• Marzec-kwiecień-maj

      • 09.07.2023 15:14
      • Nasze wiosenne działania
      • Marzec - Kwiecień - Maj

        Kolejne miesiące przyniosły kolejne działania w ramach projektu “Laboratoria przyszłości”. Były to między innymi:
        14 marca w szkole obchodzony był Dzień Liczby Pi, uczniowie klas 4-8 w tym dniu dowiedzieli się różnych ciekawostek o tej jednej z najważniejszych i najbardziej znanych stałych matematycznych, która opisuje stosunek obwodu koła do jego średnicy i oznaczona jest symbolem greckiej litery π.
        22 marca nasza szkoła wzięła udział w akcji PAH z okazji Światowego Dnia Wody, w ramach której uczniowie uczestniczyli w lekcjach dotyczących znaczenia wody, jej dostępności na świecie i sposobu właściwego korzystania.
        W marcu uczniowie klasy 6na lekcjach matematyki przyswajali wiedzę z geometrii z zakresu własności figur płaskich, pracując z modelami figur płaskich przygotowanych przez uczennice klasy 7 przy pomocy stacji lutowniczej.
        27 marca odbyło się ogłoszenie wyników dwóch konkursów z języka angielskiego: konkursu dla klas 4-8 English Everywhere oraz konkurs dla klas 1-3 z okazji Dnia Św. Patryka. W ten sam dzień odbyło się również wręczenie nagród laureatom szkolnego konkursu plastycznego pod hasłem: ,,Kim zostanę w przyszłości?". Konkurs był adresowany do uczniów klas 4-8. 
        W miesiącu marcu odbył się szkolny konkurs "Czytamy prozę Patrona". Uczestnicy prezentowali fragmenty powieści Henryka Sienkiewicza. 27.03 podczas szkolnego Święta Wiosny laureaci konkursu zostali uhonorowani dyplomami oraz nagrodami rzeczowymi.
        Również 27 marca uczniowie naszej szkoły przygotowali występ artystyczny pt. ,,Wiosna wokół nas". Uroczystość składała się z 4 części: prezentacji pięciu piosenek o tematyce wiosennej, ,,Pokazu mody wiosennej", zaprezentowanej przez uczniów klas młodszych, przedstawienia pt. ,,Demeter i Kora", przygotowanego przez klasę 5, dzięki któremu uczniowie dowiedzieli się skąd biorą się pory roku wg ,,Mitologii greckiej", w ten sposób uczcili Międzynarodowy Dzień Teatru, a na koniec zostały wręczone nagrody laureatom konkursów szkolnych.
        Uczniowie wzięli udział w konkursie na komiks "Chcę być ekspertem, fachowcem, specjalistą", którego organizatorem jest Śląski Kurator Oświaty. Celem Konkursu jest promocja kształcenia zawodowego i zapoznanie uczniów z aktualną klasyfikacją zawodów szkolnictwa branżowego.
        18 kwietnia odbyło się w naszej szkole spotkanie uczniów klasy 8 z przedstawicielami Komisariatu V Policji w Sosnowcu, którzy omówili zjawisko cyberprzestępczości w sieci. Funkcjonariusze opowiadali uczniom o zasadach prawidłowego korzystania z sieci, a przede wszystkim o zasadach bezpieczeństwa.
        19 kwietnia 2023 roku w klasie 3 wychowawca klasy i nauczyciel w-f połączyli siły i zorganizowali lekcję koleżeńską, gdzie tematem przewodnim był unihokej. Na początek dobrane zostały odpowiednie kije do wzrostu uczniów, następnie przeprowadzona została rozgrzewka z użyciem kijów. 
        Nasza szkoła brała udział w miejskim projekcie dotyczącym zmian klimatycznych. Projekt trwał od lutego do maja 2023 roku, obejmował klasy 1-5. Uczniowie tych klas brali udział w zajęciach, lekcjach tematycznych, konkursach, zajęciach terenowych, wycieczkach, które służyły uświadomieniu i zapoznaniu z problemem zmian klimatycznych.
        25 kwietnia w murach naszej szkoły rozegrany został turniej unihokeja dziewcząt. Gościliśmy reprezentantki szkół z Juliusz i z Kazimierza Górniczego.
        8.05 społeczność szkolna uczciła Narodowe Święto Konstytucji Trzeciego Maja. Uczniowie przypomnieli okoliczności uchwalenia tej doniosłej ustawy oraz jej treści i znaczenie w formie wykładu bogato ilustrowanego materiałami ikonograficznymi, jak i w dialogu współczesnych nastolatków. 
        7 maja wybrani uczniowie z kl. 6 i 7 uczestniczyli w "Warsztatach prototypowania idei" organizowanych przez Urząd Miasta w Sosnowcu. Warsztaty pomogły nam przygotować się do konkursu "Zielone Innowacje dla Szkół", a także były świetną lekcją przyrody i geografii.
        19 maja uczniowie klas 7 i 8 uczestniczyli w kolejnych w tym roku szkolnym zajęciach w Pracowni Chemicznej w Pałacu Młodzieży w Katowicach. Tym razem tematem zajęć laboratoryjnych były typy reakcji chemicznych: syntezy, analizy i wymiany. 
        29 maja uczniowie klas 6-8 wzięli udział w żywej lekcji historii, na której społeczność szkolna miała zaszczyt gościć harcmistrzynię Krystynę Żydowicz oraz przewodnika Edmunda Kołtunka – osoby, których dzieciństwo i młodość przypadły na mroczne czasy II wojny światowej. 
        17 maja uczniowie klas 4-8 z zdawali egzamin teoretyczny, a 31 maja egzamin praktyczny na kartę rowerową pod bacznym okiem policjanta dzielnicowego z PKV Komendy Miejskiej Policji w Sosnowcu.
        dnia 31 maja odbył się międzyszkolny konkurs z języka angielskiego "English is Easy" dla uczniów klas 3.
        1 czerwca klasa 5 świętowała Dzień Dziecka w bardzo słodki sposób. Uczniowie samodzielnie przygotowali ciasto na gofry i upiekli je z pomocą nauczycieli.
        Również 1 czerwca do jednego autokaru wsiedli uczniowie klasy 4, 6 i 8. Różnica wieku nie była problemem, bo w programie każdy mógł znaleźć coś dla siebie. JuraPark Krasiejów zaprasza do zwiedzania, m.in., prehistorycznego oceanarium, tunelu czasu czy parku ewolucji.
        6 czerwca uczniowie klas 6-8 z okazji Tygodnia Konstytucyjnego uczestniczyli w spotkaniu z adwokatem sądowym. Pan Piotr opowiedział młodzieży o charakterze swojej pracy, a także o funkcjonowaniu Polski w Unii Europejskiej oraz w Radzie Europy. 
        14 czerwca dzień upłynął pod znakiem ekologii. Wszystkie klasy wzięły udział w warsztatach nt. bioróżnorodności. W części praktycznej uczniowie szukali różnych gatunków roślin w najbliższym otoczeniu szkoły.
        19 czerwca uczniowie klas 5 i 6 wyruszyli na Jurę Krakowsko-Częstochowską śladami bioróżnorodności. Swoją przygodę rozpoczęli spacerując ścieżką dydaktyczną w rezerwacie przyrody Góra Chełm, gdzie poznali różne typy buczyny. Następnie w Ogrodzieńcu, pod murami zamku wzięli udział w zajęciach terenowych poznając i obserwując roślinność kserotermiczną. Ostatnim punktem wycieczki było zwiedzanie grodu królewskiego na górze Birów, gdzie dzieci poznawały inne typy zbiorowisk leśnych.

        Wszystkie wyżej wymienione wydarzenia, a także inne pomniejsze, były upamiętniane aparatem fotograficznym zakupionym w ramach projektu Laboratorium Przyszłości.

      • Wróć do listy artykułów
    • Kontakt

      • Zespół Szkół Ogólnokształcących Nr 11
      • +48 32 2948142
      • ul. Skwerowa 21, 41-217 Sosnowiec Poland
      • Numer konta bankowego ZSO11: 08102023130000380205796851 Numer konta Rady Rodziców SP37: 45102024980000850205149002 Numer konta Rady Rodziców PM36 97102024980000850205149036