• Nasze zimowe działania

      23.04.2024 07:05

      Grudzień – styczeń – luty

      Aparat fotograficzny został wykorzystany do wykonania fotografii potrzebnych do prezentacji szkoły w procesie rekrutacji oraz dokumentowania wydarzeń szkolnych:

      01.12.2023 Konkurs recytatorski „Jesień w wierszach”

      0.12.2023 Mikołajkowe warsztaty – zajęcia plastyczne – slimy.

      19.12. 2023 Wyjście do POK w Maczkach n a przedstawienie jasełkowe w wykonaniu dzieci z Przedszkola nr 36.

      21.12.2023 Jasełka szkolne.

      Lepsze wyposażenie naszej pracowni komputerowej

      Kreatywne zajęcia plastyczne - w dniu 5.01 uczniowie klas 1-3 wykonywali prezenty - wazony na dzień Babci

      Obchody rocznicy wybuchu powstania styczniowego

      Finał Ligi Tenisa Stołowego

      25.01. 2024 Bal Karnawałowy klas I – III

      Walentynki - akademia z okazji Walentynek - Randka w ciemno

      26.02.2024 Spotkanie z pisarką Anną Podsiadło.

      Dzień Bezpiecznego Internetu


       

      Wykorzystanie gogli VR:

      Lekcje wychowania fizycznego w klasie 7

      Grudzień - "Orientacja przestrzenna i szybkość reakcji - ćwiczenia w wirtualnej rzeczywistości".

      Styczeń - "Szybkość i koordynacja ćwiczona w wirtualnym świecie".

      Luty - "Mini turniej tenisa stołowego w wirtualnej rzeczywistości".

      "Sportowe zmagania w wirtualnej rzeczywistości" .

      Lekcje wychowania fizycznego w klasie

      "Sportowe zmagania w wirtualnej rzeczywistości" .


       

      Wykorzystanie drukarki 3D

      15 grudnia uczniowie kl. V oglądali wydrukowane na drukarce 3d modele koloseum i łuku triumfalnego wydruk popiersia cezara

      22.01 uczniowie kl. VII oglądali wydrukowany na drukarce 3d wydruk sterowca (zeppelina)

      W grudniu uczniowie klasy VII i VIII w drukarce 3d wydrukowali choinki – bombki do zawieszenia na choinkę. Wydruki trafiły do podopiecznych naszego sosnowieckiego Hospicjum.

    • Nasze jesienne działania

      05.01.2024 17:38
      Wrzesień – październik – listopad


          • 4 września uroczyste rozpoczęcie nowego roku szkolnego.
          • Opieka nad popiersiem T. Kościuszki na skwerze w dzielnicy Maczki z młodzieżą szkolną jako działanie w ramach projektu Kuratorium Oświaty w Katowicach "Szkoła Patriotów".
          • Wykonanie w szkole tablicy upamiętniającej  "Lokalne miejsca pamięci i Bohaterowie" jako działanie w ramach projektu Kuratorium Oświaty w Katowicach "Szkoła Patriotów”.
          • 26 września obchodzony jest Dzień Języków Obcych. Z tej okazji klasa 2a dowiedziała się coś więcej o tym święcie, uczniowie pokolorowali plakaty i nauczyli się jak powiedzieć "cześć" w kilku językach obcych. Warto uczyć się języków obcych!
      A przy okazji przypominamy o konkursach z okazji Dnia Języków Obcych dla klas 4-6 i 7-8.
          • 28 września obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Jabłka. Uczniowie klas I- III w tym dniu zajadali się zdrowymi, soczystymi jabłuszkami, wykonywali piękne prace plastyczne, ilustrujące jabłka oraz omawiali zagadnienia, związane ze zdrowym stylem życia.
          •  Dnia 29 września uczniowie klasy I zostali zaproszeni przez panią Iwonę do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Maczkach, gdzie uczestniczyli w Ogólnopolskim Dniu Głośnego Czytania. Uczniowie mieli okazje posłuchać ciekawostek na temat tego dnia oraz wysłuchać w ciszy i skupieniu opowiadań. Sami spróbowali swoich sił i odważyli się przeczytać dla swoich kolegów i koleżanek krótkie teksty. BRAWO PIERWSZAKI!
          • W ramach udziału w Ogólnopolskim programie "Literki w akcji" uczniowie klasy I postanowili pokazać jak dobrze opanowali poznane literki i cyferki z wykorzystaniem darów jesieni.
          • Uczniowie klasy I wykonali drugie zadanie w Międzynarodowym Projekcie Edukacyjnym   „Literki w akcji". Tym razem wykorzystaliśmy masę solną. Bawiliśmy się znakomicie.
          • 10 października obchodziliśmy Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego.
          • 10 października to Światowe Święto Drzew. Dzień ten ma przypominać i uświadamiać, jak ważną rolę w naszym życiu pełnią drzewa. Uczniowie klas I-III w naszej szkole, wiedzą jak ważna jest rola drzew. Na zajęciach wykonaliśmy zadania związane z tym tematem, poznaliśmy gatunki drzew, malowaliśmy drzewo w barwach jesiennych, zrobiliśmy wystawę. Zachęcamy do obejrzenia.
          • 11.10. w naszej szkole odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego.
          • 12 października uczniowie klasy 6, 7 i 8 wzięli udział w warsztatach dietetycznych w POK Maczki. Warsztaty prowadzone były przez mgr Donatę Krawczyk (dietetyk kliniczny) z Palety Diet w Sosnowcu. Nasi uczniowie dowiedzieli się o:
      - nowej piramidzie żywieniowej
      - zaleceniach zdrowego odżywiania
      - aktywności fizycznej
      - najczęstszych błędach żywieniowych jakie popełniamy
      - sposobach odchudzenia naszej kuchni oraz
      - tym czym jest otyłość.
      Warsztaty były bardzo ciekawe i przydatne.
          • Na lekcji geografii klasa 8 poznaje właśnie Azję, a przy okazji uczniowie mieli okazję poznać tradycję jedzenia pałeczkami. Było przy tym dużo śmiechu. Oby więcej takich lekcji!
          • 20 października obchodziliśmy Dzień Krajobrazu. Z tej okazji dwóch uczniów kl. 6A (Filip Dębski i Oliwia Bugajska) przygotowało piękne kolaże nawiązujące do tegorocznego hasła "Doceń lokalność".  Dziękujemy za zaangażowanie! W ramach projektu Ekomisja klasa 7a wzięła udział w lekcji "Czy moja kanapka jest bezpieczna?".
      Uczniowie dowiedzieli się co to jest bezpieczeństwo żywności, jak przechowywać żywność, segregować śmieci i prawidłowo odczytywać daty ważności.
          • Dnia 31 października br. uczniowie klas I-III zostali zaproszeni przez Przystanek Otwartej Kultury w Maczkach na zabawę muzyczno - ruchową, związaną z przybliżeniem kultury anglojęzycznej. Podczas zabaw uczniowie zastali podzieleni na drużyny i wykonywali różne zadania zręcznościowe.
          • W ramach realizacji programu "Ekomisja" uczniowie klasy I zrealizowali temat "Owocowe spory". Wysłuchaliśmy opowiadania o owocach, przeszliśmy labirynt oraz postanowiliśmy wykonać owoce i warzywa z plasteliny.
          • Dnia 6 listopada 2023 roku uczniowie klasy I wzięli udział w bajecznej lekcji bibliotecznej z okazji Światowego Dnia Postaci z Bajek. Podczas lekcji uczniowie rozwiązywali rozmaite zagadki związane z najbardziej znanymi bajkami na całym świecie.
          •  Uczniowie klasy I omawiają swoją pierwszą lekturę "Cukierku, ty łobuzie", napisaną przez Waldemara Cichonia. Doskonale bawią się słuchając fascynujących przygód sympatycznego kotka z plamką na nosie, któremu niestraszne żadne wyzwanie.
          • W ramach Ogólnopolskiego Projektu finansowanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, uczniowie klasy I otrzymali Wyprawki Czytelnicze "Mała książka - wielki człowiek".
          • Pewnie nie wszyscy wiedzą, że nawet kolczaste jeże mają swoje święto i przypada ono 10 listopada. W związku z tym uczniowie klas I-III obchodzili Międzynarodowy Dzień Jeża, czyli święto kłujących ssaków. Jeże towarzyszą nam od najmłodszych lat dzieciństwa w bajkach, wierszach, dlatego w tym dniu poznaliśmy ich zwyczaje, jak i gdzie żyją, wiele ciekawostek na temat jeży. I najważniejsze, że zasługują na ochronę, bo to bardzo pożyteczne ssaki. Finałem zajęć było wykonanie prac plastycznych. Zapraszamy do obejrzenia wystawy.
          • W dniach 13-19.11.2023 obchodzimy Tydzień Edukacji Globalnej. Nasza szkoła dołączyła do akcji specjalnej "Tydzień Edukacji Globalnej z PAH", w ramach której zachęcamy do zapoznania się z wystawą plakatów "Wojna i Pokój". 
      Tydzień temu uczniowie klasy 6a realizowali lekcję "Zbrataj się z naturą" w ramach projektu "Jestem eko" Instytutu Badań Edukacyjnych. Kontynuacją zajęć w klasie były spacery naszych uczniów po najbliższej okolicy.
      Dzisiaj zapraszamy do obejrzenia pięknych zdjęć naszych uczniów i przeczytania kilku opisów z  wypraw po naszej okolicy.
      "W niedzielę poszłam na spacer nad Przemszę niedaleko mojego domu. Niestety nie zaobserwowałam zwierząt oprócz jelenia i kilku ptaków których nie zdążyłam uchwycić na zdjęciu. Natomiast udało mi się uwiecznić ślady pracy bobrów (ścięte drzewa, objedzona kora). O tej porze roku nie ma już wiele ciekawych i kwitnących roślin, ale sfotografowałam kwiat róży oraz owoce Trzmieliny pospolitej.
      Ogólnie spacer uważam za udany." 
      "Podczas spaceru w weekend m.in. zobaczyłem konie, które uciekły z zagrody na Cieślach. Widziałem też różne zwierzęta oraz rośliny podczas przechodzenia lasem. Wszedłem również na pobliską ambonę, z której wypatrywałem zwierząt".
      "Dzisiaj wybrałem się do parku Kuronia na spacer. Niestety ze względu na niezbyt sprzyjająca pogodę nie zobaczyłem żadnych ludzi. Ale za to zobaczyłem dużo drzew zmieniających kolor liści z zielonych na kolor żółty  czy bordowy. Drzewa tu są już w barwach jesieni. Z oddali słychać śpiew ptaków.
      A spacerując przy wodzie można zauważyć powalone i zatopione drzewa. Najbardziej  spodobała mi się mała wiewiórka. Która była tak odważna, że nawet blisko do mnie podeszła. W pewnym momencie miałem wrażenie, że ona pozuje do zdjęć. Widziałem korzenie wystające z ziemi i trafiłem na zryta ziemię rozkopaną przez dziki, więc już wolałem iść do domu."
          • 14 listopada klasa 7a wzięła udział w zajęciach w ramach projektu Ekomisja "Czy zasypie nas góra śmieci?". Uczniowie zapoznali się z pojęciami: zero waste, odpady, gospodarka obiegu zamkniętego, a także poznali zasadę 5R, która pozwala wypracować, a następnie utrwalić nawyki zmierzające do ograniczenia powstawania odpadów.
          • 15 listopada uczniowie klasy 6a wzięli udział w zajęciach pod tytułem "Zbrataj się z naturą" w ramach projektu "Jestem eko" Instytutu Badań Edukacyjnych.
      Lekcja miała na celu kształtowanie świadomości przyrodniczej i ekologicznej  w codziennym życiu, zachęcenie do przebywania na świeżym powietrzu, wzbudzenie pozytywnych postaw pro natura i szacunku do otaczającej nas natury.
      Uczniowie aktywnie uczestniczyli w dyskusji i pracowali w grupach.
      Przed nimi jeszcze spacery po najbliższej okolicy, z których już wkrótce wrzucimy foto relację.
          • Na lekcji wychowania fizycznego, uczniowie klasy 7 w nowatorski sposób ćwiczyli zręczność i koordynację. W tym celu, z użyciem gogli VR przenieśli się w wirtualną rzeczywistość. Było mnóstwo emocji i zabawy. Uczniowie z niecierpliwością czekają na kolejną wirtualną lekcję. Zdjęcia wykonano szkolnym aparatem zakupionym w ramach programu Laboratoria Przyszłości.
          • 13 – 17 listopada w naszej szkole obchodziliśmy  XIII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Z tej okazji został przeprowadzony szkolny konkurs, w którym bezbłędną znajomością tabliczki  mnożenia wykazali się następujący uczniowie: Błażej, Maja, Dominik, Wojtek, Milena, Nikola i Krzysztof. Ponadto w czwartek na ko terenie szkoły zostały rozwieszone zadania-zagadki. Chętne osoby mogły je rozwiązać i przekazać nauczycielowi matematyki. W piątek uczniowie klas IV-VIII rozwiązywali stacje zadaniowe znajdujące się na korytarzach szkoły - było przy tym dużo ruchu  i zabawy. Z kolei uczniowie klas I-III, mimo, że jeszcze nie znają tabliczki mnożenia, również na swoich lekcjach rozwiązywali rebusy i zagadki związane z tabliczką mnożenia. Przez cały piątek na wszystkich przerwach Komisja Egzaminacyjna w składzie: Angelika, Martyna, Milena i Nikola sprawdzały znajomość tabliczki u wszystkich chętnych uczniów - a za poprawne odpowiedzi można było zdobyć odznakę.
          • W dniach 20 – 24 listopada 2023 r. w naszej szkole, obchodziliśmy Szkolny Tydzień Tolerancji i Życzliwości. W ramach akcji przygotowanej przez Samorząd Uczniowski, przez cały tydzień prowadziliśmy szereg ciekawych działań. Podczas zajęć z wychowawcą zostały omówione zagadnienia dotyczące tolerancji i życzliwości, a w klasach młodszych zaprezentowane zostały filmiki tematyczne i piosenki.
          • 24 listopada uczniowie klas I-III pamiętali o Międzynarodowym Dniu Pluszowego Misia. Tego dnia uczniowie przynieśli do szkoły swoje ulubione misie. Podczas zajęć dzieci poznały historię powstania pluszowej zabawki oraz wspaniałych misiowych bohaterów utworów literackich i filmowych takich jak: Kubuś Puchatek, Miś Paddington, Miś Uszatek, Miś Colargol, Miś Yogi.
            
      Wszystkie wyżej wymienione wydarzenia, a także inne pomniejsze, były upamiętniane aparatem fotograficznym zakupionym w ramach projektu Laboratorium Przyszłości.

       

      Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w GALERII

    • PODSUMOWANIE 2022/23

      05.01.2024 17:33
      Podsumowanie naszych działań

      Nowoczesne metody nauczania, takie jak technologie informacyjno-komunikacyjne (TIK), zaawansowane narzędzia edukacyjne i innowacyjne podejścia do nauczania, znacząco wpływają na jakość kształcenia uczniów. Nasza szkoła – Zespół Szkół Ogólnokształcących w Sosnowcu – mając to na uwadze uczestniczyła w roku szkolnym 2022/2023 w programie rządowym “Laboratoria Przyszłości”. Jest to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. Celem programu jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań.

      Dzięki wykorzystaniu sprzętu zakupionego w ramach ww. programu, osiągnięto następujące efekty edukacyjne:

      • Zwiększenie motywacji do nauki: Interaktywne zajęcia, gry edukacyjne, wizualizacje 3D i inne zaawansowane narzędzia sprawiły, że proces uczenia się stał się bardziej interesujący i angażujący. W rezultacie uczniowie mogli być bardziej zaangażowani do nauki i bardziej skłonni do samodzielnego eksplorowania i odkrywania wiedzy.
      • Indywidualizacja i różnorodność metod nauczania: Nowoczesne metody nauczania umożliwiły dostosowanie procesu dydaktycznego do indywidualnych potrzeb uczniów. Nauczyciele mogli wykorzystywać różnorodne narzędzia i materiały, aby dopasować się do różnych stylów uczenia się i tempa postępów uczniów. Dzięki temu możliwe było lepsze zaspokojenie potrzeb różnorodnej grupy uczniów, co może prowadzić do zwiększenia efektywności nauczania. Program przełożył się również rozwój umiejętności i kompetencji uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.
      • Rozwijanie umiejętności cyfrowych i technicznych: Wprowadzenie nowoczesnych technologii do procesu nauczania przyczyniło się do rozwijania umiejętności cyfrowych uczniów. Korzystanie z komputerów, Internetu, oprogramowania edukacyjnego pomogły uczniom w zdobywaniu umiejętności komunikacji, wyszukiwania informacji, analizowania danych, rozwiązywania problemów i krytycznego myślenia.
      • Zajęcia warsztatowe: Uczniowie mieli możliwość uczestniczenia w różnego rodzaju zajęciach warsztatowych, takich jak prace manualne, rękodzieło czy budowa modeli. Podczas tych zajęć uczniowie zdobywali umiejętności manualne, rozwijali precyzję,, a także kreatywność i wyobraźnię.
      • Praktyczne projekty i eksperymenty: Program Laboratorium Przyszłości zachęcał uczniów do angażowania się w praktyczne projekty i eksperymenty, które wymagały wykorzystania umiejętności manualnych. Mogli oni brać udział w projektowaniu i budowie modeli, tworzeniu prac plastycznych, druków 3D czy wykonywaniu różnorodnych eksperymentów naukowych.
      • Twórcze projekty artystyczne: Program Laboratorium Przyszłości również promował rozwijanie umiejętności artystycznych i kreatywnych przez różnego rodzaju projekty artystyczne. Uczniowie mieli okazję eksperymentować z różnymi materiałami i technikami artystycznymi. Działania te nie tylko rozwijały umiejętności manualne, ale także wyrażanie siebie i rozwijanie artystycznego potencjału.
      • Kreatywność i innowacyjność: Nowoczesne metody nauczania zachęcały uczniów do rozwijania kreatywności i umiejętności innowacyjnych. Wykorzystanie interaktywnych narzędzi edukacyjnych, projektów grupowych, zadań praktycznych i eksperymentów może stymulowały kreatywne myślenie uczniów oraz rozwijać ich umiejętność rozwiązywania problemów i generowania nowych pomysłów.
      • Współpraca i komunikacja: Technologie edukacyjne wspierały współpracę i komunikację między uczniami oraz nauczycielami. Wspólna praca stymulowała współpracę w grupach i twórcze dyskusje, co przyczyniło się na rozwój umiejętności społecznych.

      W ramach programu Laboratorium Przyszłości, w szkole zainwestowano w drukarkę 3D, co umożliwiło uczniom tworzenie i eksplorowanie trójwymiarowych obiektów. Drukowanie 3D stało się nie tylko narzędziem do rozwijania umiejętności technologicznych, ale również przyczyniło się do zwiększenia kreatywności i rozwijania umiejętności manualnych uczniów.

      Oto kilka przykładów druków 3D, które powstały w szkole:

      • Modele anatomiczne: Uczniowie mieli możliwość drukowania trójwymiarowych modeli anatomicznych, które pomagały w lepszym zrozumieniu budowy ciała organizmów. Dzięki temu mogli dosłownie dotknąć struktur anatomicznych i lepiej zrozumieć ich funkcje.
      • Prototypy inżynieryjne: Druk 3D umożliwił uczniom tworzenie prototypów różnego rodzaju urządzeń i konstrukcji inżynieryjnych. Mogli projektować i drukować modele maszyn, narzędzi, samochodów, a nawet architektoniczne makiety budynków. 
      • Modele geograficzne: Dzięki drukarkom 3D, uczniowie mogli tworzyć trójwymiarowe modele państw. To pozwalało na lepsze zrozumienie geografii i topografii.
      • Przedmioty historyczne i kulturowe: Drukowanie 3D umożliwiło również odtwarzanie historycznych artefaktów i przedmiotów kulturowych. Uczniowie mogli zobaczyć repliki znanych rzeźb, starożytnych artefaktów, zabytków architektonicznych czy elementów tradycyjnej sztuki. To pomagało w lepszym zrozumieniu historii, kultury i dziedzictwa.
      • Geometria przestrzenna: Drukowanie 3D pozwalało na tworzenie trójwymiarowych modeli złożonych figur geometrycznych, takich jak wielościany foremne czy figury płaskie. Uczniowie mogli badać ich cechy, rozmieszczenie krawędzi, wierzchołków i powierzchni, a także eksperymentować z przekrojami i przestrzennymi układami tych figur.

      Druki 3D w szkole stworzyły nowe możliwości dla uczniów do eksplorowania i twórczego wykorzystywania technologii. Dzięki temu uczniowie mogli rozwijać umiejętności projektowania, problem-solvingu, współpracy oraz tworzenia wizualnych i materialnych reprezentacji swoich pomysłów. Drukowanie 3D wzbogaciło proces edukacyjny, otwierając drzwi do nowych doświadczeń i inspirujących projektów

      Wykorzystanie lutownicy podczas zajęć również miało swoje zalety, przede wszystkim rozwijanie umiejętności praktycznych: Praca z lutownicą umożliwia uczniom poprawiania umiejętności manualnych i praktycznych. Poprzez manipulację i lutowanie elementów elektronicznych, uczniowie ćwiczyli precyzję, cierpliwość oraz koordynację wzrokowo-ruchową. Ta praktyczna działalność rozwijała również zdolności problemowe i kreatywne myślenie.

      Wykorzystanie aparatu fotograficznego podczas zajęć również miało wiele korzyści edukacyjnych, np. rozwijanie umiejętności obserwacji, wprowadzanie fotografii do sztuki, rozwój umiejętności technicznych, rozwój kreatywności, współpraca i komunikacja z innymi.

      Program "Laboratoria Przyszłości" był niesamowitą inicjatywą, która przyniosła wiele korzyści i zmian w naszej szkole. Dzięki temu programowi udało nam się wprowadzić nowoczesne metody nauczania oraz zaawansowane technologie informacyjno-komunikacyjne (TIK) do naszych zajęć, co znacząco wpłynęło na jakość kształcenia naszych uczniów.

      Jednym z kluczowych celów programu "Laboratoria Przyszłości" było stworzenie ciekawego i angażującego środowiska edukacyjnego, które sprzyja odkrywaniu talentów i rozwijaniu zainteresowań uczniów. Dzięki wprowadzeniu innowacyjnych narzędzi edukacyjnych i nowatorskich podejść do nauczania, udało nam się stworzyć inspirujące lekcje, które przyciągają uwagę i motywują naszych uczniów do aktywnego uczestnictwa w procesie nauki.

      W ramach programu mieliśmy możliwość skorzystania z drukarki 3D, która znalazła się w naszej szkole, umożliwiły uczniom realizację projektów związanych z tworzeniem trójwymiarowych modeli i figur. To nie tylko rozwijało ich umiejętności manualne, ale również zachęcało do kreatywności i logicznego myślenia.

      W rezultacie nasi uczniowie zyskali nowe umiejętności, rozwijali swoje talenty i nabierali pasji do nauki. Program ten był prawdziwym impulsem dla rozwoju naszej placówki i zapewnił solidne fundamenty dla edukacji przyszłości.

      #LaboratoriaPrzyszlosci

      @LaboratoriaPrzyszlosci

    • Marzec-kwiecień-maj

      09.07.2023 15:14
      Nasze wiosenne działania

      Marzec - Kwiecień - Maj

      Kolejne miesiące przyniosły kolejne działania w ramach projektu “Laboratoria przyszłości”. Były to między innymi:
      14 marca w szkole obchodzony był Dzień Liczby Pi, uczniowie klas 4-8 w tym dniu dowiedzieli się różnych ciekawostek o tej jednej z najważniejszych i najbardziej znanych stałych matematycznych, która opisuje stosunek obwodu koła do jego średnicy i oznaczona jest symbolem greckiej litery π.
      22 marca nasza szkoła wzięła udział w akcji PAH z okazji Światowego Dnia Wody, w ramach której uczniowie uczestniczyli w lekcjach dotyczących znaczenia wody, jej dostępności na świecie i sposobu właściwego korzystania.
      W marcu uczniowie klasy 6na lekcjach matematyki przyswajali wiedzę z geometrii z zakresu własności figur płaskich, pracując z modelami figur płaskich przygotowanych przez uczennice klasy 7 przy pomocy stacji lutowniczej.
      27 marca odbyło się ogłoszenie wyników dwóch konkursów z języka angielskiego: konkursu dla klas 4-8 English Everywhere oraz konkurs dla klas 1-3 z okazji Dnia Św. Patryka. W ten sam dzień odbyło się również wręczenie nagród laureatom szkolnego konkursu plastycznego pod hasłem: ,,Kim zostanę w przyszłości?". Konkurs był adresowany do uczniów klas 4-8. 
      W miesiącu marcu odbył się szkolny konkurs "Czytamy prozę Patrona". Uczestnicy prezentowali fragmenty powieści Henryka Sienkiewicza. 27.03 podczas szkolnego Święta Wiosny laureaci konkursu zostali uhonorowani dyplomami oraz nagrodami rzeczowymi.
      Również 27 marca uczniowie naszej szkoły przygotowali występ artystyczny pt. ,,Wiosna wokół nas". Uroczystość składała się z 4 części: prezentacji pięciu piosenek o tematyce wiosennej, ,,Pokazu mody wiosennej", zaprezentowanej przez uczniów klas młodszych, przedstawienia pt. ,,Demeter i Kora", przygotowanego przez klasę 5, dzięki któremu uczniowie dowiedzieli się skąd biorą się pory roku wg ,,Mitologii greckiej", w ten sposób uczcili Międzynarodowy Dzień Teatru, a na koniec zostały wręczone nagrody laureatom konkursów szkolnych.
      Uczniowie wzięli udział w konkursie na komiks "Chcę być ekspertem, fachowcem, specjalistą", którego organizatorem jest Śląski Kurator Oświaty. Celem Konkursu jest promocja kształcenia zawodowego i zapoznanie uczniów z aktualną klasyfikacją zawodów szkolnictwa branżowego.
      18 kwietnia odbyło się w naszej szkole spotkanie uczniów klasy 8 z przedstawicielami Komisariatu V Policji w Sosnowcu, którzy omówili zjawisko cyberprzestępczości w sieci. Funkcjonariusze opowiadali uczniom o zasadach prawidłowego korzystania z sieci, a przede wszystkim o zasadach bezpieczeństwa.
      19 kwietnia 2023 roku w klasie 3 wychowawca klasy i nauczyciel w-f połączyli siły i zorganizowali lekcję koleżeńską, gdzie tematem przewodnim był unihokej. Na początek dobrane zostały odpowiednie kije do wzrostu uczniów, następnie przeprowadzona została rozgrzewka z użyciem kijów. 
      Nasza szkoła brała udział w miejskim projekcie dotyczącym zmian klimatycznych. Projekt trwał od lutego do maja 2023 roku, obejmował klasy 1-5. Uczniowie tych klas brali udział w zajęciach, lekcjach tematycznych, konkursach, zajęciach terenowych, wycieczkach, które służyły uświadomieniu i zapoznaniu z problemem zmian klimatycznych.
      25 kwietnia w murach naszej szkoły rozegrany został turniej unihokeja dziewcząt. Gościliśmy reprezentantki szkół z Juliusz i z Kazimierza Górniczego.
      8.05 społeczność szkolna uczciła Narodowe Święto Konstytucji Trzeciego Maja. Uczniowie przypomnieli okoliczności uchwalenia tej doniosłej ustawy oraz jej treści i znaczenie w formie wykładu bogato ilustrowanego materiałami ikonograficznymi, jak i w dialogu współczesnych nastolatków. 
      7 maja wybrani uczniowie z kl. 6 i 7 uczestniczyli w "Warsztatach prototypowania idei" organizowanych przez Urząd Miasta w Sosnowcu. Warsztaty pomogły nam przygotować się do konkursu "Zielone Innowacje dla Szkół", a także były świetną lekcją przyrody i geografii.
      19 maja uczniowie klas 7 i 8 uczestniczyli w kolejnych w tym roku szkolnym zajęciach w Pracowni Chemicznej w Pałacu Młodzieży w Katowicach. Tym razem tematem zajęć laboratoryjnych były typy reakcji chemicznych: syntezy, analizy i wymiany. 
      29 maja uczniowie klas 6-8 wzięli udział w żywej lekcji historii, na której społeczność szkolna miała zaszczyt gościć harcmistrzynię Krystynę Żydowicz oraz przewodnika Edmunda Kołtunka – osoby, których dzieciństwo i młodość przypadły na mroczne czasy II wojny światowej. 
      17 maja uczniowie klas 4-8 z zdawali egzamin teoretyczny, a 31 maja egzamin praktyczny na kartę rowerową pod bacznym okiem policjanta dzielnicowego z PKV Komendy Miejskiej Policji w Sosnowcu.
      dnia 31 maja odbył się międzyszkolny konkurs z języka angielskiego "English is Easy" dla uczniów klas 3.
      1 czerwca klasa 5 świętowała Dzień Dziecka w bardzo słodki sposób. Uczniowie samodzielnie przygotowali ciasto na gofry i upiekli je z pomocą nauczycieli.
      Również 1 czerwca do jednego autokaru wsiedli uczniowie klasy 4, 6 i 8. Różnica wieku nie była problemem, bo w programie każdy mógł znaleźć coś dla siebie. JuraPark Krasiejów zaprasza do zwiedzania, m.in., prehistorycznego oceanarium, tunelu czasu czy parku ewolucji.
      6 czerwca uczniowie klas 6-8 z okazji Tygodnia Konstytucyjnego uczestniczyli w spotkaniu z adwokatem sądowym. Pan Piotr opowiedział młodzieży o charakterze swojej pracy, a także o funkcjonowaniu Polski w Unii Europejskiej oraz w Radzie Europy. 
      14 czerwca dzień upłynął pod znakiem ekologii. Wszystkie klasy wzięły udział w warsztatach nt. bioróżnorodności. W części praktycznej uczniowie szukali różnych gatunków roślin w najbliższym otoczeniu szkoły.
      19 czerwca uczniowie klas 5 i 6 wyruszyli na Jurę Krakowsko-Częstochowską śladami bioróżnorodności. Swoją przygodę rozpoczęli spacerując ścieżką dydaktyczną w rezerwacie przyrody Góra Chełm, gdzie poznali różne typy buczyny. Następnie w Ogrodzieńcu, pod murami zamku wzięli udział w zajęciach terenowych poznając i obserwując roślinność kserotermiczną. Ostatnim punktem wycieczki było zwiedzanie grodu królewskiego na górze Birów, gdzie dzieci poznawały inne typy zbiorowisk leśnych.

      Wszystkie wyżej wymienione wydarzenia, a także inne pomniejsze, były upamiętniane aparatem fotograficznym zakupionym w ramach projektu Laboratorium Przyszłości.

    • Grudzień-styczeń-luty

      28.06.2023 08:45
      Nasze zimowe działania.

      Mijają kolejne miesiące w którym nasza szkoła uczestniczy w programie rządowym “Laboratoria Przyszłości”. Jest to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. Celem programu jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań.

       

      W ostatnich tygodniach używaliśmy aparatu fotograficznego do upamiętniania wielu wydarzeń szkolnych, np:

      - warsztaty fotograficzne zorganizowane przez nauczyciela plastyki dla uczniów, podczas których uczniowie poznawali możliwości wykorzystania technik fotografii cyfrowej;

      - dnia 27.02.2023 odbyły się warsztaty dot. prawidłowej segregacji odpadów w ramach programu realizowanego we współpracy Gminy Sosnowiec z Miejskim Przedsiębiorstwem Gospodarki Odpadami Sp. z o.o. w Sosnowcu, zajęcia poprowadzone zostały przez firmę Eko Sp. z o.o. Sp.K z siedzibą w Wojkowicach.

      - 9 lutego odbyło się rozdanie dyplomów uczniom, którzy wzięli udział w ogólnopolskim konkursie z języka angielskiego Zostań Mistrzem Słówek;

      - 10 lutego uczniowie klas 4-8 wzięli udział w wykładzie pana dr Dawida Surmika (Uniwersytet Śląski) pt. “Pogłaskać notozaura”, uczniowie nie tylko dowiedzieli się wielu ciekawostek, ale i mogli dotknąć prawdziwych kości dinozaura;

      - 8 lutego klasa 5 realizowała na godzinie z wychowawcą temat EkoMisja, dzieci zapoznały się z pojęciem "Bank żywności", dowiedziały się na czym polega działalność instytucji charytatywnej, która ratuje żywność przed zmarnowaniem i przekazuje ją najbardziej potrzebującym, obejrzały również film pt. "Ekobohaterowie", który przedstawił zbawienne dla człowieka znaczenie sił przyrody; 

      - dnia 6 grudnia 2022 roku uczniów klas młodszych odwiedził Mikołaj i obdarował wymarzonymi prezentami, z tej okazji uczniowie brali również udział we wspaniałych zajęciach z Robotyki Lego;

      - w grudniu uczniowie klas 1-3 wzięli udział w konkursie "List do Św. Mikołaja w języku angielskim";

      - dnia 14 grudnia odbył się Jarmark Świąteczny zorganizowany przez Radę Rodziców we współpracy z Dyrekcją i Gronem Pedagogicznym, w czasie trwania Jarmarku dostępne były różnorodne atrakcje dla uczniów naszej szkoły, ich rodziców i opiekunów oraz członków lokalnej społeczności maczkowskiej.

      To jedynie przykładowe akcje i wydarzenia, w których brali udział nasi uczniowie.

      Dodatkowo nasi nauczyciele wykorzystali kilka modeli wydrukowanych z pomocą drukarki MakerBot, które posłużyły jako dodatkowe pomoce dydaktyczne dla naszych uczniów spragnionych wiedzy.

      Sprzęt zakupiony w ramach programu Laboratoria Przyszłości został wykorzystany podczas takich zajęć jak historia, geografia, muzyka, języki obce czy biologia. Na lekcjach historii uczniowie mogli zapoznać się z wydrukiem gilotyny oraz podwodnej łodzi. Na biologii uczniowie poznawali funkcjonowanie komórek typu roślinnego i zwierzęcego. Modele 3D pomogły też w nauce zagadnień z zakresu nauk o Ziemi.

      W następnych miesiącach czekają nas kolejne projekty 3D dla naszych uczniów.

      #LaboratoriaPrzyszlosci

      @LaboratoriaPrzyszlosci

       

      Zdjęcia w GALERII

    • Kontakt

      • Zespół Szkół Ogólnokształcących Nr 11
      • +48 32 2948142
      • ul. Skwerowa 21, 41-217 Sosnowiec Poland
      • Numer konta bankowego ZSO11: 08102023130000380205796851 Numer konta Rady Rodziców SP37: 45102024980000850205149002 Numer konta Rady Rodziców PM36 97102024980000850205149036