ZŁOTE SZKOŁY NBP 2023/24
_________________________________
LEKCJA Z EKONOMIĄ
19 stycznia 2024 r. pan dr Paweł Duda wykładowca Instytutu Historii Uniwersytetu Śląskiego gościł w naszej szkole w ramach zadania "Lekcja z ekonomią" oraz przeprowadził prelekcję dla klas IV-VI oraz VII-VIII zatytułowaną "Czym płacono w dawnej Polsce - dzieje złotówki i NBP". Uczniowie dowiedzieli się o historii powstania Narodowego Banku Polskiego, m.in. o tym, że 15 stycznia była 79 rocznica jego utworzenia. Poznali dzieje pieniądza w Polsce, dowiedzieli się jaka waluta kiedyś obowiązywała, a także o reformie walutowej wprowadzającej w Polsce (1.01.1995r.) nową jednostkę o nazwie "złoty" i symbolu PLN, która zastąpiła "starego złotego (PLZ). Atrakcją były przyniesione przez pana Dudę stare pieniądze. Uczniowie z wielkim zaciekawieniem słuchali wykładu, ale jeszcze bardziej zafascynowały ich stare monety. Na koniec prowadzący został nagrodzony brawami.
Lekcja z ekonomią "Zabezpieczenie na polskich banknotach"
20.02 uczniowie klas 6-8 uczestniczyli w zajęciach pt. "Zabezpieczenie na polskich banknotach". Lekcja ta została zrealizowana w ramach Zadania "Lekcja ekonomii" ogólnopolskiego Programu "Złote Szkoły NBP". Uczniowie w czasie zajęć dowiedzieli się jakie funkcje pełni NBP, kto produkuje monety i banknoty, jakie są zabezpieczenia na banknotach. Sami, oglądając banknoty, starali się poszukać jak najwięcej zabezpieczeń oraz elementów niewidocznych na pierwszy "rzut oka". Pracując w parach w karcie pracy starali się dopasować zabezpieczenia pokazane na konkretnych banknotach. Uczniowie z wielkim zaciekawieniem starali się odpowiedzieć na pytanie: Ile waży milion złotych?
WARSZTAT UCZNIOWSKI
21 lutego nasi uczniowie wykonali zadanie "Warsztat uczniowski" w ramach Programu "Złote Szkoły". Krzysztof i Mykhailo przedstawili kolegom i koleżankom przygotowaną przez siebie prezentację dotyczącą NBP, jego funkcji oraz historii pieniądza w Polsce. Dzięki temu uczniowie klas 4-8 pogłębili swoją wiedzę dotyczącą 100 lat polskiego złotego. Dowiedzieli się m.in., że "polski złoty" powstał w wyniku reformy pieniężnej Władysława Grabskiego w 1924 r., a obecna nazwa "polski nowy złoty" to efekt denominacji z 1995 r. Chłopcy podzielili się też ciekawostkami dotyczącymi pieniędzy oraz pokazali różnice w wyglądzie nominałów 70 lat temu, 30 lat temu i obecnie. Następnie Milena, Maja i Zuzanna przeprowadziły quiz dotyczący NBP oraz naszej waluty na przestrzeni lat. Okazało się, że wielu uczniów ma bogatą wiedzę z tego tematu.
POZNAJEMY ZAWODY
W ramach "Lekcji z ekonomią" realizowanego projektu NBP "Złote Szkoły" uczniowie klasy 7a na zajęciach rozwijających kreatywność poznawali zawody szeroko związane z pieniądzem. Uczniowie musieli w zasobach internetowych poszukać informacji dotyczących konkretnych zawodów, np. księgowy, analityk giełdowy, doradca finansowy, makler. Wyszukali ciekawostki, warunki jakie należy spełnić, plusy i minusy pracy w konkretnym zawodzie. Następnie sporządzili notatkę o zawodach związanych z finansami, którą przedstawiali na forum klasy.
ESCAPE ROOM
W czwartek 22 lutego uczniowie klas 4-8 mogli zagrać w escape room. Rozwiązując zagadki związane z NBP, pieniądzem i denominacją przechodzili kolejne poziomy gry. Za poprawne odpowiedzi zdobywali kolejne cyfry kodu, który należało wpisać na kłódce. Poprawne wpisanie całego szyfru otwierało symbolicznie "zamknięte drzwi". Uczniowie wznosili się na wyżyny sprytu i logicznego myślenia, aby rozwiązać tajemnicze zagadki. Przy tym zadaniu było dużo ruchu, gdyż każdy chciał to jak najszybciej zrobić. Zadanie zostało zrealizowane w ramach "Lekcji z ekonomią" Projektu "Złote Szkoły".
LEKCJA MIĘDZYPRZEDMIOTOWA
23 lutego uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w lekcji miedzyprzedmiotowej. Zajęcia dotyczące pieniędzy i denominacji były prowadzone przez nauczycieli matematyki, języka angielskiego i historii. Uczniowie byli aktywni i chętnie zabierali głos. Ponadto młodzież mogła obejrzeć pieniądze sprzed reformy walutowej. Działania te zostały przeprowadzone w ramach "Lekcji z ekonomią" Programu NBP "Złote Szkoły".
EKONOMIA NA JĘZYKU POLSKIM
28 lutego w klasie 7a odbyła się lekcja z ekonomią : "Z Ebenezerem Scroogem na londyńskiej giełdzie i wśród pieniędzy z jego czasów." Nauczycielka p. Legut zaprezentowała uczniom historię londyńskiej giełdy finansowej w formie wykladu połączonego z prezentacją materiałów wizualnych. Uczniowie dowiedzieli się z kolei, jakie były cele funkcjonowania giełdy, co to były i są papiery wartościowe: akcje oraz obligacje, a takżę na czym polega obrót nimi. Następnie przyszedł czas na omówienie i zobrazowanie systemu pieniężnego Anglii XIX w. Po takiej porcji nowej wiedzy nadeszła pora na działanie praktyczne. Uczniowie wykonywali plansze tematyczne z pomocą przygotowanych przez nauczyciela materiałów i odgadywali, czym są krążki i podłużne papiery: bohaterowie ich plansz. Oczywiście wszyscy rozpoznali bezbłędnie (no, prawie) i poprawnie podpisali monety, banknoty, akcje i obligacje. Czyżby w naszej szkole wyrastali młodzi inwestorzy giełdowi i maklerzy?
WARSZTAT UCZNIOWSKI
Dzisiaj uczniowie klasy 8 - Krzysztof i Mykhailo w ramach zadania "Warsztat uczniowski" programu "Złote Szkoły NBP" wykonali prelekcję dotyczącą polskiego złotego na przestrzeni ostatnich 100 lat. Co ciekawe, swoją wiedzą podzielili się z uczniami z Bielska-Białej, prowadząc zdalnie swój wykład. Dziękujemy pani Dorocie Małysz oraz klasie 7 z Dwujęzycznej Szkoły Podstawowej "Primary Steps" w Bielsku-Białej za wysłuchanie prezentacji przygotowanej przez naszych uczniów.
PLASTIKOWE PIENIĄDZE
Uczniowie klasy V i VII poznali kulisy produkcji banknotów. Dowiedzieli się, że istnieją takie pieniądze, które przypadkowo wyprane nie rozpadną się, nie przenoszą bakterii i zarazków i są bardzo trudne do sfałszowania - są to plastikowe banknoty. Ponadto na każdym takim banknocie znajduje się przezroczyste okienko, w które wklejony jest obrazek holograficzny. Atrakcją były banknoty w wersji papierowej i plastikowej, które uczniowie mogli dotknąć, pooglądać i porównać. Plastikowy banknot został nawet wypróbowany przez uczniów pod względem jego wytrzymałości na zamoczenie.
Lekcja z ekonomią na geografii
29 lutego 2024 na zajęciach geografii uczniowie klasy 7A wzięli udział w "Lekcji z ekonomią" zrealizowanej w ramach projektu "Złote Szkoły NBP". Tematem zajęć były waluty w krajach Unii Europejskiej. Uczniowie poznali historię euro i jego symbolikę. Dowiedzieli się też, które państwa należą do strefy euro oraz jakie należy spełnić warunki, aby do niej wejść. Dzieci poznały także waluty krajów nienależących do strefy euro i dyskutowali o plusach i minusach przyjęcia euro przez Polskę.
DZIELIMY SIĘ WIEDZĄ
Uczniowie klasy VIII: Mykhailo i Krzysztof w ramach "Warsztatu uczniowskiego" projektu "Złote Szkoły NBP" przeprowadzili dzisiaj zajęcia on-line dotyczące polskiego złotego na przestrzeni 100 lat. Chłopcy są już "zaprawieni w bojach", ponieważ to ich kolejne wystąpienie. Należy przyznać, że poszło Im świetnie i stają się ekspertami w tej dziedzinie.
Dziękujemy pani mgr Marice Panuś oraz klasie VII ze Szkoły Podstawowej nr 9 w Jaworznie za udział w zajęciach on-line. Jest nam niezmiernie miło, że zechcieli wysłuchać prezentacji przygotowanej przez naszych uczniów.
Plastyka i ekonomia
Dzisiejsza lekcja plastyki w ramach zajęć z ekonomii była bardzo kreatywna. Uczniowie angażowali się w projektowanie karty kredytowej, eksplorując różnorodne wzory i kolorystykę. Tworzenie unikalnych projektów skupiło uwagę na związku między sztuką a funkcjonalnością. Podczas prezentacji pomysłów pojawiły się ciekawe i kreatywne rozwiązania, integrujące estetykę z aspektami ekonomicznymi.
KONKURS FOTOGRAFICZNY
W piątek został rozstrzygnięty szkolny konkurs fotograficzny - „Postać z banknotu - Polski złoty w obiegu od 100 lat”. Zachęcamy do obejrzenia w galerii prac naszych uczniów. Wszystkie prace były bardzo ciekawe, dlatego jury konkursowe postanowiło nagrodzić uczestników konkursu skarbonkami. A oto nasze podium:
I miejsce – Antoni Domagalski, klasa 6a
II miejsce – Jagoda Wróbel, klasa 2a
III miejsce – Sebastian Łuckoś, klasa 6a
Konkurs został zorganizowany w ramach programu "Złote Szkoły NBP".
DEBATA SZKOLNA
Debata to dyskusja o sformalizowanej formie, która dotyczy wyboru najlepszego rozwiązania omawianego problemu lub sprawy. W piątek odbyła się debata szkolna na temat: „Czy w Polsce powinna funkcjonować waluta euro”. Debatowanie to gra zespołowa, w której wzięły udział dwie drużyny: Maja i Mykhailo oraz Zuzanna i Krzysztof. Uczniowie i uczennice nawzajem wspierali się w przygotowywaniu argumentów, a także dodawali sobie otuchy podczas stresujących chwil samej debaty.Uczniowie musieli pokonywać także stres związany z publicznym przemawianiem, co okazało się świetną szkołą koleżeńskości.
Debacie przysłuchiwała się społeczność szkolna na czele z panią Dyrektor Olgą Chodakowską oraz panią Wicedyrektor Martą Kozioł. Naszym ekspertem merytorycznym w debacie był pan dr Paweł Duda pracownik Instytutu Historii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, który na koniec podsumował pracę naszych drużyn.
Debata była naszym zadaniem i została zorganizowana w ramach programu „Złote Szkoły NBP”.
ZAMIANA JEDNOSTEK
Uczniowie klasy 5 na matematyce zrealizowali temat "Zamiana jednostek". Zostały omówione sposoby zamiany jednostek monetarnych, długości oraz wagi. Zamiana złotówek na grosze i na odwrót to zadanie realizowane w dziale "Lekcje z ekonomią", będącego częścią projektu "Złote Szkoły NBP".
"Lekcja z ekonomią" po niemiecku
W związku z udziałem naszej szkoły w programie "Złote Szkoły NBP" również na zajęciach z języka niemieckiego realizowane były zagadnienia dotyczące współczesnej "Lekcji z ekonomią". 5 marca uczniowie tworzyli i odgrywali scenki związane z wymianą walut w banku. Przy tej okazji nabyli oni wiedzę z zakresu realiów państw niemieckiego obszaru językowego na temat środków płatniczych obowiązujących w Niemczech, Austrii oraz Szwajcarii. Uczniowie dowiedzieli się ile wynosi aktualny kurs franka szwajcarskiego oraz euro. Mieli też okazję, by poćwiczyć liczebniki oraz odnaleźć się w nowej sytuacji komunikacyjnej.
Pieniądze w Piśmie Świętym
W ostatni czwartek lutego uczniowie kl.8 na lekcji religii poznali historię pieniądza. Następnie w wybranych tekstach Pisma Świętego wyszukiwali waluty, którymi posługiwali się ówcześni ludzie. Po wyszukaniu walut, uczniowie pracując w parach przeliczali talenty, denary i grosze na polska walutę. Emocji było sporo. Otrzymane kwoty robiły wrażenie. Podsumowaniem działań było dzielenie się swoimi przemyśleniami o wartości pieniądza na forum klasy. Lekcja została przeprowadzona w ramach lekcji z ekonomia programu Złote Szkoły NBP.
DRUŻYNA AMBASADORÓW EDUKACJI EKONOMICZNEJ W AKCJI
Nasi uczniowie: Krzysztof i Mykhailo wystąpili przed Panią Dyrektor, Panią Wicedyrektor, nauczycielami, a przede wszystkim swoimi kolegami i koleżankami z klas 4-8. Opowiedzieli o historii polskiego złotego. Chłopcy byli bardzo dobrze przygotowani. Oprócz rzeczowych faktów przedstawili też kilka ciekawostek dotyczących tematu przewodniego czyli stu lat polskiego złotego. Za swoje wystąpienie zostali nagrodzeni gromkimi brawami. Brawo Panowie!
Przygotowana prezentacja została przygotowana w ramach "Warsztatu uczniowskiego" programu "Złote Szkoły NBP"
SZKOŁA w BANKU czy BANK w SZKOLE?
W czwartek uczniowie klas IV-VIII uczestniczyli w spotkaniu on-line z pracownikiem banku. Społeczność szkolna została zapoznana z historią pieniądza oraz historią powstania banków. Uczniowie dowiedzieli się jakie są stanowiska pracy w banku oraz jakie należy mieć predyspozycje do pracy na danym stanowisku. A może w przyszłości któryś z naszych uczniów podejmie pracę w banku? Spotkanie zostało zorganizowane w ramach "Lekcji ekonomii" realizowanej w ramach programu "Złote Szkoły NBP".
Lekcja chemii w ramach projektu "Złote Szkoły NBP"
1 marca 2024 r. w ramach IV edycji programu Złote Szkoły NBP - pod hasłem Polski złoty w obiegu od 100 lat– NBP i jego funkcja emisyjna, uczniowie klas 7 i 8 wzięli udział w lekcji chemii z monetą jednogroszową w roli głównej. Celem było nabycie wiedzy o monetach obiegowych emitowanych przez Narodowy Bank Polski. Uczniowie doświadczalnie zbadali z jakich metali wytwarzane są monety w Polsce. Mieli sposobność, aby utrwalić sobie wiadomości o reakcjach metali (miedzi i żelaza) z kwasami utleniającymi i nieutleniającymi oraz rozwijali umiejętności formułowania spostrzeżeń i wniosków z obserwowanych doświadczeń. Było ciekawie i z efektami. Zobaczcie sami…
PODSUMOWANIE PROGRAMU "ZŁOTE SZKOŁY NBP"
Zapraszamy do obejrzenia krótkiego podsumowania z działań jakie nasza szkoła wykonała przy realizacji IV edycji Programu "Złote Szkoły NBP" o temacie przewodnim "Polski złoty w obiegu od 100 lat - NBP i jego funkcja emisyjna".
ZŁOTE SZKOŁY NBP 2024/25
_________________________________
ZŁOTE SZKOŁY NBP – LEKCJA Z EKONOMIĄ
Nasz Szkoła, tak ja w ubiegłym roku, bierze udział w akcji „Złote Szkoły NBP”. Tematem przewodnim tegorocznej edycji jest „Cyberbezpieczne finanse”. Przed nami cykl „Lekcji z ekonomią”, czyli lekcji łączących tematykę ekonomii z różnymi przedmiotami szkolnymi.
Zaczynamy lekcją fizyki. Ale czy na fizyce mamy do czynienia z finansami? Zobaczcie sami!
Lekcja zrealizowana w ramach zadania „Lekcja z ekonomią” V edycji programu edukacyjnego Złote Szkoły NBP.