• WARSZTAT UCZNIOWSKI

          • 21lutego nasi uczniowie wykonali zadanie "Warsztat uczniowski" w ramach Programu "Złote Szkoły". Krzysztof i Mykhailo przedstawili kolegom i koleżankom przygotowaną przez siebie prezentację dotyczącą NBP, jego funkcji oraz historii pieniądza w Polsce. Dzięki temu uczniowie klas 4-8 pogłębili swoją wiedzę dotyczącą 100 lat polskiego złotego. Dowiedzieli się m.in., że "polski złoty" powstał w wyniku reformy pieniężnej Władysława Grabskiego w 1924 r., a obecna nazwa "polski nowy złoty" to efekt denominacji z 1995 r. Chłopcy podzielili się też ciekawostkami dotyczącymi pieniędzy oraz pokazali różnice w wyglądzie nominałów 70 lat temu, 30 lat temu i obecnie. Następnie Milena, Maja i Zuzanna przeprowadziły quiz dotyczący NBP oraz naszej waluty na przestrzeni lat. Okazało się, że wielu uczniów ma bogatą wiedzę na ten temat. 

          • Jestem Eko

          • Nasi Młodzi Przyrodnicy z klasy 6 uczestniczyli w kolejnych zajęciach z programu Instytutu Badań Edukacyjnych - Jestem Eko - Zbrataj się z naturą.

            Tym razem rozmawialiśmy o Odnawialnych Źródłach Energii (OZE). Uczniowie poznali rodzaje OZE i dowiedzieli się jak są one wykorzystywane w Polsce. Poznaliśmy też ważne pojęcie "dekarbonizacji gospodarki".

            Teraz czas na pracę obserwacyjną. Czekamy na Wasze fotki przedstawiające przykłady wykorzystania OZE na terenach użyteczności publicznej lub prywatnej.

            #jestemeko

            Zdjęcia wykonano szkolnym aparatem zakupionym w ramach programu Laboratoria Przyszłości.

            #LaboratoriaPrzyszlosci

            #LaboratoriaPrzyszłości

            @LaboratoriaPrzyszlosci

          • Lekcja z ekonomią

          • 20 lutego uczniowie klas 6-8 uczestniczyli w zajęciach pt. "Zabezpieczenie na polskich banknotach". Lekcja ta została zrealizowana w ramach Zadania "Lekcja ekonomii" ogólnopolskiego Programu "Złote Szkoły NBP". Uczniowie w czasie zajęć dowiedzieli się jakie funkcje pełni NBP, kto produkuje monety i banknoty, jakie są zabezpieczenia na banknotach. Sami, oglądając banknoty, starali się poszukać jak najwięcej zabezpieczeń oraz elementów niewidocznych na pierwszy "rzut oka". Pracując w parach w karcie pracy starali się dopasować zabezpieczenia pokazane na konkretnych banknotach. Uczniowie z wielkim zaciekawieniem starali się odpowiedzieć na pytanie: ile waży milion złotych?

          • Międzynarodowy Dzień Języków Ojczystych

          • 21 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języków Ojczystych. Z tej okazji 14 i 15 lutego uczniowie klas IV-VIII pod kierunkiem Pań polonistek realizowali projekt "Kierunek Polszczyzna". Każda klasa dowiedziała się, kto i dlaczego ustanowił to święto, poznała język.... bengalski oraz obejrzała film o początkach naszego języka, a potem wzięła się do pracy. Czwartoklasiści jak najstaranniej napisali najpiękniejsze polskie słowa, a ich o rok starsi koledzy rysowali, co można zrobić językiem polskim. Klasa VI układała śmieszne wierszyki z trudnych ortograficznie słów, natomiast siódma klasa tworzyła łamańce językowe. Nasi najstarsi uczniowie pracowali nad planszami mającymi wzbogacić wiedzę "juniorów" o języku polskim od A do Z. Zaangażowanie uczestników projektu w pracę było jak zwykle u nas ogromne. Jej efekty społeczność szkolna ujrzy 21. II.

          • Walentynki

          • 14 lutego odbył się w naszej szkole wyjątkowy apel z okazji Walentynek, który dostarczył niezapomnianych przeżyć uczniom. Wydarzenie było pełne radości, miłości i wspólnego świętowania. Na początku spotkania wszyscy zgromadzeni mieli okazję wysłuchać ciekawej legendy o życiu świętego Walentego oraz wysłuchania pięknej piosenki w wykonaniu Oli Lasockiej. Głównym punktem apelu była zabawa „Randka w ciemno”, która dostarczyła uczniom mnóstwo radości i dobrego humoru. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do stworzenia tej magicznej atmosfery i wspólnego świętowania miłości.

             

            Zdjęcia wykonano szkolnym aparatem zakupionym w ramach programu Laboratoria Przyszłości.

            #LaboratoriaPrzyszlosci

            #LaboratoriaPrzyszłości

            @LaboratoriaPrzyszlosci

          • Lepsze wyposażenie naszej pracowni komputerowej

          • Niezwykle nam miło ogłosić, że pani Anna Sojka-Pal pracująca w międzynarodowej firmie RELATIVITY działającej w sektorze technologii informatycznych i oprogramowania, zgłosiła naszą szkołę do wewnętrznego projektu firmy Relativity Impact Grant Program. Skutkiem tego jest dotacja w wysokości 10 000PLN z przeznaczeniem na zakup sprzętu komputerowego. Nowy sprzęt z lepszymi parametrami, to o wiele wyższy komfort pracy uczniów. Bardzo cieszymy się, że firma Relativity przeciwdziała wykluczeniu cyfrowemu i STEM (ang. science, technology, engineering, mathematics) i wspiera szkoły w procesie dydaktycznym.

             

            Zdjęcia wykonano szkolnym aparatem zakupionym w ramach programu Laboratoria Przyszłości.

            #LaboratoriaPrzyszlosci

            #LaboratoriaPrzyszłości

            @LaboratoriaPrzyszlosci

          • Obchody rocznicy wybuchu powstania styczniowego

          • 10 lutego obchodziliśmy 161 rocznicę wybuchu powstania styczniowego. W naszej dzielnicy odbyły się uroczyste obchody, w których wzięli udział przedstawiciele władz miasta, mieszkańcy oraz młodzież. Nie zabrakło pocztów sztandarowych, w tym także pocztu sztandarowego naszej szkoły. Gościliśmy m.in.: posła na Sejm RP Mateusza Bochenka, pełnomocnika Prezydenta Miasta Sosnowca Mateusza Kruka, wiceprzewodniczącą Rady Miejskiej Danutę Gojną - Ucińską oraz radnych RM Sosnowca, dyrektora Instytutu Zagłębia Dąbrowskiego prof. Dariusza Nawrota, a także przedstawicieli V Komisariatu Policji i Straży Pożarnej.

            Uroczystości rozpoczęły się od mszy świętej w kościele pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Następnie uczestnicy obchodów przemaszerowali pod pamiątkową tablicę, gdzie wygłoszono przemówienia oraz złożono kwiaty i zapalono znicze. Po oficjalnej części odśpiewano pieśni patriotyczne, a całość zamknął poczęstunek grochówką z wojskowego kotła.

            Obchody rocznicowe były okazją do przypomnienia o bohaterskich zrywach narodowych oraz do uczczenia pamięci tych, którzy walczyli o niepodległość Polski.

            Zdjęcia wykonano szkolnym aparatem zakupionym w ramach programu Laboratoria Przyszłości.

            #LaboratoriaPrzyszlosci

            #LaboratoriaPrzyszłości

            @LaboratoriaPrzyszlosci

          • Konkursy czytelnicze

          • W ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa wzbogacono księgozbiór biblioteki Szkoły Podstawowej nr 37 o 254 pozycje. Aby zachęcić uczniów do wypożyczenia nowo pozyskanych książek w grudniu i styczniu zorganizowano trzy konkursy czytelnicze dla uczniów poszczególnych klas:

             

            Klasa I – Jak wyobrażam sobie Misię?; konkurs plastyczny na najpiękniejszy portret Misi – bohaterki serii książek

            Laureaci konkursu:

            I miejsce – Maksymilian Komar

            II miejsce – Zofia Matczak

            III miejsce – Tomasz Drobniewski

            Wyróżnienia – Alicja Medalion i Mikołaj Pal

            Klasy II-III – Zgadnij! Jaka to książka?; konkurs wiedzowy

            Laureaci konkursu (w kolejności alfabetycznej):

            Klasa 2a – Domagalski Gustaw, Janikowska Zofia, Król Karolina, Sztorc Milena, Topolski Jakub, Wójcicki Adam, Wróbel Jagoda,

            Klasa 3a – Kozłowska Nadia, Miś Magdalena, Szaro Lena, Tomana Emilia.

            Klasy IV-VIII – Pokaż na co Cię stać – wypromuj książkę!; konkurs plastyczno-techniczny na najciekawszą zakładkę do książki

            Laureaci konkursu:

            I miejsce – Milena Majewska; klasa 7a

            II miejsce – Ilona Seniuk; klasa 5a

            III miejsce – Oliwia Wilczyńska; klasa 7a

            Wyróżnienia – Oliwia Głowacka i Katarzyna Migdał z klasy 4a

             

            Zapraszamy do zapoznania się z galerią fotografii prezentujących wydarzenie.

            Wszystkich uczniów zapraszamy do biblioteki.

          • Pasowanie na czytelnika

          • 26 stycznia 2024 roku uczniowie klasy pierwszej uczestniczyli w ważnej uroczystości szkolnej – pasowaniu na czytelnika. W jej trakcie odpowiedzieli na trzy pytania:

            - Co to jest biblioteka?

            - Jak należy zachować się w bibliotece?

            - Jakie cechy opisują dobrego czytelnik?

            W dalszej części uroczystości pierwszoklasiści zapoznali się z regulaminem biblioteki, złożyli przyrzeczenie czytelnicze i wykazali się bardzo dobrą znajomością literatury dziecięcej. W konkursie bajek bezbłędnie rozpoznali wszystkie tytuły. Przykładową zagadkę, z którą musieli zmierzyć się uczniowie zamieszczamy poniżej:

            W jakiej bajce trzy życzenia

            Dolę ludzi miały zmieniać.

            Jest tam rybak, stara chatka,

            Wiesz już o czym ta zagadka?

            Na zakończenie uroczystości uczniowie otrzymali okolicznościowe dyplomy i drobne upominki, a co najważniejsze PO RAZ PIERWSZY WYPOŻYCZYLI KSIĄŻKI

          • LEKCJA Z EKONOMIĄ

          • 19.01.2023r. pan dr Paweł Duda wykładowca Instytutu Historii Uniwersytetu Śląskiego gościł w naszej szkole w ramach zadania "Lekcja z ekonomią" oraz  przeprowadził prelekcję dla klas IV-VI oraz VII-VIII zatytułowaną "Czym płacono w dawnej Polsce - dzieje złotówki i NBP". Uczniowie dowiedzieli się o historii powstania Narodowego Banku Polskiego, m.in. o tym, że 15.01 była 79 rocznica jego utworzenia. Poznali dzieje pieniądza w Polsce, dowiedzieli się jaka waluta kiedyś obowiązywała, a także o reformie walutowej wprowadzającej w Polsce (1.01.1995r.) nową jednostkę o nazwie "złoty" i symbolu PLN, która zastąpiła "starego złotego (PLZ). Atrakcją były przyniesione przez pana Dudę stare pieniądze. Uczniowie z wielkim zaciekawieniem słuchali wykładu, ale jeszcze bardziej zafascynowały ich stare monety. Na koniec prowadzący został nagrodzony brawami.

          • W świecie stawonogów

          • Stawonogi to najliczniejszy typ zwierząt na Ziemi. Dotychczas opisano ponad milion gatunków. Dzielą się na trzy grupy: skorupiaki, owady i pajęczaki.Uczniowie klasy VI wykonali modele przestrzenne wybranych przez siebie przedstawicieli stawonogów. Każdy z uczniów uwzględnił dokładną budowę oraz przygotował ciekawostkę o danym gatunku.

          • Bezpieczne ferie

          • Przed nami ferie zimowe, czas odpoczynku i często czas zabawy na śniegu i uprawiania sportów zimowych. Podczas ferii warto pamiętać o kilku ważnych zasadach bezpieczeństwa, aby móc cieszyć się zabawą, a jednocześnie uniknąć niebezpiecznych sytuacji.

            Oto kilka wskazówek:

            1. Jeśli planujesz jazdę na nartach, snowboardzie czy łyżwach zawsze zrób krótką rozgrzewkę, by zmniejszyć ryzyko kontuzji.

            2. Zawsze noś kask podczas jazdy na nartach, snowboardzie czy rowerze. Chroni on naszą głowę w przypadku ewentualnego upadku lub kolizji.

            3. Nie podejmuj ryzykownych zachowań, takich jak jazda na cienkim lodzie czy na obszarach, gdzie jest to zabronione.

            4. Nie zapominaj o odpowiednim ubraniu i ochronie przed zimnem. Przed wyjściem na zewnątrz sprawdź prognozę pogody i ubierz się odpowiednio, aby uniknąć odmrożeń czy przeziębienia.

            5. Wypoczywając w górach, upewnij się, że jesteś odpowiednio przygotowany do wędrówek. Sprawdź warunki pogodowe panujące na szlakach i adekwatnie do swoich możliwości zaplanuj trasę.

            6. W trakcie zabawy z rodziną i przyjaciółmi dbajcie o swoje bezpieczeństwo nawzajem. Pamiętaj o utrzymaniu dobrych relacji i wzajemnym szacunku. 

            Pamiętając o tych zasadach, będziesz mógł w pełni cieszyć się feriami, mając jednocześnie pewność, że wrócisz do szkoły szczęśliwy i zdrowy.

          • DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA

          • Miło nam poinformować społeczność szkolną, że za zorganizowany w szkole Dzień Tabliczki Mnożenia (17.11.2023r.) szkoła otrzymała Dyplom za aktywny udział w tym święcie. Na pewno powtórzymy to w przyszłym roku szkolnym!

          • KÓŁKO SZACHOWE

          • W naszej szkole działa kółko szachowe, gdzie uczniowie w duchu sportowej rywalizacji uczą się myśleć obiektywnie i nie lekceważyć przeciwnika.

            Gra w szachy ma pozytywne, kształcące charakter właściwości jak: wyrabianie zdolności planowania i przewidywania, poczucie odwagi, przezorność, ostrożność i na końcu - poczucie odpowiedzialności za własne decyzje.

            Szachy odgrywają istotną rolę w nabywaniu i kształtowaniu wielu umiejętności wykorzystywanych przez człowieka w ciągu całego życia. Wprowadzenie nauki gry w szachy w młodszym wieku szkolnym wpływa wszechstronnie na rozwój uczniów. Dzieci uczące się grać w szachy dostrzegają w nich przede wszystkim rozrywkę, nie zdając sobie sprawy, że bawiąc się drewnianym wojskiem, uczą się i doskonalą swoje umysły. Grając w szachy, musimy przestrzegać pewnych określonych zasad i reguł. Każdy szachista musi więc wykazać się zdyscyplinowaniem, ale i wyobraźnią.

          • Szkoła bez dzwonków

          • W okresie od 18 do 22 grudnia przeprowadziliśmy eksperyment w naszej szkole i zrezygnowaliśmy z dzwonków. Pomysł bardzo się spodobał Naszym uczniom. Wierzymy, że edukacja nie musi być ograniczona przez tradycyjne dzwonki, które dyktują tempo zajęć. W naszej szkole skupiamy się na elastyczności i indywidualnym podejściu do nauki. Brak dzwonków pozwala nam dostosować program nauczania do potrzeb uczniów, umożliwiając im skupienie się na zdobywaniu wiedzy w sposób naturalny i efektywny.

            Do zobaczenia w naszej szkole bez dzwonków - miejscu, gdzie nauka to fascynująca podróż!

          • W Teatrze Zagłębia

          • Uczniowie dwóch najstarszych klas mieli okazję, by obejrzeć teatralną adaptację „Ani z Zielonego Wzgórza” Lucy Maud Montgomery. Widzowie docenili piękną scenografię i kostiumy oraz mnogość piosenek, które bardzo ożywiły inscenizację.

          • Zajęcia dodatkowe

          • Podczas dodatkowych zajęć z uczniami klasy 6A, zostały wprowadzone elementy robotyki z wykorzystaniem pomocy do konstruowania i programowania Abilix - Krypton 2. Należy zauważyć, że nauka konstruowania i elementarnego programowania przyczynia się do podniesienia samooceny uczniów i daje ogrom satysfakcji podczas prezentacji zakończonej pracy, ale również rozwija umiejętności STEM (nauki, technologii, inżynierii i matematyki) ponadto kształtuje umiejętności logicznego myślenia i rozwiązywania problemów. Elementarne wprowadzanie uczniów w programowanie językiem Drag&Drop to pierwszy poziom programowania dla uczniów. Podczas zajęć w dniu 8 stycznia uczeń Sebastian Łuckoś jako pierwszy z uczniów skonstruował i zaprogramował swój model o nazwie „Dziecko z dużymi oczami”, który można zobaczyć poniżej. Sebastianowi gratulujemy umiejętności i czekamy na kolejne ciekawe prace.

          • Kreatywne zajęcia plastyczne

          • W piątek 5 stycznia po raz kolejny uczniowie najmłodszych klas naszej szkoły uczestniczyli w dodatkowych zajęciach plastycznych, podczas których wykonywali wazony – prezenty z okazji zbliżającego się Dnia Babci i Dziadka. Wszyscy nasi mali artyści wykazali się ogromnym talentem i kreatywnością przy tworzeniu swoich pięknych prac.

            Zdjęcia wykonano szkolnym aparatem zakupionym w ramach programu Laboratoria Przyszłości.

            #LaboratoriaPrzyszlosci

            #LaboratoriaPrzyszłości

            @LaboratoriaPrzyszlosci

          • Nasze jasełka.

          • 21 grudnia 2023 roku aktorzy naszej szkoły rewelacyjnie, bo z wielkim zaangażowaniem wcielili się w swoje role, przypominając w ten sposób wydarzenia sprzed ponad dwóch tysięcy lat, kiedy to w mieście Betlejem narodziło się Boże Dzieciątko, a także współczesną rodzinę przygotowującą się do Wieczerzy Wigilijnej. Uczniowie wcielili się w role Maryi i Józefa, pasterzy, aniołów oraz trzech króli przybywających złożyć pokłon Jezusowi narodzonemu w ubogiej stajence. Byli również mama, tata, babcia, dziadek, syn, córka, wujek, ciocia, kuzynka i kuzyn, którzy pokazali nam w sposób troszeczkę żartobliwy przygotowanie się do Wigilii. Najważniejszym w tym dniu jest Jezus i rodzina. Świetności inscenizacji dodały piosenki świąteczne i kolędy, które napełniły wszystkich świąteczną radością, a także sprawiły, że poczuliśmy magię zbliżających się świąt. A to wszystko w starannie wykonanej scenografii z wykorzystaniem strojnych kostiumów.
            Kiedy część artystyczna dobiegła końca, występujący aktorzy otrzymali gromkie brawa. Ogromnie doceniamy pracę całego zespołu, a panującą atmosferę oraz grę młodych aktorów utrwaliliśmy na fotografiach. Występ był niezwykłym przeżyciem zarówno dla aktorów, jak i nauczycieli oraz zaproszonych gości. Cieszymy się ogromnie, że w tak wyjątkowym momencie byli z nami rodzice, dziadkowie, nauczyciele oraz zaproszeni goście z Dziennego Domu Opieki, Klubu Aktywnego Seniora i pracownicy naszego Hospicjum św. Tomasza Apostoła w Sosnowcu.  Po przedstawieniu aktorzy wręczyli naszym szanownym gościom własnoręcznie wykonane stroiki świąteczne.
            Po zakończonym spektaklu głos zabrała dyrektor szkoły pani Olga Chodakowska, która podziękowała młodym artystom oraz ich opiekunom za przygotowanie wyjątkowych jasełek oraz za wspaniałe wprowadzenie w atmosferę Świąt Bożego Narodzenia. Złożyła także świąteczne życzenia przybyłym na uroczystość gościom, rodzicom, uczniom, nauczycielom i pracownikom szkoły. Był to bardzo miły dzień przeżyty w ciepłej, świątecznej atmosferze. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do tego, aby tak było. Obecność rodzin naszych uczniów oraz zaproszonych gości sprawiła, że spotkanie było wyjątkowe i dostarczyło nam niezapomnianych wrażeń.
            Wszystkim, którzy włączyli się w przygotowanie naszej uroczystości serdecznie dziękujemy.

            Gratulujemy również wszystkim laureatom szkolnych konkursów, którzy przy tej okazji odebrali nagrody i pamiątkowe dyplomy.

             

            Zdjęcia wykonano szkolnym aparatem zakupionym w ramach programu Laboratoria Przyszłości.

            #LaboratoriaPrzyszlosci

            #LaboratoriaPrzyszłości

            @LaboratoriaPrzyszlosci


             

          • Sukces naszej uczennicy

          • Z radością informujemy, że Milena Sztorc uczennica klasy drugiej zdobyła III miejsce w międzyszkolnym konkursie plastycznym pt: „ Dzień Górnika IV edycja”, którego organizatorem jest Ognisko Pracy Pozaszkolnej nr 2 w Sosnowcu. Gratulujemy!!! Życzymy dalszych sukcesów i nagród w przyszłości.

    • Kontakt

      • Zespół Szkół Ogólnokształcących Nr 11
      • +48 32 2948142
      • ul. Skwerowa 21, 41-217 Sosnowiec Poland
      • Numer konta bankowego ZSO11: 08102023130000380205796851 Numer konta Rady Rodziców SP37: 45102024980000850205149002 Numer konta Rady Rodziców PM36 97102024980000850205149036