Nagłówek
Z życia naszych klas
2023/2024
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
28 września obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Jabłka. Uczniowie klas I- III w tym dniu zajadali się zdrowymi, soczystymi jabłuszkami, wykonywali piękne prace plastyczne, ilustrujące jabłka oraz omawiali zagadnienia, związane ze zdrowym stylem życia. Świętowanie tego dnia miało na celu promowanie zdrowego odżywiania się oraz zachęcanie do codziennego spożywania jabłek pod różnymi postaciami. Nie bez powodu jabłka nazywa się najzdrowszymi owocami na świecie. Jabłko jest symbolem życia i zdrowia. możemy kupić przez cały rok, a ich odmian jest tak wiele, że każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie.
Zdjęcia wykonano szkolnym aparatem zakupionym w ramach programu Laboratoria Przyszłości.
#LaboratoriaPrzyszlosci
#LaboratoriaPrzyszłości
@LaboratoriaPrzyszlosci
ROK SZKOLNY 2022/2023
Czytanie na dywanie w klasie III
Zazwyczaj, kiedy sięgamy z dziećmi po książkę, wybieramy taką, która ma kolorowe ilustracje, przyjazną fabułę oraz wesołych bohaterów. Chcemy, żeby wspólne czytanie kojarzyło się najmłodszym z przyjemnością i było pretekstem do mile spędzonego czasu. I właśnie dlatego uczniowie klasy III dnia 3 marca 2023 roku wspólnie z wychowawcą klasy zorganizowali godzinę "Czytania na dywanie". Podczas czytania uczniowie w ciszy i z duży zaciekawieniem wzajemnie się słuchali. Wcielali się w przeróżne role i odkrywali tajemnice danej książki.
Wyjście do kina klas I-III
Dnia 23 listopada 2022 roku uczniowie klas I-III udali się do Multikina w Jaworznie na film pt. "Nela i tajemnica Kurokota". Film okazał się strzałem w dziesiątkę, bardzo podobał się uczniom. Uśmiech towarzyszył nam przez cały pobyt w kinie.
Zamki w Polsce w klasie III
Uczniowie klasy III w ramach realizowanego tematu "Zamki w Polsce" dowiedzieli się w jakich miastach Polski stoją ciekawe zamki, które można zwiedzać i te, które są już w ruinie. Postanowiliśmy pobawić się w architektów i stworzyć własne zamki. Wyszły niesamowite!
I moduł PROJEKTU LEKTURKI SPOD CHMURKI - CZYTAM Z KLASĄ
Dnia 12 października 2022 roku uczniowie klasy III rozpoczęli realizację w/w projektu. Przygodę zaczęliśmy od wykonania chmurki Tosi, gazetki i lekturnika.
W ramach międzynarodowego projektu edukacyjnego wspierającego rozwój czytelnictwa: CZYTAM Z KLASĄ – LEKTURKI SPOD CHMURKI, edycja IV PODRÓŻOWANIE PRZEZ CZYTANIE, klasa pierwsza wybrała się w podróż do Szwecji. Oczywiście po to, aby poznać bohaterów książki Astrid Lindgren pt: „ Dzieci z Bullerbyn”. Dzieci poznają kolejne przygody bohaterów ksiażki, słuchają z wielkim zainteresowaniem. Każdy pierwszoklasista wykonał osadę Bullerbyn, jest to praca przestrzenna, zrobiliśmy wspólną wystawę, która bardzo nam się podoba.
Święto Drzewa w klasa I-III
10 października obchodzony Światowy Dzień Drzewa. Święto to zostało zapoczątkowane przez Juliusa Sterlinga Mortona, sekretarza rolnictwa Stanów Zjednoczonych, a prywatnie miłośnika przyrody w 1872 roku. Obecnie Dzień Drzewa to akcja znana na całym świecie, w Polsce obchodzona jest od 2002 roku. Obchody Dnia Drzewa mają na celu edukację dla zrównoważonego rozwoju oraz podnoszenie świadomości ekologicznej społeczeństwa w zakresie ochrony środowiska i zmian klimatycznych na Ziemi.
Uczniowie z klas I-III z tej okazji, na zajęciach dowiedzieli się, że drzewa pełnią nie tylko funkcję przyrodniczą, ale wpływają też pozytywnie na nasze zdrowie, zmniejszają zanieczyszczenia powietrza, łagodzą skutki wysokich temperatur i wytwarzają korzystny mikroklimat. Dodatkowo uczniowie tego dnia mogli zmierzyć się z rozwiązywaniem zadań i zagadek dotyczących lasów i drzew. Układali prośby drzew, rozpoznawali gatunki drzew, a także malowali drzewa w barwach jesiennych. Uczniowie kl. I-III zapraszają na wystawę prac.
PRACE KONKURSOWE UCZNIÓW KLASY I-III "Koszyk pełen witamin"
WYNIKI KONKURSU!
I miejsce: Amelia Kurzępa, Błażej Micał, Karolina Król
II miejsce: Emilia Tomana, Oliwia Głowacka, Fryderyk Matulewicz
III miejsce: Lena Szaro, Magdalena Miś, Katarzyna Migdał, Borys Huszcza,
Wyróżnienia:
Mikołaj Bugajski
Nadia Kozłowska
Martyna Zawadzka
Mateusz Majewski
Jagoda Wróbel
Wszystkim serdecznie gratulujemy!
GRY I ZABAWY W KLASIE III Z OKAZJI DNIA CHŁOPAKA
Dzieci uczą rodziców
Uczniowie klasy III już po raz trzeci przystąpili do akcji edukacyjnej "Dzieci uczą rodziców". Pierwszy moduł został w pełni zrealizowany dnia 28 września 2022 roku. Uczniowie dowiedzieli się jak bezpiecznie poruszać się po drodze, jak odczytywać znaki i przypomnieli sobie numery alarmowe.
Światowy Dzień Jabłka
Dnia 28 września uczniowie klas I – III obchodzili „Światowy Dzień Jabłka”. Była to akcja prozdrowotna, której celem było zachęcanie uczniów do spożywania jabłek jako źródła witamin oraz wyrabianie nawyku zdrowego odżywiania. Były zabawy, konkurencje zręcznościowe, piosenki, zagadki, quizy wiedzy o jabłkach. Zrobione zostały gazetki tematyczne o jabłkach oraz różne prace plastyczne, które udekorowały szkolne klasy i korytarze. Zachęcamy wszystkich do jedzenia jabłek, bo to źródło zdrowia i witamin.
Pamiętajmy: „Jedno jabłko dziennie trzyma lekarza z daleka ode mnie”.
SPOTKANIE Z AUTORKĄ
Dnia 27 września 2022 roku uczniów klas I-III odwiedził niezwykły gość. Pani Bogusława Tutajewicz autorka wierszy dla dzieci. Podczas spotkania uczniowie dowiedzieli się w jaki sposób pisze się książki dla dzieci i jak ważna jest wyobraźnia. Poznali techniki i etapy powstawania książki. Na zakończenie praca plastyczna utrwalająca wiadomości z e spotkania.
Więcej zdjęć w albumie.
8 SOSNOWIECKA JESIEŃ TEATRALNA
Dnia 26 września 2022 roku uczniowie klasy III brali udział w niezwykle ciekawych zajęciach, zorganizowanym przez Miejską Bibliotekę Publicznną w Maczkach, w ramach 8 Sosnowieckiej Jesieni Teatralnej. Podczas zajęć nie mogło zabraknąć czytania, ale również było mnóstwo zabawy i śmiechu. Uczniowie wcielali sie w różne role i naśladowały ciekawe postacie. Na zakończenie zabawa z tekstem Juliana Tuwima "Rzepka".
NARODOWY DZIEŃ SPORTU
Narodowy Dzień Sportu już na stałe zapisał się w kalendarzach Polek i Polaków! W połowie września otwierają się setki placówek sportowych, odbywają się bezpłatne wydarzenia, treningi, zawody sportowe – wszystko w celu promocji zdrowego trybu życia i aktywności fizycznej! Jest to ogólnopolska akcja społeczna popularyzująca sport i zdrowie dedykowana wszystkim, którzy chcą rozpocząć swoją przygodę ze sportem, jak i tym, którzy już są aktywni fizycznie.
19 września 2022 roku w naszej szkole nie mogło być inaczej. Uczniowie klas I-III doskonale wiedzą, że ruch to samo zdrowie. Dzień Sportu to również świetna okazja do promocji aktywności fizycznej. Nie ma chyba na świecie osoby, która nie słyszałaby, że sport to zdrowie. Podczas aktywności fizycznej nasz organizm wydziela endorfiny, czyli hormony szczęścia. Dodatkowo ruch bardzo dobrze wpływa na krążenie i ogólny stan zdrowia. Zachecamy do codziennej aktywności fizycznej.
Ze sportowym pozdrowieniem uczniowie klas I-III
Sprzątanie Świata
Uczniowie klas I-III po raz kolejny, postanowili wziąć w swoje ręce dobro naszej planety. Dnia 16 września pięknie wysprzątali teren szkoły i najbliższej okolicy.
ROK SZKOLNY 2021/2022
"Stacja Uzdatniania Wody"
Dnia 15 czerwca 2022 roku klasy I-III udały się na wycieczkę do Górnośląskiej Stacji Uzdatniania Wody w Maczkach. Poznały proces oczyszczania i filtrowania wody. Zwiedziliśmy przepompownię, laboratorium, filtrownię. Mieliśmy okazję poznać również historię powstania stacji. Na zakończenie przeszliśmy do świetlicy, gdzie zostaliśmy poczęstowani słodkościami, no i oczywiście wodą.
Więcej zdjęć w albumie.
"Od ziarenka do bochenka"
Dnia 23 maja 2022 roku uczniowie klas I-III byli na wycieczce w Gospodarstwie Agroturystycznym - „Husar” na niezwykłych zajęciach - Jak powstaje ekologiczny chleb, czyli "Od ziarenka do bochenka". Gdzie uczniowie przeżyli niezwyklą przygodę, nauczyli się młócenia zboża cepem, mielenia zboża na żarnach, wyrabiania masła domowym sposobem. Poznali metody wyrabiania ciasta chlebowego, przygotowania pieca do wypieku chleba. Nie zabraklo również przejażdżki konnej, która okazała sie największą atrakcją dla uczniów. Na zakończenie wycieczki, uczniowie skosztowali chleb, wyrabiany tradycyjną metodą na zakwasie z drożdży i zakupili sobie pamiątki w postaci świec z wosku. Bawiliśmy sie świetnie!
WIĘCEJ ZDJĘĆ W ALBUMIE!
W świecie pszczół
W dniu 18 maja 2022 roku klasy I-III brały udział w zajęciach zorganizowanych przez MBP w Maczkach Filia nr 13. Uczniowie mieli okazję poznać ciekawostki związane z życiem pszczół. W czasie zajęć uczniowie wykonali domki dla pszczół.
Konkurs recytatorski
Dnia 12 maja 2022 roku chętni uczniowie z klas 1-3, wzięli udział w konkursie recytatorskim zorganizowanym przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Sosnowcu "Co słonko widziało" twórczości Marii Konopnickiej w ramach 18. Sosnowieckich Dni Literatury.
Zanim przystąpiono do recytacji wierszy przekazano uczniom istotne informacje o Marii Konopnickiej i jej twórczości. Nasza polska poetka, pisząc przepiękne wiersze dla najmłodszych, odkrywała w nich piękno otaczającej przyrody oraz uroki czterech pór roku, do czego nawiązuje również dekoracja przygotowana na konkurs.
Uczestnicy konkursu swoją recytacją zaprezentowali wysoki poziom. Jury wyłoniło spośród nich zwycięzców:
I miejsce Małgorzata Piecuch klasa 3
II miejsce Amelia Kurzępa Klasa 1
III miejsce Maja Wąsowska Klasa 3
Nagrody książkowe otrzymali rownież pozostali uczestnicy:
Oliwia Głowacka Klasa 2
Alicja Piątkowska
Adam Łangiewka
Wszystkim dziękujemy za udział w konkursie.
Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów
Więcej zdjęć w albumie.
Robimy zdrowe kanapki
Drugoklasiści podjęli po raz kolejny wielkie wyzwanie pod hasłem "Klasa 2 nie próżnuje i zdrowe kanapki przygotuje". Dzieci przyniosły do szkoły potrzebne produkty. Po starannym umyciu rączek i przygotowaniu stanowisk wszyscy razem zabrali się do pracy. Można śmiało powiedzieć, że zadanie wykonały doskonale. Kanapki nie tylko były smaczne, zdrowe, ale i pięknie ozdobione. Pamiętać należy, że najlepiej smakują kanapki wykonane własnoręcznie. I ta maksyma sprawdziła się tu doskonale, gdyż największe niejadki zjadały swoją porcję z apetytem. Dzieci przy robieniu kanapek kształciły odpowiednie nawyki żywieniowe, rozwijały kreatywność, wyobraźnię oraz dbałość o higienę podczas sporządzania posiłków.
Święto książki
23 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich.To święto autorów, ilustratorów, wydawców, książek, czytelników i czytelnictwa, czyli nas wszystkich.
W ramach tego święta dnia 27 kwietnia 2022 roku w klasie 2 zostały przez Panią Agnieszkę P. z MBP w Maczkach zorganizowane zajęcia. Uczniowie podczas zajęć przypomnieli sobie jak powstaje książka i o co może ona prosić naszych czytelników. Prośby książki zostały przedstawione na plakacie.
WITAMY WIOSNĘ
Dnia 22 marca 2022 roku klasy I-III zostały zaproszone przez MBP Filia nr 13 w Maczkach, na niesamowitą zabawę z Panią Wiosną. Rozwiazywaliśmy zagadki, szukaliśmy wiosny w przyrodzie i wspólnie wykonalismy Panią Wiosnę. Bawilismy sie świetnie!
WYNIKI SZKOLNEGO KONKURSU
Dnia 21 kwietnia 2022 roku roztrzygniety został Szkolny Konkurs Plastyczny "Najpiekniejsza ozdoba wielkanocna". Uczniowie klas I-III włożyli dużo pracy i wysiłku w swoje niesamowite ozdoby.
I miejsce Lena Szaro i Błażej Micał
II miejsce Magdalena Miś, Amelia Kurzępa i Nadia Kozłowska
III miejsce Adam Łangiewka, Igor Nowak i Małgorzata Piecuch
Wyrożnienia
Oliwia Głowacka
Katarzyna Migdał
Wiktoria Dziuk
Mikołaj Bugajski
Emilia Tomala
SERDECZNIE GRATULUJEMY!
DZIEŃ BABCI I DZIADKA
Mimo, że styczeń jest zimowym miesiącem, pełnym chłodnych dni, są takie dwa dni, jedyne dwa dni w roku, kiedy każdemu robi się cieplej na sercu, bo przecież jest to święto naszych kochanych babć i dziadków.
Babcia i dziadek to bardzo ważne osoby w życiu każdego dziecka, dlatego w tym szczególnym dniu dzieci o nich pamiętały i wspólnie ze swoimi paniami przygotowały piosenki i życzenia.
Filmiki do obejrzenia na szkolnym Facebooku
ŻYCZYMY WAM STO LAT!!!
WYNIKI SZKOLNEGO KONKURSU PLASTYCZNEGO
"MOJA CHOINKA"
I miejsce Alicja Piątkowska
II miejsce Szymon Bednarski i Natasza Bednarska
III miejsce Filip Klimaszewski i Aleksy Szeląg
Serdecznie gratulujemy!
Dzieci uczą rodziców w klasie II
Już po raz drugi uczniowie w klasie II, biorą udział w Ogólnopolskim Akcji "Dzieci uczą rodziców", gdzie w comiesięcznych lekcjach podejmujemy tematykę bezpieczeństwa, ekologi, kultury i historii.
Nasze pierwsze osiągnięcie w tym roku szkolnym!
Zabawy Andrzejkowe
Dnia 30 listopada klasy I-III brały udział w doskonałych zabawach i wróżbach Andrzejkowych, zorganizowanych przez Miejską Bibliotekę Publiczną Filia nr 13 i Miejski Klub Maczki. Bawilismy sie świetnie, kazdy wyszedł z wymarzona wróżbą.
DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA W KLASACH I-III
25 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Pluszowego Misia! Choć trudno w to uwierzyć, pierwszy miś maskotka powstał w roku 1902 i do dziś pozostaje jedną z najpopularniejszych dziecięcych zabawek na świecie.
Z okazji tego święta uczniowie klas I-III poznali historię powstania pluszowego misia i wykonywali prace plastyczne, które można podziwiać na szkolnym korytarzu.
Klasa II ukończyła I moduł z innowacji "Eko emocje" - BAWIMY SIĘ ŚWIETNIE!
Udział uczniów klasy II w Ogólnopolskim konkursie plastycznym "Szkolny Gang Swojaków"
Praca plastyczna przedstawia mapę Polski i gatunki zwierząt zagrożonych i występujących w Polsce.
Uczniowie z dużym zapałem i zaangażowaniem zdobywali wiedzę na temat gatunków zwierząt zagrożonych wyginięciem jak i tych występujących na danych obszarach.
Udział uczniów w konkursie przyczynił się do poszerzenia ich wiedzy na temat zwierząt występujących na terenie naszego kraju oraz miejsca w jakich występują.Mocno trzymamy kciuki za zwycięstwo!
WYNIKI SZKOLNEGO KONKURSU PLASTYCZNEGO
"PORTRET PANI JESIENI"
I miejsce: Alan Czarnecki klasa II
II miejsce: Lena Szaro klasa I, Aleksy Szeląg klasa III
III miejsce: Błażej Micał klasa II, Tomasz Medalion klasa III, Magdalena Miś klasa I
Wyróżnienia:
Amelia Kurzępa klasa I
Wiktoria Dziuk klasa I
Nadia Kozłowska klasa I
Filip Klimaszewski klasa I
Mikołaj Bugajski klasa I
Małgorzata Piecuch klasa III
Adam Łangiewka klasa III
SERDECZNIE GRATULUJEMY!!!
Święto Ziemniaka w klasie II
Dnia 27 września 2021 roku, uczniowie klasy II wraz z wychowawcą i z pomocą rodziców, zorganizowali Święto Ziemniaka.
Najpierw w klasie uczniowie zapoznali się z „historią ziemniaka”. Dowiedzieli się skąd pochodzi, jak nazywa się w różnych regionach Polski, z jakich części się składa, oraz jakie potrawy można z niego przygotować. Następnie dzieci zabrały się do tworzenia ziemniaczanych jeżyków. Pomysłowości w pracach nie brakowało. Wszystkie trafiły na wystawę do klasowych kącików przyrodniczych. Potem na dzieci czekały liczne „ziemniaczane konkurencje”. Wszyscy mogli wykazać się sprawnością w rzucaniu ziemniakiem do kosza, szybkością w sadzeniu ziemniaków, zwinnością w transportowaniu ziemniaków. Najwięcej frajdy i radości sprawiła dzieciom ziemniaczana sztafeta. Na zakończenie zajęć nie mogło zabraknąć prac plastycznych wykonanych, oczywiście z ziemniaków.
INNOWACJA "LEKTURKI SPOD CHMURKI - CZYTAM Z KLASĄ"
Kolejna wprowadzona innowacja w klasach I-III to "Lekturki spod chmurki - czytam z klasą", którego celem jest rozbudzanie u uczniów ciekawości literackiej, rozwijanie aktywności czytelniczej, doskonalenie czytania ze zrozumieniem oraz aktywnego słuchania, zachęcanie rodziców do czytania dzieciom, integracja zespołu klasowego, współpraca placówek oświatowych z terenu całego kraju i za granicą.
Projekt składa się z trzech MODUŁÓW:
📌I MODUŁ - od 01.10.2019r. do 31.12.2019r. - FIKUŚNE LEKTURKI SPOD CHMURKI
📌II MODUŁ - od 01.01.2020r. do 29.02.2020r. - ZWIERZĘCE LEKTURKI SPOD CHMURKI
📌III MODUŁ - 01.03.2020r. do 30.04.2020r. - POLSKIE LEKTURKI SPOD CHMURKI
W klasie II już działamy i książki chętnie czytamy!
INNOWACJA EDUKACYJNA "EKOEMOCJE"
W roku szkolnym 2021/2022 uczniowie klasy 2 i 3 biorą udział, jako innowacja w Międzynarodowym Projekcie Edukacyjnym EMOCJA.
Celem projektu jest kształtowanie postaw społecznych u dzieci wobec inności, rozbudzanie w dzieciach wiary w siebie oraz własne możliwości, aktywizacja dzieci i młodzieży na zrozumienie inności u innych osób, wychowanie do wartości takich jak tolerancja, akceptacja, wyrozumiałość, szacunek i wrażliwość.
Moduł 1 Kraina Kreatywności
Moduł 2 Kraina Wyobraźni
Moduł 3 Kraina Mocy Słów
Moduł 4 Kraina Empatii
Moduł 5 Kraina Odwagi
KORZYŚCI Z UDZIAŁU DLA PLACÓWKI:
- Lepsze poznanie możliwości uczniów oraz pozyskiwanie informacji na temat relacji między dziećmi.
- Poczucie satysfakcji z dziecięcej aktywności.
- Wzbogacenie doświadczenia pedagogicznego oraz warsztatu pracy.
- Podwyższenie jakości własnej pracy.
- Zapoznanie się z nowymi narzędziami pracy.
- Satysfakcja z efektów realizacji projektu oraz jego wpływu na grupę.
. KORZYŚCI Z UDZIAŁU W PROJEKCIE DLA NAUCZYCIELA:
- Lepsze poznanie możliwości uczniów oraz pozyskiwanie informacji na temat relacji między dziećmi.
- Poczucie satysfakcji z dziecięcej aktywności.
- Wzbogacenie doświadczenia pedagogicznego oraz warsztatu pracy.
- Podwyższenie jakości własnej pracy.
- Zapoznanie się z nowymi narzędziami pracy.
- Satysfakcja z efektów realizacji projektu oraz jego wpływu na grupę.
- Współpraca nauczycieli, możliwość nawiązania współpracy z innymi placówkami.
- Możliwość udziału w akcjach certyfikowanych dodatkowych.
- Wzrost kompetencji organizatorskich.
ROK SZKOLNY 2020/2021
LEKTURKI SPOD CHMURKI - CZYTAM Z KLASĄ - innowacja w klasie 1
Świetnie bawimy się realizując innowację w klasie. Chmurka Tosia i nasze Czytusie doskonale motywują nas do wspólnego czytania.
Wyprawka ucznia klasy I w roku szkolnym 2020/2021
Książki:
We wrześniu dzieci wypożyczą z biblioteki podręczniki i ćwiczenia do wszystkich Edukacji, które będą w kasie, uczniowie będą je otrzymywać na bieżąco od nauczyciela. Pracujemy na podręcznikach Nowa Era „Elementarz odkrywców”. Podręczniki do religii rodzice kupują samodzielnie.
Zeszyty:
- 2 zeszyty 16-kartkowe w linię (czerwone linie) i 2 zeszyty 16-kartkowe w kratkę
- dodatkowy 32 – kartkowy zeszyt w kratkę, który będzie służyć za dzienniczek z
wpisanymi danymi ucznia-adres, nr telefonów rodziców lub opiekunów
Piórnik:
- dwa ołówki (HB lub 2B, mogą być grubsze, trójkątne)
- gumka do ścierania
- zamykana temperówka
- klej w sztyfcie
- kredki ołówkowe
- kredki świecowe
- nożyczki
- linijka
- flamastry
Przybory plastyczne do szafki ucznia:
- blok rysunkowy w formacie A4 - biały i kolorowy
- blok techniczny w formacie A4 - biały i kolorowy
- farby plakatowe - 12 kolorów
- farby akwarelowe - 12 kolorów
- pędzle
- pojemnik na wodę (najlepiej taki z zakryciem)
- plastelina - 12 kolorów
- papier kolorowy
- krepina - kilka kolorów
- teczka z gumką (do przechowywania prac)
Strój gimnastyczny: granatowe spodenki, biała koszulka, buty sportowe (zmienne) na białej podeszwie, dres na chłodniejsze dni, worek)
Strój galowy: granatowe (czarne) spodnie/spódniczka, biała koszula (bluzka) na rozpoczęcie roku i inne uroczystości szkolne
Dodatkowo: chusteczki wyciągnę, ręcznik papierowy, ryza papieru ksero
Wychowawca: Żaneta Szulc
ROK SZKOLNY 2019/2020
Filmik podsumowujący trzy lata klasy III
Wspomnienia_z_lat_szkolnych_2017-2020.mp4
Zajęcia biblioteczne
Dnia 17 i 24 lutego 2020 roku po raz kolejny uczniowie klasy III uczestniczyli w zajęciach prowadzonych przez Panią Agnieszkę Pytlik z MBP Filia nr 13. Tym razem zajęcia dotyczyły "Światowego Dnia Kota" i "Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego". Świetne zabawy i zagadki dotyczące kotów były wspaniałą atrakcją w środku lekcji. Uczniowie poznali różne ciekawostki dotyczące naszego języka, rozwiazując ciekawe zadania związane z ortografią.
Opracowała: Żaneta Szulc
Ach, cóż to był za bal...
Po ciężkiej pracy w I śródroczu nauki uczniowie SP 37 niewątpliwie zasłużyli na odpoczynek oraz dobrą rozrywkę w postaci zabawy karnawałowej, która odbyła się w naszej szkole w poniedziałek - 10 lutego. Tego dnia dzieciom towarzyszyło wiele emocji i wrażeń. Klasa III wyglądała inaczej niż na co dzień, zamieniła się w prawdziwą salę balową. Udekorowana kolorowymi balonami, serpentynami, gwiazdami i maskami zachęcała do szampańskiej zabawy.
Stroje były barwne, oddawały nawet najdrobniejsze szczegóły wybranej postaci. Niektórzy byli nie do poznania, inni budzili podziw, a niekiedy nawet przerażenie. Wszyscy bawili się znakomicie, bo humor dopisywał zarówno dzieciom jak i wychowawcom. Wszystkim zabawom towarzyszyła radość, śmiech i spontaniczna aktywność dzieci, a cały bal karnawałowy przebiegł w miłej, serdecznej atmosferze i dostarczył niezapomnianych wrażeń.
Dziękujemy rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie strojów. Kolejny bal karnawałowy już za rok.
Więcej zdjęć w albumie fotograficznym!
Opracowała: Żaneta Szulc
Nauka o kosmosie
W czwartek 6 lutego 2020 roku uczniowie klas I-III brały udział w zajeciach w Mobilnym Planetarium. Dzięki pokazom wizualno-dźwiękowym w wielkiej kopule mogły same zobaczyć jak powstał nasz wszechświa, ciekawostki o księżycu i o wielkim światowym konkursie...
Opracowała: Żaneta Szulc
Spotkanie z autorką książki dla dzieci
Dnia 29 stycznia 2020 roku uczniowie klas I-III mieli zaszczyt gościć autorkę i pisarkę niezwykłej opwieści "Łatka i Gałganek" Panią Barbarę Woda, która jest babcią jednej z uczennic naszej szkoły oraz jej córkę. Mieliśmy okazję posłuchać co inspirowało autorkę do pisania tak fantastycznych opowiadań, jak powstaje książka i ile czasu zajmuje napisanie jej i zilustrowanie. Książka jest o przyjaźni i zaufaniu zwierząt do ludzi. W dzisiejszym świecie, gdy coś się popsuje lub znudzi to jest wyrzucane. Książka ta uczy szacunku, godnego traktowania i brania odpowiedzialności za zwierzęta, które kochają bezinteresownie swoich właścicieli. W trakcie spotkania Pani Barbara przeczytała fragment opowiadania, co bardzo podobało się uczniom. Na koniec spotkania dzieci zaprojektowały własną propozycję okładki i oczywiście licznie poprosiły o autograf naszego gościa. Niektórzy uczniowie powiekszyli swoją domową biblioteczkę o tę własnie książkę.
Wiemy już wszystko o tym jak napisać i wydać książkę, ograniczać nas może tylko nasza wyobraźnia. Serdecznie dziękujemy!
Więcej zdjęć w albumie fotograficznym
Opracowała: Żaneta Szulc
BEZPIECZNE FERIE
Ferie to czas odprężenia i relaksu, czas beztroskich zabaw na śniegu, szaleństw na sankach oraz akrobacji na lodowisku. W trosce o bezpieczeństwo naszych uczniów, 9 stycznia przybyli zaproszeni goście z Komisariatu Policji w Sosnowcu oraz pan dzielnicowy. Uczniowie utrwalili sobie zasady poruszania się po drodze oraz numery alarmowe. Usłyszeli przestrogi mające na celu uświadomienie zagrożeń wynikających z zabaw w miejscach niedozwolonych. Pan komendant przypomniał o przykrych skutkach wchodzenia na kruchy lód, zjeżdżania na sankach w pobliżu jezdni, zbliżania się do nieznajomych osób. Bardzo dziekujemy za rady!
Opracowała: Żaneta Szulc
SZKOLNY KONKURS KLAS I-III
W grudniu 2019 roku, tradycyjnie, uczniowie z klas I-III brali udział w konkursie plastycznym: Świąteczny stroik, Świąteczny aniołek.
Celem konkursu było: rozwijanie aktywnej twórczości plastycznej dzieci, rozwijanie twórczych i czerpanie radości z efektów własnej pracy. Dzieci wykazały się pomysłowością. Gratulujemy wszystkim uczestnikom i życzymy sukcesów w przyszłości.
Wyniki szkolnego konkursu, kl. I-III
„ŚWIĄTECZNY ANIOŁEK”
I MIEJSCE MILENA MAJEWSKA KL.III
II MIEJSCE FAUSTYNA KRZYSZKOWSKA KL.II
III MIEJSCE ALEKSY SZELĄG KL.I
„Świąteczny stroik”
I MIEJSCE
DOMINIK WIECZOREK KL.II
ALICJA PIĄTKOWSKA KL.I
II MIEJSCE
SEBASTIAN ŁUCKOŚ KL.II
ZOSIA URYSZEK KL.II
III MIEJSCE
KALINA KUCZEK KL.II
MAJA WĄSOWSKA KL.I
NAGRODA SPECJALNA:
MARYSIA URYSZEK KL.V
Opracowała: Lucyna Jarzynka
MIKOŁAJKI W MUZIE
16 grudnia 2019 roku klasy I-III wraz z wychowawcami uczestniczyli w fantastycznej zabawie mikołajkowej zorganizowanej przez miasto Sosnowiec w Miejskim Klubie im. Jana Kiepury. Doskonałe zabawy z nagrodami wzbudzały duży zachwyt wsród dzieci i młodzieży.
Opracowała: Żaneta Szulc
ROBOTYKA LEGO
Dnia 6 grudnia 2019 roku w klasach I-III zostały zorganizowane warsztaty w zakresie programowania i budowy robotów za pomocą klocków LEGO®. Dzieci uczestniczące w zajęciach z pewnością wiedzą – co znaczy dobra zabawa. Ale budowanie z LEGO to więcej niż tylko wesoła zabawa – to praktyczne, wymagające zaangażowania intelektu – pouczające doświadczenie. To rozwijanie zdolności logicznego myślenia oraz umiejętność rozwiązywania problemów przez dzieci. Zwłaszcza klocki LEGO Education inspirują, uwalniają naturalną kreatywność dzieci, pomagają w nauce. To prawdziwy fenomen! Najfajniejsze było, gdy roboty ożyły i mogliśmy obserwować efekty naszej pracy.
Opracowała: Żaneta Szulc
SKPOTKANIE Z MIKOŁAJEM
Święty Mikołaj lubi odwiedzać dzieci w każdym miejscu na całym świecie. 6 grudnia z workiem pełnym prezentów przyjechał również do Szkoły Podstawowej nr 37 w Maczkach.
Dzieci nadsłuchiwały dźwięku dzwoneczków, które słychać było już z daleka i świadczyło to o tym, że do szkoły zbliża się nikt inny, jak Święty Mikołaj we własnej osobie. Oprócz pełnego prezentów worka św. Mikołaj przywiózł ze sobą dużo uśmiechu. Rozmawiał z dziećmi, zachęcał ich, aby były grzeczne, słuchały rodziców i pań w szkole. Na zakończenie Święty Mikołaj wszystkim osobiście wręczał przezenty – dla każdego coś dobrego! Za prezenty dzieciaki odwdzięczyły się pięknie zaśpiewanymi piosenkami i wierszykami. Oczekiwana cały rok wizyta św. Mikołaja minęła w bardzo miłej atmosferze i przyniosła naszym podopiecznym wiele radości. Dzień ten na długo pozostanie w pamięci wszystkich uczniów, a niektórzy z nich już od jutra nie będą mogli doczekać się kolejnej Jego wizyty.
Opracowała: Żaneta Szulc
Światowy Dzień Pluszowego Misia
25 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Pluszowego Misia. Uczniowie z klasy pierwszej naszej szkoły, również pamiętali o tym dniu. Na zajęcia przyszła do nas p. Agnieszka PytliK, z MBP- filia nr 13 w Sosnowcu. Dzieci zapoznały się z najpopularniejszymi misiami z literatury dziecięcej. Były zabawy ruchowe ze śpiewem, wykonaliśmy maskę misia ( pracę plastyczną). Dzieci zdobyły również wiedzę, o niedźwiedziu brunatnym. Gdzie żyje, jakie ma zwyczaje i najważniejsze, że jest to bardzo niebezpieczne zwierzę. Podsumowaniem zajęć, był quiz wiedzy. Dzieci zdały go celująco, ponieważ z zainteresowaniem, uczestniczyły w zajęciach.
Opracowała: Lucyna Jarzynka
RADIO KATOWICE
20 listopada 2019 roku, uczniowie klas I-III naszej szkoły wzięli udział w debacie, która odbyła się w Studiu Koncertowym Radia Katowice im. Jerzego Haralda . Tematem wiodącym był problem nadwagi i otyłości u dzieci i młodzieży. W spotkaniu udział wzięli eksperci: dietetyk, psycholog, fizjoterapeuta i najmłodsi uczniowie śląskich szkół. Debatę poprowadziła Gabriela Kaczyńska, autorka cyklu audycji edukacyjnych. "Wyważony Temat. Debata. Uczniowie o zdrowym odżywianiu”. Kampania edukacyjna powstała przy współpracy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego. Dzieci chętnie wypowiadały się nt. zdrowego odżywiania i wykazały się wiedzą, szczególnie z praktyki życia codziennego. Wypowiedzi były spontaniczne , nie czuły tremy przed nagraniem, które było transmitowane na żywo, na kanale You tube Radia Katowice.
Opracowała: Lucyna Jarzynka i Alina Szczypkowska
LEKCJA REGIONALNA
Dnia 18 listopada klasa III uczestniczyła w kolejnej lekcji bibliotecznej, dotyczącej naszego regionu. Uczniowie odczytywali z mapy miasta sąsiadujące z Sosnowcem. Przypomnieli sobie symbole naszego miasta i poznali słynne osoby z Sosnowca tj. Jan Kiepura i Pola Negrii. Bardzo dziękujemy za kolejne zajęcia Pani A. Pytlik.
Opracowała: Żaneta Szulc
WYNIKI SZKOLNEGO KONKURSU PLASTYCZNEGO
"CO JESIEŃ ZDROWEGO W KOSZU NIESIE"
I miejsce: Natasza Bednarska klasa I
II miejsce: Wiktoria Cichoń klasa I, Adam Łangiewka klasa I
III miejsce: Filip Dębski klasa II, Martyna Kurzępa klasa III
Wyróżnienia:
Nikola Dziedzic klasa III
Milena Majewska klasa III
Lena Leksowska klasa II
Dominik Wieczorek klasa II
Oliwia Bugajska klasa II
Serdecznie gratulujemy!
Opracowała: Żaneta Szulc
PASOWANIE NA UCZNIA
7 listopada 2019 roku, był ważnym dniem dla pierwszoklasistów. W tym dniu odbyła się uroczystość Pasowania na ucznia .Najmłodsi uczniowie wykazali się wiadomościami i umiejętnościami, recytowali, śpiewali, tańczyli,pokonywali tor przeszkód, z uśmiechem pili sok z cytryny. Zaprezentowali się pięknie, Rodzice z dumą obserwowali swoje pociechy. Były serdeczne życzenia, piosenka z dedykacją, zapewnienie, że zawsze mogą zwrócić się o pomoc do starszych kolegów i oczywiście rożki ze słodyczami i słodki poczęstunek. Ten dzień na długo pozostanie w naszej pamięci. Gratulujemy i życzymy, radości i wielu sukcesów uczniowskich.
Opracowała: Lucyna Jarzynka
REWIA NA LODZIE
4 listopada 2019 r. uczniowie klas I - IV, wraz z wychowawczyniami uczestniczyli w niezwykłym wydarzeniu kulturalno-artystycznym. Na Stadionie Zimowym w Sosnowcu odbyło się widowisko Magic! Story on ice Lodowa Baśń „Niezwykłe przygody Sindbada żeglarza”.
Spektakl wyreżyserowany był przez wspaniałych artystów. Już od pierwszych chwil uwagę uczniów zwróciła przepiękna muzyka – niezwykle przejmująca i wspaniale oddająca charakter przedstawionych scen oraz choreografia pełna popisów indywidualnych, zawierających trudne elementy jazdy figurowej na lodzie. Każdy artysta prezentował jazdę figurową na wysokim poziomie. Scenografia, wspaniałe i różnorodne kostiumy, efekty specjalne wzbogaciły wartość artystyczną spektaklu. Przepiękna baśń w niezwykłej aranżacji sprawiła, że dzieci z żalem żegnały się i wracały do szkoły. To widowisko dostarczyło nam moc emocji i pozostawiło wiele niezapomnianych wspomnień.
Opracowała: Żaneta Szulc
Lekcja muzyki
Dnia 31 października w naszej szkole odbyła się lekcja muzyki. Uczniowie mieli okazję na żywo posłuchać dzwięków trąbki, saksofonu czy oboju. Nie zabrakło też konkursów z nagrodami.
Opracowała: Żaneta Szulc
Lekcja biblioteczna
Dnia 21 października 2019 roku uczniowie klasy III, dzięki współpracy z BM Filia nr 13 uczestniczyli w niezapomnianych zajęciach savoir vivre w operze. Poznali jakie zasady obowiązuja w operze, co należy zrobić z telefonem, jaki ubiór będzie stosowny do tego typu spektaklu i jak należy wyjść np. do toalety, aby nie rozpraszać innych. Na zakonczenie zajęć wszyscy uczniowie zaprojektowali swój własny bilet do opery.
Opracowała: Żaneta Szulc
Zabawa dźwiękami
21 października 2019 roku uczniowie klasy pierwszej uczestniczyli w niezwykłych zajęciach. Zajęcia nazywały się Zabawa dźwiękami, które przygotowała p. A .Pytlik z MBP nr 13 w Sosnowcu. Dzieci samodzielnie wykonały instrumenty perkusyjne, na których później grali. Zabawa była niezwykła, z zapałem , w małych grupach dzieci konstruowały instrumenty. Na koniec odbył się wspólny koncert. Galeria zdjęć oddaje zapał, zaangażowanie i wielką radość dzieci. Dziękujemy p .Agnieszce za ciekawe zajęcia, które przyniosły dużo radości i rozbudziły kreatywność najmłodszych uczniów.
Opracowała: Lucyna Jarzynka
Zabawy z teatrem
Dnia 18.10.2019 roku uczniowie klasy III w ramach 5 Ogólnopolskiej Sosnowieckiej Jesieni Teatralnej we współpracy z Panią Agnieszką Pytlik z Miejskiej Biblioteki Publicznej Filia nr 13, przeżyli fantastyczne chwile odgrywając rolę poszczególnych aktorów z opowieści pt."Leonard i jego czarodziejska różdżka". Okazało się, że jesteśmy uzdolnieni aktorsko. Doskonale wcieliliśmy się w rolę. Śmiechu było co nie miara. Dzieciaki przypominali sobie również jakie obowiązują zasady w teatrze.
Opracowała: Żaneta Szulc
Zajęcia teratralne
W październiku ( 07.10 i 09.10. 2019 r). Klasa pierwsza uczestniczyła w zajęciach o tematyce teatralnej. Organizatorem była MBP-filia 13 w Sosnowcu , z okazji V Sosnowieckiej Jesieni Teatralnej. Tematyka zajęć : - Czy wiesz co to jest bajka?,Zabawa w teatr, bądź aktorem jak czarodziej Leonard. Dzieci poznały na czym polega praca aktora, reżysera, scenografa itd.
Wykazały talenty aktorskie przedstawiając historię czarodzieja Leonarda. Było wesoło i radośnie. Postanowiliśmy zaplanować wycieczkę do Teatru Dzieci Zagłębią w Będzinie w najbliższym czasie.
Opracowała: Lucyna Jarzynka
Opracowała: Żaneta Szulc
Zajęcia zabawowo - literackie
Dnia 23 września 2019 roku, klasa III uczestniczyła w zajęciach zabawowo - literackich w Bibliotece Miejskiej Filia nr 13 w Maczkach. Uczniowie utrwalali budowę książki, poznawali funkcjonowanie biblioteki i to jak ważny jest alfabet w pracy bibliotekarki. Doskonała zabawa ruchowa do wiersza, a nastepnie praca plastyczna. Nie zabrakła równiez zabawy w kalambury. Dziękujemy!!!
Opracowała: Żaneta Szulc
ROK SZKOLNY 2018/2019
ZAJĘCIA OTWARTE
3 czerwca 2019 w klasie trzeciej odbyły się „zajęcia otwarte” dla przedszkolaków z grupy „Biedronki”i ich rodziców. Uczniowie zaprosili przedszkolaków do „spaceru po łące”, bo taki był temat zajęć. W zajęciach uczestniczyli czynnie goście i gospodarze. Pracowaliśmy wspólnie, starszy pomagał młodszemu. Poznaliśmy życie na łące ( zwierzęta i rośliny), wykazaliśmy się wiedzą na temat znaczenia łąk i konieczności ich ochrony. Była wspólna nauka, zabawa, pląsy i dużo radości. Na zakończenie wykonaliśmy wspólną pracę plastyczną „ Motyle na łące”.
DZIEŃ DOBRYCH UCZYNKÓW
31 mają 2019 uczniowie klasy trzeciej, uczestniczyli w zajęciach zorganizowanych przez p. Agnieszkę Pytlik z MBP- filia13. Tematem zajęć było niedawne wydarzenie „ 19 mają - Dzień Dobrych Uczynków”.Uczniowie wykazali się szeroką wiedza na ten temat. Podawali mnóstwo przykładów dobrych uczynków, często z własnych doświadczeń. Finałem spotkania, było wspólne wykonanie „ Drzewa dobrych uczynków”.Drzewo błyskawicznie zapełniło się serduszkami z zapisanymi dobrymi uczynkami.
ZIELONA SZKOŁA
O d 4 maja do 18 maja 2019 roku, uczniowie klasy trzeciej przebywali na wyjeździe śródrocznym, zielonej szkole nad Morzem Bałtyckim, w miejscowości Darłówko. Były zabawy, wycieczki turnieje , konkursy, zajęcia sportowe, wiele imprez, atrakcji. Czas upływał w atmosferze zabaw ,różnorodnych zajęć, które zintegrowały zespół klasowy. Wspólny wyjazd , to także egzamin z samodzielności, odporności i radzenia sobie z tęsknotą za rodziną. Wszyscy tę próbę przeszli celująco. Zdrowi, zadowoleni , z uśmiechem wróciliśmy do szkoły. Zostały nam piękne wspomnienia ze wspólnie spędzonego czasu.
MIEDZYSZKOLNY KONKURS RECYTATORSKI
29 kwietnia 2019 roku odbył się Międzyszkolny Konkurs Recytatorski „ Tam , gdzie raki zimują”, zorganizowany przez Klub Miejski „Maczki” i MBP- filia 13 w Sosnowcu. Do naszej dzielnicy przyjechały dzieci z sosnowieckich szkół. Było 32 uczestników. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie z kl. III : Ola Lasocka, Lena Macek i Krzysiu Sobczyk. Pięknie zaprezentowali wiersze J. Brzechwy. Lena Macek otrzymała wyróżnienie za recytację wiersza
J. Brzechwy pt. „ Żuraw i czapla”. Gratulujemy wszystkim i życzymy dalszych sukcesów w przyszłości.
KONKURS PLASTYCZNY
4 kwietnia 2019 roku kl. III SP uczestniczyła w finale Międzyszkolnego Konkursu Plastycznego „ Kto się przezywa, ten się tak nazywa, pod hasłem inny nie znaczy gorszy”. Organizatorem konkursu była Komenda Policji w Sosnowcu. Finał odbył się w sosnowieckiej Muzie.
Uczniowie z klasy trzeciej zdobyli I miejsce. Gratulujemy sukcesu w kategorii grupowej. Życzymy dalszych w przyszłości.
KONKURS ASTRONOMICZNY
4 kwietnia 2019 miał miejsce finał XV Wojewódzkiego Konkursu Astronomicznego – Kategoria konkurs plastyczny, zorganizowanego przez SP nr 16 w Dąbrowie Górniczej i Obserwatorium Astronomiczne. Wyróżnienie odebrała Gabrysia Moskwa z kl. III SP nr 37. Gabrysia przedstawiła w formie plastycznej” Życie w Kosmosie w przyszłości”. Gratulujemy Gabrysi i życzymy dalszych sukcesów.
STACJA UZDATNIANIA WODY W MACZKACH
5 kwietnia 2019r., klasy I-III wybrały się na wycieczkę do Wodociągów w Maczkach zorganizowaną przez Bibliotekę Miejską Filia nr 16. Celem wycieczki było podniesienie świadomości ekologicznej wychowanków oraz przybliżenie dzieciom istoty procesu oczyszczania wody w ochronie środowiska naturalnego. Pan przewodnik, który oprowadziła nas po zakładzie, opowiedział i pokazał bardzo dokładnie proces oczyszczania wody. Uczniowie zobaczyły wiele pomp, filtrów oraz innych urządzeń niezbędnych do tego, aby woda nadawała się do picia. Na zakończenie przeszliśmy do świetlicy, gdzie przez pracownika Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów w Katowicach, wyświetlony został film utrwalajacy to wszystko co zabaczyliśmy. Dla tych, którzy doskonale zapamiętali szczegóły z filmu były nagrody.
ZAJĘCIA EKOLOGICZNE
Dnia 2 kwietnia 2019 roku uczniowie klas I-III, uczestniczyli w programie dofinansowanym ze Środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach "Odpody opakowaniowe problemem XXI w - reklamówka przyjaciel czy wróg". Dzięki udziałowi w tak ciekawych zajęciach, uczniowie mieli okazję przypomnieć sobie, jak wazna jest segregacja śmieci, co dają nam drzewa i jak możemy przyczynić się to tego, aby na "Matce Ziemi " było czysto i zdrowo.
Teatr Dzieci Zagłębia
Teatr to niezwykły świat, pełen kolorów, świateł, dźwięków, czarów na scenie...Świat, w którym niemożliwe staje się prawdą. W teatrze zwierzęta mówią ludzkim głosem, pajacyk z drewna staje się chłopcem, a dobra wróżka pomaga w trudnych chwilach… 1 kwietnia uczniowie klas I - III naszej szkoły pod opieką swoich wychowawców wybrali się na spotkanie ze sztuką doTeatru Dzieci Zagłębia w Będzinie na spektakl pt. Pinokio. Spektakl bardzo podobał się publiczności. Szczególne wrażenie wywarła na widzach ekspresja gry aktorskiej, bogactwo rekwizytów, oryginalne pomysły scenograficzne, wspaniała muzyka. Widowisko zapewniło znakomite doznania estetyczne! Zwiększyły one wrażliwość uczniów i zachęciły do częstszych wizyt w teatrze. Historia głównego bohatera pokazała nam jak właściwie postępować w życiu, a także to iż kłamstwo ma krótkie nogi, dlatego w życiu najważniejsza jest prawda. A dyskusje w autokarze podczas drogi powrotnej potwierdziły, że spektakl na pewno zapadł w pamięć i skłonił do refleksji.
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ LASÓW
Dnia 29 marca 2019 roku z okazji "Międzynarodowego Dnia Lasów", klasy I-III uczestniczyły w zajęciach w plenerze zorganizowanych przez Bibliotekę Miejską Filia nr 13 w Maczkach. Zajęcia prowadziła p. Agata, która już od lat z nami współpracuje i odkrywa tajemnice przyrody. Tak było też tym razem. Szukaliśmy oznak wiosny, wsuchiwaliśmy się w odgłosy natury. Dzieciaki z dużą starannością i zapałem wykonywały szereg zadań.
Uwierzyć w siebie.
Szkolny Konkurs „Mam Talent” pomysłem
na Dzień Samorządności
Talent był i pozostanie darem, za który odpowiadają wszyscy,
choć otrzymuje go tylko jednostka....
Krzysztof R. Jaśkiewicz
Dnia 22 marca 2019r. w naszej szkole odbył się konkurs "Mam talent". Chętni uczniowie z klas I - III zaprezentowali swoje umiejętności wokalne, recytatorskie i artystyczno - gimnastyczne przed całą społecznością szkolną. Usłyszeliśmy wykonania znanych piosenek w aranżacji naszych uczniów, którzy to właśnie wtedy pokazali swoje drugie oblicze. Wielu z nich fantastycznie naśladowało polskie gwiazdy, nie tylko perfekcyjnie przygotowując występ wokalny, ale także skupiając się na wyglądzie, który często do złudzenia przypominał oryginał. Występy oceniała szanowna Komisja w składzie której zasiedli nauczyciele naszej szkoły. Jako przewodniczący pan Paweł Duda oraz członkowie jury pani Monika Boryka-Laskosz i pani Monika Staniec. Nad całością czuwała pani Żaneta Szulc - opiekun Samorządu Uczniowskiego w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 11.
Wyróżnieni i nagrodzeni uczniowie:
Wojciech Kozłowski kl. I
Martyna Kurzępa kl. II
Milena Majewska kl. II
Aleksandra Lasocka kl. III
Serdecznie gratulujemy zwycięzcom!
Wycieczka do WORD
Dnia 18 marca 2019 roku klasy I-III odbyły wycieczkę do Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Dąbrowie Górniczej. Celem wycieczki było zapoznanie dzieci z zasadami bezpieczeństwa podczas przechodzenia przez jezdnię w miejscach z sygnalizacją lub bez oraz udzielanie pomocy poszkodowanym. Na specjalnych symulatorach dzieci mogły ćwiczyć bezpieczne poruszanie się po jezdni. Uczniowie dowiedzieli się, w jaki sposób zapewnić sobie i innym bezpieczeństwo będąc pieszym. Podczas drogi powrotnej w sposób praktyczny testowaliśmy zdobytą wiedzę. Dziękujemy za cudowne zajęcia i mnóstwo atrakcji!
Bal Karnawałowy Klas I-III
Karnawał to miła,szalona,pełna wrażeń, kolorów, dźwięków, smaków i zabaw tradycja, nie tylko dla dorosłych.Bal karnawałowy jest atrakcją bardzo lubianą również przez dzieci, dostarcza im wielu przeżyć i radości. Tak też było u nas, w dniu 6 lutego 2019 roku.
Na pięknie udekorowanej sali szkolnej pojawiły się kolorowe postaci. Dzieci przebrane były za bohaterów znanych bajek, można było zobaczyć: wróżki, królewny,kotki, księżniczki, piratów, policjantów,żołnierzy, Batmany, …nie sposób zliczyć i wymienić tych wszystkich postaci. Na sali podczas pląsów było bardzo kolorowo, wszyscy bawili się wesoło, uśmiech nie znikał z twarzy mimo chwilowego zmęczenia. Kiedy czas zabawy dobiegł końca dzieci z żalem opuszczały salę. Bal umożliwił dzieciom i wychowawcom spędzenie czasu w miłej atmosferze. Wspólna zabawa przyniosła wiele radości naszym wychowankom, a to było głównym celem tego balu.
Dziękujemy dzieciom i rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie pięknych balowych strojów.
Kolejny bal karnawałowy już za rok.
Dzień Babci i Dziadka.
Od wielu już lat w kalendarz uroczystości szkolnych na stałe wpisany jest Dzień Babci i Dziadka. To dzień niezwykły, pełen uśmiechów, dumy i radości. 22 stycznia frekwencja jak co roku dopisała. Uczniowie klas I – III przygotowali wspaniały występ. Babcie i Dziadkowie mogli podziwiać swoje pociechy w różnych formach artystycznych. Były wzruszające wiersze, piosenki, pokazy taneczne. Na zakończenie wszystkie dzieci złożyły swoim kochanym babciom i dziadkom serdeczne życzenia i wręczyły piękne laurki. Po części oficjalnej goście zostali zaproszeni na herbatę i słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców.
Wszystkim Babciom i Dziadkom życzymy wszystkiego najlepszego –
nie tylko w dniu ich święta!!
„Pobijamy rekord - rysujemy Sznupka”
Dzieci z naszej szkoły i przedszkola walczyły o rekord Polski w akcji edukacyjnej „Ze Sznupkiem bezpieczni na drodze”. Przeprowadzona 18 grudnia akcja polegała na ustanowieniu rekordu Polski w jednoczesnym kolorowaniu wizerunku maskotki śląskiej policji – Sznupka. Przeprowadzono ją w całym województwie – Najmłodsi jak zwykle stanęli na wysokości zadania - podkreśla policja.
WYNIKI SZKOLNEGO KONKURSU
„CHOINKA MARZEŃ”
I MIEJSCE
ANTONII DOMAGALSKI KL.I
MILENA MAJEWSKA KL.II
IGOR KOPAŃSKI KL. III
II MIEJSCE
SEBASTIAN ŁUCKOŚ KL.I
FAUSTYNA SAŁUDA KL.I
FILIP DĘBSKI KL.I
LENA MACEK KL.III
III MIEJSCE
AMELIA ADAMCZYK KL.I
NADIA PAWLINIARZ KL.I
OLIVIER PELC KL.II
ANGELIKA WODA KL. II
WYRÓŻNIENIA:
OLIWIA BUGAJSKA KL.I
NIKOLA DZIEDZIC KL.II
MARTYNA KURZĘPA KL.II
KRZYSZTOF SOBCZYK KL.III
SERDECZNIE GRATULUJEMY I ŻYCZYMY DALSZYCH SUKCESÓW!
Mikołajki
Dnia 6 grudnia w klasach I-III było bardzo dużo atrakcji. Odwiedził nas niezwykły gość z workiem prezentów. Każda z klas przygotowała krótkie przedstawienie. Wspólnie śpiewaliśmy piosenk i świetnie się bawiliśmy.
Po spotkaniu z Mikołajem odbyły sie warsztaty "Robotyka Lego dla juniora". W trakcie kursu z robotyki z Lego MINDSTORMS mali inżynierowie zdobywają wiedzę z budowy i programowania robotów, a także poznają terminy tj.: przekładnia, prędkość, moc silnika, trajektoria, algorytm sterowania. Zajęcia, choć sprzyjają pracy w grupach, pozwalają każdemu uczestnikowi samodzielnie spróbować swoich sił w konstruowaniu i programowaniu robotów. Atrakcje dla dzieci przygotowywane są z niezwykłą starannością przez instruktorów prowadzących zajęcia. Dodatkowe, aktywne formy nauki pozwalają lepiej zrozumieć matematykę, informatykę, technikę, dlatego dzięki warsztatom z robotyki uczniowie lepiej radzą sobie z codziennymi lekcjami. Samodzielne wykonanie z pozoru trudnych projektów konstrukcyjnych sprawia kursantom wiele satysfakcji i radości oraz zdecydowanie umacnia ich wiarę we własne możliwości.
Warsztaty "Bliżej kotów"
Dnia 27 listopada 2018 roku klasy I-III uczestniczyły w warsztatach zorganizowanych przez Stowarzyszenie "Kocia Bacia", które zajmuje się ratowaniem bezdomnych kotów. Mieliśmy przyjemność poznać dwa słodkie kociaki Klarę i Boniego, które to świetnie bawiły się z nami. Dzieci dowiedziały się w jaki sposób działa stowarzyszenie i na jak dużą skalę. Dzięki takiej pomocy koty zapewnione mają pożywienie, ciepłe schronienie oraz nowy bezpieczny dom. My również postanowiliśmy wesprzeć te działania i przyniesliśmy w tym dniu do szkoły różnego rodzaju karmę dla kotów. Nie zabrakło również zabawek w postaci pomponów wykonanych przez uczniów klasy II.
Pasowanie na ucznia 2018
Uczniowie klasy I są już pełnoprawnymi członkami społeczności uczniowskiej. 19 listopada 2018 roku w naszej szkole odbyło się uroczyste pasowanie na ucznia. Uroczystość uświetnili zaproszeni goście, licznie zgromadzeni rodzice oraz uczniowie starszych klas z wychowawcami. Zanim nastąpiła podniosła chwila pasowania, uczniowie wykazali się wiedzą, umiejętnościami artystycznymi oraz odwagą. Udowodnili, że potrafią śpiewać, tańczyć i recytować wiersze . Po części artystycznej nastąpiła część oficjalna - uroczyste ślubowanie. W niezwykle podniosłej atmosferze, pierwszaki ślubowały być dobrymi Polakami, godnie reprezentować swoją szkołę, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Po złożeniu ślubowania Pani Dyrektor dokonała symbolicznego „ pasowania na ucznia.” Uczniowie klasy I zostali przyjęci do braci uczniowskiej. Ukoronowaniem aktu pasowania było wręczenie pamiątkowych dyplomów i słodkich upominków. Wszystkim Pierwszakom życzymy wielu sukcesów w naszej szkole!
Wyniki szkolnego konkursu "Kolorowa Jesień"
I miejsce
Wiktor Stefanik klasa III, Lena Macek klasa III, Faustyna Sałuda klasa I
II miejsce
Iza Lasek klasa III, Martyna Kurzępa klasa II
III miejsce
Filip Dębski klasa I, Milena Majewska klasa II, Olivier Pelc klasa II
Wyróżnienia
Kalina Kuczek klasa I, Sebastian Łuckoś klasa I, Adam Migdał klasa I
SERDECZNIE GRATULUJEMY!
11 LISTOPADA – ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI.
29 października 2018 uczniowie klasy I odwiedzili MBP Filia nr 13 w Sosnowcu. W związku ze zbliżającym się Świętem Niepodległości uczestniczyli w lekcji bibliotecznej poświęconej temu wydarzeniu. Pani A. Pytlik opowiadała jak długą i trudną drogę Polska musiała pokonać, by odzyskać niepodległość. Uczniowie kolorowali flagę, godło Polski, wykonali piękne kotyliony. Dzieci z dużym zainteresowaniem uczestniczyły w zajęciach, dzięki którym poszerzyły swoją wiedzę o historii naszej ojczyzny.
Warsztaty w BM "Mirabelka"
Dnia 2 października 2018 roku klasy II i III brały udział w warsztatach zorganizowanych przez BM w Maczkach pt. „Mirabelka –kiełkująca historia”. Uczniowie z dużym zaciekawieniem słuchali opowiadania o drzewie, które doświadczyło niezwykłych przygód. Najbardziej poruszył ich fakt, iż cała historia odbyła się naprawdę. Podczas warsztatów nie zabrakło różnych atrakcji. Dzieci przebierały się w postacie z bajek i uczestniczyły w pokazie mody. Każdy z uczniów miał okazję zaprezentować się.
Zajęcia radiowe w radiu "Zagłebie FM"
Dnia 1 października 2018 roku uczniowie klas I-III uczestniczyli w zajęciach radiowych „Zagłębie FM” w Sosnowcu. Mieliśmy okazję poznać pracę radiowca, sprzęt na jakim pracuje oraz sami mogliśmy wczuć się w role prowadzącego, powiedzieć coś o sobie i pozdrowić najbliższych na antenie.
Bezpieczne dziecko
Dnia 24 września 2018 roku uczniowie klasy II, uczestniczyli w zajęciach prowadzonych we współpracy z Biblioteką Miejską w Maczkach przez p. Agnieszke Pytlik. Tematem zajęć było "Bezpieczne dziecko". Uczniowie z zaciekawieniem słuchali opowiadania o niebezpiecznym prądzie czy o zasadach i zagrożeniach wynikających przechodzenia przez jesdnię. Nie zabrakło również zabaw ruchowych, które były najatrakcyjniejszą częścią spotkania.
ROK SZKOLNY 2017/2018
Wspomnienia z Pogorzelicy.
Uczniowie klasy III w dniach 9.05- 23.05 2018 przebywali wraz z opiekunami p. A. Szczypkowską i p. J. Leś na zielonej szkole w Pogorzelicy. Podczas trwania zielonej szkoły uczestniczyli w licznych wycieczkach( Niechorze, Kołobrzeg, Świnoujście, Międzyzdroje, Trzęsacz), spacerach, atrakcyjnych zajęciach i zabawach. Nikt nie mógł narzekać na nudę. Czas minął bardzo szybko, do domu wróciliśmy uśmiechnięci i zadowoleni, z mnóstwem pamiątek i miłych wspomnień. Na pewno na długo zapamiętamy zieloną szkołę i chętnie wrócimy tu jeszcze raz...
Dnia 11 czerwca 2018 roku, uczniowie klas I-III, zostali zaproszeni przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Maczkach, na niezwykłą podróż po Afryce, a konkretnie po państwie Burkina Faso. Zajecia prowadzone były przez Panią mgr Iwonę Nawrot, Prezes Zarządu Centrum "Uskrzydlij Dzieciaki", gdzie jej działania oraz pomoc niesiona dzieciom, siegają nawet do Afryki.
Uczniowie mieli okazję zapoznać się z panującymi w tym państwie warunkami życia, z którymi to borykają się tamtejsze dzieci. Brak wody pitenej, brak jedzenia, brak możliwości nauki w szkole spowodował, iż dzieci w tamtym rejonie świata doświadczają niewyobrażalnych warunków życiowych.
Poznajemy zawody
Dnia 28 maja klasa I i II w ramach wspołpracy z Miejską Biblioteką Publiczną w Maczkach, brały już po raz kolejny udział w zajęciach, które pozwalają uczniom zapoznać się z różnymi zawodami. Tym razem zostaliśmy wprowadzeni w tajniki pracy Pani kwiaciarki. Podczas spotkania, dowiedzieliśmy się w jaki sposób pielegnować poszczególne rośliny, jak je rozmnażać, i które z nich mogą być dla nas niebezpieczne. Na koniec każda klasa, otrzymała doniczkę oraz nasiona, po czym uczniowie posiali nasionka i zabrali je ze sobą do swoich klas.
Roztrzygnięcie konkursu "Kreatywny recykling"
25 maja w naszej szkole odbył się finał III edycji szkolnego konkursu plastycznego „KREATYWNY RECYKLING”. Konkurs cieszył się powodzeniem i sprawił uczniom wiele radości. W konkursie uczestniczyli uczniowie z klas I-III. Prace pomysłowe, budziły zainteresowanie wszystkich uczniów w szkole. Dzieci wykonały zabawki, różne drobne formy użytkowe i ozdoby. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i nagrody. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych na obejrzenie wystawy.
Wyniki konkursu plastycznego „ Kreatywny recykling”
I miejsce: Wiktor Stefanik kl. II
II miejsce: Anna Pytlik kl. III
II miejsce: Krzysztof Sobczyk kl. II
III miejsce: Piotr Dziedzic kl. III
III miejsce: Lena Macek kl .II
Wyróżnienia w kategorii – praca w grupie
1.Lena Macek i Gabriela Moskwa z kl. II
2.Aleksandra Lasocka, Marta Kulas, Izabela Lasek, Bartosz Misztal z kl. II
3.Wiktor Sadowski i Oliwier Dąbrowski z kl. III
EKOTEST w klasach I-III
W klasach I-III z okazji Święta Ziemi został przeprowadzony EKOTEST. Test był zróżnicowany. Każda klasa miała inne pytania, dostosowane do grupy wiekowej. Po sprawdzeniu wyłoniono z każdej klasy najlepszego ekologa. Gratulujemy wiedzy!
Milena Majewska z kl. I
Aleksandra Lasocka z kl. II
Wiktor Sadowski z kl. III
Czytamy w plenerze
Dnia 14 maja uczniowie klas I-III, zostali zaproszeni przez Pania Agnieszke Pytlik na wspólną zabawę i czytanie w plenerze. Doskonale spędziliśmy czas i bawiliśmy się podczas odgrywania ról, zabawy w kalambury czy wyścigu z książką na głowie. Dziekujemy !!!
Wycieczka do Muzeum Wydziału Nauk o Ziemi
18 kwietnia 2018 r. uczniowie klas I-III wraz z wychowawcami brali udział w niezwykłej wycieczce. Wydarzenie to miało miejsce w Sosnowcu, na Wydziale Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego. Grupa naszych uczniów mogła nie tylko obejrzeć ciekawe okazy skał i minerałów, pochodzące z różnych części świata, ale również uczestniczyć w warsztatach pt., „Epoka lodowcowa”, gdzie poznaliśmy różnego rodzaju rośliny i zwierzęta jakie to występowały w tej niezwykłej epoce. Dodatkową atrakcją wycieczki było zwiedzanie Muzeum Nauk o Ziemi oraz obejrzenie wystawy dotyczącej Ewolucji Człowieka, co dla uczniów okazało się największą atrakcją tej wycieczki.
Warsztaty fotograficzne
Dnia 16 kwietnia 2018 roku w ramach współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną w Maczkach, uczniowie klas I-III uczestniczyli w warsztatach fotograficznych, przeprowadzonych przez p. Jolę Mazur. Podczas zajęć odkrywaliśmy tajniki fotografii sprzed lat i tej współczesnej. Uczniowie mieli okazję zapoznać się z aparatami starszego typu i tymi, które wykorzystujemy dziś. Nie zabrakło również elementów zabawy, zgodnej z tematem.
Roztrzygnięcie konkursu "Wielkanocna ozdoba"
W naszej szkole, tradycyjnie przed Świętami Wielkanocnymi organizowany jest konkursy o tematyce wielkanocnej. Konkurs został przeprowadzony w kl. I-III tym roku miał tytuł „ Wielkanocna ozdoba”. W konkursie brało udział 20 uczestników’ Wykonane prace są różnorodne, ciekawe i pomysłowe. Komisja miała trudny wybór. Uczniowie, którzy według komisji wykonali najpiękniejsze prace otrzymali nagrody i dyplomy, pozostali uczniowie biorący udział w konkursie otrzymali upominki. Wszystkie prace uczniów można obejrzeć na wystawie, która znajduje się w centralnej części szkoły.
Oto nagrodzeni i wyróżnieni uczniowie:
I miejsce:
Milena Majewska kl.I
Olivier Pelc kl.I
Wiktor Stefanik kl.II
II miejsce:
Izabela Lasek kl.II
Wiktor Bednarczyk kl.I
III miejsce:
Lena Macek kl. II
Julia Wojtasik kl. III
Nikola Ring kl. III
Wyróżnieni:
Artur Manterys kl. III
Zofia Hoffman kl. III
Wiktor Sobkiewicz kl. III
Wiktor Sadowski kl. III
Oliwier Dąbrowski kl. III
Anna Farfał kl.III
Krzysztof Sobczyk kl.II
Bartek Korniak kl.III
Wszystkim uczestnikom gratulujemy! Zapraszamy do udziału w kolejnych konkursach.
Dobry kolega, dobra koleżanka
9 kwietnia 2018 roku, odwiedziliśmy Miejską Biblioteką Publiczną – filia nr 13 w Sosnowcu. Uczniowie klas I-III , uczestniczyli w zajęciach, które prowadziła pani psycholog z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 2 w Sosnowcu. Temat zajęć brzmiał: Dobry kolega, dobra koleżanka. Dzieci zdobyły nowe wiadomości i umiejętności podczas wspólnej zabawy. Teraz, postaramy się wykorzystać zdobytą wiedzę w praktyce. Zajęcia były ciekawe, bardzo nam się podobały. Uczyliśmy się współpracy, używania zwrotów grzecznościowych, rysowaliśmy portrety kolegów. Z niecierpliwością czekamy na kolejne zajęcia .
Wielkanocne podchody
Dnia 28 marca 2018 roku, Samorząd Uczniowski zorganizował dla uczniów klas I - III "Wielkanocne podchody". Podczas zabawy uczniowie mieli do odgadniecia wiele zagadek i rebusów, ktore miały doprowadzić ich do głównej zagadki, która składała się z elementów mapy Polski. Uczniowie poradzili sobie doskonale, co jest widoczne na zdjęciach. Nie mogło też zabraknąć czegoś na osłodę. Mniammmmm!
„ Kompetencje na szóstkę”
Od października 2017 roku uczniowie z klasy II SP biorą udział w programie: „ Kompetencje na szóstkę”, który przygotowała i udostępniła Fundacja Uniwersytet Dzieci .Wspólnie zrealizowaliśmy zajęcia o następującej tematyce:
Jak gimnastykować wyobraźnię?
Jak trenować myślenie?
Jak wspólnie zapracować na sukces?
Przed nami kolejne, jesteśmy w drugim etapie programu. Kształtowanie kompetencji społecznych uczniów jest obecnie jednym z najważniejszych zadań szkoły. „ Kompetencje na szóstkę” to program , który rozwija potencjał uczniów , ułatwia im naukę i nawiązywanie relacji z innymi, skuteczne komunikowanie się, kształtuje umiejętność krytycznego i logicznego myślenia, argumentowania, rozbudza i zaspokaja naturalną ciekawość poznawczą uczniów. I to co najważniejsze sprawia wiele radości dzieciom, które uczą się i bawią.
ZNAMY SWOJE EMOCJE
Dnia 19 marca 2018 roku, klasa I zastała zaproszona do Miejskiej Biblioteki Publicznej Filii nr 13 w Maczkach, przez Panią A. Pytlik na niezwykłe zajęcia o emocjach. Ich głównym celem było uświadomienie dzieciom wartości wynikających z poznania i zrozumienia własnych stanów emocjonalnych oraz uczuć innych osób. Zaproponowane ćwiczenia miały za zadanie, wpłynąć na dziecko, aby umożliwić im adekwatny obraz własnej osoby, lepiej rozumiało siebie i innych, umiało z nimi współżyć i potrafiło również w samym sobie znajdować oparcie w trudnych sytuacjach.
Szukamy wiosny
Dnia 12 marca 2018 klasa III brała udział w warsztatach przyrodniczych pt. „Szukamy wiosny” zorganizowanych przez p. Agatę Kloczkowską z Centrum Dziedzictwa Przyrody Górnego Śląska w Katowicach oraz MBP w Maczkach. Uczniowie obserwowali przyrodę budzącą się z zimowego snu, rozpoznawali roślinność leśną, szukali śladów zostawionych przez bobry. Wycieczka do lasu była dobrą okazją do doskonalenia umiejętności dokonywania obserwacji w terenie i rozbudzenia zainteresowań otaczającą przyrodą.
LEKCJA OTWARTA DLA DZIECI I RODZICÓW.
Dnia 9 marca 2018 grupa Biedronki odwiedziła klasę III. To był wyjątkowy dzień, pełen wrażeń! Podczas wizyty Przedszkolaki miały okazję obejrzeć sale lekcyjne, zobaczyć, jak wyglądają zajęcia w szkole. Lekcja dotyczyła zbliżających się Świąt Wielkanocnych. Dzieci wykazały się dużym zainteresowaniem i aktywnością w trakcie zajęć, obserwowały, jak pracują ich starsi koledzy, a także same brały udział w zajęciach - wykonały własne jajka wielkanocne, szukały ukrytych w sali czekoladowych jajeczek oraz korzystały z tablicy multimedialnej. Dziękujemy Rodzicom i Dzieciom za przybycie, miłe spotkanie i wspólnie spędzony czas!
DZIEŃ BABCI I DZIADKA
Mimo, że styczeń jest zimowym miesiącem, pełnym chłodnych dni, są takie dwa dni, jedyne dwa dni w roku, kiedy każdemu robi się cieplej na sercu, bo przecież jest to święto naszych kochanych babć i dziadków. Święto Babci i Dziadka to dzień niezwykły, nie tylko dla dzieci, ale przede wszystkim dla babć i dziadków. To dzień pełen uśmiechów, wzruszeń, łez i radości. Dnia 24 stycznia w trakcie uroczystości babcie i dziadkowie mogli podziwiać swoje pociechy w różnych formach artystycznych. Mali artyści z przejęciem odtwarzali swoje role, a czcigodni goście ze wzruszeniem odbierali czułe słowa, kierowane pod ich adresem. Frekwencja jak co roku dopisała. Dzieci wraz z rodzicami przygotowały również dla nich poczęstunek w postaci ciasta, kawy, herbaty. Następnie obdarowały swoich ukochanych gości upominkami, przygotowanymi własnoręcznie. Atmosfera tej uroczystości była wspaniała, podziękowaniom ze strony gości nie było końca. Dzieci poczuły się prawdziwymi gospodarzami tejże placówki. Spotkanie upłynęło w miłej i serdecznej atmosferze. Dzieci, poprzez wiersz, piosenkę i taniec mogły wyrazić kochanym babciom i dziadkom, swoje uczucia za trud włożony w ich wychowanie.
Ach, cóż to był za bal…
Karnawał to miła tradycja przepełniona muzyką i zabawą, gdzie ważnym elementem tego okresu są bale karnawałowe. Bal karnawałowy dla dzieci z klas I - III to dzień niezwykły, często wyczekiwany przez wiele tygodni. Jest atrakcją bardzo lubianą przez dzieci, dostarczającą im wielu przeżyć i radości.
Tak też było u nas...
19 stycznia 2018 r. nasza świetlica zamieniła się w magiczne miejsce. Niezliczone księżniczki, towarzyszący im rycerze, piraci, żołnierze, wróżki, dzwoneczek, policjanci, diabełek, czarownice oraz Batman ze Spidermanem, a także inne postaci z kreskówek opanowały na kilka godzin salę gimnastyczną. Wystrój sali wprowadził w radosny nastrój oraz zachęcał wszystkich do wesołej zabawy. Podczas zabawy były konkursy z nagrodami, gdzie uczniowie doskonale radziły sobie z zadaniami jakie przygotował dla nich prowadzący wodzirej. Bal umożliwił dzieciom i wychowawcom spędzenie czasu w miłej atmosferze. Wspólna zabawa przyniosła wiele radości naszym wychowankom, a to było głównym celem tego balu.
Bal umożliwił dzieciom i wychowawcom spędzenie czasu w miłej atmosferze. Wspólna zabawa przyniosła wiele radości naszym wychowankom, a to było głównym celem tego balu.
Dziękujemy dzieciom i rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie pięknych balowych strojów.
Kolejny bal karnawałowy już za rok! ;-)
ZAPROSZENIE
Serdecznie zapraszamy
uczniów klas I –III
na karnawałowy bal
przebierańców,
który odbędzie się
19 stycznia 2018 roku
w godz.9.00 – 11.00
w ZSO nr 11
Z okazji
Dnia Babci i dnia Dziadka
Zapraszamy wszystkie Babcie
i wszystkich Dziadków
na wyjątkową uroczystość przygotowaną przez
Wasze wnuczęta,
która odbędzie się dnia 24.01.2018 r.
o godz. 9.45
Wyjazd do teatru w Będzinie
Dnia 12 stycznia 2018 roku, uczniowie z klas I - III wraz z wychowawcami, udali się do Teatru Dzieci Zagłębia w Będzinie na niezwykły spektakl "Bromba w sieci". To spektakl o przyjaźni, odwadze i pytaniach bez odpowiedzi, które jednak warto zadawać. Kto pozna Brombę polubi ją od razu.
Szkolny konkurs na Kartkę i Stroik Bożonarodzeniowy
Dnia 3 stycznia, nastąpilo roztrzygniecie szkolnego konkursu na "Kartkę i Stroik Bożonarodzeniowy". Wręczenia dyplomów i nagród dokonała Pani dyrektor Joanna Żurek.
I miejsce Julia Wojtasik kl. III, Gabriela Moskwa kl. II i Jakub Galica kl. III
II miejsce Zofia Hoffman kl. III
III miejsce Wiktor Sadowski kl. III
Nagrody wyrożniające otrzymały wszystkie dzieci biorące udział w konkursie.
Wszystkim serdecznie gratulujemy!
MIKOŁAJKI NA WESOŁO
4 grudnia 2017 klasa druga SP była z wizytą w BM filii 13 w Sosnowcu. Zajęcia miały charakter zabaw związanych z mikołajkami i zbliżającymi się świętami. Pani Agnieszka zapoznała dzieci z tradycją mikołajek w różnych krajach. Przekonaliśmy się, że każdy kraj w inny sposób świętuje mikołajki. Potem były zabawy sprawnościowe artystyczne, gry ze współzawodnictwem. Robiliśmy łańcuchy w grupach na czas, pakowaliśmy prezenty i wiele innych konkurencji. Zabawa była doskonała. Bardzo lubimy spotkania w bibliotece i z niecierpliwością czekamy na następne spotkanie.
PROGRAMOWANIE Z OZOBOTEM
22 listopada 2017 w klasie drugiej SP odbyły się niecodzienne zajęcia z programowania. Na lekcji programowaliśmy „drogę” po której poruszał się mały robot OZOBOT. Musieliśmy skrupulatnie kodować trasę OZOBOTA, programowaliśmy kiedy ma jechać wolno, skręcić, przyspieszyć ( turbo). Trasą przebiegała przez miasto, konieczna była znajomość zasad ruchu drogowego. Zabawa połączona była z nauką. Ten mały, ale bardzo inteligentny robot, uczy kreatywności, rozwiązywania problemów i pracy grupowej. OZOBOTA udostępniła nam do testowania firma EduSeanse.
Konkurs Recytatorski w MBP w Maczkach.
Dnia 27.11.2017 w Miejskiej Bibliotece w Maczkach odbył się konkurs recytatorski pt. „ Wierszyki łamiące języki” . W konkursie wzięło udział kilkunastu recytatorów z klas I – III. Publiczność oklaskiwała gromkimi brawami wszystkich uczestników. Wyniki konkursu:
I miejsce – Piotr Dziedzic klasa III
II miejsce – Milena Majewska klasa I
III miejsce Julia Wojtasik klasa III.
Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i życzymy dalszych sukcesów.
KONKURS RECYTATORSKI
Dnia 16 listopada 2017 roku uczennice: Milena Majewska kl. I, która zdobyła wyróżnienie, Lena Macek kl. II, zdobyła III miejsce i Marysia Uryszek kl. III, również zdobyła wyróżnienie, uczestniczyły w konkursie recytatorskim „HUMOR W WIERSZACH M.KONOPNICKIEJ, J.BRZECHWY I J.TUWIMA.”, który miał miejsce w Szkole Podstawowej nr 9 im. Marii Konopnickiej w Sosnowcu. Celem konkursu była popularyzacja literatury znanych polskich poetów, rywalizacja i konfrontacja dzieci o podobnych zainteresowaniach oraz możliwość zaprezentowania własnej interpretacji znanych tekstów literackich.
Serdecznie gratulujemy udanych występów!
KOLOROWA JESIEŃ
W dniu 16 listopada 2017 roku, nastąpiło rozstrzygniecie szkolnego konkursu „Kolorowa jesień”. Dzieci pracowały z dużym zaangażowaniem, wykorzystywały różnorodne techniki i materiały plastyczne. Powstały interesujące, kolorowe prace, które będą nam przypominały o pięknej polskiej jesieni. Wszystkim uczestnikom Konkursu serdecznie gratulujemy.
I miejsce :
Wiktor Stefanik klasa II, Oliwier Pelc klasa I
II miejsce:
Gabriela Moskwa kl. II, Anna Pytlik klasa III
III miejsce :
Milena Majewska klasa I, Lena Macek klasa II, Nikola Ring klasa III
Wyróżnienia :
Ola Lasocka klasa II
Weronika Rosół klasa I
Iza Lasek klasa II
Julia Wojtasik, Wiktor Sadowski klasa III
Wiktor Majcher klasa III
Anna Farfał klasa III
Jakub Galica klasa III
ZAJĘCIA REGIONALNE
Dnia 13 listopada 2017 roku w klasie I, odbyły się zajęcia regionalne prowadzone przez Panią A. Pytlik z Biblioteki Miejskiej Filia nr 13 w Maczkach. Podczas zajęć dzieci zapoznały się z flagą, hymnem i herbem Sosnowca. Wskazywały również na mapie Polski miasto Sosnowiec. Wspólnie z prowadząca odczytywały dzielnice, które sąsiadują z Maczkami, oraz rzeki, które przepływają przez Sosnowiec. Wysłuchały przepięknej legendy pt: „Powstanie Zamku Sieleckiego”. Na zakończenie zostali obdarowani zakładkami do książki.
PASOWANIE PIERWSZOKLASISTÓW
Dnia 9 listopada 2017 roku, odbyło się pasowanie, na którym oficjalnie przyjęto w szeregi uczniowskie tegorocznych pierwszoklasistów. Pierwszoklasiści w pięknych, galowych strojach udowadniali wszystkim zebranym, że są już gotowi, aby stać się pełnoprawnymi uczniami. Na dzień ślubowania pierwszoklasiści czekali od dawna. Do tej chwili przygotowywali się od pierwszego tygodnia nauki w szkole.
Zaprezentowali program artystyczny, w którym ukazali swoje umiejętności wokalne i recytatorskie. Wspaniałym występem uczniowie udowodnili, że są gotowi do sumiennej pracy w szkole. Uczniowie klasy pierwszej od 1 września zapoznawali się ze swoimi prawami i obowiązkami oraz poznawali zasady panujące w szkole. Zakończeniem tego etapu poznawania funkcjonowania szkoły było uroczyste ślubowanie.
W obecności wszystkich zgromadzonych, dzieci oraz ich rodzice odważnie złożyli ślubowanie na sztandar szkoły. Kolejnym ważnym wydarzeniem dla pierwszoklasistów było pasowanie na ucznia, którego dokonała Pani dyrektor Joanna Żurek przez symboliczne dotknięcie każdego dziecka ,,dużym piórem”. Na zakończenie rodzice wręczyli swoim pociechą róg obfitości, co było dla dzieci najbardziej wyczekiwaną chwilą tego dnia.
Konkurs recytatorski.
Dnia 6 listopada 2017r. w Szkole Podstawowej nr 23 w Sosnowcu odbył się Regionalny Konkurs Recytatorski „ Poeci polscy”. Celem konkursu było rozbudzenie wśród uczniów zamiłowania do poezji, szerzenie kultury słowa poetyckiego oraz wspieranie uzdolnień recytatorskich. Wszyscy uczestnicy barwnie zaprezentowali znane i lubiane wiersze dla dzieci. Naszą szkołę reprezentowały dwie uczennice Marysia Uryszek z klasy III i Iza Lasek z klasy II. Gratulujemy wspaniałego występu.
JURA KRAKOWSKO-CZESTOCHOWSKA
Dnia 6 listopada 2017 roku, uczniowie klas I-IV, wraz z wychowawcami brali udział w niezwykłej całodniowej wycieczce do Częstochowy na Jurę Krakowsko – Częstochowską. Podczas wyjazdu uczniowie poznawali technikę tkania, gdzie własno ręcznie na krośnie wykonywali bransoletki, które mogli zabrać ze sobą. Po warsztatach długo wyczekiwana przez dzieci pizza, a po niej szaleństwo na sali zabaw. Główną atrakcją wycieczki, było zwiedzanie i poznawanie historii zamków w Mirowie i Bobolicach. Uczniowie zwiedzali też jaskinię, która zrobiła na nich największe wrażenie. Do szkoły wróciliśmy bogatsi, o wiedzę poznaną podczas wyjazdu.
Serdecznie zapraszamy na
CEREMONIĘ PASOWANIA UCZNIÓW
Z KLASY PIERWSZEJ
która odbędzie się dnia 9 listopada 2017 roku
O godzinie 10.40 na atrium
Szkoły Podstawowej nr 37 im. Henryka Sienkiewicza w Sosnowcu.
Wszyscy przybyli goście będą mieli zaszczyt zobaczyć przyjęcie
pierwszoklasistów do braci uczniowskiej naszej szkoły.
Uczniowie i wychowawca klasy I
WIKTOR BEDNARCZYK
NIKOLA DZIEDZIC
MILENA MAJEWSKA
NIKODEM NOWAK
OLIVIER PELC
WERONIKA ROSÓŁ
WOJCIECH WITECKI
mgr Żaneta Szulc
Halloween
W naszej szkole z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego obchodzono Halloween. Dzieci, które tego dnia przyszły do szkoły przebrane mogły liczyć na pobłażliwość nauczycieli. A trzeba przyznać, że pomysłów na straszne stroje nasza młodzież miała bez liku (obrazują to poniższe zdjęcie).
„Z ZIEMNIAKIEM W ROLI GŁOWNEJ”
27 października 2017 uczniowie kl.II SP uczestniczyli w zajęciach pt. „ Ziemniak w roli głównej”, zorganizowanych we współpracy z BM Filia 13 w Sosnowcu. Dzieci poznały historię ziemniaka, pochodzenie, nazwy regionalne, rodzaje potraw. Bawiliśmy się w gry sprawnościowe, w których „ w roli głównej występował ziemniak”. Rzuty ziemniakiem do celu, wyścigi, „ sadzenie ziemniaczków” i wiele innych. Na zakończenie dzieci zrobiły ziemniaczanego ludzika. Była nauka i zabawa. Spotkanie z „ ziemniakiem w roli..” sprawiło dzieciom wiele radości i niezapomnianych wrażeń.
ŚWIĘTO DRZEWA
10 października obchodzimy corocznie Święto Drzewa. Jest to święto o charakterze międzynarodowym, które ma na celu wzrost świadomości ekologicznej społeczeństw. W naszej szkole najmłodsi uczniowie poznali dobroczynny wpływ drzew na nasze życie. Na zajęciach szukaliśmy odpowiedzi na pytania „ Za co podziękuję drzewom?” „ Co drzewo powiedziałoby, gdyby umiało mówić?”. Dokonaliśmy obserwacji przyrodniczych drzew w najbliższym otoczeniu, poznaliśmy ich nazwy i charakterystyczne cechy. Szacowaliśmy wiek drzewa mierząc miarką ,oglądaliśmy przez lupę korę a później ją odrysowaliśmy. Następnie wykonaliśmy malarskie prace plastyczne, na których przedstawiliśmy drzewa w różnych porach roku. Zrobiliśmy wystawę, którą można oglądać. Pamiętajmy, że zachowań proekologicznych uczymy się już od najmłodszych lat. Od nas wszystkich zależy, jak będzie w przyszłości wyglądała nasz planeta Ziemia.
LEKCJA MUZYKI
Dnia 16 października w klasie I, miała miejsce niezwykła lekcja muzyki, w której uczestniczyli uczniowie, uczennica z III gimnazjum Martyna Madej i gość zaproszony przez Martynę Ania, która mieszka i uczy się w Niemczech. Martyna wraz z Anią odkrywały przed uczniami przeróżne tajniki dotyczące muzyki. Podczas zajęć wykorzystywane były instrumenty tj. grzechotki, bębenki i gitara. Wszyscy doskonale bawili się w rytmie muzyki, odgrywanej przez Martynę. Poznali z czego zbudowana jest gitara, mogli na niej nawet pograć. Nie zabrakło też zabaw, gdzie pierwsze skrzypce grały dźwięki.
3 Sosnowiecka Jesień Teatralna
Dnia 2 października 2017 roku, uczniowie klasy I i II, wraz z wychowawcami zostali zaproszenie do Miejskiej Bibiolteki Publicznej Filia nr 13 w Maczkach, na niezwykłe spotkanie z teatrem. Dzieci poznawały tajniki teatru, uczestniczyły w teatrzyku obrazkowym "Kamishibai". Miały okazje osobiście odegrać przedstawienie, gdzie używały pacynek. Doskonale bawiły się rownież podczas kalambury, gdzie wspólnie odgadywaliśmy tytuły baśni jak i postacie z bajek. Na zakończenie słodki poczęstunek. Mniam!
SPOTKANIE Z POLICJANTAMI
W naszej szkole duży nacisk kładziemy na bezpieczeństwo oraz edukację związaną z bezpieczeństwem dzieci. Na początku każdego roku szkolnego dzieci klas pierwszych poznają drogę do szkoły wraz ze znakami drogowymi i zasadami, które uczą jak należy zachowywać się w pobliżu ulic. W ramach edukacji w tym kierunku, 5 września uczniowie klasy I i II uczestniczyli w spotkaniu z policjantami. Dzieci miały okazję porozmawiać o zachowaniu bezpieczeństwa w drodze do szkoły i poza szkołą. Policjanci omówił zasady poruszania się po ulicy, chodniku i podczas jazdy rowerem. Goście zwrócili uwagę na niebezpieczeństwa, jakie mogą czyhać na dzieci w kontaktach z obcymi, omówił sposoby unikania ich. Ponadto podkreślił, jak ważną rolę pełnią elementy odblaskowe, które każdy uczeń powinien posiadać. Dzieci czynnie uczestniczyły w spotkaniu, dzieliły się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami oraz zadawały bardzo dużo pytań.
Mamy nadzieję, że dzięki takim spotkaniom policjant będzie kojarzył się dzieciom, jako osoba, której nie należy się bać i do której zawsze i w każdej sytuacji można zwrócić się o pomoc.