• ROZMOWY  Z  NASTOLATKAMI

          Dla rodziców okres „buntu nastolatka” jest wyzwaniem. Aby rodzic mógł właściwie porozumieć się ze swoim nastoletnim dzieckiem musi najpierw zrozumieć i zaakceptować jego uczucia oraz kryjące się za nimi potrzeby. Nawiązanie i  podtrzymywanie więzi z nastolatkiem stanowi podstawę skutecznego wspierania jego prawidłowego rozwoju psychicznego oraz rozwoju umiejętności w sferze społecznej i emocjonalnej. Właściwa komunikacja z młodym człowiekiem to podstawa, by do niego dotrzeć. 
          Zachęcam Państwa do lektury ciekawego poradnika, który pomoże zrozumieć nastolatka i da praktyczne wskazówki jak rozmawiać w  tym trudnym okresie rozwoju naszego dziecka. 
           

          Rozmowy z nastolatkami - poradnik

          _____________________________________________________________

          DROGI RODZICU – TU MOŻNA UZYSKAĆ POMOC

          Ośrodek Środowiskowej Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej dla Dzieci i Młodzieży.

          Ośrodek ten działa na terenie miasta Sosnowiec na podstawie umowy zawartej z Narodowym Funduszem Zdrowia. Oferowana przez placówkę pomoc dotyczy przede wszystkim pacjentów i ich rodziny z powiatu Sosnowiec i jest nieodpłatna. Swoją pomoc kieruje zarówno do dzieci (także poniżej 7 roku życia), jak i młodzieży uczącej się (do 21 roku życia). Aby skorzystać z oferowanej przez Ośrodek pomocy rodzic nie musi posiadać skierowania od lekarza, należy jedynie zgłosić takie potrzeby telefonicznie i umówić się na wizyty. Dla każdego pacjenta zespół opracowuje Indywidualny Plan Zdrowienia, który jest tworzony w oparciu o aktualne potrzeby i zasoby pacjenta i jego rodziny.

             Ośrodek kieruje pomoc do dzieci i młodzieży doświadczającej różnych trudności w funkcjonowaniu: doświadczającej sytuacji kryzysowej, mającej trudności w adaptacji do sytuacji pandemicznej, mającej trudności w zachowaniu, których wzorzec wyrażania emocji jest nieadaptacyjny, prezentującej zaburzenia neurorozwojowe (ASD czy ADHD), wyizolowani społecznie, doświadczyli przemocy i inne.

             Działania Ośrodka nakierowane na psychoedukację, wsparcie psychologiczne, psychoterapię oraz diagnostykę problemów i zaburzeń wieku rozwojowego. W ramach wprowadzonej reformy psychiatrii Ośrodek może udzielać pomocy w miejscu zamieszkania oraz w placówce oświatowej, do której uczęszcza dziecko.

             W skład zespołu Poradni wchodzą osoby mające doświadczenie w pracy z dziećmi i młodzieżą: psychologowie, psychoterapeuci oraz terapeuci środowiskowi. Ośrodek współpracuje ze specjalistami z Oddziału Klinicznego Psychiatrii i Psychoterapii Wieku Rozwojowego oraz Poradni Zdrowia Psychicznego, w ramach Centrum Zdrowia Dziecka i Rodziny im. Jana Pawła II w Sosnowcu .

           Dane kontaktowe placówki: 

          Siedziba Poradni:

          ul. Piłsudskiego 9, 41-200 Sosnowiec

          email: spp@czdir.pl

          Tel.32 720 77 00 Rejestracja

          Tel. 32 720 77 23 Ośrodek Środowiskowej Pomocy Psychologicznej

          Godziny pracy poradni:

          Poniedziałek 8 - 16

          Wtorek 11 - 20

          Środa 9 - 20

          Czwartek 11 - 20

          Piątek 8 - 16

          ______________________________________________________________________________

          Informacja o telefonach zaufania oraz infolinii wsparcia dzieci i młodzieży oraz dorosłych, którzy potrzebują pomocy .

          Dzieci i młodzież w kryzysie psychicznym, które mają problemy w domu, w szkole, w tym w relacjach rówieśniczych przy zapewnieniu anonimowości i pełnej dyskrecji, mogą skontaktować się ze specjalistami i otrzymać fachowe wsparcie w najtrudniejszych sytuacjach

          W ramach działań telefonów/infolinii specjaliści świadczą również wsparcie osobom dorosłym, opiekunom i nauczycielom, którzy mają problemy z dorastającymi dziećmi

          Załączone telefony gwarantują szybki dostęp do informacji i wsparcia, jak również podejmowanie interwencji w sprawach ważnych z punktu widzenia zdrowia psychicznego i bezpieczeństwa dzieci oraz młodzieży.

          ___________________________________________________________________

          POZYTYWNA DYSCYPLINA

          Wielu rodziców, nauczycieli i pedagogów codziennie zastanawia się, jak dyscyplinować dzieci. W tradycyjnym ujęciu słowo to kojarzy się raczej negatywnie i wiąże z poczuciem siły. Dyscyplina jest niezbędna, ale musi być wprowadzana w sposób przede wszystkim sensowny i sprawiedliwy. Dziecko musi zawsze wiedzieć, jakie są zasady i dlaczego dostało karę.
          Co daje stosowanie  pozytywnej dyscypliny? To metoda wychowawcza, oparta na wzajemnej miłości i szacunku. Zakłada, że można stawiać na równi uprzejmość i stanowczość, a relację dorosły-dziecko opiera na porządku i wolności.
          Celem pozytywnej dyscypliny nie jest karanie tylko nauka umiejętności społecznych – koncentracja na rozwiązaniach. Pozytywna dyscyplina uczy dzieci wiary we własne możliwości i umiejętności i uodparnia na ocenę innych. 
          Kilka praktycznych wskazówek jak pozytywnie wpływać na zachowanie dzieci znajdą Państwo w poniższym artykule. 
          https://pomyslowirodzice.pl/artykuly/pozytywna-dyscyplina-wskazowki-dla-rodzic

          _____________________________________________________________

          Znaczenie rodziny w życiu młodego człowieka

          Rodzina w życiu człowieka pełni wiele funkcji. Z jednej strony stanowi punkt odniesienia, z drugiej kształtuje zachowania i przekazuje istotne wartości. Ponadto stanowi bezpieczną bazę i zapewnia  wsparcie w trudnych sytuacjach.
          To właśnie w niej uczymy się wielu przydatnych umiejętności, rodzice lub opiekunowie przekazują nam kluczowe wartości i przekonania dotyczące świata. Najlepiej, gdy rodzina stanowi bezpieczną bazę, do której zawsze możemy powrócić i uzyskać potrzebne wsparcie. Wówczas interakcje ze światem zewnętrznym okazują się mniej obciążające. Dlaczego rodzina jest ważna w życiu młodego człowieka?
          O tym przeczytacie Państwo w poniższym artykule ARTYKULE

          -----------------------------------------------------------------------------------------------------

          Informacja dla Rodziców.

          W Sosnowcu powstało Centrum Pomocy Dzieciom – placówka wsparcia psychologicznego dla dzieci i młodzieży, doświadczającej przemocy i ich niekrzywdzących rodziców. Centrum Pomocy Dzieciom to placówka wsparcia psychologicznego, która udziela bezpłatnego wsparcia psychologicznego najmłodszym, dotkniętym każdym rodzajem przemocy – zarówno psychicznej i fizycznej. Działa na rzecz ochrony dzieci przed zaniedbywaniem i krzywdzeniem. Centrum udziela pomocy psychologicznej, pedagogicznej i prawnej dzieciom krzywdzonym, ich rodzinom i opiekunom.

          W Centrum znajdują się cztery gabinety pomocy psychotarapeutycznej, dostosowane do potrzeb dzieci w różnym wieku, tak by każde dziecko znalazło odpowiednie dla siebie środowisko, w którym będzie czuło się bezpiecznie. Znalazła się również przestrzeń dla rodziców niekrzywdzących. Zadaniem, które stawia sobie Centrum, jest otoczenie profesjonalną pomocą dzieci pokrzywdzonych przestępstwem znęcania się lub wykorzystywania seksualnego

           Sosnowiecka siedziba Centrum Pomocy Dzieciom mieści się przy ulicy Głównej 19 w dzielnicy Kazimierz Górniczy, w budynku MDK Kazimierz, 

          Kontakt telefoniczny

          tel. 794 130 272

          ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

          OFERTA TERAPII DLA DZIECI I MŁODZIEŻY UZALEŻNIONYCH OD KOMPUTERA


          Szanowni Państwo,
          w Sosnowieckim Szpitalu Miejskim ruszyła oferta terapii dla dzieci i młodzieży uzależnionych od komputera i innych urządzeń cyfrowych.
          Aby zarejestrować się na wizytę lub uzyskać więcej informacji należy zadzwonić do poradni pod numer telefonu 32/4130551, w godzinach 7.00 - 19.00, od poniedziałku do piątku i ustalić termin spotkania. Do poradni nie jest wymagane skierowanie. W celu przyjęcia dziecka do terapii konieczna jest zgoda obojga rodziców. Szczegóły w załączniku: TUTAJ



           

          Przed nami Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI), który świętować będziemy

          7 lutego 2023 r.

          Dzień Bezpiecznego Internetu jest obchodzony od 2004 r. z inicjatywy Komisji Europejskiej. Akcja ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i nastolatków do sieci, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online, a także promocję pozytywnego wykorzystywania internetu. Co roku, DBI organizowane jest w ponad 150 państwach.

          W ramach działań profilaktycznych, związanych z bezpieczeństwem dzieci w Internecie zaplanowaliśmy:

          • przeprowadzenie zajęć edukacyjnych w klasach IV-VIII w oparciu o scenariusze i filmy dostępne na stronie saferinetrnet.pl;

          • przeprowadzenie zajęć edukacyjnych przez pedagoga dla najmłodszych uczniów naszej szkoły w klasach I – III;

          • przygotowanie gazetki szkolnej propagującej bezpieczeństwo w Internecie.

          Podczas obchodów DBI chcemy zwrócić uwagę na rolę każdego użytkownika Internetu w budowaniu bezpiecznego i przyjaznego środowiska online. Każdy z nas ponosi odpowiedzialność za to, co robi w sieci i w jaki sposób z niej korzysta. Chcemy szczególnie podkreślić potencjał Internetu, który dzieci mogą wykorzystać zarówno w edukacji, kontaktach z rówieśnikami jak również jako formę twórczej rozrywki.

          DLA RODZICÓW!!!

           Wszystkich rodziców, którzy chcieliby się dowiedzieć więcej na temat niebezpieczeństw czyhających na dzieci w Internecie oraz tych, którzy chcieliby poznać skuteczne metody na wyeliminowanie zagrożeń, zapraszamy na polecane strony:

           

          PROGRAM PROFILAKTYCZNY „ SMAK ŻYCIA CZYLI DEBATA O DOPALACZACH” 

          Ze względu na obserwowanie niezwykle niepokojącego zjawiska nadmiernego korzystania z substancji psychoaktywnych przez młodzież, nasza szkoła kontynuuje w roku szkolnym 2022/2023 realizację  programu profilaktyki uniwersalnej "Smak życia czyli debata o dopalaczach”.  
          Celem  programu jest dostarczenie młodym ludziom podstawowych informacji na temat zagrożeń wynikających z używania środków psychoaktywnych, a w konsekwencji zwiększenia ostrożności i zmniejszenia otwartości na kontakty z tymi produktami. Program oprócz dostarczenia młodzieży wiedzy, porusza tematykę najczęściej używanych substancji psychoaktywnych, takich jak alkohol, nikotyna, amfetamina, marihuana.
          W celu przybliżenia Rodzicom wiedzy na temat substancji psychoaktywnych, a  w szczególności nowych narkotyków, TUTAJ zamieszczona jest prezentacja, do której obejrzenia bardzo zachęcam. 

          Pedagog 
          Agnieszka Szeląg


          O potrzebie relaksu i odpoczynku dzieci

              Każdy z nas dorosłych po całym dniu  lub tygodniu pracy marzy o wypoczynku i relaksie 
          w zaciszu domowym. Jest nam to niezbędne do prawidłowego funkcjonowania w życiu i dobrego samopoczucia. Dokładnie tak samo jest z dziećmi. Godziny spędzone w szkole, dodatkowe zajęcia pozalekcyjne, rozwijanie licznych zainteresowań, sprawiają , że one też potrzebują odpoczynku. 
          Czy my jako rodzice potrafimy o to zadbać? Poniższy artykuł pozwoli znaleźć odpowiedź na tak postawione pytanie. 

          Zachęcam do zapoznania się z jego treścią. 

           "O potrzebie relaksu i odpoczynku dzieci" – TUTAJ                                                                                                              

           Pedagog 
           Agnieszka Szeląg 


          JAK SIĘ UCZYĆ, żeby się NAUCZYĆ? Odpowiedź znajdziesz TUTAJ

          10 porad dot. bezpiecznego korzystania z internetu

          Jak poprawić kontakt z dzieckiem

          Moc przytulania

          Potrzeby dorastających dzieci.

          Rodzic przykładem dla swojego dziecka.

          Informacje nt. zagrożenia uzależnienia od telefonu

           

          Jeśli jesteś ofiarą lub świadkiem przemocy  w rodzinie złgoś się do:

          ZESPOŁU INTERDYSCYPLINARNEGO

          SOSNOWIEC, ul. 3 Maja 33 pokój 127

          tel. 32 296 22 64

          MIEJSKIEGO OŚRODKA POMOCY SPOŁECZNEJ

          SOSNOWIEC, ul. 3 Maja 33 

          tel. 32 296 22 30, 32 296 22 64

          KOMENDY MIEJSKIEJ POLICJI

          SOSNOWIEC, ul. Piłsudskiego 2

          tel. 32  296 12 00, 32 296 12 66, 32 296 12 55

          fax  32  296 12 44

           

          Telefony alarmowe – Jednostki ratownicze

          999 POGOTOWIE RATUNKOWE

          998 STRAŻ POŻARNA

          997 POLICJA

          986 STRAŻ MIEJSKA

          112  OGÓLNY NUMER ALARMOWY

           

          Ogólnopolski Telefon dla Ofiar Przemocy w Rodzinie – Niebieska Linia

          801 120 002 (płatny pierwszy impuls)

           

          Policyjny Telefon Zaufania

          800 120 226 (bezpłatny)

          Codziennie godz. 13.00-.21.00

           

          E-Poradnia dla Osób Dorosłych w Kryzysie Emocjonalnym

          116 123 (bezpłatny)

          Codziennie godz. 14.00-22.00

           

          Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży

          116 111 (bezpłatny)

          Poniedziałek – sobota godz. 12.00-20.00

           

          Infolinia dla dzieci i młodzieży w potrzebie

          800 12 12 12

    • Kontakt

      • Zespół Szkół Ogólnokształcących Nr 11
      • +48 32 2948142
      • ul. Skwerowa 21,
        41-217 Sosnowiec
        Poland
      • Numer konta bankowego ZSO11:
        08102023130000380205796851


        Numer konta Rady Rodziców SP37:
        45102024980000850205149002
        Numer konta Rady Rodziców PM36
        97102024980000850205149036