• Dzień Wody 2024

          • Już 22 marca obchodzimy Dzień Wody. Z tej okazji klasa 7A wzięła udział w zajęciach "Dostęp do wody" w ramach akcji Światowy Dzień Wody z Polską Akcją Humanitarną.

            Uczniowie dowiedzieli się, że nie wszyscy na świecie mają zapewniony dostęp do wody, potrafią wskazać, które sektory pochłaniają najwięcej wody, znają różne przyczyny światowego kryzysu wodnego.

            Zdjęcia wykonano szkolnym aparatem zakupionym w ramach programu Laboratoria Przyszłości.

            #LaboratoriaPrzyszlosci

            #LaboratoriaPrzyszłości

            @LaboratoriaPrzyszlosci

          • ŚWIĘTO LICZBY π

          •  Święto Liczby π jest obchodzone 14 marca. Data ta jest nieprzypadkowa, gdyż w zapisie amerykańskim daty (najpierw miesiąc, potem dzień) 14 marca zapisujemy jako 3.14, co odpowiada wartości liczby π. Dzień ten służy przede wszystkim promocji matematyki i nauk ścisłych. 

            W naszej szkole z okazji tego święta został zorganizowany turniej dla uczniów klas 4-8. Jedynym warunkiem było zgłoszenie drużyny trzyosobowej, która chciała dobrze się bawić rozwiązując zagadki matematyczne. W kategorii klas 4-6 tematem przewodnim były polskie przysłowia w matematyce. Z kolei w klasach 7-8 była to matematyka w kuchni. Do wspólnej zabawy zapraszamy znów za rok!

            W kategorii klas 4-6 najlepsza okazała się drużyna Igor Nowak i Wojciech Wójcicki.

            W kategorii klas 7-8 zwyciężyła drużyna Mykhailo Kucher, Pavlo Seniuk oraz Krzysztof Sobczyk.

             

            Zdjęcia wykonano szkolnym aparatem zakupionym w ramach programu Laboratoria Przyszłości.

            #LaboratoriaPrzyszlosci

            #LaboratoriaPrzyszłości

            @LaboratoriaPrzyszlosci

          • MATEMATYKA BEZ GRANIC

          • Uczniowie klasy 6 wzięli udział w XXXII edycji Międzynarodowego Konkursu Matematyka bez granic. Konkurs ma za zadanie zwiększenie zainteresowania matematyką poprzez pokazanie jej zastosowań w życiu codziennym. Pozwala on na wykorzystanie własnej inicjatywy w rozwiązywaniu zadań oraz na rozwijaniu twórczej aktywności uczniów. Wyrabia on umiejętność pracy w zespole, gdyż liczy się tutaj wynik całej klasy. Ponadto zachęca do nauki języków obcych, ponieważ jedno z zadań należy rozwiązać w języku angielskim. Na wyniki trzeba będzie jeszcze poczekać, póki co - trzymamy kciuki!

            Zdjęcia wykonano szkolnym aparatem zakupionym w ramach programu Laboratoria Przyszłości.

            #LaboratoriaPrzyszlosci

            #LaboratoriaPrzyszłości

            @LaboratoriaPrzyszlosci

          • ŚWIĘTO MATEMATYKI

          • 12 marca przypada Święto Matematyki. Uczniowie klas 4-8 na lekcjach matematyki dowiedzieli się co tego szczególnego dnia wydarzyło się na przestrzeni od XV do XXI wieku. Następnie rozwiązywali zagadki dotyczące tego wyjątkowego dnia. 

            Zdjęcia wykonano szkolnym aparatem zakupionym w ramach programu Laboratoria Przyszłości.

            #LaboratoriaPrzyszlosci

            #LaboratoriaPrzyszłości

            @LaboratoriaPrzyszlosci

          • Jestem eko - Zwierzęta wokół nas

          • W ramach programu Jestem eko - Zbrataj się z naturą (Instytut Badań Edukacyjnych) nasi uczniowie z klasy 6A rozmawiali niedawno o bardzo ważnym temacie - opiece nad zwierzętami.

            Zapraszamy do obejrzenia kilku zdjęć przesłanych przez naszych uczniów, na których widzimy jak opiekują się swoimi uszatymi przyjaciółmi.

            #jestemeko

          • Bezpłatne konsultacje - Centrum Terapii "Zielony Przylądek"

          • Centrum Terapii "Zielony Przylądek" we współpracy ze Szkołą Podstawową nr 4 im. Juliana Tuwima w Sosnowcu zapraszają mieszkańców Sosnowca na bezpłatne konsultacje z psychoterapeutą oraz specjalistą terapii uzależnień. 

            Specjaliści będą do Państwa dyspozycji w dniach i godzinach podanych poniżej.

          • Nikola w finale olimpiady historycznej

          • Miło nam poinformować, że uczennica naszej szkoły Nikola Dziedzic z klasy 7 zakończyła zmagania w wojewódzkim konkursie przedmiotowym z historii z tytułem FINALISTKI. Od początku roku szkolnego, pracując pod opieką dra Pawła Dudy, Nikola wykonała tytaniczną pracę, poszerzając swój zakres wiedzy historycznej i pokonując kolejne etapy olimpiady. Serdecznie gratulujemy!

          • PODSUMOWANIE PROGRAMU "ZŁOTE SZKOŁY NBP"

          • PODSUMOWANIE PROGRAMU "ZŁOTE SZKOŁY NBP"

            Zapraszamy do obejrzenia krótkiego podsumowania z działań jakie nasza szkoła wykonała przy realizacji IV edycji Programu "Złote Szkoły NBP" o temacie przewodnim "Polski złoty w obiegu od 100 lat - NBP i jego funkcja emisyjna".

          • SZKOŁA w BANKU czy BANK w SZKOLE?

          • W czwartek uczniowie klas 4-8 uczestniczyli w spotkaniu on-line z pracownikiem banku. Szkolna społeczność została zapoznana z historią pieniądza oraz historią powstania banków. Uczniowie dowiedzieli się jakie są stanowiska pracy w banku oraz jakie należy mieć predyspozycje do pracy na danym stanowisku. A może w przyszłości któryś z naszych uczniów podejmie pracę w banku?

            Spotkanie zostało zorganizowane w ramach "Lekcji ekonomii" realizowanej w ramach programu "Złote Szkoły NBP".

          • DRUŻYNA AMBASADORÓW EDUKACJI EKONOMICZNEJ W AKCJI

          • Nasi uczniowie: Krzysztof i Mykhailo wystąpili przed Panią Dyrektor, Panią Wicedyrektor, nauczycielami, a przede wszystkim swoimi kolegami i koleżankami z klas 4-8. Opowiedzieli o historii polskiego złotego. Chłopcy byli bardzo dobrze przygotowani. Oprócz rzeczowych faktów przedstawili też kilka ciekawostek dotyczących tematu przewodniego czyli stu lat polskiego złotego. Za swoje wystąpienie zostali nagrodzeni gromkimi brawami. Brawo Panowie! 

            Przygotowana prezentacja została przygotowana w ramach "Warsztatu uczniowskiego" programu "Złote Szkoły NBP".

          • Pieniądze w Piśmie Świętym

          • W ostatni czwartek lutego uczniowie klasy 8 na lekcji religii poznali historię pieniądza. Następnie w wybranych tekstach Pisma Świętego wyszukiwali waluty, którymi posługiwali się ówcześni ludzie. Po wyszukaniu walut, uczniowie pracując w parach przeliczali talenty, denary i grosze na polska walutę. Emocji było sporo, bo otrzymywane kwoty robiły wrażenie. Podsumowaniem działań było dzielenie się swoimi przemyśleniami o wartości pieniądza na forum klasy. 

            Lekcja została przeprowadzona w ramach "Lekcji z ekonomią" programu Złote Szkoły NBP.

          • Chapeau bas przed Mykhailo!

          • Szósty marca '24 na długo pozostanie w pamięci naszego ósmoklasisty Mykhailo Kuchera.  Tego dnia wybraliśmy się całą klasą do jaworznickiego MDK-u, by nasz bohater odebrał wyróżnienie za prezentację zgłoszoną do projektu "Polscy sprawiedliwi - przywróćmy pamięć o ich bohaterskiej postawie". Mykhailo pod opieką p. Pawła Dudy przygotował prezentację poświęconą Stanisławie Cichej, która w czasie II wojny światowej w jednym z sosnowieckich domów ukrywała 24 osoby pochodzenia żydowskiego. Finał tegoż projektu o regionalnym zasięgu zyskał piękną oprawę dzięki zaangażowaniu gospodarzy i wsparciu sponsorów. Siedziba Młodzieżowego Domu Kultury umiejscowiona jest w okolicach byłego Centralnego Obozu Pracy w Jaworznie (uprzednio podobóz KL Auschwitz-Birkenau), więc dla uczniów wyjazd był także okazją do obejrzenia pomników i pogłębienia swojej historycznej wiedzy.

          • Lekcja chemii w ramach projektu "Złote Szkoły NBP"

          • 1 marca 2024 r. w ramach IV edycji programu Złote Szkoły NBP - pod hasłem Polski złoty w obiegu od 100 lat– NBP i jego funkcja emisyjna, uczniowie klas 7 i 8 wzięli udział w lekcji chemii z monetą jednogroszową w roli głównej. Celem było nabycie wiedzy o monetach obiegowych emitowanych przez Narodowy Bank Polski. Uczniowie doświadczalnie zbadali z jakich metali wytwarzane są monety w Polsce. Mieli sposobność, aby utrwalić sobie wiadomości o reakcjach metali (miedzi i żelaza) z kwasami utleniającymi i nieutleniającymi oraz rozwijali umiejętności formułowania spostrzeżeń i wniosków z obserwowanych doświadczeń. Było ciekawie i z efektami. Zobaczcie sami…

          • Podróż do kraju faraonów

          • Na kolejnych zajęciach z cyklu "Podróże małe i duże" uczniowie zgłębiali tajniki historii Egiptu. Rozpoczęliśmy od fascynujących piramid, a następnie omówiliśmy, jak Nil wpływał na życie starożytnych Egipcjan. W trakcie zajęć uczniowie odkrywali tajemnice hieroglifów, dowiadując się, jakie znaczenie miało to pismo w komunikacji. Kolejnym tematem byli faraonowie, których rola była kluczowa w starożytnym społeczeństwie. Na koniec lekcji uczniowie z radością angażowali się w zabawę, próbując swoich sił w tańcu z charakterystyczną choreografią. Zajęcia były pełne ciekawostek i interaktywnych doświadczeń, rozbudzając w dzieciach zainteresowanie historią Egiptu.

          • "Lekcja z ekonomią" po niemiecku

          • W związku z udziałem naszej szkoły w programie "Złote Szkoły NBP" również na zajęciach z języka niemieckiego realizowane były zagadnienia dotyczące współczesnej "Lekcji z ekonomią". 5 lutego uczniowie tworzyli i odgrywali scenki związane z wymianą walut w banku. Przy tej okazji nabyli oni wiedzę z zakresu realiów państw niemieckiego obszaru językowego na temat środków płatniczych obowiązujących w Niemczech, Austrii oraz Szwajcarii. Uczniowie dowiedzieli się ile wynosi aktualny kurs franka szwajcarskiego oraz euro. Mieli też okazję, by poćwiczyć liczebniki oraz odnaleźć się w nowej sytuacji komunikacyjnej.

          • ZAMIANA JEDNOSTEK

          • Uczniowie klasy 5 na matematyce zrealizowali temat "Zamiana jednostek". Zostały omówione sposoby zamiany jednostek monetarnych, długości oraz wagi. Zamiana złotówek na grosze i na odwrót to zadanie realizowane w dziale "Lekcje z ekonomią", będącego częścią projektu "Złote Szkoły NBP".

          • DEBATA SZKOLNA

          • Debata to dyskusja o sformalizowanej formie, która dotyczy wyboru najlepszego rozwiązania omawianego problemu lub sprawy. W piątek odbyła się debata szkolna na temat: „Czy w Polsce powinna funkcjonować waluta euro”. Debatowanie to gra zespołowa, w której wzięły udział dwie drużyny: Maja i Mykhailo oraz Zuzanna i Krzysztof. Uczniowie i uczennice nawzajem wspierali się w przygotowywaniu argumentów, a także dodawali sobie otuchy podczas stresujących chwil samej debaty. Uczniowie musieli pokonywać także stres związany z publicznym wystąpieniem, co okazało się to świetną szkołą współpracy.

            Debacie przysłuchiwała się społeczność szkolna na czele z panią Dyrektor Olgą Chodakowską oraz panią Wicedyrektor Martą Kozioł. Naszym ekspertem merytorycznym w debacie był pan dr Paweł Duda pracownik Instytutu Historii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, który na koniec podsumował pracę naszych drużyn.

            Debata była naszym zadaniem i została zorganizowana w ramach programu „Złote Szkoły NBP”.

          • KONKURS FOTOGRAFICZNY

          • W piątek został rozstrzygnięty szkolny konkurs fotograficzny - „Postać z banknotu - polski złoty w obiegu od 100 lat”. Zachęcamy do obejrzenia w galerii prac naszych uczniów. Wszystkie prace były bardzo ciekawe, dlatego jury konkursowe postanowiło nagrodzić uczestników skarbonkami. A oto nasze podium:

            I miejsce – Antoni Domagalski, klasa 6a

            II miejsce – Jagoda Wróbel, klasa 2a

            III miejsce – Sebastian Łuckoś, klasa 6a

            Konkurs został zorganizowany w ramach programu "Złote Szkoły NBP".

          • Plastyka i ekonomia

          • Dzisiejsza lekcja plastyki w ramach zajęć z ekonomii była bardzo kreatywna. Uczniowie angażowali się w projektowanie karty kredytowej, eksplorując różnorodne wzory i kolorystykę. Tworzenie unikalnych projektów skupiło uwagę na związku między sztuką a funkcjonalnością. Podczas prezentacji pomysłów pojawiły się ciekawe i kreatywne rozwiązania, integrujące estetykę z aspektami ekonomicznymi.

          • DZIELIMY SIĘ WIEDZĄ

          • Uczniowie klasy VIII: Mykhailo i Krzysztof w ramach "Warsztatu uczniowskiego" projektu "Złote Szkoły NBP" przeprowadzili zajęcia on-line dotyczące polskiego złotego na przestrzeni 100 lat. Chłopcy są już "zaprawieni w bojach", ponieważ to ich kolejne wystąpienie. Należy przyznać, że poszło Im świetnie i stają się ekspertami z tego tematu.

            Dziękujemy pani mgr Marice Panuś oraz klasie VII ze Szkoły Podstawowej nr 9 w Jaworznie za udział w zajęciach on-line. Jest nam niezmiernie miło, że zechcieli wysłuchać prezentacji przygotowanej przez naszych uczniów.

    • Kontakt

      • Zespół Szkół Ogólnokształcących Nr 11
      • +48 32 2948142
      • ul. Skwerowa 21, 41-217 Sosnowiec Poland
      • Numer konta bankowego ZSO11: 08102023130000380205796851 Numer konta Rady Rodziców SP37: 45102024980000850205149002 Numer konta Rady Rodziców PM36 97102024980000850205149036