Nasze jesienne działania
- 05.01.2024 17:38
- Wrzesień – październik – listopad
• 4 września uroczyste rozpoczęcie nowego roku szkolnego.
• Opieka nad popiersiem T. Kościuszki na skwerze w dzielnicy Maczki z młodzieżą szkolną jako działanie w ramach projektu Kuratorium Oświaty w Katowicach "Szkoła Patriotów".
• Wykonanie w szkole tablicy upamiętniającej "Lokalne miejsca pamięci i Bohaterowie" jako działanie w ramach projektu Kuratorium Oświaty w Katowicach "Szkoła Patriotów”.
• 26 września obchodzony jest Dzień Języków Obcych. Z tej okazji klasa 2a dowiedziała się coś więcej o tym święcie, uczniowie pokolorowali plakaty i nauczyli się jak powiedzieć "cześć" w kilku językach obcych. Warto uczyć się języków obcych!
A przy okazji przypominamy o konkursach z okazji Dnia Języków Obcych dla klas 4-6 i 7-8.
• 28 września obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Jabłka. Uczniowie klas I- III w tym dniu zajadali się zdrowymi, soczystymi jabłuszkami, wykonywali piękne prace plastyczne, ilustrujące jabłka oraz omawiali zagadnienia, związane ze zdrowym stylem życia.
• Dnia 29 września uczniowie klasy I zostali zaproszeni przez panią Iwonę do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Maczkach, gdzie uczestniczyli w Ogólnopolskim Dniu Głośnego Czytania. Uczniowie mieli okazje posłuchać ciekawostek na temat tego dnia oraz wysłuchać w ciszy i skupieniu opowiadań. Sami spróbowali swoich sił i odważyli się przeczytać dla swoich kolegów i koleżanek krótkie teksty. BRAWO PIERWSZAKI!
• W ramach udziału w Ogólnopolskim programie "Literki w akcji" uczniowie klasy I postanowili pokazać jak dobrze opanowali poznane literki i cyferki z wykorzystaniem darów jesieni.
• Uczniowie klasy I wykonali drugie zadanie w Międzynarodowym Projekcie Edukacyjnym „Literki w akcji". Tym razem wykorzystaliśmy masę solną. Bawiliśmy się znakomicie.
• 10 października obchodziliśmy Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego.
• 10 października to Światowe Święto Drzew. Dzień ten ma przypominać i uświadamiać, jak ważną rolę w naszym życiu pełnią drzewa. Uczniowie klas I-III w naszej szkole, wiedzą jak ważna jest rola drzew. Na zajęciach wykonaliśmy zadania związane z tym tematem, poznaliśmy gatunki drzew, malowaliśmy drzewo w barwach jesiennych, zrobiliśmy wystawę. Zachęcamy do obejrzenia.
• 11.10. w naszej szkole odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego.
• 12 października uczniowie klasy 6, 7 i 8 wzięli udział w warsztatach dietetycznych w POK Maczki. Warsztaty prowadzone były przez mgr Donatę Krawczyk (dietetyk kliniczny) z Palety Diet w Sosnowcu. Nasi uczniowie dowiedzieli się o:
- nowej piramidzie żywieniowej
- zaleceniach zdrowego odżywiania
- aktywności fizycznej
- najczęstszych błędach żywieniowych jakie popełniamy
- sposobach odchudzenia naszej kuchni oraz
- tym czym jest otyłość.
Warsztaty były bardzo ciekawe i przydatne.
• Na lekcji geografii klasa 8 poznaje właśnie Azję, a przy okazji uczniowie mieli okazję poznać tradycję jedzenia pałeczkami. Było przy tym dużo śmiechu. Oby więcej takich lekcji!
• 20 października obchodziliśmy Dzień Krajobrazu. Z tej okazji dwóch uczniów kl. 6A (Filip Dębski i Oliwia Bugajska) przygotowało piękne kolaże nawiązujące do tegorocznego hasła "Doceń lokalność". Dziękujemy za zaangażowanie! W ramach projektu Ekomisja klasa 7a wzięła udział w lekcji "Czy moja kanapka jest bezpieczna?".
Uczniowie dowiedzieli się co to jest bezpieczeństwo żywności, jak przechowywać żywność, segregować śmieci i prawidłowo odczytywać daty ważności.
• Dnia 31 października br. uczniowie klas I-III zostali zaproszeni przez Przystanek Otwartej Kultury w Maczkach na zabawę muzyczno - ruchową, związaną z przybliżeniem kultury anglojęzycznej. Podczas zabaw uczniowie zastali podzieleni na drużyny i wykonywali różne zadania zręcznościowe.
• W ramach realizacji programu "Ekomisja" uczniowie klasy I zrealizowali temat "Owocowe spory". Wysłuchaliśmy opowiadania o owocach, przeszliśmy labirynt oraz postanowiliśmy wykonać owoce i warzywa z plasteliny.
• Dnia 6 listopada 2023 roku uczniowie klasy I wzięli udział w bajecznej lekcji bibliotecznej z okazji Światowego Dnia Postaci z Bajek. Podczas lekcji uczniowie rozwiązywali rozmaite zagadki związane z najbardziej znanymi bajkami na całym świecie.
• Uczniowie klasy I omawiają swoją pierwszą lekturę "Cukierku, ty łobuzie", napisaną przez Waldemara Cichonia. Doskonale bawią się słuchając fascynujących przygód sympatycznego kotka z plamką na nosie, któremu niestraszne żadne wyzwanie.
• W ramach Ogólnopolskiego Projektu finansowanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, uczniowie klasy I otrzymali Wyprawki Czytelnicze "Mała książka - wielki człowiek".
• Pewnie nie wszyscy wiedzą, że nawet kolczaste jeże mają swoje święto i przypada ono 10 listopada. W związku z tym uczniowie klas I-III obchodzili Międzynarodowy Dzień Jeża, czyli święto kłujących ssaków. Jeże towarzyszą nam od najmłodszych lat dzieciństwa w bajkach, wierszach, dlatego w tym dniu poznaliśmy ich zwyczaje, jak i gdzie żyją, wiele ciekawostek na temat jeży. I najważniejsze, że zasługują na ochronę, bo to bardzo pożyteczne ssaki. Finałem zajęć było wykonanie prac plastycznych. Zapraszamy do obejrzenia wystawy.
• W dniach 13-19.11.2023 obchodzimy Tydzień Edukacji Globalnej. Nasza szkoła dołączyła do akcji specjalnej "Tydzień Edukacji Globalnej z PAH", w ramach której zachęcamy do zapoznania się z wystawą plakatów "Wojna i Pokój".
Tydzień temu uczniowie klasy 6a realizowali lekcję "Zbrataj się z naturą" w ramach projektu "Jestem eko" Instytutu Badań Edukacyjnych. Kontynuacją zajęć w klasie były spacery naszych uczniów po najbliższej okolicy.
Dzisiaj zapraszamy do obejrzenia pięknych zdjęć naszych uczniów i przeczytania kilku opisów z wypraw po naszej okolicy.
"W niedzielę poszłam na spacer nad Przemszę niedaleko mojego domu. Niestety nie zaobserwowałam zwierząt oprócz jelenia i kilku ptaków których nie zdążyłam uchwycić na zdjęciu. Natomiast udało mi się uwiecznić ślady pracy bobrów (ścięte drzewa, objedzona kora). O tej porze roku nie ma już wiele ciekawych i kwitnących roślin, ale sfotografowałam kwiat róży oraz owoce Trzmieliny pospolitej.
Ogólnie spacer uważam za udany."
"Podczas spaceru w weekend m.in. zobaczyłem konie, które uciekły z zagrody na Cieślach. Widziałem też różne zwierzęta oraz rośliny podczas przechodzenia lasem. Wszedłem również na pobliską ambonę, z której wypatrywałem zwierząt".
"Dzisiaj wybrałem się do parku Kuronia na spacer. Niestety ze względu na niezbyt sprzyjająca pogodę nie zobaczyłem żadnych ludzi. Ale za to zobaczyłem dużo drzew zmieniających kolor liści z zielonych na kolor żółty czy bordowy. Drzewa tu są już w barwach jesieni. Z oddali słychać śpiew ptaków.
A spacerując przy wodzie można zauważyć powalone i zatopione drzewa. Najbardziej spodobała mi się mała wiewiórka. Która była tak odważna, że nawet blisko do mnie podeszła. W pewnym momencie miałem wrażenie, że ona pozuje do zdjęć. Widziałem korzenie wystające z ziemi i trafiłem na zryta ziemię rozkopaną przez dziki, więc już wolałem iść do domu."
• 14 listopada klasa 7a wzięła udział w zajęciach w ramach projektu Ekomisja "Czy zasypie nas góra śmieci?". Uczniowie zapoznali się z pojęciami: zero waste, odpady, gospodarka obiegu zamkniętego, a także poznali zasadę 5R, która pozwala wypracować, a następnie utrwalić nawyki zmierzające do ograniczenia powstawania odpadów.
• 15 listopada uczniowie klasy 6a wzięli udział w zajęciach pod tytułem "Zbrataj się z naturą" w ramach projektu "Jestem eko" Instytutu Badań Edukacyjnych.
Lekcja miała na celu kształtowanie świadomości przyrodniczej i ekologicznej w codziennym życiu, zachęcenie do przebywania na świeżym powietrzu, wzbudzenie pozytywnych postaw pro natura i szacunku do otaczającej nas natury.
Uczniowie aktywnie uczestniczyli w dyskusji i pracowali w grupach.
Przed nimi jeszcze spacery po najbliższej okolicy, z których już wkrótce wrzucimy foto relację.
• Na lekcji wychowania fizycznego, uczniowie klasy 7 w nowatorski sposób ćwiczyli zręczność i koordynację. W tym celu, z użyciem gogli VR przenieśli się w wirtualną rzeczywistość. Było mnóstwo emocji i zabawy. Uczniowie z niecierpliwością czekają na kolejną wirtualną lekcję. Zdjęcia wykonano szkolnym aparatem zakupionym w ramach programu Laboratoria Przyszłości.
• 13 – 17 listopada w naszej szkole obchodziliśmy XIII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Z tej okazji został przeprowadzony szkolny konkurs, w którym bezbłędną znajomością tabliczki mnożenia wykazali się następujący uczniowie: Błażej, Maja, Dominik, Wojtek, Milena, Nikola i Krzysztof. Ponadto w czwartek na ko terenie szkoły zostały rozwieszone zadania-zagadki. Chętne osoby mogły je rozwiązać i przekazać nauczycielowi matematyki. W piątek uczniowie klas IV-VIII rozwiązywali stacje zadaniowe znajdujące się na korytarzach szkoły - było przy tym dużo ruchu i zabawy. Z kolei uczniowie klas I-III, mimo, że jeszcze nie znają tabliczki mnożenia, również na swoich lekcjach rozwiązywali rebusy i zagadki związane z tabliczką mnożenia. Przez cały piątek na wszystkich przerwach Komisja Egzaminacyjna w składzie: Angelika, Martyna, Milena i Nikola sprawdzały znajomość tabliczki u wszystkich chętnych uczniów - a za poprawne odpowiedzi można było zdobyć odznakę.
• W dniach 20 – 24 listopada 2023 r. w naszej szkole, obchodziliśmy Szkolny Tydzień Tolerancji i Życzliwości. W ramach akcji przygotowanej przez Samorząd Uczniowski, przez cały tydzień prowadziliśmy szereg ciekawych działań. Podczas zajęć z wychowawcą zostały omówione zagadnienia dotyczące tolerancji i życzliwości, a w klasach młodszych zaprezentowane zostały filmiki tematyczne i piosenki.
• 24 listopada uczniowie klas I-III pamiętali o Międzynarodowym Dniu Pluszowego Misia. Tego dnia uczniowie przynieśli do szkoły swoje ulubione misie. Podczas zajęć dzieci poznały historię powstania pluszowej zabawki oraz wspaniałych misiowych bohaterów utworów literackich i filmowych takich jak: Kubuś Puchatek, Miś Paddington, Miś Uszatek, Miś Colargol, Miś Yogi.
Wszystkie wyżej wymienione wydarzenia, a także inne pomniejsze, były upamiętniane aparatem fotograficznym zakupionym w ramach projektu Laboratorium Przyszłości.Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w GALERII
- Wróć do listy artykułów
Ostatnie artykuły