• Aktualności

    •  

     ROK SZKOLNY 2021/2022


     Pełna Miska dla schroniska - Informacje o programie

     Zbiórka dla schroniska pod hasłem "Pełna miska dla schroniska"

                Rusza zbiórka organizowana przez Samorząd Uczniowski w ZSO nr 11 dla zwierząt ze schroniska w Sosnowcu. Nie bądż obojętny, POMÓŻ!

     Potrzebujemy:

     - suchą/mokrą karmę dla psów i kotów

     - legowiska, posłania, prześcieradła lub koce

     - niepotrzebne leki dla zwierząt

     - artykuły higieniczne dla zwierząt

     - akcesoria (obroże, piłki, zabawki)

     ZBIÓRKA POTRWA DO 15 GRUDNIA 2021 ROKU

      


      

      


     „Kto powiedział, że jesień jest smutna?” – konkurs recytatorski dla dzieci

            Dnia 9 listopada 2021 roku uczniowie Magdalena Miś - klasa I, Oliwia Głowacka klasa II, Alan Czarnecki klasa II, Wojciech Wójcicki klasa II, Tomek Medalion klasa III, Maja Wąsowska klasa III i Małgorzata Piecuch klasa III, wzięli udział w Międzyszkolnym konkursie recytatorskim o tematyce związanej z jesienią "Kto powiedział, że jesień jest smutna", zorganizowanym przez Bibliotekę Miejską W Maczkach Filia nr 13 oraz Miejski Klub „Maczki”. 

          Celem konkursu było rozwijanie zdolności recytatorskich, upowszechnianie kultury żywego słowa wśród dzieci, rozbudzenie wyobraźni i wrażliwości estetycznej, budowanie poczucia własnej wartości oraz umiejętności szlachetnej rywalizacji.

     Magdalena Miś - zdobyła II miejsce

     Maja Wąsowska - wyróżnienie  

     SERDECZNIE GRATULUJEMY!

                                            

      


     Konkurs

                    Niepodległościowy konkurs w Sosnowcu. Uczniowie mogą wcielić się w walczących o wolną Polskę | Sosnowiec Nasze Miasto

                Gorąco zachęcamy uczniów do udziału w konkursie plastycznym "Moja niepodległa", pod Honorowym Patronem prezydenta Arkadiusz Chęcińskiego.

     Przedmiotem konkursu jest:

     - dla klas I-IV - praca plastyczna płaska wykonana dowolną tecfhniką o tematyce poświęconej oddzyskaniu przez Polskę niepodległości i zgodną z Odezwą,

     dla klas V-VIII - praca literacka, opowiadanie kartka z pamiętnika, w którym autor przenosi się do roku 1918 i opisuje wydarzenia oraz jego udział i wpływ na oddzyskanie suwerenności.

     Regulamin w załączniku

     regulanin.pdf


     ROK SZKOLNY 2020/2021

      


     Dzień Dziecka w klasie I

             1 czerwca na całym świecie dzieci mają swoje święto. W klasie I to również był niezwykły dzień. Dopisała nam pogoda, humory i energia do sprawdzenia swoich sił w zabawach sportowych oraz fantastycznie zorganizowane ognisko przez rodziców. Po ognisku, w szkole zorganizowany był dzień sportu, gdzie braliśmy udział w różnych konkurencjach. Dwoje uczniów z klasy pierwszej, odebrali swoje medale: Igor Nowak I miejsce i Wojciech Wójcicki III miejsce. Serdecznie gratulujemy!  Bawiliśmy się WSPANIALE !!!

                                              


     Pokaz Mody Ekologicznej

         W dniu 5 lutego 2021 roku pierwszaki w ramach realizacji programu "Lekturki spod chmurki - czytam z klasą" przygotowały fantastyczny pokaz mody. Stroje wykonane były z materiałów wielokrotnego użytku. Jesteśmy EKO!

      

              

                              

      


     PASOWANIE PIERWSZOKLASISTÓW

                   26 listopada 2020 r. odbyła się w naszej szkole uroczystość pasowania na ucznia. Jest to szczególny dzień, który na długo pozostanie w pamięci każdego ucznia klasy pierwszej. W tym dniu  dzieci oficjalnie przyjęte zostały do grona uczniów szkoły. Podczas uroczystości pierwszoklasiści pokazali, że potrafią pięknie śpiewać i recytować wiersze. Najważniejszą częścią uroczystości, na którą wszyscy czekali było ślubowanie oraz pasowanie wielkim ołówkiem przez Dyrektor Szkoły Joannę Żurek. Pierwszaki głośno i z przekonaniem przyrzekały być dobrymi i pilnymi uczniami oraz rzetelnie wypełniać swoje obowiązki, o czym przypominać im będą otrzymane dyplomy. Wszystkim pierwszoklasistom w tak ważnym dla nich dniu życzymy wielu sukcesów na nowej drodze obowiązków szkolnych.

                                                   

     Więcej zdjęć w albumie

      


     Wyniki szkolnego konkursu plastycznego

     „Drzewo w barwach jesieni”

      

     I Kategoria praca przestrzenna

     I miejsce: Maja Herda, Aleksy Szeląg

     II miejsce: Łuckoś Sebastian, Faustyna Krzyszkowska

     III miejsce: Małgorzata Piecuch

     II Kategoria prace plastyczne płaskie

     I miejsce: Alan Czarnecki

     II miejsce: Oliwia Bugajska , Kalina Kuczek

     III miejsce: Nadia Pawliniarz, Lena Leksowska

     Wyróżnienia:

     Wojciech Kozłowski

     Filip Dębski

     Maja Wąsowska

     Tomasz Medalion

     Alicja Piątkowska

     Natasza Bednarska

     Maja Pięknik

     Adam Łangiewka

     Hanna Przymęcka

     SERDECZNIE GRATULUJEMY!


     Klasa I wraz z wychowawcą przystąpiła do Międzynarodowego projektu edukacyjnego wspierającego rozwój czytelnictwa wśród uczniów klas I-III. 

                                 Obraz może zawierać: tekst „CZYTAM z CZYTAMZKLASĄ KLASĄ lekturki spod chmurki ΤΑ KLASA w roku szkolnym 2020 2021 realizuje MIĘDZYNARODOWY PROJEKT EDUKACYJNY wspierający rozwój czytelnictwa wśród uczniów klas I-III CZYTAM z KLASĄ lekturki spod chmurki AUTOR AUTORPROJEKTU PROJEKTU HONORATA SZANECKA SZKOŁA PODSTAWOWA KLONOWIE MAŁA SZKOŁA" PARTNER CZYTANIU mac PATRONAT HONOROWY MINISTER EDUKACJI NARODOWEJ KUJAWSKO-POMORSKI POMORSKI KURATOROŚWIATY Niezbędnik Nauczyciela DWUKROPEK”

     W tym roku szkolnym projekt składa się z trzech modułów:
     I – jesienny: MAŁA CHMURKA W KRAINIE DRZEW
     II – zimowy: MAŁA CHMURKA W KRAINIE ŚNIEGU
     III – wiosenny: MAŁA CHMURKA W KRAINIE SŁOŃCA

     Cele projektu:

     • rozbudzanie u uczniów ciekawości literackiej,
     • rozwijanie aktywności czytelniczej,
     • doskonalenie czytania ze zrozumieniem oraz aktywnego słuchania,
     • zachęcanie rodziców do czytania dzieciom,
     • integracja zespołu klasowego,
     • współpraca placówek oświatowych z terenu całego kraju i zagranicznych szkół polonijnych,
     • wzmacnianie więzi ze środowiskiem przyrodniczym – rozwijanie poczucia troski i odpowiedzialności za bliższe i dalsze otoczenie.   

     Link do filmiku: 

     https://biteable.com/watch/czytam-z-klas-2340770

     fbclid=IwAR0Gnazw2q4LUmYo6K4SKMzcW1g__Y43nvcW9SJ9GxaZDYFeGmz9sRjP73E

      

     Opracowała: Żaneta Szulc


     ROK SZKOLNY 2019/2020     Kolejne prace uczniów klasy III. Tym razem pojazdy, którymi można podróżować do okoła świata - mimo zakazu smiley

          

      

      

     Opracowała: Żaneta Szulc


     Mimo warunków w jakich przyszło nam pracwać, uczniowie klasy III stawiają na normalność. Nasze prace - Układ Słoneczny

     MOŻNA, MOŻNA!

        

        

     Opracowała: Żaneta Szulc


     „Każdy z nas jest wyjątkowy - lekcja tolerancji”.

     3 marca 2020 r. w naszej szkole odbyła się niezwykła lekcja, w wykonaniu aktorów z krakowskiego Teatru Edukacyjnego, pt.: "Każdy z nas jest wyjątkowy - lekcja tolerancji". Wzięli w niej udział uczniowie wszystkich klas oraz przedszkolna grupa „Biedronek”. Podczas zajęć dzieci uświadomiły sobie, czym jest tolerancja i jakie są konsekwencje jej braku.  Poznali zachowania nietolerancyjne oraz możliwości przeciwdziałania im. Brali również udział w scenkach, podczas których mieli okazję wcielić się w rolę innych osób, często niepełnosprawnych, starając się zrozumieć ich punkt widzenia, odczucia, myśli i potrzeby. Uczniowie dowiedzieli się także, jaką funkcję może pełnić empatia w budowaniu porozumienia z osobami o odmiennych poglądach, pochodzeniu etnicznym czy będących w innej sytuacji życiowej.
     „Lekcja o tolerancji” bardzo spodobała się naszym uczniom. Pozostaje nam, zatem mieć nadzieję, że nauka z niej płynąca pozostanie w ich pamięci już na zawsze, bo przecież inny, nie znaczy gorszy.

                                                                                     


     Konkurs Piosenki Anglojęzycznej

               Dnia 3 marca 2020 roku uczenice klasy III Milena Majewska i Martyna Kurzępa pod czujnym okiem Pani Żanety Szulc oraz rodziców, wzięły udział w VII Edycji Konkursu Piosenki Anglojęzycznej "Euromusic" w Prywatnej Szkole Podstawowej nr 5 "Twoja Przyszłość" w Sosnowcu. Doskonałe występy dziewczyn zaprowadziły je na podium. II miejsce Milena Majewska i III miejsce Martyna Kurzępa. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

                   

     Opracowała: Żaneta Szulc


     Z dumą informujemy, że Dawid Wicepolski z kl. 8 przeszedł do etapu wojewódzkiego konkursu przedmiotowego z języka angielskiego.

     Życzymy powodzenia!


     Natalia Walasek laureatką XVI edycji Wojewódzkiego Konkursu Poetyckiego dla szkół podstawowych

     i szkół średnich

     „Antologia Poezji dziecięcej i młodzieżowej” 

         Miło nam poinformować, iż nasza absolwentka - Natalia Walasek - została laureatką I etapu Wojewódzkiego Konkursu Poetyckiego „Antologia Poezji dziecięcej i młodzieżowej", zorganizowanego przez Szkołę Podstawową nr 30 w Zabrzu. 
         Konkurs dedykowany był dla uczniów klas I-III, IV-VII, gimnazjum (klasy II-III) oraz szkół średnich z regionu województwa śląskiego. Zadanie konkursowe polegało na przesłaniu do organizatora wiersza o dowolnej tematyce.
         Uroczysta gala podsumowująca XVI edycję Wojewódzkiego Konkursu Poetyckiego odbyła się 10 grudnia 2019 r. podczas Wernisażu Poetyckiego w Miejskim Ośrodku Kultury w Zabrzu. Nagrodzeni otrzymali dyplomy oraz tomiki z wierszami laureatów. 
         Na konkurs nadesłano ponad 2500 tysięcy wierszy z ponad 130 szkół z 20 śląskich miast, z których jurorzy wyłonili 140 utworów poetyckich. W ramach konkursu ukazał się XVI tomik z dziecięcą i młodzieżową poezją. Antologia powstała w ramach wojewódzkiego konkursu poetyckiego pod patronatem Marszałka Województwa Śląskiego, Śląskiego Kuratora Oświaty, Prezydenta Miasta Zabrza oraz Regionalnego Ośrodka Kultury w Katowicach. Recenzentką tegorocznej edycji jest Małgorzata Kożuchowska, wybitna aktorka telewizyjna i teatralna.
     Serdecznie gratulujemy laureatce oraz życzymy dalszych sukcesów!

      

      


     DZIECI UCZĄ RODZICÓW

                 Klasa III bierze udział w Ogólnopolskiej Akcji Edukacyjnej "Dzieci uczą rodziców", której adresatami są klasy 1-3 szkół podstawowych, to comiesięczne lekcje podejmujące tematykę bezpieczeństwa, ekologii, kultury i historii.

              Wspólnie z Komendą Powiatową Policji w Zawierciu przygotowany został filmik z poradami  dla rodziców, dotyczącymi bezpieczeństwa podczas ferii.

     Link do filmiku: https://www.youtube.com/watch?v=3UMLbjkEzAE&t=119s

     Opracowała: Żaneta Szulc


     04.10.2019r. w naszej szkole odbył się Dzień Tabliczki Mnożenia w ramach akcji  IX ŚDTM, w którym brali udział uczniowie kl 3-8. Jego koodynatorkami były Izabela Suchodolska i Agnieszka Araszkiewicz.


     DARMOWE STRONY EDUKACYJNE

     ZACHĘCAMY UCZNIÓW NASZEJ SZKOŁY DO ODWIEDZANIA TEJ STRONY, DO POSZERZANIA I POGŁĘBIANIA SWOJEJ WIEDZY.

     http://aztekium.pl/aztekium.py


     NARODOWE CZYTANIE

     Rok szkolny 2019/2020 uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 11 w Sosnowcu rozpoczęli pod hasłem Narodowego Czytania. 9 września w Miejskiej Bibliotece w Maczkach odbyła się uroczystość, podczas której nasi uczniowie, rodzice oraz inni pasjonaci literatury mieli okazję wspólnie poczytać wybrane fragmenty nowel polskich tak znakomitych autorów jak np.: Henryk Sienkiewicz, Eliza Orzeszkowa, Bolesław Prus czy Maria Konopnicka. Czytanie każdej z nowel poprzedzone było krótką biografią oraz ciekawostkami dotyczącymi autora. W programie uroczystości znalazło się również: odczytanie listu Prezydenta RP Andrzeja Dudy, wystawa „Osiem lektur na ósme Narodowe Czytanie", prezentacja multimedialna dotycząca autorów nowel oraz dyskusja na tematy zawarte w utworach. Dla uczestników imprezy przygotowano słodki poczęstunek i pamiątkowe pieczęcie z logo akcji. Imprezę poprowadziły: Patrycja Dziembor oraz Agnieszka Pytlik z Miejskiej Biblioteki w Maczkach. Impreza została zorganizowana przez Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 11 w Sosnowcu, Miejską Bibliotekę w Maczkach, Miejski Klub "Maczki" oraz Radę Dzielnicy Maczki. Serdecznie dziękujemy uczniom, ich rodzicom oraz wszystkim osobom obecnym na uroczystości za wzięcie udziału w spotkaniu. Do zobaczenia za rok!

     GALERIA


     PRZERWANY MARSZ - 1 września 1939 roku

     Rada Dzieci i Młodzieży Rzeczypospolitej Polskiej przy Ministrze Edukacji Narodowej RP wystąpiła z inicjatywą organizacji akcji pn. „Przerwany marsz…”, polegającej na symbolicznym dokończeniu 2 września 2019 roku, przerwanego przez wybuch II wojny światowej, marszu do szkoły ówczesnej młodzieży. Planowana na pierwszy dzień szkoły akcja będzie okazją do tego, aby młodsze i starsze pokolenia mogły wspólnie przywitać nowy rok szkolny.
     Zachęcamy, aby 2 września 2019 r. wspólnie z babciami, dziadkami, a także osobami samotnymi, które mieszkają w danym regionie i wywodzą się z pokolenia Dzieci Wojny uczestniczyć w inauguracji roku szkolnego 2019/2020.
     Punktem kulminacyjnym akcji będzie odśpiewanie Mazurka Dąbrowskiego. Zachęcamy również do publikowania zdjęć ze szkolnych klas z udziałem Seniorów. Prosimy o publikowanie zdjęć na stronach internetowych oraz portalach społecznościowych z hasztagiem: #PrzerwanyMarsz.

     Drugą częścią akcji będą „Pamiętniki Pokoleń” – prowadzone przez uczniów wywiady ze swoimi dziadkami lub pradziadkami albo osobami samotnymi, które odpowiedzą na pytanie jak wspominają sierpień i wrzesień 1939 roku, a także jacy byli wtedy młodzi ludzie. Utrwalone w ciekawy sposób rozmowy i wspomnienia staną się częścią wspólnej publikacji.

     Współorganizatorami wydarzenia są: Parlamentarny Zespół ds. Wspierania Środowisk Dzieci Wojny, Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej, Stowarzyszenie „Dumni z Polski” oraz Stowarzyszenie „Dzieci Wojny w Polsce”.

     Opracowała: Żaneta Szulc


     ROK SZKOLNY 2018/2019


     SZKOLNY DZIEŃ SPORTU

      

     31 czerwca na czwartej i piątej godzinie lekcyjnej w naszej szkole odbył sie Dzień Sportu. Nauczyciele wychowania fizycznego przygotowali dla klas IV-VI wyścigi rzędów., rywalizację wygrała VA. Starsi uczniowie podzieleni na cztery drużyny grali w koszykówkę. A jak było, można obejrzeć na zdjęciach w GALERII


      

     Relacja z V edycji Konkursu Ogólnopolskiego z „Języka Polskiego”

     103 uczniów wzięło udział w V edycji Ogólnopolskiego Konkursu z „Języka Polskiego”, który został zorganizowany przez Olimp School w roku szkolnym 2018/2019. Konkurs adresowany był do uczniów szkół podstawowych klas IV-VI.

     W maju bieżącego roku poznaliśmy wyniki konkursu. Z przyjemnością mamy zaszczyt poinformować, że Oliwia Sadowska, uczennica klasy VI A, zajęła 16 miejsce, co stanowi bardzo dobrą lokatę, uwzględniając stopień trudności tegorocznej edycji. Arkusz konkursowy zawierał pytania zamknięte i otwarte, sprawdzał umiejętności ze znajomości lektury („W pustyni i w puszczy” H. Sienkiewicz), ortografii, fleksji, słowotwórstwa i gramatyki. Do konkursu uczennicę przygotowywała dr Marzena Forma.

     Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów !!!


     X ZLOT SAMORZĄDÓW UCZNIOWSKICH
            25 marca 2019r. w Katowicach w Szkole Podstawowej nr 33 odbył się X Jubileuszowy Zlot Samorządów Uczniowskich Szkół Podstawowych i Gimnazjalnych Województwa Śląskiego. Tegoroczna edycja odbyła się pod hasłem: „Dobra komunikacja i współpraca kluczem do sukcesu”. Godnie reprezentowały nas na zlocie uczennice naszej szkoły Hanna Korzeniowska, Katarzyna Pytlik, Zuzanna Macek i Natalia WWalasek pod czujnym okiem opiekuna Samorządu Uczniowskiego pani Żanety Szulc. 
     I część Zlotu:
         1. Występ Zespołu Pieśni i Tańca Szkoły Podstawowej nr 33 „Katowiczanie”
         2. Powitanie uczestników Zlotu – Dyrektor   SP nr 33  Pani Teresa Liburska– Łój.
         3. „Katowice Miastem Sukcesu” – Prezydent Miasta Katowice Pan Marcin Krupa
         4. „Dobra komunikacja i współpraca kluczem do sukcesu” – ROM-E „Metis”  Pani Ewa Kuston
         5. Praca zespołowa, rozwiązywanie problemów i kreatywne myślenie – Odyssey of the Mind Polska Pani Magdalena Datta
         6. „Mediacje szkolne i rówieśnicze” – Centrum Szkoleń Prawnych – dr Grzegorz Frączek
     II część Zlotu:
     WARSZTATY DLA UCZNIÓW:
     1. Pokoje zagadek to forma warsztatów przygodowo - edukacyjnych. Uczestników przenosimy do nowego, pełnego przygód świata. Celem gry jest rozwiązanie szeregu zespołowych zadań w ściśle określonym czasie. 
     2. Reżyserowana gra terenowa.
     WARSZTATY DLANAUCZYCIELI 
     „Mediacje szkolne i rówieśnicze” - Centrum Szkoleń Prawnych – dr Grzegorz Frączek
     III część.  Podsumowanie Zlotu
         1. Prezentacja efektów pracy poszczególnych grup warsztatowych
         2. Pokaz pracy plastycznej „Logo samorządów uczniowskich w kolażu”


     Opracowała: Żaneta Szulc


     KONKURS – DZIEŃ ZIEMI 2019

             W nawiązaniu do międzynarodowej akcji „Dzień Ziemi 2019”,  zapraszamy po raz kolejny do aktywnego uczestnictwa w XII edycji naszego ogólnopolskiego konkursu, tym razem pod hasłem:
     ODDAJ UŻYWANY TELEFON KOMÓRKOWY
     POMAGAJĄC INNYM – POMAGASZ SWOJEJ SZKOLE

     Na czym polega nasz konkurs?

      Nasz konkurs polega na zebraniu przez szkołę (np. przez samorząd uczniowski) wśród uczniów starych, używanych, niepotrzebnych telefonów komórkowych w zamian za atrakcyjne nagrody i kupony pieniężne. Telefony po ewentualnej naprawie i usunięciu wszelkich danych mogą trafić do krajów rozwijających się w Afryce i Azji gdzie będą mogły jeszcze przez lata służyć innym dzieciom.

     Jakie korzyści ma z tego szkoła?

     Przygotowaliśmy trzy rodzaje nagród:

     1. Każda szkoła za każdy kg zebranych telefonów otrzyma 5 zł w postaci kuponów pieniężnych „Sodexo”.
     2. Każda szkoła za najlepsze przeliczniki (relacje) ilości zebranych kg telefonów do ilości uczniów w szkole otrzyma nowoczesne, cyfrowe aparaty fotograficzne.
     3. Zwycięzca konkursu otrzyma atrakcyjną nagrodę główną w kwocie 2.000 zł do wyboru spośród nagród przewidzianych w regulaminie konkursu (np. skuter, rower, tablet, ekspres do kawy, sprzęt sportowy, sprzęt RTV, kamera sportowa, monitor, drukarka, gry, zapas papieru do ksero lub równowartość w kuponach „Sodexo” itp.) do wyboru przez szkołę.

     W jaki sposób przystąpić do konkursu?

     Wystarczy do 17 maja 2019 zorganizować w szkole zbiórkę używanych, starych czy niepotrzebnych telefonów komórkowych. Na naszej stronie ekophone.pl dostępny jest plakat do pobrania i wydrukowania na drukarce, który można rozwiesić w szkole.

     1. Po zakończeniu zbiórki (do 17 maja) należy wypełnić „formularz zgłoszeniowy” również dostępny na naszej stronie i wysłać go mailem na adres: biuro@ekophone.pl
     2. Nasza firma na własny koszt zorganizuje odbiór paczki.
     3. Po zakończeniu konkursu każda szkoła jak do tej pory otrzyma nagrody rzeczowe lub kupony „Sodexo”.

     Liczymy na Państwa zaangażowanie i dobrą organizację poprzez dołączenie się do szkół i placówek już uczestniczących w kolejnych edycjach naszych akcji. Pragniemy jednocześnie poinformować, że nasza firma prowadzi konkurs regularnie dwa razy w roku; wiosną z okazji „Dnia Ziemi” oraz jesienią w nawiązaniu do akcji „Sprzątania Świata”.

     regulamin.docx

     SAMORZĄD UCZNIOWSKI

     Opracowała: Żaneta Szulc


     XXVII DNI ZIEMI W SOSNOWCU

     "Chrońmy przyrodę ożywioną"

     kwiecień-maj 2019

                 Nasza szkoła bierze udział, poprzez organizowanie różnego rodzaju działań o tematyce przyrodniczej, w cyklu imprez edukacyjnych realizowanych w Sosnowcu w okresie kwiecień - maj 2019 r. na Wydziale Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego, Państwowym Instytucie Geologicznym PIB. Informacji na temat organizowania przez nas i innych placówkach w Sosnowcu imprez można uzyskać na stronie Polskie Towarzystwo Geogragiczne pod linkiem:

     http://ptg.wnoz.us.edu.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=177&Itemid=197

     Działania ZSO nr 11

     PROGRAM

     W SZKOŁACH PODSTAWOWYCH

     12 marca

     ( wtorek) godz.8.00-11.00

     Udział kl. I-III w warsztatach ekologicznych: Odpady opakowaniowe problemem  XXI wieku. Zorganizowane przez Stowarzyszenie Ziemia i My- Centrum Edukacji Ekologicznej. zso11sosnowiec@o2.pl. Koordynator Lucyna Jarzynka jarzynkalucyna@o2.pl

      

     styczeń- kwiecień 2019r

     Organizacja zbiórki surowców wtórnych tj: makulatura, baterie, plastik itp. Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 11 ul. Skwerowa 21. Informacje na stronie:

     https://zso11sosnowiec.edupage.org/text3/  koordynatorki: Żaneta Szulc zanetaszulc@o2.pl, Agata Kamińska

     9 maja

     2019 r.

     (czwartek)

            godz. 10.30

     Ogólnopolski Konkurs „Najpiękniejszy List dla Ziemi 2019” dla klas I-VIII SP i Gim przy ul. Skwerowej 21 w Sosnowcu. Informacje na stronie: https://zso11sosnowiec.edupage.org/text/?text=text/text25&subpage=4 ; koordynatorki Żaneta Szulc, zanetaszulc@o2.pl, Patrycja Dziembor

     25 kwietnia

     ( czwartek)

     8.00-10.00

     EKO-TEST dla uczniów kl. I-III.pt. Świat czeka na EKO-człowieka zso11sosnowiec@o2.pl. Koordynator Lucyna Jarzynka jarzynkalucyna@o2.pl

      

     25 kwiecień

     2019 r.

     (czwartek)

     10.30 – 11.25

     Zorganizowanie akcji Światowego Dnia Ziemi – klasy I-III warsztaty plastyczne, prezentacje. Ul. Skwerowa 21. Informacje na stronie:

     https://zso11sosnowiec.edupage.org/text3/  koordynatorka: Żaneta Szulc zanetaszulc@o2.pl

     29 kwietnia (poniedziałek)

     10.30

     Finał konkursu plastycznego dla uczniów kl.I-III pt.” Segregujesz? Zyskujesz ZSO nr 11 w Sosnowcu

     zso11sosnowiec@o2.pl.koordynator Lucyna Jarzynka jarzynkalucyna@o2.pl

     Opracowała: Żaneta Szulc, Lucyna Jarzynka i Joanna Kozłowska


      

     Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Sosnowcu w związku z rozpoczęciem ferii zimowych podjmuje działania edukacyjne w ramach realizacji wojewódzkiej Akcji „Bezpieczne ferie 2019”. Celem akcji jest stworzenie bezpiecznych warunków wypoczynku dzieci i młodzieży na terenie woj. śląskiego poprzez prowadzenie działalności informacyjno-edukacyjnej, zwłaszcza w zakresie bezpiecznych zachowań zdrowotnych.

     PLAKAT


     ,,Wystarczy, by dobrzy ludzie nic nie robili, 
     a zło zatriumfuje”

     ZBIÓRKA

     Drodzy uczniowie, rodzice i nauczyciele, 

     Po raz kolejny z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia Samorząd Uczniowski organizuje zbiórkę słodyczy

     dla dzieci z rodzin objętych pomocą i wsparciem z naszej dzielnicy.

     Prosimy, aby słodycze były z dłuższym terminem ważności (np. czekolady, ciastka, wafelki, cukierki itp.)

     Zbiórka trwa od 29 listopada do 15 grudnia 2018 r., słodycze prosimy składać do Pani Żanety Szulc i Anny Głowacz.

     SERDECZNIE DZIEKUJEMY ZA WSPARCIE !

     Opracowała: Żaneta Szulc     Warsztaty geologiczne oraz chemiczne

     Dnia 2 października 2018 r. uczniowie klasy VIIa uczestniczyli w warsztatach organizowanych przez Muzeum Nauk o Ziemi w Sosnowcu, Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Warsztaty dotyczyły rozpoznawania podstawowych typów skał oraz wykorzystania naturalnych wskaźników pH. Dodatkowo uczniowie zwiedzili Muzeum oraz wystawę meteorytów.

     GALERIA


     100-lecie Związku Harcerstwa Polskiego

     Ten rok jest wyjątkowy - 100 lat Niepodległej Polski, 100 lat istnienia ZHP!!!
     Środowisko Seniorów ZHP - HKS "Korzenie" zainicjowało budowę tego pomnika  z myślą o upamiętnieniu wszystkich tych druhen i druhów, którzy oddawali zdrowie, a czasem życie, za realizację swoich ideałów, harcerskich ideałów. W uroczystości odsłonięcia Pomnika wzięli udział harcerze z całego Sosnowca i nie tylko. Nie mogło zabraknąć "Maczkowskich" Zuchów
     i Druhów! Oby to wydarzenie patriotyczne utrwaliło się w pamięci i sercach Zagłębiaków!!!
     Czuwaj!  

                                                                                                                                                               druh Józef Naziemiec

     Fotorelacja


      

      

     ZOBACZ: 2018-03-27_14-06-46-364250_cut_-MBOprezentacja.pdf


     ROK SZKOLNY 2017/2018


                      Zielona Kraina

     W dniu 28 maja 2018 uczniowie klas IV pod opieką pani A. Araszkiewicz i K. Patryarchy uczestniczyli w warsztatach kulinarno-edukacyjnych „Zielona Kraina”. Głównym celem zajęć było uzmysłowienie uczniom jak bardzo ważne jest właściwe odżywianie dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Szczególną uwagę uczniów zwrócono na zmniejszenie spożycia cukrów prostych, a także produktów pochodzenia zwierzęcego i sztucznie wzbogacanych. Program warsztatów został tak ułożony, by przekazać jego uczestnikom najbardziej przydatne informacje i porady, których stosowanie prowadzi do odniesienia korzyści ekologicznych, ekonomicznych, ale przede wszystkim, zdrowotnych. Udowodnione jest bowiem, że zwiększenie spożycia produktów roślinnych przy jednoczesnym ograniczeniu produktów pochodzenia zwierzęcego prowadzi do zmniejszenia ryzyka wystąpienia, a nawet cofania się skutków tzw. chorób cywilizacyjnych, m.in.: nadciśnienia, cukrzycy, otyłości, chorób układu krążenia.
     Z warsztatów dzieci dowiedziały się między innymi: jak jeść zdrowo i ze smakiem, w jaki sposób przygotować pyszne koktajle i sałatki na bazie świeżych, zielonych warzyw, dlaczego warto jeść różne kasze, uprawiać sport, być aktywnym fizycznie i sięgać po słodycze na bazie naturalnych składników, bez dodatku cukru.

     Galeria

     (Fragmenty tekstu zaczerpnięto ze strony: http://zielona-kraina.com/#dla-nauczycieli)


      


     8 maja 2018 roku w ramach udziału szkoły podstawowej w projekcie „Cyfrowobezpieczni.pl –

     Bezpieczna Szkoła Cyfrowa” odbył się Szkolny Dzień Bezpieczeństwa Cyfrowego, przeprowadzony przez edukatora Michała Krupanka.

     Na spotkaniu z dyrektorem szkoły zostały omówione szczegóły projektu, przedstawiono ofertę wsparcia dla nauczycieli, uczniów i rodziców.

     Następnie odbyło się spotkanie z uczniami wprowadzające w temat projektu, podczas którego zaprezentowany został film na temat cyberbezpieczeństwa. Przedstawione zostały informacje o miejscach świadczących pomoc w sytuacjach cyberzagrożeń. Odbyła się krótka dyskusja o przedstawionych w filmie sytuacjach, czyli głównych zagrożeniach na jakie mogą natknąć się dzieci.

     Trzecim punktem Szkolnego Dnia Bezpieczeństwa Cyfrowego były warsztaty dla klas IV – VI SP, które dotyczyły niebezpiecznych kontaktów w sieci, wiarygodności umieszczonych informacji w Internecie, reklam, tego jak zdrowo należy korzystać z urządzeń cyfrowych i jak powinniśmy zabezpieczać swój komputer. Dzieci chętnie dzieliły się swoimi doświadczeniami dotyczącymi zagrożeń w Internecie. Zostały przedstawione sposoby radzenia sobie w sytuacji zagrożenia w sieci. Przed i po warsztatach uczniowie wypełnili quizy.

     Bezpieczenstwo_cyfrowe.pdf


     Ogólnopolski projekt "Dobre rady na elektroodpady - oddaj mnie w dobre ręce"

         Uczniowie naszej szkoły tj. Martyna Madej, Olga Stando, Aleksandra Gądek, Katarzyna Pytlik i Wiktor Kozłowski pod czujnym okiem Pani Żanety Szulc, przystapili do Ogólnopolskiego projektu, w ramach którego ostatnie pół roku poświecili na działania związane z odpowiednim przechowywaniem i przekazywaniem elektrośmieci.

                                    

        Problem ekologii i ochrony środowiska jest bardzo rozpowszechniony na całym świecie. Rozwój cywilizacji, a co za tym idzie techniki i przemysłu przyczynia się do coraz większego zanieczyszczenia naszego środowiska i nieprzemyślanego wykorzystywania surowców naturalnych.
        Edukacja ekologiczna pozwala uczniowi zrozumieć wiele zależności zachodzących w środowisku, a nawet w nas samych. Pozwala zrozumieć zależność człowieka od środowiska naturalnego i miejsce człowieka w środowisku.
     Uczniowie doskonale zdają sobie sprawę z powagi sytuacji, dlatego tak chętnie angażują się w tego typu działania.

                                         

      

     Podjęte działania okazały się docenione przez głównego organizatora Grupę AURAEKO, dzięki naszemu zaangażowaniu, zostaliśmy zaproszeni do Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Jest to dla nas ogromne wyróżnienie, za co bardzo dziekujemy.

     Raport(1).docx

     Zespół EKO-ŚWIEŻAKI

     Opracowała: Żaneta Szulc


      

      

     Nasza szkoła bierze udział, poprzez organizowanie różnego rodzaju działań o tematyce przyrodniczej, w cyklu imprez edukacyjnych realizowanych w Sosnowcu w okresie kwiecień - maj 2018 r. na Wydziale Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego, Państwowym Instytucie Geologicznym PIB. Informacji na temat organizowania przez nas imprez można uzyskać na stronie Polskie Towarzystwo Geogragiczne pod linkiem: http://ptg.wnoz.us.edu.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=177&Itemid=197

     Opracowała: Żaneta Szulc


           

     Opracowała: Żaneta Szulc


     SERDECZNE PODZIEKOWANIA

      

      

     Samorząd Uczniowski wraz z opiekunem, składa serdeczne podziękowania całej społeczności szkolnej za udział w akcji

     „Paczka Mikołajkowa”.
     Dzięki zaangażowaniu uczniów i rodziców udało się zebrać wiele słodyczy, które trafiły do dzieci z Placówki Opiekuńczej nr 2 w Sosnowcu.

      

     DZIĘKUJEMY!!!

     Opracowała: Żaneta Szulc


     Ośmioosobowa grupa scrabblistów z naszej szkoły walczyła 17 listopada w Jaworznie. Szczegóły można poznać na stronie Polskiej Federacjii Scrabble:

     Relacja i wyniki


     Znalezione obrazy dla zapytania święto pieczonego ziemniaka

      

           Dnia 22 września w godzinach popołudniowych w naszej szkole, odbyło się po raz pierwszy „Święto pieczonego ziemniaka”. Zaproszeni byli wszyscy uczniowie wraz z rodzinami, grono pedagogiczne oraz personel szkoły. Mieliśmy zaszczyt gościć również Pana prezydenta Arkadiusza Chęcińskiego oraz Pana radnego Jana Bosaka. Przybyłych gości oficjalnie przywitała Pani dyrektor Joanna Żurek.

           Wszyscy wspólnie szukaliśmy ukrytych ziemniaków, odbył się konkurs na najdłuższą obierkę z ziemniaka, konkurs sprawnościowy, rozgrywki sportowe i zabawy z językiem angielskim. Uczniowie podczas przerw konkursowych mieli okazję korzystać z trampoliny i z okazałego menu. Kosztowaliśmy, pieczone ziemniaki, babkę ziemniaczaną, sałatki ziemniaczane, frytki, pączki ziemniaczane, no i oczywiście ciasto, przygotowane przez rodziców. Ostatnią atrakcją była dyskoteka, prowadzona przez profesjonalnego DJ-a.

     Wszystkim bardzo serdecznie dziękujemy na wspólna zabawę.

                        

      

     Opracowała: Żaneta Szulc


     "A to czytaj, kto ciekawy"

      

     2 września 2017r. w całym kraju i poza jego granicami odbyło się 6. Narodowe Czytanie. Polacy w ponad 2 tysiącach miast czytali wspólnie "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego. W tym roku z inicjatywy Filii nr 13 MBP, przy współpracy Klubu Maczki i ZSO 11 w Sosnowcu Narodowe Czytanie zostało zorganizowane również w Maczkach. Mieszkańcy wspólnie czytali fragmenty dramatu, nie zabrakło także poczęstunku. Każdy otrzymał pamiątkową pieczęć.


                             

      

     OKRES ADAPTACYJNY PIERWSZOKLASISTY

      

               Rozpoczęcie przez dziecko nauki szkolnej jest ważnym wydarzeniem w jego życiu, jak i w życiu całej rodziny. Dla każdego z nas zmiana środowiska jest sytuacją nową, często bardzo trudną. Tym bardziej dla dziecka, dla którego wszystko w szkole jest nowe: nowe otoczenie, inni dorośli, często inne dzieci.  Wszystko to wpływa na częściową utratę przez dziecko poczucia bezpieczeństwa. Podchodzenie z rezerwą do nowego środowiska skończy się wtedy, gdy dziecko odzyska poczucie bezpieczeństwa. Okres adaptacji może być dłuższy, lub krótszy – zależy on od wielu czynników.

           Każde dziecko przekracza próg szkoły z bagażem życiowych doświadczeń, nie zawsze pozytywnych. Ma w sobie ukształtowane już pewne obrazy i zachowania dorosłych i innych dzieci.        
     Doświadczenia, które zostały ukształtowane we wcześniejszych okresach życia każdego dziecka, w znacznym stopniu  wpływają na jego zachowania w różnych sytuacjach. Pod wpływem szeroko pojętej edukacji, stopniowo zaczną się zmieniać. Sam nauczyciel dopiero po pewnym czasie może wpływać na proces adaptowania się dziecka do szkoły. Wszelkie działania na samym początku są działaniami intuicyjnymi.


           Dłuższego okresu adaptacji potrzebują dzieci z negatywnymi doświadczeniami z dzieciństwa – podchodzą one z dużą rezerwą do dorosłych i do rówieśników. Dzieci z dużym poczuciem bezpieczeństwa, ufające dorosłym, nawiązujące szybszy kontakt z nowym otoczeniem, potrzebują tego czasu znacznie mniej, co bezpośrednio wpływa na fakt, że nauczyciel ma większe możliwości oddziaływania na nie, a co za tym idzie, stymulowania ich rozwoju.
     Proces adaptacji do nowej sytuacji, jaką jest rozpoczęcie nauki szkolnej, zależy od dojrzałości szkolnej, odporności psychofizycznej, warunków rodzinnych i środowiskowych.


             Rozpoczęcie nauki szkolnej wiąże się ze zmianami w codziennym życiu dziecka, nowymi sytuacjami, które zmuszają je do pełnienia nowej roli - roli ucznia. Przystosowując się do nowego środowiska dziecko musi poznać i podporządkować się normom postępowania obowiązującym w szkole, sprostać wymaganiom, które mu się stawia, wykazując się przy tym dużą samodzielnością.


           Nauka w szkole różni się w sposób zasadniczy od dotychczasowego procesu uczenia się. Dzieci małe uczą się głównie w trakcie zabawy i wykonywania różnych czynności życiowych, uczenie się w szkole ma już charakter zorganizowany i systematyczny.
          Dodatkowym czynnikiem obciążającym dziecko jest zmiana trybu życia: czas rozpoczęcia zajęć, pobyt w świetlicy szkolnej oraz  zajęcia dodatkowe.
          Większość dzieci po okresie adaptacyjnym dobrze radzi sobie z nauką i szybko nawiązuje kontakty z rówieśnikami i dorosłymi, przez co osiąga równowagę emocjonalną.

     Istnieje jednak grupa uczniów, którzy mają trudności w odnalezieniu się w roli ucznia:

     • trudności poznawcze dotyczą dzieci o obniżonym poziomie możliwości intelektualnych, słabym rozwoju percepcji, pamięci  wzrokowej, słuchowej i kinestetycznej
     • trudności emocjonalne dotykają dzieci z niskim poczuciem własnej wartości, brakiem wiary we własne możliwości, brakiem motywacji do nauki, małą odpornością na porażki i niepowodzenia szkolne, labilnością emocjonalną
     • trudności społeczne mają dzieci wychowujące się w trudnej sytuacji rodzinnej (rodzina niepełna, w trakcie rozwodu rodziców, choroby, alkoholizm, trudne warunki materialne, brak umiejętności wychowawczych rodziców)
     • trudności fizjologiczne napotykają dzieci z zaburzeniami mowy i procesu lateralizacji.


     U dzieci nadpobudliwych psychoruchowo zaburzenia występują w sferze emocjonalnej, ruchowej i poznawczej. Dzieci są w ciągłym ruchu, trudno im usiedzieć w ławce, są niespokojne. W sferze poznawczej występują zaburzenia uwagi i koncentracji - dzieci te szybko się męczą, rozpraszają się.    
     Wśród dzieci zahamowanych psychoruchowo, zaburzenia również dotyczą trzech sfer. W sferze emocjonalnej często obserwuje się słabszą reakcję na bodźce. W sytuacjach trudnych, przeżyciom dodatkowo towarzyszą objawy wegetatywne – bladość, zaczerwienienie się, ból brzucha. W sferze ruchowej można zaobserwować małą aktywność, nieprecyzyjność ruchów, słabe kontakty z rówieśnikami, niechęć do zabaw ruchowych. W sferze poznawczej dominuje zwolniony sposób reagowania.        
     Dzieci mające zaburzenia emocjonalne, mają trudności z adaptacją do nowych warunków środowiska szkolnego.

     W jaki sposób mogą pomóc dziecku rodzice dziecku, aby mogło odnaleźć się w nowej sytuacji?

     • słuchać relacji dziecka z życia szkolnego, lub prowokować te relacje
     • słuchać o błahych czasem z punktu widzenia dorosłych problemach
     • rozmawiać z dzieckiem o jego problemach
     • wspólnie z dzieckiem poszukiwać rozwiązań pojawiających się problemów
     • starać się rozumieć dziecko i jego zachowanie
     • wspólnie z dzieckiem poszukiwać sposobów poprawy relacji dziecka z nauczycielami i rówieśnikami
     • szanować uczucia dziecka    
     • niczego nie narzucać, skłaniać dziecko do myślenia
     • jeśli pojawią się problemy, z którymi nie możemy sobie poradzić, należy szukać pomocy u specjalistów

     Rozmowa rodzica z dzieckiem powinna stać się nawykiem – wówczas łatwiej dziecku będzie przyjść do rodziców z poważniejszymi problemami.       

     mgr Żaneta Szulc

     Literatura:

     1. W. Brejnak "Kocham i wychowuję”      
     2. M. Przetacznik-Gierowska, G. Makiełło - Jarża „Psychologia rozwojowa i wychowawcza wieku dziecięcego”          
     3. I.Strelau, A.Jurkowski, Z.Putkiewicz „Podstawy psychologii  dla nauczycieli”       
     4. Brzezińska A., Czub T.,,Trudności w adaptacji do nowego środowiska - trudności wychowawcze. ,,Wychowanie w Przedszkolu" 1991