Międzynarodowy projekt w Gimnazjum nr 4

Z ogromną przyjemnością informujemy, że nasze gimnazjum realizuje międzynarodowy projekt w ramach programu Comenius - Partnerskie Projekty Szkół. Dwuletni projekt realizuj wspólnie z pięcioma szkołami: Turcją, Niemcami, Holandią, Włochami i Węgrami.
Temat projektu: Es war einmal ... - Dawno, dawno temu ....
Język projektu: j. niemiecki

Za nami ponad 6000 km i dziesiątki godzin spędzonych w samolotach i autobusach. Mnóstwo twarzy, imion i uścisków dłoni. Trudne do wymówienia nazwy miejscowości i niezliczone zabytki. Już teraz trudno to wszystko spamiętać, a przed nami jeszcze jeden etap projektu – wizyta w malowniczo położonym miasteczku Jessen we wschodniej części Niemiec. Zatem najwyższy czas na małe podsumowanie.

Swą przygodę z projektem Comenius rozpoczęliśmy od wizyty w Amstelveen - miasta położonego na południe od Amsterdamu. Następnie udaliśmy się do przepięknego tureckiego Izmiru u wybrzeży Morza Egejskiego. W maju 2014 r. troszkę odpoczęliśmy od podróży i z podróżników zamieniliśmy się w dumnych gospodarzy. Nasi przyjaciele zawitali w Sosnowcu, ale już kilka miesięcy później gościliśmy w węgierskim Debreczynie.  Przedostatnim przystankiem było włoskie Benevento, skąd niedaleko do pięknego Neapolu. Teraz czekają na nas Niemcy.

Te dwa lata to nie tylko pokonane kilometry i zdjęcia z nowopoznanymi przyjaciółmi w rodzinnych albumach. To przede wszystkim wspaniała lekcja historii, kultury i otwartości. Nawet najpiękniejsze zdjęcie w folderze biura podróży nie pokaże tego co to znaczy być prawdziwym Turkiem, Holendrem, Włochem, Węgrem, czy Niemcem. Nie dowiesz się tego dopóki nie będzie ci dane zjeść śniadania z domu twoich holenderskich gospodarzy, pójść na spacer do parku z węgierską rodziną, u której spędzisz cały tydzień, czy zasiąść do typowej włoskiej kolacji z rodzicami twojego kolegi z Włoch. Nam to było dane i to jest największą wartością tego projektu. Jeśli jeszcze nie wszyscy to rozumieją, to któregoś dnia z pewnością odkryją czego tak naprawdę się nauczyli.

zobacz wiecej zdjecia w Albumie fotograficznym

Holandia - Listopad 2013

Turcja- luty 2014