• "Działaj z imPETem!" 

    •  

     Temat pierwszych zajęć: Zostajemy przyjaciółmi śmieciarki Mieci.

      

     Miecia nie jest zwykłą śmieciarką, ponieważ w jej wnętrzu nie znajdują się odpady, tylko interaktywna wystawa, która pokazuje drogę butelki PET od momentu jej wrzucenia do żółtego kosza, aż do powstania z niej nowych produktów. Odwiedzający mogą zobaczyć, poczuć i dotknąć tworzywo, które powstaje w wyniku recyklingu butelek PET. Dodatkowym urozmaiceniem dla dzieci jest zamontowana na górze śmieciarki zjeżdżalnia oraz atrakcyjne gry zręcznościowe. Przy wejściu umieszczona jest zgniatarka, w której każdy chętny ma możliwość zgniecenia butelki i wrzucenia jej do żółtego kosza. W ten sposób rozpoczyna się droga butelki Pet, a jej dalszą drogę można obserwować w śmieciarce. Zachęcam do obejrzenia krótkiego filmiku edukacyjnego na ten temat https://dzialajzimpetem.pl/wp-content/uploads/2018/09/imPet_10_lekki.mp4


     Głównym celem zaplanowanego przez nas działania jest wprowadzenie nawyku segregacji butelek Pet składającego się z elementów

     1 Odkręć!

     2 Opróżnij!

     3 Zgnieć!

     4 Segreguj.

      

     To ważne cztery kroki, które umożliwiają przetworzenie butelek PET. Materiał z którego zostały wytworzone doskonale nadaje się do recyklingu, aby jednak mógł do niego trafić ważne jest nasze postępowanie z odpadami w domu, dlatego podkreślamy jak ważne jest dokładne opróżnienie opakowań, zgniatanie i wyrzucanie ich do odpowiedniego pojemnika. Nakrętkę z butelki przekazać możemy dla zbiórek na cele charytatywne, bądź pozostawić na zgniecione i butelce.

      

     Segregacja i recykling butelek PET po napojach i wodzie. Śmieciarka odbiera śmieci z żółtego pojemnika na plastik i metal i zawozi je do sortowni. Niezmiernie ważna jest zasadza „Odkręć! Opróżnij! Zgnieć! Segreguj! Ponieważ zgnieciona butelka zajmuje 80% mniej miejsca w koszu. Gdy rzadziej wyrzucamy odpady, śmieciarka nie musi jeździć tak często do sortowni i rzadziej zanieczyszcza powietrze spalinami. Poza tym dzięki temu, że segregujemy odpady, butelki PET mogą zostać poddane recyklingowi i można je będzie przetworzyć w stu procentach. Zmniejszy się więc zużycie zasobów naturalnych naszej planety, a opakowania zyskają drugie życie.

     A co dzieje się z butelkami po wrzuceniu do żółtego pojemnika? Otóż śmieciarka zabiera je i zawozi do sortowni, gdzie zostaną poddane wtórnej segregacji. W żółtym pojemniku znajdują się butelki PET wraz z innymi odpadami, plastikowymi, metalowymi oraz innymi wielomateriałowymi. Dlatego w sortowni należy je najpierw od siebie oddzielić. Posegregowane butelki PET zajmują dużo miejsca, są więc zgniatane w bele. Ten proces nazywamy belowaniem. Następnie bele są przewożone do zakładu przetwarzania gdzie mogą zostać poddane recyklingowi i otrzymać drugie życie. Działajcie z impetem! I pamiętajcie o zasadzie: „Odkręć! Opróżnij! Zgnieć! Segreguj!

     https://www.youtube.com/channel/UCrP_h7AzsCi-tD9apGrN_WQ/playlists?view_as=subscriber

      

     Na koniec zapraszam do wirtualnego spaceru wewnątrz śmieciarki Mieci. Dowiecie się kim jest i dlaczego warto segregować butelki po wodzie i napojach. Dowiesz się co się dzieje z butelką w zakładzie przetwarzania i recyklingu. Klikaj na żółte podświetlenia i zbieraj porozrzucane butelki, odpowiadaj na pytania w quizie i odkrywaj ciekawostki. Powodzenia!

     https://mieciazimpetem.pl/