• TURNIEJ TENISA STOŁOWEGO

• Od kilku już lat w ramach lekcji wychowania fizycznego chłopcy biorą udział w lidze tenisa stołowego. Niestety, przejście do nauki zdalnej uniemożliwiło nam przeprowadzenie takich rozgrywek, więc zamiast ligi rozegraliśmy turniej. Dziesięciu uczestników rywalizowało najpierw w grupach, a potem w finale. Mistrzem szkoły okazał się Konrad Wachelko, na drugim miejscu uplasował się Wiktor Lasocki, a ostatnie miejsce "na pudle" zajął Oliwier Czetyrko.

Gratulacje!

• „Brązowo, ale czy zdrowo?”

• W związku z ogólnopolską akcją informacyjno-edukacyjną „Brązowo, ale czy zdrowo?” prosimy Rodziców i Uczniów o zapoznanie się z kilkoma ważnymi informacjami dotyczącymi szkodliwości nadmiernego eksponowania skóry na słońcu, co w konsekwencji może powodować nowotwór jakim jest czerniak.

Zalecane środki chroniące przed nadmiernym promieniowanie UV:

Należy ograniczyć czas przebywania na słońcu w godz od 10:00 do 14:00;
            Należy robić przerwy w opalaniu się, częściej przebywać w cieniu;
            Należy nosić ubrania ochronne, bawełniane, nie eksponować całego ciała;
            Należy nosić okulary przeciwsłoneczne, które stanowią 99% – 100 % ochrony przed UVA i UVB dla oczu;
            Należy używać kremów ochronnych o szerokim spektrum ochrony przeciwsłonecznej;
            Należy chronić niemowlęta i dzieci już od najmłodszych lat i uczyć je wraz z wiekiem racjonalnego korzystania ze słońca.

• DOPALACZE WYPALACZE - GROŹNE NARKOTYKI

• W związku z kampanią ogólnopolską Dopalacze Wypalacze – „groźne narkotyki”. Prosimy Rodziców i Uczniów o zapoznanie się z krótką informacją dotyczącą dopalaczy.

Dopalacze - objawy zatrucia i skutki uboczne zażywania dopalaczy

autor: Bożena Klukowska – Poradnik Zdrowie

Dopalacze to narkotyki wyjątkowo niebezpieczne dla zdrowia. Najczęściej po substancje psychoaktywne sięgają młode osoby.  Niekiedy nieświadome zagrożenia, jakie dopalacze niosą dla zdrowia i psychiki. Jakie mogą być skutki zażywania dopalaczy?

Dopalacze, podobnie jak narkotyki, mają działanie psychoaktywne, czyli mają wywoływać w organizmie określone stany – odurzenia, pobudzenia, euforii, halucynacje.

Tak naprawdę nie ma jednoznacznej definicji i sami farmakolodzy mają trudności z jednoznacznym stwierdzeniem, czym są dopalacze. Jedni uważają je za rodzaj narkotyków, które tym tylko różnią się od tych „prawdziwych” narkotyków, że do niedawna były sprzedawane legalnie.

Inni określają je jako substancje psychoaktywne, a jeszcze inni (sprzedawcy) mówią na nie „produkty kolekcjonerskie”.

Dopalacze: mieszanki trucizn

Mogą być pochodzenia naturalnego, a są wśród nich preparaty ziołowe, zawierające głównie związki halucynogenne, np. te oparte na wyciągach z muchomora czerwonego lub plamistego, szałwii wieszczej, powoju hawajskiego, kratoma (liście drzewa Mitragyna Speciosa). Są dostępne pod postacią suszu lub ekstraktu.

Najczęściej jest tak, że jeden dopalacz zawiera w sobie związki pochodzące nie z jednej, ale kilku, a nawet kilkunastu roślin! A ponieważ każda z nich może (i zwykle ma) po kilka substancji o działaniu psychoaktywnym, alkaloidy, nietrudno sobie wyobrazić, jak działa taki dopalacz.

Po spożyciu takiej piorunującej mieszanki pojawia się nadwrażliwość zmysłowa, zmienne nastroje, charakteryzujące się nagłym przejściem od euforii do depresji.

• DZIEŃ SPORTU '21

• I czerwca to Dzień Dziecka, a w naszej szkole także Dzień Sportu. Z tej okazji uczniowie klas I-VI przystąpili do walki w wieloboju sprawnościowym, na który złożyło się osiem stanowisk. Na szczęście pogoda dopisała, więc rywalizacja mogła odbyć się na naszych boiskach. Uczniowie pod opieką swoich wychowawczyń przemieszczali się od stacji do stacji starając się o jak najlepsze wyniki. Najlepsi okazali się (i zdobyli medale): Oliwia Bugajska, Nadia Pawliniarz, Gosia Piecuch, Igor Nowak, Filip Dębski, Wojtek Wójcicki, Hania Matczak, Ola Lasocka, Nikola Kubańska, Artur Manterys, Brian Rokosz oraz Piotrek Dziedzic.
            Inaczej świętowali uczniowie klas siódmych i ósmej, bowiem oni wybrali się na pieszą wycieczkę na Ryszkę, z przystankiem na Piernikarce i przy „cudownym źródełku”:)
            Radzie Rodziców dziękujemy za słodki poczęstunek.