• LISTOPAD

      07.12.2022 19:24
      Nasze działania w listopadzie.

      W listopadzie sprzęt zakupiony w ramach programu Laboratoria Przyszłości został spożytkowany do organizacji wielu przedsięwzięć i lekcji.

      Aparat fotograficzny z akcesoriami pomógł w dokumentacji takich szkolnych i lokalnych wydarzeń jak:

      • - zajęcia organizowane dla uczniów klasy I przez Sosnowieckie Wodociągi S.A. na temat wody (15 listopada). Dzieci dowiedziały się podstawowych informacji na temat właściwości fizykochemicznych wody, potrzeby ochrony jej zasobów oraz o sposobach oczyszczania ścieków. Lekcja przeprowadzona była w ramach kampanii edukacyjnej „Gang Szczurzaków” oraz „Toaleta to nie śmietnik”.
      • - zajęcia „Smaki pór roku” organizowane w ramach programu Ekomisja (24 listopada) dla uczniów klasy pierwszej. Dzieci dowiedziały się m.in. w jaki sposób żyć zdrowo i ekologicznie oraz dlaczego nie należy marnować żywności. Projekt organizowany był przez Federację Polskich Banków Żywności.

      • - Akcja “Pierwsze abecadło”, dzięki której uczniowie klasy I otrzymali książki pt. „Pierwsze abecadło – wyprawka czytelnicza dla pierwszaka” w ramach kampanii społecznej „Mała książka – wielki człowiek” organizowanej przez Instytut Książki. Książka „Pierwsze abecadło” jest zbiorem ciekawych tekstów literackich skierowanych do dzieci w wieku wczesnoszkolnym, napisane przez wybitnych twórców książek dla dzieci.

      • - uczniowie klasy VIII brali udział w Pierwszym Szymborczańskim Festiwalu Kariery, który odbył się w IX Liceum im. Wisławy Szymborskiej w Sosnowcu (25 listopada). W ramach Festiwalu odbyły warsztaty oraz wykłady przeprowadzane przez wykładowców szkół policealnych oraz szkół wyższych.

      • - Zajęcia z doradztwa zawodowego dla uczniów klas VII i VIII w ramach projektu “Szkolny budżet obywatelski” (24 października i 7 listopada). Celem zajęć było przekazanie praktycznej wiedzy z zakresu funkcjonowania budżetów obywatelskich oraz wzmocnienie i rozwój aktywności społeczno-obywatelskiej wśród młodzieży.

      • - akcja “Muzyczna przerwa” organizowana przez Samorząd Uczniowski (30 listopada). Muzyczna przerwa dała uczniom możliwość wspólnej zabawy i integracji na atrium szkolnym.

      • - wyjście do kina na seans filmowy "Nela i tajemnica Kurokota" (23 listopada). Film opowiada historię dzielnej Nel i jej gangu, którzy ruszają na misję ratowania królestwa Mgiełkogrodu z rąk przebiegłego Tristana, który przemienia przyszłego króla w... kurokota – pół kurczaka, pół kota.

      • - Światowy Dzień Pluszowego Misia obchodzony przez uczniów klas od I do III (25 listopada). Dzieci zapoznały się z historią ustanowienia święta, poznały misie w literaturze dziecięcej, filmach, a także poznały dziko żyjące niedźwiedzie na świecie.

      • - spektakl pt.: "Ty też możesz zostać czarodziejem" organizowany dla uczniów klas od I do V w Miejskim Klubie "Maczki" (30 listopada). Występ połączony był z magią i z konkurencjami związanymi z serią książek o Harrym Potterze, gdzie uczniowie musieli wykazać się nie lada wiedzą, żeby otrzymać nagrodę.

      • - Dzień Jeża (10 listopada) obchodzony w klasach młodszych stał się dobrą okazją do tego, by uświadomić uczniów jaką rolę w środowisku pełnią jeże, co im zagraża i jak im można pomagać.

      • - zajęcia organizowane w ramach Światowego Dnia Gleby, w ramach których uczniowie klasy VII wykonywali profile glebowe na zajęciach geografii.

      • - uroczystości związane z Dniem Niepodległości.    

       

      Dodatkowo nasi nauczyciele wykorzystali kilka modeli wydrukowanych z pomocą drukarki MakerBot, które posłużyły jako dodatkowe pomoce dydaktyczne dla naszych uczniów spragnionych wiedzy.

      Sprzęt zakupiony w ramach programu Laboratoria Przyszłości został wykorzystany podczas takich zajęć jak historia, geografia, muzyka, języki obce czy biologia. Na lekcjach historii uczniowie klasy V mogli zapoznać się z wydrukiem 3D wilczycy kapitolińskiej i popiersia Juliusza Cezara, dzięki czemu lekcje na temat starożytnego Rzymu stały się jeszcze ciekawsze. Na biologii uczniowie klasy V poznawali rodzaje struktur występujących w komórkach jądrowych charakterystycznych dla zwierząt. Poznali ich funkcje oraz cechy rozpoznawcze organelli komórkowych. Modele 3D pomogły też w nauce krajów europejskich na lekcjach geografii, nut na lekcjach muzyki czy też środków transportu na lekcjach języków obcych.

      W następnych miesiącach czekają nas kolejne projekty 3D dla naszych uczniów. Trzymajcie za nas kciuki!

      #LaboratoriaPrzyszlosci

      @LaboratoriaPrzyszlosci

      Zdjęcia w GALERII

    • PAŹDZIERNIK

      21.11.2022 14:51
      Nasze działania w październiku.

      W roku szkolnym 2022-2023 nasza szkoła przystąpiła do programu rządowego Laboratoria Przyszłości. Jest to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Celem programu jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań.

      W ramach projektu zakupiono różnorodny sprzęt elektroniczny, który znacząco pomógł w uatrakcyjnieniu wielu lekcji organizowanych w październiku 2022 w naszej szkole oraz w organizacji różnorakich przedsięwzięć.

      Aparat fotograficzny z akcesoriami pomógł w dokumentacji takich szkolnych i lokalnych wydarzeń jak:

      • Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia (4 października) podczas którego uczniowie klas 4-6 na lekcjach matematyki sprawdzali swoje umiejętności z zakresu mnożenia i dzielenia poprzez różnorodne gry i zabawy;
      • Światowy Dzień Drzewa (10 października) w ramach którego uczniowie wykonali prace plastyczne “Jesienne drzewo” oraz zobaczyli film dokumentalny dotyczący zagadnień związanych z problematyką ekologiczną;
      • Obchody Dnia Gier Planszowych (10 października) w ramach którego uczniowie mogli wspólnie ze swoimi kolegami i koleżankami zagrać w najpopularniejsze gry planszowe;
      • Spektakl z okazji Europejskiego Dnia Języków Obcych (12 października) – uczniowie naszej szkoły wzięli udział w przedstawieniu Little Red Riding Hood (Czerwony Kapturek), które zaprezentowali w zupełnie nowej, anglojęzycznej wersji z dodatkowymi humorystycznymi wstawkami w języku niemieckim;
      • Dzień Edukacji Narodowej (14 października) – w naszej szkole z tego powodu 13 października odbyła się uroczysta akademia, uczniowie przedstawili bogaty program artystyczny, były życzenia i podziękowania za pracę nauczycieli, wiersze, piosenki wykonane przez chór szkolny oraz pasowanie uczniów klas pierwszych;
      • Międzynarodowy Dzień Krajobrazu (20 października) w ramach którego uczniom klas 5-8 zostało zaproponowane zadanie polegające na stworzeniu plakatu jak najlepiej prezentującego tegoroczne hasło Dnia Krajobrazu “Krajobraz – doświadczam w pełni”.
      • Wycieczka do Funzeum (25 października) – Funzeum to muzeum światła i koloru, gdzie sztuka i nauka spotykają się z dobrą zabawą, uczniowie klas 5-6 dowiedziały się czym jest pryzmat, zwiedziły wystawę "Kolor" i "Światło" oraz kreatywnie rozładowały energię na placu zabaw.
      • Akcja “Podróże małe i duże” w ramach którego uczniowie dostali dodatkowe zadanie, aby w ramach lekcji geografii zaprezentować zdjęcia w formie prezentacji ze swoich podróży po Polsce i nie tylko oraz zachęcić pozostałych do odwiedzenia tych lokalizacji,
      • Akcja “Jesień” w ramach której uczniowie klas 1-4 grali w kasztanowe memory, poznawali “jesienne” słownictwo z języka angielskiego i tworzyli prace plastyczne,
      • Konkurs rzutów do kosza o medal wydrukowany drukarką MakerBot dla uczniów klasy 8.
      • Konkurs dla uczniów klas 1-3 pt. "Koszyk pełen witamin".
      • VII Ogólnopolska akcji bicia rekordu w czytaniu na przerwie "Przerwa na czytanie" (28 października), której celem jest w głównej mierze pokazanie uczniom, że czytanie jest fajne, może być zabawą i sprawiać przyjemność.
      • Wycieczki do kina na seanse filmowe.
      • Dzień Chłopaka w krawacie lub muszce
      • Różnorodne akcje o charakterze ekologicznym, np. zbiórka elektrośmieci.

      Dodatkowo nasi nauczyciele wykorzystali wiele modeli wydrukowanych z pomocą drukarki MakerBot, które dodatkowo uatrakcyjniły, już dosyć atrakcyjne ;), lekcje organizowane dla naszych uczniów.


      Sprzęt zakupiony w ramach programu Laboratoria Przyszłości został wykorzystany podczas takich zajęć jak: zajęcia rewalidacyjne, zajęcia korekcyjno-kompensacyjne, zajęcia rozwijające kreatywność, edukacja wczesnoszkolna, historia (np. rzeźba Mirona – Dyskobol), przyroda i biologia (np. budowa poszczególnych struktur komórkowych takich jak siateczka śródplazmatyczna, mitochondrium, aparat Golgiego, a także czaszka tyranozaura), matematyka (np. graniastosłup o podstawie trójkąta), geografia (np. kontury państw europejskich) itd.


      Nasza kadra daje radę i nie straszne są jej nowinki techniczne ;)

      #LaboratoriaPrzyszlosci

      @LaboratoriaPrzyszlosci

      Zdjęcia w GALERII

    • WRZESIEŃ

      21.11.2022 14:43
      Nasze działania we wrześniu.

      W roku szkolnym 2022-2023 nasza szkoła przystąpiła do programu rządowego Laboratoria Przyszłości. Jest to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Celem programu jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań.

      W ramach projektu zakupiono różnorodny sprzęt elektroniczny, który znacząco pomógł w uatrakcyjnieniu wielu lekcji organizowanych we wrześniu 2022 w naszej szkole oraz w organizacji różnorakich przedsięwzięć.

      Aparat fotograficzny z akcesoriami pomógł w dokumentacji takich szkolnych i lokalnych wydarzeń jak:

      • XIX Biegi Przełajowe o Puchar Dyrektora Klubu "Maczki",

      • akcja propagująca hasło: “Nie jestem kurą, nie piszę pazurem”,

      • Międzynarodowy Dzień Kropki,

      • zajęcia upowszechniające czytelnictwo wśród dzieci i młodzieży organizowane przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Maczkach w ramach 8. Sosnowieckiej Jesieni Teatralnej,

      • Narodowy Dzień Sportu,

      • WORLD CLEAN-UP DAY 2022 Planet Heroes,

      • spotkanie z autorką wierszy dla dzieci Panią Bogusławą Tutajewicz,

      • wybory Szkolnego Samorządu Uczniowskiego,

      • wyjścia oraz wycieczki szkolne.

      Stacja lutownicza na gorące powietrze została wykorzystana na przykład w trakcie trwania zajęć rewalidacyjnych oraz innych zajęć organizowanych w ramach pomocy psychologiczno-pedagogicznej dla uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Dzięki niej ciekawszym się stało ćwiczenie tzw. “motoryki małej” ręki, co w przyszłości może bezpośrednio przełożyć się na poprawę grafomotoryki, a co za tym idzie, czytelności pisma.

      Drukarkę 3D Makerbot wraz z akcesoriami została wykorzystana do organizacji zajęć m.in. z takich przedmiotów jak: historia, biologia, geografia, język angielski i matematyka. 

      Dzięki niej uczniowie w ramach lekcji historii zapoznali się najsławniejszymi rzeźbami Michała Anioła, egipskim obeliskiem i bombą atomową, poznawali kształty różnych państw i kontynentów na lekcjach geografii, zobaczyli model czaszki tyranozaura na lekcji biologii i wiele, wiele innych modeli ułatwiających efektywne i efektowne przyswajanie wiedzy na pozostałych lekcjach. Jedno jest pewne - uczniowie są zachwyceni!

      W przyszłości kadra naszej szkoły zamierza wykorzystać sprzęt na kolejnych przedmiotach oraz wprowadzić kolejne innowacje uatrakcyjniające lekcje dla naszych uczniów. Trzymajcie za nas kciuki! ;)

      #LaboratoriaPrzyszlosci

      #LaboratoriaPrzyszłości

      @LaboratoriaPrzyszlosci

      Zdjęcia w GALERII

    • Kontakt

      • Zespół Szkół Ogólnokształcących Nr 11
      • +48 32 2948142
      • ul. Skwerowa 21, 41-217 Sosnowiec Poland
      • Numer konta bankowego ZSO11: 08102023130000380205796851 Numer konta Rady Rodziców SP37: 45102024980000850205149002 Numer konta Rady Rodziców PM36 97102024980000850205149036