji uczniowie klas I-VI przystąpili do walki w wieloboju sprawnościowym, na który złożyło się osiem stanowisk. Na szczęście pogoda dopisała, więc rywalizacja mogła odbyć się na naszych boiskach. Uczniowie pod opieką swoich wychowawczyń przemieszczali się od stacji do stacji starając się o jak najlepsze wyniki. Najlepsi okazali się (i zdobyli medale): Oliwia Bugajska, Nadia Pawliniarz, Gosia Piecuch, Igor Nowak, Filip Dębski, Wojtek Wójcicki, Hania Matczak, Ola Lasocka, Nikola Kubańska, Artur Manterys, Brian Rokosz oraz Piotrek Dziedzic.
      Inaczej świętowali uczniowie klas siódmych i ósmej, bowiem oni wybrali się na pieszą wycieczkę na Ryszkę, z przystankiem na Piernikarce i przy „cudownym źródełku”:)
      Radzie Rodziców dziękujemy za słodki poczęstunek.

      GALERIA ZDJĘĆ

     • NAUCZANIE HYBRYDOWE

     • SZANOWNI PAŃSTWO, DRODZY UCZNIOWIE

      W związku ze zmianą Rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki z dnia 29 kwietnia 2021 r. w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 informuję, że w dniach 17 – 21 maja oraz 24 maja i 28 maja wprowadza się nauczanie hybrydowe. Uczniów zapraszamy na zajęcia stacjonarne w szkole zgodnie z niżej zamieszczoną informacją dotyczącą klas:

      - w dniu 17 maja – klasy: 7a, 8, 5 (kl. 7a – sala nr 52, kl. 8 – sala nr 47, kl. 5 – sala nr 51 )

      - w dniu 18 maja – klasy: 7a, 8, 5 (kl. 7a – sala nr 52, kl. 8 – sala nr 47, kl. 5 – sala nr 51 )

      - w dniu 19 maja – klasy: 7b, 6 (kl. 7b – sala nr 52, kl. 6 – sala nr 45)

      - w dniu 20 maja – klasy: 7b, 6 (kl. 7b – sala nr 52, kl. 6 – sala nr 45)

      - w dniu 21 maja – klasy: 7a, 8, 4 (kl. 7a – sala nr 52, kl. 8 – sala nr 47, kl. 4 – sala nr 48)

      - w dniu 24 maja – klasy: 7b, 4 (kl. 7b – sala nr 52, kl. 4 – sala nr 48)

      - w dniu 28 maja – klasy: 6, 5, 4 (kl.6 – sala nr 45, kl. 5 – sala nr 51, kl. 4 – sala nr 48)

      Zajęcia będą się odbywać zgodnie z planem lekcji zarówno stacjonarnie, jak i zdalnie. 

      Przypominamy, że w dniach 25 – 27 maja na terenie szkoły odbędzie się egzamin ósmoklasisty. Są to dni ustawowo wolne od zajęć dydaktycznych.

     • HARMONOGRAM POWROTU UCZNIÓW DO SZKOŁY

     •  

      • Od 4 maja wszyscy uczniowie klas 1-3 szkoły podstawowej wracają do nauki w trybie stacjonarnym.

      • Od 15 maja uczniowie klas 4-8 szkoły podstawowej zaczną naukę w trybie hybrydowym.

      • Od 29 maja wszyscy uczniowie będą się uczyć w trybie stacjonarnym.

     • EGZAMIN ÓSMOKLASISTY 2021

     • W 2021 r. egzamin ósmoklasisty odbywa się w maju. W arkuszu egzaminacyjnym ‎z każdego przedmiotu znajdą się zarówno zadania ‎zamknięte (tj. takie, w których uczeń wybiera jedną odpowiedź z kilku podanych), jak i zadania otwarte (tj. takie, w których uczeń samodzielnie formułuje odpowiedź).

       

      Harmonogram egzaminu:

      25 maja 2021 r. - wtorek: język polski

      Godzina rozpoczęcia: 900       Czas trwania: 120 minut

      26 maja 2021 r. – środa: matematyka

      Godzina rozpoczęcia: 900       Czas trwania: 100 minut

      27 maja 2021 r. – czwartek: język obcy nowożytny

      Godzina rozpoczęcia: 900       Czas trwania: 90 minut

       

      Uczniowie poznają swoje wyniki 2 lipca, natomiast 9 lipca każdy uczeń otrzyma zaświadczenie o szczegółowych ‎wynikach egzaminu ósmoklasisty. Na zaświadczeniu podany będzie wynik procentowy oraz wynik na skali ‎centylowej dla egzaminu z każdego przedmiotu.