Gimnazjum nr 4 im. Tadeusza Kościuszki w Sosnowcu (dawniej w strukturze ZSO 11)

Drodzy Absolwenci!
          Pragniemy podnosić jakość swojej pracy. Chcemy poznać opinie o naszej Szkole- jej funkcjonowaniu, nauczaniu i atmosferze.
          Będziemy wdzięczni, gdy podzielicie się z nami informacjami o swoich dalszych losach edukacyjno-zawodowych. W tym celu serdecznie prosimy o udzielenie kilku cennych dla nas informacji, które chcielibyśmy wykorzystać do dalszej pracy.

Co roku z uwagą przyglądamy się, jakie są losy absolwentów naszego Gimnazjum. Zanim tę decyzję podejmie każdy przyszły absolwent naszej placówki, korzysta on z porad rodziców, doradcy zawodowego, pedagoga, nauczycieli przedmiotów, wychowawcy oraz starszych koleżanek i kolegów. Bardzo przydatne są w tym wypadku również Dni Otwarte szkół ponadgimnazjalnych organizowane co roku w naszym mieście oraz Mini Targi szkół ponadgimnazjalnych, organizowane na terenie naszej szkoły przez doradcę zawodowego.

Zanim uczeń stanie się absolwentem szkoła przygotowuje każdego wychowanka do jak najlepszego ukończenia gimnazjum. A to zagadnienie wiąże się z odpowiednim rozwiązaniem arkuszy testów gimnazjalnych z przedmiotów humanistycznych, matematyczno – przyrodniczych i z języka angielskiego. Już w roku poprzedzającym egzaminy zewnętrzne uczniowie rozwiązują przykładowe testy egzaminacyjne. Następnie dokonują analizy wraz
          z nauczycielami. Jest to jedno z wielu działań służących wyeliminowaniu błędów, które mogą popełnić podczas testów. Praca z arkuszami egzaminacyjnymi daje szansę naszym uczniom na rozwinięcie umiejętności rozwiązywania testu. Uczymy uczniów właściwego rozplanowania czasu pracy oraz prawidłowego kodowania odpowiedzi.

Aby przybliżyć społeczności lokalnej ich losy, gromadzimy i porządkujemy dane dotyczące wyboru szkoły ponadgimnazjalnej. Nasi absolwenci najczęściej wybierają szkołę średnią blisko miejsca zamieszkania. Stąd największym powodzeniem cieszą się szkoły w Sosnowcu oraz ze względu na komunikację publiczną w Dąbrowie Górniczej (głównie Licea Ogólnokształcące).

Z uwagą czekamy na wyniki tegorocznych egzaminów zewnętrznych i wieści, do jakich szkół dostali się nasi tegoroczni absolwenci. Za wszystkich trzymamy kciuki.

Poniżej przedstawiamy analizę danych dotyczących czterech roczników naszych absolwentów.

Losy absolwentów Gimnazjum nr 4 im. Tadeusza Kościuszki w Sosnowcu.

Rok szkolny

Liczba uczniów klas III ogółem

Liczba absolwentów

TYP SZKOŁY PONADGIMNAZJALNEJ

Zasadnicza Szkoła Zawodowa

2010/2011

2011/2012

2014/2015 9 9

Dawid Surmik – absolwent 2001/2002

Tytuły i stopnie naukowe

• 17 czerwca doktor
          • 2010-obecnie doktorant GEOBIOS, Instytut Paleobiologii PAN;
          • 2010 magister paleontologii,  Wydział Nauk o Ziemi, Uniwersytet Śląski

Nagrody i stypendia

• 2009-2010 Stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za osiągnięcia naukowe

Mateusz Bochenek- absolwent 2008/2009

• poseł na Sejm IX kadencji
          • Przewodniczący Rady Miasta Sosnowca
          • Asystent Marszałka Województwa Śląskiego w: Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego
          • Asystent Prezydenta Miasta Sosnowca

Paulina Górecka- absolwentka 2011/2012

• Nagroda – najlepsza absolwentka I Liceum Ogólnokształcącego im. Waleriana Łukasińskiego w Dąbrowie Górniczej.