• LISTOPAD

• 07.12.2022 19:24
      • Nasze działania w listopadzie.
      • W listopadzie sprzęt zakupiony w ramach programu Laboratoria Przyszłości został spożytkowany do organizacji wielu przedsięwzięć i lekcji.

Aparat fotograficzny z akcesoriami pomógł w dokumentacji takich szkolnych i lokalnych wydarzeń jak:

• - zajęcia organizowane dla uczniów klasy I przez Sosnowieckie Wodociągi S.A. na temat wody (15 listopada). Dzieci dowiedziały się podstawowych informacji na temat właściwości fizykochemicznych wody, potrzeby ochrony jej zasobów oraz o sposobach oczyszczania ścieków. Lekcja przeprowadzona była w ramach kampanii edukacyjnej „Gang Szczurzaków” oraz „Toaleta to nie śmietnik”.
        • - zajęcia „Smaki pór roku” organizowane w ramach programu Ekomisja (24 listopada) dla uczniów klasy pierwszej. Dzieci dowiedziały się m.in. w jaki sposób żyć zdrowo i ekologicznie oraz dlaczego nie należy marnować żywności. Projekt organizowany był przez Federację Polskich Banków Żywności.

• - Akcja “Pierwsze abecadło”, dzięki której uczniowie klasy I otrzymali książki pt. „Pierwsze abecadło – wyprawka czytelnicza dla pierwszaka” w ramach kampanii społecznej „Mała książka – wielki człowiek” organizowanej przez Instytut Książki. Książka „Pierwsze abecadło” jest zbiorem ciekawych tekstów literackich skierowanych do dzieci w wieku wczesnoszkolnym, napisane przez wybitnych twórców książek dla dzieci.

• - uczniowie klasy VIII brali udział w Pierwszym Szymborczańskim Festiwalu Kariery, który odbył się w IX Liceum im. Wisławy Szymborskiej w Sosnowcu (25 listopada). W ramach Festiwalu odbyły warsztaty oraz wykłady przeprowadzane przez wykładowców szkół policealnych oraz szkół wyższych.

• - Zajęcia z doradztwa zawodowego dla uczniów klas VII i VIII w ramach projektu “Szkolny budżet obywatelski” (24 października i 7 listopada). Celem zajęć było przekazanie praktycznej wiedzy z zakresu funkcjonowania budżetów obywatelskich oraz wzmocnienie i rozwój aktywności społeczno-obywatelskiej wśród młodzieży.

• - akcja “Muzyczna przerwa” organizowana przez Samorząd Uczniowski (30 listopada). Muzyczna przerwa dała uczniom możliwość wspólnej zabawy i integracji na atrium szkolnym.

• - wyjście do kina na seans filmowy "Nela i tajemnica Kurokota" (23 listopada). Film opowiada historię dzielnej Nel i jej gangu, którzy ruszają na misję ratowania królestwa Mgiełkogrodu z rąk przebiegłego Tristana, który przemienia przyszłego króla w... kurokota – pół kurczaka, pół kota.

• - Światowy Dzień Pluszowego Misia obchodzony przez uczniów klas od I do III (25 listopada). Dzieci zapoznały się z historią ustanowienia święta, poznały misie w literaturze dziecięcej, filmach, a także poznały dziko żyjące niedźwiedzie na świecie.

• - spektakl pt.: "Ty też możesz zostać czarodziejem" organizowany dla uczniów klas od I do V w Miejskim Klubie "Maczki" (30 listopada). Występ połączony był z magią i z konkurencjami związanymi z serią książek o Harrym Potterze, gdzie uczniowie musieli wykazać się nie lada wiedzą, żeby otrzymać nagrodę.

• - Dzień Jeża (10 listopada) obchodzony w klasach młodszych stał się dobrą okazją do tego, by uświadomić uczniów jaką rolę w środowisku pełnią jeże, co im zagraża i jak im można pomagać.

• - zajęcia organizowane w ramach Światowego Dnia Gleby, w ramach których uczniowie klasy VII wykonywali profile glebowe na zajęciach geografii.

• - uroczystości związane z Dniem Niepodległości.

Dodatkowo nasi nauczyciele wykorzystali kilka modeli wydrukowanych z pomocą drukarki MakerBot, które posłużyły jako dodatkowe pomoce dydaktyczne dla naszych uczniów spragnionych wiedzy.

Sprzęt zakupiony w ramach programu Laboratoria Przyszłości został wykorzystany podczas takich zajęć jak historia, geografia, muzyka, języki obce czy biologia. Na lekcjach historii uczniowie klasy V mogli zapoznać się z wydrukiem 3D wilczycy kapitolińskiej i popiersia Juliusza Cezara, dzięki czemu lekcje na temat starożytnego Rzymu stały się jeszcze ciekawsze. Na biologii uczniowie klasy V poznawali rodzaje struktur występujących w komórkach jądrowych charakterystycznych dla zwierząt. Poznali ich funkcje oraz cechy rozpoznawcze organelli komórkowych. Modele 3D pomogły też w nauce krajów europejskich na lekcjach geografii, nut na lekcjach muzyki czy też środków transportu na lekcjach języków obcych.

W następnych miesiącach czekają nas kolejne projekty 3D dla naszych uczniów. Trzymajcie za nas kciuki!

Zdjęcia w GALERII