Marzec-kwiecień-maj
09.07.2023 15:14Nasze wiosenne działaniaMarzec - Kwiecień - Maj
Kolejne miesiące przyniosły kolejne działania w ramach projektu “Laboratoria przyszłości”. Były to między innymi:
14 marca w szkole obchodzony był Dzień Liczby Pi, uczniowie klas 4-8 w tym dniu dowiedzieli się różnych ciekawostek o tej jednej z najważniejszych i najbardziej znanych stałych matematycznych, która opisuje stosunek obwodu koła do jego średnicy i oznaczona jest symbolem greckiej litery π.
22 marca nasza szkoła wzięła udział w akcji PAH z okazji Światowego Dnia Wody, w ramach której uczniowie uczestniczyli w lekcjach dotyczących znaczenia wody, jej dostępności na świecie i sposobu właściwego korzystania.
W marcu uczniowie klasy 6na lekcjach matematyki przyswajali wiedzę z geometrii z zakresu własności figur płaskich, pracując z modelami figur płaskich przygotowanych przez uczennice klasy 7 przy pomocy stacji lutowniczej.
27 marca odbyło się ogłoszenie wyników dwóch konkursów z języka angielskiego: konkursu dla klas 4-8 English Everywhere oraz konkurs dla klas 1-3 z okazji Dnia Św. Patryka. W ten sam dzień odbyło się również wręczenie nagród laureatom szkolnego konkursu plastycznego pod hasłem: ,,Kim zostanę w przyszłości?". Konkurs był adresowany do uczniów klas 4-8.
W miesiącu marcu odbył się szkolny konkurs "Czytamy prozę Patrona". Uczestnicy prezentowali fragmenty powieści Henryka Sienkiewicza. 27.03 podczas szkolnego Święta Wiosny laureaci konkursu zostali uhonorowani dyplomami oraz nagrodami rzeczowymi.
Również 27 marca uczniowie naszej szkoły przygotowali występ artystyczny pt. ,,Wiosna wokół nas". Uroczystość składała się z 4 części: prezentacji pięciu piosenek o tematyce wiosennej, ,,Pokazu mody wiosennej", zaprezentowanej przez uczniów klas młodszych, przedstawienia pt. ,,Demeter i Kora", przygotowanego przez klasę 5, dzięki któremu uczniowie dowiedzieli się skąd biorą się pory roku wg ,,Mitologii greckiej", w ten sposób uczcili Międzynarodowy Dzień Teatru, a na koniec zostały wręczone nagrody laureatom konkursów szkolnych.
Uczniowie wzięli udział w konkursie na komiks "Chcę być ekspertem, fachowcem, specjalistą", którego organizatorem jest Śląski Kurator Oświaty. Celem Konkursu jest promocja kształcenia zawodowego i zapoznanie uczniów z aktualną klasyfikacją zawodów szkolnictwa branżowego.
18 kwietnia odbyło się w naszej szkole spotkanie uczniów klasy 8 z przedstawicielami Komisariatu V Policji w Sosnowcu, którzy omówili zjawisko cyberprzestępczości w sieci. Funkcjonariusze opowiadali uczniom o zasadach prawidłowego korzystania z sieci, a przede wszystkim o zasadach bezpieczeństwa.
19 kwietnia 2023 roku w klasie 3 wychowawca klasy i nauczyciel w-f połączyli siły i zorganizowali lekcję koleżeńską, gdzie tematem przewodnim był unihokej. Na początek dobrane zostały odpowiednie kije do wzrostu uczniów, następnie przeprowadzona została rozgrzewka z użyciem kijów.
Nasza szkoła brała udział w miejskim projekcie dotyczącym zmian klimatycznych. Projekt trwał od lutego do maja 2023 roku, obejmował klasy 1-5. Uczniowie tych klas brali udział w zajęciach, lekcjach tematycznych, konkursach, zajęciach terenowych, wycieczkach, które służyły uświadomieniu i zapoznaniu z problemem zmian klimatycznych.
25 kwietnia w murach naszej szkoły rozegrany został turniej unihokeja dziewcząt. Gościliśmy reprezentantki szkół z Juliusz i z Kazimierza Górniczego.
8.05 społeczność szkolna uczciła Narodowe Święto Konstytucji Trzeciego Maja. Uczniowie przypomnieli okoliczności uchwalenia tej doniosłej ustawy oraz jej treści i znaczenie w formie wykładu bogato ilustrowanego materiałami ikonograficznymi, jak i w dialogu współczesnych nastolatków.
7 maja wybrani uczniowie z kl. 6 i 7 uczestniczyli w "Warsztatach prototypowania idei" organizowanych przez Urząd Miasta w Sosnowcu. Warsztaty pomogły nam przygotować się do konkursu "Zielone Innowacje dla Szkół", a także były świetną lekcją przyrody i geografii.
19 maja uczniowie klas 7 i 8 uczestniczyli w kolejnych w tym roku szkolnym zajęciach w Pracowni Chemicznej w Pałacu Młodzieży w Katowicach. Tym razem tematem zajęć laboratoryjnych były typy reakcji chemicznych: syntezy, analizy i wymiany.
29 maja uczniowie klas 6-8 wzięli udział w żywej lekcji historii, na której społeczność szkolna miała zaszczyt gościć harcmistrzynię Krystynę Żydowicz oraz przewodnika Edmunda Kołtunka – osoby, których dzieciństwo i młodość przypadły na mroczne czasy II wojny światowej.
17 maja uczniowie klas 4-8 z zdawali egzamin teoretyczny, a 31 maja egzamin praktyczny na kartę rowerową pod bacznym okiem policjanta dzielnicowego z PKV Komendy Miejskiej Policji w Sosnowcu.
dnia 31 maja odbył się międzyszkolny konkurs z języka angielskiego "English is Easy" dla uczniów klas 3.
1 czerwca klasa 5 świętowała Dzień Dziecka w bardzo słodki sposób. Uczniowie samodzielnie przygotowali ciasto na gofry i upiekli je z pomocą nauczycieli.
Również 1 czerwca do jednego autokaru wsiedli uczniowie klasy 4, 6 i 8. Różnica wieku nie była problemem, bo w programie każdy mógł znaleźć coś dla siebie. JuraPark Krasiejów zaprasza do zwiedzania, m.in., prehistorycznego oceanarium, tunelu czasu czy parku ewolucji.
6 czerwca uczniowie klas 6-8 z okazji Tygodnia Konstytucyjnego uczestniczyli w spotkaniu z adwokatem sądowym. Pan Piotr opowiedział młodzieży o charakterze swojej pracy, a także o funkcjonowaniu Polski w Unii Europejskiej oraz w Radzie Europy.
14 czerwca dzień upłynął pod znakiem ekologii. Wszystkie klasy wzięły udział w warsztatach nt. bioróżnorodności. W części praktycznej uczniowie szukali różnych gatunków roślin w najbliższym otoczeniu szkoły.
19 czerwca uczniowie klas 5 i 6 wyruszyli na Jurę Krakowsko-Częstochowską śladami bioróżnorodności. Swoją przygodę rozpoczęli spacerując ścieżką dydaktyczną w rezerwacie przyrody Góra Chełm, gdzie poznali różne typy buczyny. Następnie w Ogrodzieńcu, pod murami zamku wzięli udział w zajęciach terenowych poznając i obserwując roślinność kserotermiczną. Ostatnim punktem wycieczki było zwiedzanie grodu królewskiego na górze Birów, gdzie dzieci poznawały inne typy zbiorowisk leśnych.Wszystkie wyżej wymienione wydarzenia, a także inne pomniejsze, były upamiętniane aparatem fotograficznym zakupionym w ramach projektu Laboratorium Przyszłości.
Grudzień-styczeń-luty
28.06.2023 08:45Nasze zimowe działania.Mijają kolejne miesiące w którym nasza szkoła uczestniczy w programie rządowym “Laboratoria Przyszłości”. Jest to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. Celem programu jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań.
W ostatnich tygodniach używaliśmy aparatu fotograficznego do upamiętniania wielu wydarzeń szkolnych, np:
- warsztaty fotograficzne zorganizowane przez nauczyciela plastyki dla uczniów, podczas których uczniowie poznawali możliwości wykorzystania technik fotografii cyfrowej;
- dnia 27.02.2023 odbyły się warsztaty dot. prawidłowej segregacji odpadów w ramach programu realizowanego we współpracy Gminy Sosnowiec z Miejskim Przedsiębiorstwem Gospodarki Odpadami Sp. z o.o. w Sosnowcu, zajęcia poprowadzone zostały przez firmę Eko Sp. z o.o. Sp.K z siedzibą w Wojkowicach.
- 9 lutego odbyło się rozdanie dyplomów uczniom, którzy wzięli udział w ogólnopolskim konkursie z języka angielskiego Zostań Mistrzem Słówek;
- 10 lutego uczniowie klas 4-8 wzięli udział w wykładzie pana dr Dawida Surmika (Uniwersytet Śląski) pt. “Pogłaskać notozaura”, uczniowie nie tylko dowiedzieli się wielu ciekawostek, ale i mogli dotknąć prawdziwych kości dinozaura;
- 8 lutego klasa 5 realizowała na godzinie z wychowawcą temat EkoMisja, dzieci zapoznały się z pojęciem "Bank żywności", dowiedziały się na czym polega działalność instytucji charytatywnej, która ratuje żywność przed zmarnowaniem i przekazuje ją najbardziej potrzebującym, obejrzały również film pt. "Ekobohaterowie", który przedstawił zbawienne dla człowieka znaczenie sił przyrody;
- dnia 6 grudnia 2022 roku uczniów klas młodszych odwiedził Mikołaj i obdarował wymarzonymi prezentami, z tej okazji uczniowie brali również udział we wspaniałych zajęciach z Robotyki Lego;
- w grudniu uczniowie klas 1-3 wzięli udział w konkursie "List do Św. Mikołaja w języku angielskim";
- dnia 14 grudnia odbył się Jarmark Świąteczny zorganizowany przez Radę Rodziców we współpracy z Dyrekcją i Gronem Pedagogicznym, w czasie trwania Jarmarku dostępne były różnorodne atrakcje dla uczniów naszej szkoły, ich rodziców i opiekunów oraz członków lokalnej społeczności maczkowskiej.
To jedynie przykładowe akcje i wydarzenia, w których brali udział nasi uczniowie.
Dodatkowo nasi nauczyciele wykorzystali kilka modeli wydrukowanych z pomocą drukarki MakerBot, które posłużyły jako dodatkowe pomoce dydaktyczne dla naszych uczniów spragnionych wiedzy.
Sprzęt zakupiony w ramach programu Laboratoria Przyszłości został wykorzystany podczas takich zajęć jak historia, geografia, muzyka, języki obce czy biologia. Na lekcjach historii uczniowie mogli zapoznać się z wydrukiem gilotyny oraz podwodnej łodzi. Na biologii uczniowie poznawali funkcjonowanie komórek typu roślinnego i zwierzęcego. Modele 3D pomogły też w nauce zagadnień z zakresu nauk o Ziemi.
W następnych miesiącach czekają nas kolejne projekty 3D dla naszych uczniów.
#LaboratoriaPrzyszlosci
@LaboratoriaPrzyszlosci
Zdjęcia w GALERII
LISTOPAD
07.12.2022 19:24Nasze działania w listopadzie.W listopadzie sprzęt zakupiony w ramach programu Laboratoria Przyszłości został spożytkowany do organizacji wielu przedsięwzięć i lekcji.
Aparat fotograficzny z akcesoriami pomógł w dokumentacji takich szkolnych i lokalnych wydarzeń jak:
- - zajęcia organizowane dla uczniów klasy I przez Sosnowieckie Wodociągi S.A. na temat wody (15 listopada). Dzieci dowiedziały się podstawowych informacji na temat właściwości fizykochemicznych wody, potrzeby ochrony jej zasobów oraz o sposobach oczyszczania ścieków. Lekcja przeprowadzona była w ramach kampanii edukacyjnej „Gang Szczurzaków” oraz „Toaleta to nie śmietnik”.
-
- zajęcia „Smaki pór roku” organizowane w ramach programu Ekomisja (24 listopada) dla uczniów klasy pierwszej. Dzieci dowiedziały się m.in. w jaki sposób żyć zdrowo i ekologicznie oraz dlaczego nie należy marnować żywności. Projekt organizowany był przez Federację Polskich Banków Żywności.
-
- Akcja “Pierwsze abecadło”, dzięki której uczniowie klasy I otrzymali książki pt. „Pierwsze abecadło – wyprawka czytelnicza dla pierwszaka” w ramach kampanii społecznej „Mała książka – wielki człowiek” organizowanej przez Instytut Książki. Książka „Pierwsze abecadło” jest zbiorem ciekawych tekstów literackich skierowanych do dzieci w wieku wczesnoszkolnym, napisane przez wybitnych twórców książek dla dzieci.
-
- uczniowie klasy VIII brali udział w Pierwszym Szymborczańskim Festiwalu Kariery, który odbył się w IX Liceum im. Wisławy Szymborskiej w Sosnowcu (25 listopada). W ramach Festiwalu odbyły warsztaty oraz wykłady przeprowadzane przez wykładowców szkół policealnych oraz szkół wyższych.
-
- Zajęcia z doradztwa zawodowego dla uczniów klas VII i VIII w ramach projektu “Szkolny budżet obywatelski” (24 października i 7 listopada). Celem zajęć było przekazanie praktycznej wiedzy z zakresu funkcjonowania budżetów obywatelskich oraz wzmocnienie i rozwój aktywności społeczno-obywatelskiej wśród młodzieży.
-
- akcja “Muzyczna przerwa” organizowana przez Samorząd Uczniowski (30 listopada). Muzyczna przerwa dała uczniom możliwość wspólnej zabawy i integracji na atrium szkolnym.
-
- wyjście do kina na seans filmowy "Nela i tajemnica Kurokota" (23 listopada). Film opowiada historię dzielnej Nel i jej gangu, którzy ruszają na misję ratowania królestwa Mgiełkogrodu z rąk przebiegłego Tristana, który przemienia przyszłego króla w... kurokota – pół kurczaka, pół kota.
-
- Światowy Dzień Pluszowego Misia obchodzony przez uczniów klas od I do III (25 listopada). Dzieci zapoznały się z historią ustanowienia święta, poznały misie w literaturze dziecięcej, filmach, a także poznały dziko żyjące niedźwiedzie na świecie.
-
- spektakl pt.: "Ty też możesz zostać czarodziejem" organizowany dla uczniów klas od I do V w Miejskim Klubie "Maczki" (30 listopada). Występ połączony był z magią i z konkurencjami związanymi z serią książek o Harrym Potterze, gdzie uczniowie musieli wykazać się nie lada wiedzą, żeby otrzymać nagrodę.
-
- Dzień Jeża (10 listopada) obchodzony w klasach młodszych stał się dobrą okazją do tego, by uświadomić uczniów jaką rolę w środowisku pełnią jeże, co im zagraża i jak im można pomagać.
-
- zajęcia organizowane w ramach Światowego Dnia Gleby, w ramach których uczniowie klasy VII wykonywali profile glebowe na zajęciach geografii.
-
- uroczystości związane z Dniem Niepodległości.
Dodatkowo nasi nauczyciele wykorzystali kilka modeli wydrukowanych z pomocą drukarki MakerBot, które posłużyły jako dodatkowe pomoce dydaktyczne dla naszych uczniów spragnionych wiedzy.
Sprzęt zakupiony w ramach programu Laboratoria Przyszłości został wykorzystany podczas takich zajęć jak historia, geografia, muzyka, języki obce czy biologia. Na lekcjach historii uczniowie klasy V mogli zapoznać się z wydrukiem 3D wilczycy kapitolińskiej i popiersia Juliusza Cezara, dzięki czemu lekcje na temat starożytnego Rzymu stały się jeszcze ciekawsze. Na biologii uczniowie klasy V poznawali rodzaje struktur występujących w komórkach jądrowych charakterystycznych dla zwierząt. Poznali ich funkcje oraz cechy rozpoznawcze organelli komórkowych. Modele 3D pomogły też w nauce krajów europejskich na lekcjach geografii, nut na lekcjach muzyki czy też środków transportu na lekcjach języków obcych.
W następnych miesiącach czekają nas kolejne projekty 3D dla naszych uczniów. Trzymajcie za nas kciuki!
#LaboratoriaPrzyszlosci
@LaboratoriaPrzyszlosci
Zdjęcia w GALERII
PAŹDZIERNIK
21.11.2022 14:51Nasze działania w październiku.W roku szkolnym 2022-2023 nasza szkoła przystąpiła do programu rządowego Laboratoria Przyszłości. Jest to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Celem programu jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań.
W ramach projektu zakupiono różnorodny sprzęt elektroniczny, który znacząco pomógł w uatrakcyjnieniu wielu lekcji organizowanych w październiku 2022 w naszej szkole oraz w organizacji różnorakich przedsięwzięć.
Aparat fotograficzny z akcesoriami pomógł w dokumentacji takich szkolnych i lokalnych wydarzeń jak:- Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia (4 października) podczas którego uczniowie klas 4-6 na lekcjach matematyki sprawdzali swoje umiejętności z zakresu mnożenia i dzielenia poprzez różnorodne gry i zabawy;
- Światowy Dzień Drzewa (10 października) w ramach którego uczniowie wykonali prace plastyczne “Jesienne drzewo” oraz zobaczyli film dokumentalny dotyczący zagadnień związanych z problematyką ekologiczną;
- Obchody Dnia Gier Planszowych (10 października) w ramach którego uczniowie mogli wspólnie ze swoimi kolegami i koleżankami zagrać w najpopularniejsze gry planszowe;
- Spektakl z okazji Europejskiego Dnia Języków Obcych (12 października) – uczniowie naszej szkoły wzięli udział w przedstawieniu Little Red Riding Hood (Czerwony Kapturek), które zaprezentowali w zupełnie nowej, anglojęzycznej wersji z dodatkowymi humorystycznymi wstawkami w języku niemieckim;
- Dzień Edukacji Narodowej (14 października) – w naszej szkole z tego powodu 13 października odbyła się uroczysta akademia, uczniowie przedstawili bogaty program artystyczny, były życzenia i podziękowania za pracę nauczycieli, wiersze, piosenki wykonane przez chór szkolny oraz pasowanie uczniów klas pierwszych;
- Międzynarodowy Dzień Krajobrazu (20 października) w ramach którego uczniom klas 5-8 zostało zaproponowane zadanie polegające na stworzeniu plakatu jak najlepiej prezentującego tegoroczne hasło Dnia Krajobrazu “Krajobraz – doświadczam w pełni”.
- Wycieczka do Funzeum (25 października) – Funzeum to muzeum światła i koloru, gdzie sztuka i nauka spotykają się z dobrą zabawą, uczniowie klas 5-6 dowiedziały się czym jest pryzmat, zwiedziły wystawę "Kolor" i "Światło" oraz kreatywnie rozładowały energię na placu zabaw.
- Akcja “Podróże małe i duże” w ramach którego uczniowie dostali dodatkowe zadanie, aby w ramach lekcji geografii zaprezentować zdjęcia w formie prezentacji ze swoich podróży po Polsce i nie tylko oraz zachęcić pozostałych do odwiedzenia tych lokalizacji,
- Akcja “Jesień” w ramach której uczniowie klas 1-4 grali w kasztanowe memory, poznawali “jesienne” słownictwo z języka angielskiego i tworzyli prace plastyczne,
- Konkurs rzutów do kosza o medal wydrukowany drukarką MakerBot dla uczniów klasy 8.
- Konkurs dla uczniów klas 1-3 pt. "Koszyk pełen witamin".
- VII Ogólnopolska akcji bicia rekordu w czytaniu na przerwie "Przerwa na czytanie" (28 października), której celem jest w głównej mierze pokazanie uczniom, że czytanie jest fajne, może być zabawą i sprawiać przyjemność.
- Wycieczki do kina na seanse filmowe.
- Dzień Chłopaka w krawacie lub muszce
- Różnorodne akcje o charakterze ekologicznym, np. zbiórka elektrośmieci.
Dodatkowo nasi nauczyciele wykorzystali wiele modeli wydrukowanych z pomocą drukarki MakerBot, które dodatkowo uatrakcyjniły, już dosyć atrakcyjne ;), lekcje organizowane dla naszych uczniów.
Sprzęt zakupiony w ramach programu Laboratoria Przyszłości został wykorzystany podczas takich zajęć jak: zajęcia rewalidacyjne, zajęcia korekcyjno-kompensacyjne, zajęcia rozwijające kreatywność, edukacja wczesnoszkolna, historia (np. rzeźba Mirona – Dyskobol), przyroda i biologia (np. budowa poszczególnych struktur komórkowych takich jak siateczka śródplazmatyczna, mitochondrium, aparat Golgiego, a także czaszka tyranozaura), matematyka (np. graniastosłup o podstawie trójkąta), geografia (np. kontury państw europejskich) itd.
Nasza kadra daje radę i nie straszne są jej nowinki techniczne ;)
#LaboratoriaPrzyszlosci
@LaboratoriaPrzyszlosciZdjęcia w GALERII
WRZESIEŃ
21.11.2022 14:43Nasze działania we wrześniu.W roku szkolnym 2022-2023 nasza szkoła przystąpiła do programu rządowego Laboratoria Przyszłości. Jest to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Celem programu jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań.
W ramach projektu zakupiono różnorodny sprzęt elektroniczny, który znacząco pomógł w uatrakcyjnieniu wielu lekcji organizowanych we wrześniu 2022 w naszej szkole oraz w organizacji różnorakich przedsięwzięć.
Aparat fotograficzny z akcesoriami pomógł w dokumentacji takich szkolnych i lokalnych wydarzeń jak:
-
XIX Biegi Przełajowe o Puchar Dyrektora Klubu "Maczki",
-
akcja propagująca hasło: “Nie jestem kurą, nie piszę pazurem”,
-
Międzynarodowy Dzień Kropki,
-
zajęcia upowszechniające czytelnictwo wśród dzieci i młodzieży organizowane przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Maczkach w ramach 8. Sosnowieckiej Jesieni Teatralnej,
-
Narodowy Dzień Sportu,
-
WORLD CLEAN-UP DAY 2022 Planet Heroes,
-
spotkanie z autorką wierszy dla dzieci Panią Bogusławą Tutajewicz,
-
wybory Szkolnego Samorządu Uczniowskiego,
-
wyjścia oraz wycieczki szkolne.
Stacja lutownicza na gorące powietrze została wykorzystana na przykład w trakcie trwania zajęć rewalidacyjnych oraz innych zajęć organizowanych w ramach pomocy psychologiczno-pedagogicznej dla uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Dzięki niej ciekawszym się stało ćwiczenie tzw. “motoryki małej” ręki, co w przyszłości może bezpośrednio przełożyć się na poprawę grafomotoryki, a co za tym idzie, czytelności pisma.
Drukarkę 3D Makerbot wraz z akcesoriami została wykorzystana do organizacji zajęć m.in. z takich przedmiotów jak: historia, biologia, geografia, język angielski i matematyka.
Dzięki niej uczniowie w ramach lekcji historii zapoznali się najsławniejszymi rzeźbami Michała Anioła, egipskim obeliskiem i bombą atomową, poznawali kształty różnych państw i kontynentów na lekcjach geografii, zobaczyli model czaszki tyranozaura na lekcji biologii i wiele, wiele innych modeli ułatwiających efektywne i efektowne przyswajanie wiedzy na pozostałych lekcjach. Jedno jest pewne - uczniowie są zachwyceni!
W przyszłości kadra naszej szkoły zamierza wykorzystać sprzęt na kolejnych przedmiotach oraz wprowadzić kolejne innowacje uatrakcyjniające lekcje dla naszych uczniów. Trzymajcie za nas kciuki! ;)
#LaboratoriaPrzyszlosci
#LaboratoriaPrzyszłości
@LaboratoriaPrzyszlosci
Zdjęcia w GALERII
-