Biblioteka

Aktualności


NARODOWE CZYTANIE

Rok szkolny 2019/2020 uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 11 w Sosnowcu rozpoczęli pod hasłem Narodowego Czytania. 9 września w Miejskiej Bibliotece w Maczkach odbyła się uroczystość, podczas której nasi uczniowie, rodzice oraz inni pasjonaci literatury mieli okazję wspólnie poczytać wybrane fragmenty nowel polskich tak znakomitych autorów jak np.: Henryk Sienkiewicz, Eliza Orzeszkowa, Bolesław Prus czy Maria Konopnicka. Czytanie każdej z nowel poprzedzone było krótką biografią oraz ciekawostkami dotyczącymi autora. W programie uroczystości znalazło się również: odczytanie listu Prezydenta RP Andrzeja Dudy, wystawa „Osiem lektur na ósme Narodowe Czytanie", prezentacja multimedialna dotycząca autorów nowel oraz dyskusja na tematy zawarte w utworach. Dla uczestników imprezy przygotowano słodki poczęstunek i pamiątkowe pieczęcie z logo akcji. Imprezę poprowadziły: Patrycja Dziembor oraz Agnieszka Pytlik z Miejskiej Biblioteki w Maczkach. Impreza została zorganizowana przez Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 11 w Sosnowcu, Miejską Bibliotekę w Maczkach, Miejski Klub "Maczki" oraz Radę Dzielnicy Maczki. Serdecznie dziękujemy uczniom, ich rodzicom oraz wszystkim osobom obecnym na uroczystości za wzięcie udziału w spotkaniu. Do zobaczenia za rok!


Obchody Światowego Dnia Wody

Koniec marca w naszej bibliotece upłynął w „wodnym” klimacie. Z okazji Światowego Dnia Wody, który obchodzony był 22 marca, dzieci z klas I-III miały okazję uczestniczyć w zajęciach, którego tematem przewodnim była oczywiście woda. Uczniowie obejrzeli teatrzyk Kamishibai pt. „Po drugiej stronie gór” autorstwa Anny Onichimowskiej, który poruszał problem dostępu do wody i życia w najbiedniejszych regionach Afryki. Były rebusy, zagadki i quizy związane z wodą oraz wiele informacji dotyczących wykorzystywania wody, jej oszczędzania oraz wpływu na środowisko. Na zakończenie dzieci obejrzały animowany film edukacyjny pt. „Niezwykła podróż kropelki”, z którego dowiedziały się skąd bierze się woda w kranie oraz jakim procesom musi zostać poddana, żeby nadawała się do picia.

GALERIA


Międzynarodowy Dzień Kota

Na przełomie lutego i marca w naszej bibliotece zagościły koty. A to wszystko za sprawą obchodzonego niedawno Światowego Dnia Kota. Dzieci z grup: „Krasnale”, „Motyle” oraz „Biedronki” z Przedszkola Miejskiego nr 36 uczestniczyły z tej okazji w zajęciach zorganizowanych w bibliotece. Było czytanie wierszyków o kotkach, gry i zabawy ruchowe, wspólne śpiewanie, a także „kocie” zagadki. Dzieci wykonywały też prace plastyczne z kotkiem w roli głównej. Na zakończenie wszyscy otrzymali pamiątkowe Dyplomy Kociego Przyjaciela oraz upominki podarowane przez wolontariuszy ze Schroniska Dla Bezdomnych Zwierząt w Sosnowcu.

Wszystkim wolontariuszom z sosnowieckiego schroniska, dzięki którym dzieci otrzymały upominki, „kocie” gadżety oraz własnoręcznie zrobione krzyżówki i kolorowanki serdecznie DZIĘKUJEMY!

GALERIA ZDJĘĆ


Dzień Bezpiecznego Internetu

7 lutego 2019 r. odbyły się zajęcia z okazji Światowego Dnia Bezpiecznego Internetu.
W bibliotece szkolnej gościliśmy z tej okazji Panią Aspirant Sztabową Sylwię Wojtal z Komendy Miejskiej Policji w Sosnowcu, która przybliżyła uczniom zasady bezpiecznego korzystania z sieci. Pani Aspirant uświadamiała dzieciom, że Internet to nie tylko swobodny dostęp do informacji, wiedzy i kultury, ale też potencjalne źródło różnych zagrożeń. Mówiła też o internetowym hejcie, a także o odpowiedzialności karnej za dopuszczanie się przemocy w sieci. Dzieci i młodzież mieli również okazję zobaczyć filmiki, które miały na celu przestrzec ich przed niebezpieczeństwami czyhającymi w Internecie oraz pokazać skuteczne metody na wyeliminowanie ich.

Zajęcia zostały zorganizowane we współpracy z Panią Agnieszką Pytlik z Filii nr 13 Biblioteki Miejskiej Publicznej w Sosnowcu. Uczestniczyli w nich uczniowie wszystkich klas.

GALERIA ZDJĘĆ


PASOWANIE NA CZYTELNIKA

31 stycznia 2019 r. w bibliotece szkolnej odbyło się uroczyste pasowanie na czytelnika uczniów kl. 1 SP. Pierwszaki wraz z Panią Dyrektor – Agnieszką Szeląg i wychowawcą – Panią Aliną Szczypkowską obejrzały teatrzyk kukiełkowy, zatytułowany: ”Z miłości do książek”, w którym wystąpili bohaterowie znanych bajek. Następnie uczniowie mieli okazję zobaczyć przedstawienie przygotowane przez uczennice kl. VI i VIII, dzięki któremu dowiedziały się, jak szanować książki oraz zapoznały się z regulaminem biblioteki. Nowi czytelnicy rozwiązywali również bajkowe zagadki. Na zakończenie spotkania w bibliotece uczniowie zrobili kolorowe zakładki do książek, które zabrały do domu na pamiątkę uroczystości.

To był bardzo ważny i długo wyczekiwany dzień dla dzieci. Ich uśmiechnięte buzie, oklaski i spontaniczne, żywiołowe reakcje świadczyły o tym, że przeniesienie się w magiczny świat książek było dla nich wielkim przeżyciem.

 

GALERIA ZDJĘĆ


17. II. Światowy Dzień Kota

Dziś w bibliotece królowały koty! Czytaliśmy książki z kocimi bohaterami, układaliśmy kocie puzzle i bawiliśmy sie w kocie zabawy.

                NARODOWY PROGRAM ROZWOJU CZYTELNICTWA

Biblioteka, dzięki otrzymanej w ramach programu dotacji, powiekszyła swoje zbiory o nowości książkowe za prawie 5 tysięcy złotych. Zapraszamy do wypożyczania! Każdy znajdzie coś interesującego!

               

Pasowanie na czytelnika

1 lutego 2017 uczniowie klasy I SP zostali uroczyście włączeni w poczetczytelników biblioteki szkolnej

                                                         

 

XI Regionalne Mistrzostwa Jaworzna w Scrabble

24 i 25 listopada 2017 roku nasi uczniowie zmierzyli się z kolegami z innych szkół w rozgrywkach w Scrabble, Zajęli  miejsca w pierwszej dziesiątce. Gratulujemy!

           

Spotkanie z aktorem w MBP w Sosnowcu

Klasa II gimnazjum 7 października 2016 r. zwiedziła MBP w Sosnowcu, uczniowie zapoznali sie z regulaminem biblioteki, obejrzeli ciekawą wystawę w Dziale Multimediów "Świat widziany zmysłami" oraz uczestniczyli w spotkaniu z aktorem Michałem Czerneckim

                                                      

                                                                                                                 

Targi Książki w Katowicach

Klasa III gimnazjum 30 października 2016 r. na Śląskich Targach Książki w Katowicach

        

 

ROK SZKOLNY 2015/16​

Literacko - plastyczne Walentynki

Po wysłuchaniu bajki "Zakochany kundel" dzieci malowały portrety zakochanych piesków

                 

9 LUTEGO DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU

              

 

    

Program MEN "Książki naszych marzeń"

Dzięki otrzymanej w ramach programu dotacji ponad 1600 złotych biblioteka powiększyła znacznie swoje zbiory. Zakupiono głównie ksiązki dla najmłodszych czytelników. Zachęcamy do wypożyczania!

     

X Regionalne Mistrzostwa Jaworzna w Scrabble

26 i 27 listopada 2015 zmierzyliśmy się z reprezentantami innych szkół. Zdobyliśmy aż dwa z widocznych na zdjęciu pucharów - nagroda za III miejsce trafiła do Hani Korzeniowskiej z kl.V, za II do Emilki Macek z kl.VI. Bardzo dobrze spisali się również inni nasi zawodnicy. Gratulujemy!

 

                           

 

Światowy Dzień Pluszowego Misia

Jak co roku w listopadzie wszystkie przedszkolaki i uczniowie klas I - III SP spotkali się w bibliotece ze swoimi ulubionymi misiami

 

                                            

                        

 

Konkurs czytelniczy "Z Kotem mi do twarzy"

Pamiętacie Cukierka? Kasia Mączka z klasy III SP zdobyła wyróżnienie w konkursie czytelniczym na temat przygód tego sympatycznego kotka, zorganizowanym przez Zespół Szkół nr 3 w Dąbrowie Górniczej we współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną w Dąbrowie Górniczej Filia nr 5. Wszystkie części książki można wypożyczyć w bibliotece szkolnej:)

         

 

Dzień Postaci z Bajek

5 listopada 2015 r. do biblioteki przybyli ulubieni bohaterowie baśni i bajek

       
                  

             

                      

Kurs na… angielski! Ponownie w bibliotece

Nasza biblioteka szkolna po raz kolejny otrzymała bezpłatny dostęp do kursu e-learningowego FunEnglish.pl . Jest to już piąta edycja projektu „FunEnglish w bibliotece”, jaki firma Funmedia realizuje we współpracy z Fundacją Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Zapraszamy wszystkich uczniów lubiących język angielski i gry komputerowe do biblioteki!!!

        

 

 

 

 

 

 

 

Zabawa w maga

2 listopada 2015 r. odbyły się w bibliotece szkolnej zajęcia w ramach projektu CZYTAM SOBIE W BIBLIOTECE. Wzięli w nich udział uczniowie klasy I SP. W czasie kreatywnych warsztatów dzieci m.in. wysłuchały książki Wojciecha Widłaka „Syrop maga Abrakadabry”, tworzyły listę wyrazów kojarzących się ze słowem „sułtan”, a także przy dźwiękach arabskiej muzyki bawiły się w magów i, losując kartki z sylabami, układały własne zaklęcia.

                  

                        

W czasie prezentacji multimedialnej uczniowie dowiedzieli się co to jest Bliski Wschód, jakie państwa zalicza się do krajów Bliskiego Wschodu oraz obejrzeli arabskie pałace i meczety. Na zakończenie wszyscy uczniowie otrzymali dyplomy  „Czytam sobie w bibliotece”.

Nasza biblioteka szkolna w roku szkolnym 2015/16 bierze udział w projekcie

CZYTAM SOBIE W BIBLIOTECE

                        

CZYTAM SOBIE W BIBLIOTECE to ogólnopolski projekt realizowany przez Centrum Edukacji Obywatelskiej we współpracy z Wydawnictwem Egmont przy wsparciu finansowym w ramach Programu Operacyjnego „Promocja literatury i czytelnictwa” Instytutu Książki ogłoszonego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Projekt ma na celu promocję czytelnictwa oraz zachęcenie dzieci do nauki samodzielnego czytania. Dzięki bezpłatnym zestawom atrakcyjnych pakietów edukacyjnych otrzymanych od CEO biblioteka poprowadzi warsztaty literacko-edukacyjne dla dzieci od 5 do 8 lat, na których najmłodsi w twórczy sposób zinterpretują literaturę. Akcja prowadzona jest pod Patronatem Honorowym Biblioteki Narodowej.

ROK SZKOLNY 2014/15

PŁAZY I GADY 

20 maja zagościły w naszej szkole!

Po spotkaniu z żywymi zwierzętami szukamy informacji o nich w książkach i Internecie

         

           

 

 

Pasowanie na czytelnika

                                  

12 marca 2015 roku klasy I A i B SP zostały włączone w poczet czytelników naszej szkolnej biblioteki.

                                                               

 

                                   Światowy Dzień Pluszowego Misia

 

 
 
Jak co roku w bibliotece 25 listopada obchodziliśmy Światowy Dzień Pluszowego Misia, przygotowany we współpracy z MBP w Sosnowcu. Tego dnia dzieci przyniosły swoje ulubione misie, które wszystkim zostały po kolei przedstawione. Dzieci poznały najsłynniejsze misie – bohaterów książek i filmów. Odbyły się również misiowe zabawy z chustą animacyjną. Bibliotekarki przygotowały "Małe co nieco" – przedszkolaki i uczniowie degustowali miód.
 

 

 
 
                  
 
 
 
 

                                     

 

 

 
 
 
                                                     TARGI KSIĄŻKI W KATOWICACH
 

 

 
 
21 listopada 2014 Agnieszka, Wiktoria i Zuzia z klasy VI SP pojechały na Targi Książki. Szczególnie zainteresowało nas stoisko wydawnictwa Nasza Księgarnia, na którym za bardzo przystępną cenę, kupiłyśmy ciekawe książki.

 

 
 
                                      
 
 
Spotkałyśmy pana Dariusza Rekosza - autora książek                    
 

 

 
 
Wspaniale bawiłyśmy się poznając różne gry planszowe.

 

 

 

 TURNIEJ SCRABBLE W SP 23

21 października 2014r. uczennice klas V i VI SP Zuzanna, Agata, Agnieszka i Emilia rywalizowały z innymi drużynami szkół podstawowych w XIII Regionalnym Turniejy Scrabble, zorganizowanym przez SP 23 w Sosnowcu. Nasza drużyna wywalczyła III miejsce, Agata Przybyła z klasy VI zajęła II miejsce w klasyfikacji indywidualnej. 

       

                    

 

      relaks przed turniejem                                               odbiór dyplomów

 

TURNIEJ SCRABBLE
 

 

 
8 maja 2014r. w bibliotece szkolnej ZSO 11 odbył się XII Regionalny Turniej Scrabble Systemem Belgijskim dla szkół podstawowych. Jak co roku turniej przygotowany został przez panią Joannę Leś i pana Sławomira Wiśniowskiego.  Po pełnej emocji  rywalizacji  drużyn z Dąbrowy Górniczej, Będzina, Jaworzna i Sosnowca , wygrała Szkoła Podstawowa nr 2 z Dąbrowy Górniczej. Nasi uczniowie wywalczyli drugie miejsce, trzecie miejsce zajęła Szkoła Podstawowa nr 13 z Będzina. Gratulujemy zwycięzcom! Dziękujemy ich opiekunom za przygotowanie uczniów. 

 

                                        

         zwycięska drużyna SP2 Dąbrowa Górnicza

       Hurra!!! Mamy II miejsce

 

 

29 kwietnia uczniowie V i VI klasy SP wzięli udział w III MIędzyszkolnym Turnieju Scrabble w SP 11 w Dąbrowie Górniczej. Wszyscy dzielnie się spisali, Dawid po pierwszej rundzie był w czołówce, ale później zabrakło szczęścia i literki nie układały się już w tak wysoko premiowane słowa. Zapraszamy wszystkich chętnych na Kółko Scrabble do biblioteki we wtorki na 7 lekcji.

 

 

Czy wiesz jak segregować śmieci w domu? Jeśli masz wątpliwości zajrzyj do biblioteki!

 

23 kwietnia – Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

 to  ustanowione w 1995 roku przez UNESCO doroczne święto mające na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochronę własności intelektualnej prawem autorskim

 

 

                                  

Nasza biblioteka szkolna otrzymała w darze od wydawnictwa Znak, Społecznego Instytutu Wydawniczego Sp. z o.o. w Krakowie 117 egzemplarzy książek. Serdecznie dziękujemy!

http://www.znak.com.pl/ https://www.facebook.com/WydawnictwoZnak

Aktualności

Kontakt

  • Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 11
    ul. Skwerowa 21
    41-217 Sosnowiec
  • +48 32 2948142

Galeria zdjęć